Skocz do zawartości
Kubaaas

Brazowy nalot na piasku i skale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zaczynam pierwsza walke z mala plaga w swoim baniaku.

Opis sytuacji:

Od ok. 3 tygodni zaczal mi sie pojawiac brazowy nalot na piasku i skalach - z babelkami powietrza. W najgorszym miejscu wyglada to tak:

plaga.jpg

Zdjecie moglem tylko zrobic przy aktynice dzisiaj bo pozno wrocilem. Jutro strzele lepsza fotke. Wyglada tutaj troche straszniej niz w rzeczywistosci bo iPhone bardzo duzy kontrast zrobil.

Przeszukalem duzo watkow tutaj i na innych forach i wydaje mi sie, ze jest to Dino.

Pojawilo sie po zbiegu kilku okolicznosci:

1. Zmiany soli z Instant Ocean na Reef Crystals

2. Tuz przed wymiana wegla i Rowy (raz na miesiac)

3. Tuz przed wymiana prefiltrow i zywicy

4. Rozpoczeciu dozowania AAHC (3 krople co 2 dzien)

Nie wiem czy jeden z tych czynnikow spowodowal wahania czy polaczenie kilku... do tego baniak ma +/- 6 miesiecy wiec pewnie jeszcze stabilizuje sie.

Parametry sa nastepujace:

KH:7.5

Ca: 430

Mg: 1350

Ph: 8.15-8.30

NO3: Niewykrywalne

PO4: Niewykrywalne

Karmie dosyc obficie: 7-8 kostek, nori, spirulina.

Dozuje:

- 4 krople ZS3 dziennie

- 3 krople AAHC co 3x tygodniowo

- 1 fiolka Biodigest/tydzien

- 1 fiolka Reefbooster/2 tygodnie

- Minimalne ilosci reefpearls lub coral v-power 1-2 razy/tydzien

Cyrkulacja chodzi dosyc mocno w tych miejscach i zupelnie nie przeszkadza temu syfkowi.

-----------------

- Czytalem, ze ZS3 moze spowodowac brazowy nalot. Czy przy tak malych ilosciach jest to mozliwe? A moze za malo daje i jest nie skuteczny? Moze Dino wciaga PO4 i powoduje niewykrywale poziomy?

- Czy probowac w jakis sposob przeciwdzialac czy traktowac to jako etap dojrzewania i przeczekac?

- Mysle o zaciemieniu zbiornika na pare dni. Czy SPSy moga ucierpiec?

------------------

W tej chwili chodzi mi po glowie 1) powrot do IO 2) wstrzymanie ZS3 na pare dni 3) Zaciemienie akwarium na 2 dni 4) ograniczenie karmienia - niechetnie bo zalezy mi na zdrowiu rybek.

Co Wy na to? Wszelkie rady bardzo mile widziane.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczal od zastopowania ZS3 na pare dni (najmniej inwazyjna metoda) pozniej zrobil cotygodniowa podmiane na IO...

Oczywiscie filtry i wklady wymienione?

Jak zaczniesz robic wszystko na raz to znowu nie bedziesz wiedzial co pomoglo ;)

Wydaje mi sie, ze karmienie nie ma nic do tego...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na dino, chociaż moze być i cyjano bo nie widać koloru. Odstaw ZS3 zaciemnij zbiornik na 2 dni - zaciemnienie maxymalne. Chyba że masz las sps-ów to odpada.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem z innej strony jesli chodzi o porządek dna to u mnie świetną pracę wykonał Skrzypłocz :unworthy: jezeli chodzi o tą całą chemię to się nie wypowiadam :sweat:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na dino, chociaż moze być i cyjano bo nie widać koloru. Odstaw ZS3 zaciemnij zbiornik na 2 dni - zaciemnienie maxymalne. Chyba że masz las sps-ów to odpada.

Plus zero podmianek i witaminek a po 2 dniach jak będzie jeszcze dino czy cyjano daj słabe światło przez jeden dzionek i znowu na 2 dni zaciemnić


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to zdjęcie dino mi zalatuje, jeżeli chcesz się skutecznie i stosunkowo szybko pozbyć tego dziadostwo, to niestety mogę Ci doradzić tylko chemię, Algea X. Ewentualnie na koniec poprawić chemicleanem. Metoda sprawdzona i skuteczna. W ZS3 raczej nie widziałbym przyczyny, natomiast odstawiłbym amino na obecną chwilę oraz booster. Zaciemnienie to moim zdaniem raczej półśrodek, wróci światło, wróci dino.

Trzymam kciuki:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Algea X owszem, działa, ale traktujemy jak chemię - ostateczność. Jak jednak czytam żeby poprawiać ChemiCleanem to sądzę ze ktoś sobie jaja robi. Ten środek NIE JEST NA DINO i NA DINO ZUPEŁNIE NIE DZIAŁA.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzieki za szybkie odpowiedzi. Jak wlaczy sie HQI pstrykne jeszcze pare fotek.

