Skocz do zawartości
Gość konto_usuniete

Automatyka w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarekB30

Witam

Ostatnio zrobiłem się strasznie leniwy, a może to nadmiar pracy zawodowej :lol:

więc zacząłem szukać i czytać :coffee: w jaki sposób mógłbym sobie ułatwić codzienną obsługę

Szukając ciekawych pomysłów i rozwiązań trafiłem na coś takiego:

http://reefkeeping.com/issues/2005-04/rhf/index.php

Używa ktoś z was tych mierników?

http://www.aquacave.com/searchresult.aspx?CategoryID=540

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale czego potrzebujesz ? mierników(jak w linkach) czy komputera do akwa ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

robi

myślę o miernikach

chciałbym mieć podgląd on-line na podstawowe parametry :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie profiluxa kup :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

he, he :lol:

profiluxa już mam

ale profilux mi nie powie jaki mam poziom wapna :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio przegladalem opinie o miernikach PinPoint, a w szczegolnosci miernik NO3 - Podobno bardzo niewiarygodny wynik.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety te mierniki to lipa, pierwszy raz wyczytałem o nich w książce Delbeeka i Sprunga, zachwycony wklepałem w google, są! Cena...spoko! Opinie...tragiczne!

Zainteresowanym polecam lekturę na reefcentral lub ogólnie : google.

Niesety nie znalazłem opinii, żeby ktoś był naprawdę zadowolony z tych urządzeń, a opinii

na temat zepsutych elektrod, problemów z kalibracją, błędnych odczytów jest masa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Niestety te mierniki to lipa, pierwszy raz wyczytałem o nich w książce Delbeeka i Sprunga, zachwycony wklepałem w google, są! Cena...spoko! Opinie...tragiczne!

Zainteresowanym polecam lekturę na reefcentral lub ogólnie : google.

Niesety nie znalazłem opinii, żeby ktoś był naprawdę zadowolony z tych urządzeń, a opinii

na temat zepsutych elektrod, problemów z kalibracją, błędnych odczytów jest masa.

właśnie czytam :coffee: i mam mieszane uczucia :yes:nobanghead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już wymyśliłem sposób na automatyczne sprawdzanie wszystkiego :) Bierzesz kogoś ogarniętego z rodziny - odlewa 200ml wody z sumpa, jedzie zawieźć do Twojego kumpla "morszczaka" z okolicy, a ten testuje wode :coffee: , dzwoni do Ciebie i mówi - SPOKO - wypoczywaj. B)

A jak chcesz podgląd na akwa to - kupujesz kamerkę IP, która ma wbudowane wifi żeby na stałe była podpięta do sieci, może być po kablu ale...to kolejny cholerny kabel. Są serwisy pozwalające tak wszystko spiąć, że wchodząc do internetu czy to ze srajfona, pseudosrajfona :evil: , laptopa czy czego tam chcesz możesz kamerką ruszać, zbliżać i cudować.

Koszt to kwestia kamerki, są i takie które działają w Full HD i robią takie zbliżenie, że powinieneś zauważyć swojego ulubionego ślimaka w pełnej krasie.

Edytowane przez MarcosB
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autonomizacja nadzoru akwarium morskiego to nie taka prosta sprawa. Moim skromnym zdaniem to robota na pełen etat :) .

A trochę poważniej to myślę, że w przypadku morskiego nie tyle pomiary co rejestracja w czasie pewnych parametrów ma

bardziej istotne znaczenie. Nie wyłączając analizy stanu elektrony pH czyli starzena się - wzrostu jej rezystancji.

Mnie bardziej ciekawi jakie są wahania dobowe pH? Najciekawiej to się dzieje gdy smacznie śpimy a nasze akwarium

zaczyna się dusić czego objawem jest choćby spadek wartości pH. To skłoniło mnie do zastosowania staromodnego

filtra glonowego.

Myślę, że "szpiegowanie" baniaczka kamerką internetową to leka egzaltacja ;) . Ale co jak tam wiem?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi tylko o wyjazdy i wakacje. Wiadomo, że zbiornik mamy po to żeby sie nim opiekować, ale bez przesady, nikt (chyba) nie chce byc niewolnikiem swojego akwarium. Oprócz morszczaka jeszcze dużo fajnych rzeczy można robic :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzę jest to problem możliwy do rozwiąznia. Moje doświadczenia dotyczą jedynie zbiornika mniejszego jak 100L. Zostawiałem zbiornik bez opieki na ponad 14 dni. A dokładniej pod opieką systemu sterującego. Bez możliwości ingerencji "pomocnej dłoni" niestety. Zbiornik nie był oczywiście we wstępnej fazie lecz ustabilizowany. Uważam, że jeśli nie ma się pomocnej fachowej dłoni i to blisko akwarium to nie ma szans na reakcję nawet jak coś dzieje się mocno nie O.K. Dlatego wychodzę z założenia, że skoro nie mogę nic poradzić to nie będę się specjalnie tym przejmował. Fakty ocenię po powrocie ;) .

