Skocz do zawartości
J@cekWro

Ospa - stosowanie chemii

Rekomendowane odpowiedzi

Utrzymuj zakres bliski 0,30 - gdy wynik testu zacznie przypominać bardziej 0,15 to znaczy, że czas zwiększyć dawkę. Różnica w odcieniach jest dość subtelna, ale można to wyłapać.


14 m3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki... czy jakakolwiek reakcja jest "musem" przy ospie?

Mojego Hepatusa, rzadziej błazna czasem obsypuje - bez jakiejkolwiek reakcji, bez czosnku i wiekszej temperatury ospa znika po kilku dniach...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze już nie wierzę

...dziś kolejna rybka odpłynęła ... i jedna leży już na boku. 1,5 dnia w osobnym zbiorniku na Mycocid nic póki co nic nie daje, oczywiście nie spodziewałbym się jakichś piorunujących efektów ale niedługo nie będzie co leczyć ... stan na dziś z 15 rybek zostało 7.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka nadal trwa ... stąd też kolejne pytanie

Ile powinna trwać kuracja środkiem Mycocid ... w sumie rybki przestały padać ale kropki nadal widać wiec nie wiem ale chyba innego wyjścia nie ma jak tylko czekać do skutku ?

Co 2 dni podmieniam trochę wody i utrzymuję stały poziom miedzi w okolicach 0,2 mg.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze poproszę o informację kiedy mogę przenieść zwierzaki do głównego zbiornika ( w sensie kiedy zaraza padnie bez żywiciela ) ...nie wiem czy do końca tego czasu nie zejdzie mi ze stresu żółtek w tym zbiorniku 112 l, bo mały ruch przy akwarium powoduje, że rybcia wali o szybę i potem długo dochodzi do siebie.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można tego precyzyjnie określić. W głównym akwarium nie stosuje się radykalnych środków, więc pasożyta prawdopodobnie nie można zlikwidować w 100%. Im wyższa temperatura, więcej UV, ozonu przy normalnym oświetleniu, tym redukcja ilości pasożytów będzie wyraźniejsza. Stosujesz jakąś z tych metod?

Wskazane byłoby też spokojniejsze otoczenie zbiornika leczniczego, jeśli nie można go czymś odgrodzić, to chociaż zasłonić szyby ciemnym papierem dla zmniejszenia stresu.


14 m3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ospy w zbiorniku kwarantannowym ... bo tak chyba mogę go nazwać ... od kilku dni już nie ma

ale "jak nie kijem go to pałką" żółtek nie wytrzymał zmniejszenia przestrzeni z 500 litrów na 112 i padł na zawał wylew czy coś w tym stylu :(

suma sumarum z 15 zostało 5 rybek

Nauczony doświadczeniem ospy pomyślałem, że z tych 112 litrów zrobię sobie zbiornik na kwarantannę dla nowych rybek ale zastanawiam się teraz czy jakikolwiek nowo zakupiony pokolec nie skończy jak żółtek w tak małym akwarium. Też pytanie czy jeśli przejdzie kwarantannę w mniejszym zbiorniku nie zachoruje po przeniesieniu do dużego ?

Ktoś ma jakieś doświadczenia w takiej kwestii ?


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, też przeżyłem ogromną stratę w rybach w ostatnich miesiącach. W sumie, to wszystko padło w przeciągu tygodnia, ale zbieram się do dziś. Zaczęło się od źle przeprowadzonej kwarantanny przez AquaMedic. Wpuściłem małą 3cm babkę, która okazałą się seryjnym mordercą. Z 18ryb padło 14 :( i to na dodatek pod moją nieobecność. W związku z tym zacząłem czytać...

Pare istotnych faktów, które udało mi się zebrać:

- ospa w zbiorniku głównym ginie bez żywiciela w 6-8tygodni

- są tylko 3 sposoby 100% pozbycia się pasożyta: miedź, obniżenie zasolenia, metoda transferu ryby, wszystkie wymagają kwarantanny

- kwarantannować trzeba WSZYSTKO co trafia do zbiornika (korale, krewetki, skałę itd) cysty MOGĄ być przenoszone. Nie zaleca się nawet stosowania tej samej siatki na ryby w zbiorniku głównym i w kwarantannie

- w akwarium kwarantannowym nie powinno znajdować się NIC poza kawałkiem rurki PCV, niewielką cyrkulacją, grzałką, jakimś natleniaczem wody. Jak najwięcej cyst powinno pływać w wodzie i być wyłapywane przez UV-ke.

Moim zdaniem 112 litrów powinno styknąć, ważne, żeby to nie była kostka, tylko długie akwarium. Widziałem baniak w którym połowa przedniej szyby była zakryta tekturą. Ryba miała wybór, pokazać się, czy schować.

Jak widzisz marne szanse na zbiorniki ICH free...

Wejście do kopalni wiedzy na wage złota tu: http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1992196

pozdrawiam

A. U mnie żółtek wyszedł z ospy sam. Trwało to parę dni. Po tym jak ręką odjął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwarantannowy mam 80x35x40 ... jako wystrój wnętrza dałem plastikowe doniczki z wyciętym dnem - przyczepione przyssawkami żeby nie pływały ... jak piszesz tylko grzałka, pompka atman z końcówką do napowietrzania i jakieś tam słabe oświetlenie na ledach .. + teraz węgiel w woreczku i podmiany wody raz na tydzień

zostały mi 3 błazenki i garbik ... ale spokojnie poczekam teraz te 6-8 tygodni zanim kupię coś nowego i wpuszczę to co zostało do głównego zbiornika ...


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że warto poczekać 3 miesiące, bo tyle może przetrwać cysta w zbiorniku, po takiej tragedii, chyba bym tyle się wstrzymał...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podniesie nie temperatury do 28 stopni bardzo gwaltownie przyspiesza metabolizm cyst powodujac ze plywki wykluwaja sie po kilku dniach, a po kilku nastepnych zdychają z glodu :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.