W automatyzacji całości posunąłem się nawet do pomiaru Redox w złożu denitryfikacyjnym by w ten sposób ocenić jego stan i potrzebę "nakarmienia". Co oczywiści było przegięciem z dzisiejszej perspektywy. Tak więc poprzestałem na filtrze glonowym. Wprawdzie glony wyciągają to i owo z wody ale w "żyjącym" zbiorniku co nie wyciąga?! Suplementacja to nie jest operacja na mózgu. Dozownik leje co trzeba, kiedy trzeba, gdzie trzeba i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruś, nie kombinuj, ja Cię bardzo proszę, nie kombinuj... Masz śliczny baniak i niech tak zostanie :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

No dobra "trza" będzie teściową wyskolić :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przed sobą dokładnie takie samo zadanie .... teściowa


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z automatycznym pomiarem parametrów i sterowania jest jeden poważny problem. Trzeba sprawdzać wskazania testami ręcznymi, najlepiej codziennie. No i przy rozbieżności pomiarów - kalibrować i czyścić sondy z nalotów.

Raczej wątpliwe korzyści w akwarystyce.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja szpieguje swoje akwa kamerka Ip-przy Neostradzie gdzie jest zmienne IP wcale nie było takie proste ja odpalić[np przekierowanie portów w livboxi na DSL to pryszcz-ale udało się i sobie chwale ,do tego alarm GSM w przypadku braku zasilania i jest ok. nie polecam wifi-po kablu jest stabilniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przed sobą dokładnie takie samo zadanie .... teściowa

Witam!

Co najmniej kurs tygodniowy; potem egzamin ustny i praktyczny.

Dodatkowo instrukcja na piśmie i telefoniczna kontrola :thumbsup:

nie zróbcie tylko tego błędu co ja; kiedyś kilka dni przed urlopem zakupiłem nowego, dość dużego pokolca; niestety padł (chyba zaraz po moim wyjeździe) a Teściowa tego nie zauważyła, dziwiła się tylko, że akwarium zaczęło co raz bardziej zarastać....; padły ślimaki.... lepiej tego nie wspominać :rant:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja. Ze wszystkich tych bezmyślnych i bezdusznych urządzeń nadzorszczych najskuteczniejsza jest rzecz jasna... teściowa :) .

Jednak w sytuacji gdy jej nie ma pod ręką trzeba się zadowolić tym co jest. Czyli układem do automatycznej podmiany wody, dozownikami mikroelementów, jeśli zbiornik prowadzony jest metodą Ballinga to dozownikami ze stosownym zapasem mikstur. W sumie zestaw nie zawiera nic ponad to czego używamy w ciągu tygodnia. Sprawę poprawności działania elektrody pH już poruszyłem. Niestety zwykłe mierniki "ręczne" takowego zabezpieczenia nie posiadają :( . Zgadywanie czy "to już" trzeba wymieniać elektrodę pH po pół roku to w mojej ocenie droga donikąd. Elektroda degraduje się w czasie użytkowania i tyle. Skoro wykazuje jakiekolwiek odchylenia to układ pomiarowy powinien to wykryć zanim konsekwencje tego faktu narobią szkód w zbiorniku. Skłaniam się ku opinii, że więcej szkód wywoła urządzenie, które pracuje niewłaściwie niż jego wyłączenie z powodu wykrycia anomalii w funkcjonowaniu. Pewien czas temu opisywałem przypadek "wariowania" wskazań elektrody pH na skutek upływności zasilania jednej z pomp. Sprawa wyszła dlatego, że elektroda była cały czas w stosownej przegrodzie systemu filtracyjnego a nie okazyjnie mierzyła zaczerpniętą wodę ze zbiornika.

Wiem jedno - żadnej "partyzantki"! Jesli całość jest dobrze złożona to powinno działać na codzień. Budowa układu tylko "na wyjazd" mija się z celem zarówno pod względem kosztów jak i niewychwycenia wszystkich jego niedomagań gdy nas nie ma.

To oczywiście tylko moje podejście. Kogoś kto wolałby sporwadzić na akwarium zagładę, jak stać się jego niewolnikiem ciągle miareczkując, zaglądając, sprawdzając... . Nie mniej rozumiem, że ktoś inny może mieć odmienny pogląd na ten temat gdyż posiada wystarczająco dużo wolnego czasu by w ramach "terapii przeciwstresowej" zmierzyć codziennie to i owo.

Poza tym jest jeszcze jeden problem do rozwiąania czyli obsada! Czego jestem świadom. Po prostu organizmy, które umieściliśmy w zbiorniku są na tyle wymagające, że nieodzowna staje się kontrola stanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Co racja to racja. Ze wszystkich tych bezmyślnych i bezdusznych urządzeń nadzorszczych najskuteczniejsza jest rzecz jasna... teściowa :) .

eeeh macie rację nie ma co kombinować bo można narobić niepotrzebnych szkód,

biorę się za pisanie intrukcji po polsku dla teściowej :crybaby:

"dwie krople tego zielonego, jedna kropla różowego itd :rtfm: " - złota z niej kobieta powinna dać radę bo do urlopu coraz bliżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz dawno doszedlem do wniosku ze im mniej sprzetu w akwarium, tym latwiejsze i mniej pracochlonne w obsludze. Pomysl o samym regularnym kalibrowaniu elektrod, czyszczeniu i awariach. Ja dziekuje, wystarczy mi automatyczna dolewka, timery i testy co tydzien.

To samo sie tyczy automatycznej wymiany wody, nie wiem co moze byc prostrzego od wylania wiadra wody z akwarium i wlania wiadra nowej solanki.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz dawno doszedlem do wniosku ze im mniej sprzetu w akwarium, tym latwiejsze i mniej pracochlonne w obsludze. Pomysl o samym regularnym kalibrowaniu elektrod, czyszczeniu i awariach. Ja dziekuje, wystarczy mi automatyczna dolewka, timery i testy co tydzien.

To samo sie tyczy automatycznej wymiany wody, nie wiem co moze byc prostrzego od wylania wiadra wody z akwarium i wlania wiadra nowej solanki.

Sprzętu nie unikniesz. Spojrzysz na odczyty tygodniowe pH max., min. szybkość wzrostu i spadku z poczeczególnych dób i wiesz jak to jest ze stabilnością, a szczególnie z jej zapasem, w zbiorniku.

Wylanie a potem wlanie stosownej ilości wody moze być dosyć trudne bez stosownego sprzętu jak jesteś jedynie duchem a ciałam ponad 1200km. Zresztą bez różnicy czy 1200km czy 12000km? Zgadzam się za to w pełni, że nic tak nie przedłuża agonii, szans na przetrwanie, zbiornika jak podmiana wody nawet przy Ballingu. Dlatego to proste i skuteczne rozwiązanie polecam wszystkim, którzy chcą wziąć urlop od akwarium na kilkanaście dni. Niektórzy dysponując sporą przestrzenią szafek pod akwarium już w czasie projektowania obmyślają jak by tu upchnąć stosowny, możliwie duży, rezerwuar cieczy do podmiany. I chylę przed nimi czoło. W przypadku panela filtracyjnego nie mamy tyle szczęścia. Trzeba mieć 2 wiaderka, które szpecą otoczenie ale wyjścia nie ma. Zresztą jak nas nie ma to kto by oglądał zbiornik? Teściowa?!

Przyznam, że kiedyś w "czasach błędów i wypaczeń ;) " miałem ciągotki by sprokurować "nadzorcę", który by pilnował wszystkiego. Problem w tym kto będzie kontrolował "nadzorcę"?! To nie takie śmieszne i idiotyczne pytanie jakby się mogło zdawać. Elektronika ma to do siebie, że lubi być karmiona energią elektryczną. Awaria zasilacza u "nadzorcy" powoduje totalną porutę w zbiorniku. Dlatego stosowanie "iluśtam" mniej inteligentnych "roboli" np. timerów, byle zsynchronizowanych, daje dużo większe szanse na to, że jeśli coś padnie to tylko na pewnym wycinku prac "kolektywu" a zbiornik jakoś się upora np. z mniejszą ilością światła przez pewien czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wydajemy tyle pieniedzy na to hobby to czemu zawierzac w czasie wyjazdu tesciowej czy sasiadowi. Proponuje wynajac profesjonalna (zaufana) firme zeby wpadla raz na pare dni i wszystkiego dopilnowala.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.