W filtrach chodzi swieza Rowa i wegiel KZ.

Nalot nie rozprzestrzenia sie w jakis dramatyczny sposob wiec bede na spokojnie probowal:

1. Wstrzymac ZS3 na kilka dni.

2. W weekend zrobie 15% podmiane na IO.

Z zaciemianiem baniaka na razie sie wstrzymam bo mam prawie same SPSy.

Zauwazylem tez dzisiaj rano, ze nalot jest dokladnie taki sam jak na koniec cyklu swiecenia wiec to by troche zaprzeczalo teorii o Dino... jedyna roznica to brak babelkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz tak jak mówisz, chemiclean nie jest na dino. Jednak najczęściej dino towarzyszy cyjno, bądź też pojawia się po kuracji(lub też podczas). Chemiclean jest bardzo silny w związku z czym z użyciem byłbym ostrożny. Nie martw się jaj sobie nie robię, a podobnie wyglądało akwarium znajomego nie tak całkiem dawno, po kuracji o której wspomniałem jest już niemalże czysto. Litraż podobny bo 1000 l.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno chodzi mi po glowie. Baniak od poczatku chodzi na Instant Ocean i dopiero od kilku tygodni podmiany robilem na Reef Crystals (szczerze mowiac nie wiem po co... bez sensu). Do tego momentu tylna szyba byla systematycznie zarastana przez wapienne. Teraz znowu zaczely pojawiac sie brazowe nitki jak na poczatku.

Czy zmiana soli mogla spowodowac nowe mini-dojrzewanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomogło skrócenie czasu świecenia do max 10h (zaczynam od 12:30-22.00) oraz wstrzymałem podmiany na co 2tyg, plus odsysanie i powrót przefiltrowanej wody do akwarium. Miesiąc i po sprawie.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym odstawił reefperls (jak stosowałem to u mnie tez wyskakiwały różne dziadostwa) i dodatkowo v-power też na bok, ogólnie uważam że za dużo dajesz pożywki dla korali, fakt masz duży system, masz też trochę korali ale są to szczepki, na początku ja bym im dał czas niech zastartują na samych mikroelementach, które wyciągną z wody, na początku nie ma co szarżować z dodatkami bo się tylko potem problemy robią. Z czasem można dodawać "wspomagacze" ale to tez powoli i stopniowo.

PozdrT

Edit:

co do zmiany soli - moim zdaniem ma to znaczenie, bo reef cristal jest wiele bogatszą solą niż IO, w związku z tym pojawiło się więcej pożywki dla glonów.

Edytowane przez tomiooo (wyświetl historię edycji)

zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zwiększyłeś podmian (częstotliwość, ilość podmienianej wody)?

Sól RC jest bogatsza więc może też być przyczyną. Ja jadę na RC i też właśnie miałem ten problem, kwestia miesiąca jak pisałem wyżej i zbiornik dojdzie do siebie.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelletki odpadaja. Zdarzaja sie u mnie od czasu do czasu awarie pradu i nie chce miec dodatkowego ryzyka. Postanowilem na razie jechac na ZS3 a jesli sie nie sprawdzi to przejde na wodke.

Reefpearls i V-Power dawalem w ilosciach 10x mniejszych niz zalecane ale tez sie wstrzymam. Chyba mimo dobrych checi dalem sie wciagnac w wir probowania zrobic za duzo/za szybko.

Wpadlem wczoraj w nocy na watek p. Holmes-Farleya na RC, ktory prowadzi dzial chemii. Koles ma 75,000 postow... Napisal w jednym watku, ze u niego w domu robi podmiany na IO, dozuje Ballinga i to WSZYSTKO... B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że to sprawdzony sposób, słaba sól i Balling :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zmianie z bardzo ubogiego Grotecha na Preisa nie wystąpiły żadne objawy w postaci glonów czy nalotów. Korale zareagowały pozytywnie, negatywnych objawów brak.

Długo zastanawiałem się w jaki sposób zacząć dozowanie linii KZ, bo odbiorcą składników są koralowce, więc teoretyzując można zacząć ich bardzo delikatne dozowanie na podstawie masy koralowców w akwarium. Przy dużej ilości małych szczepek dozowanie tych trzech kropli może powodować akumulowanie się składników a to być przyczyną wzrostu glonów i nieporządanych efektów.

Patrząc na akwaria forumowiczów i ich litraż oraz ilość koralowców które w nich przebywają, moim zdaniem te 3 krople AAHC 3 razy w tygodniu to dużo. Moim skromnym zdaniem dozowanie KZ`ta powinno się opierać na ilości koralowców i ich wielkości a nie ilości wody w obiegu.

Może ktoś mądrzejszy poprze moją teorię. Opieram ją głównie na dozowaniu które widzę u osób które juz stale dozują preparaty KZ.

PS. Trochę off topic, jako że zjadłem zęby na produktach ADA, które moim zdaniem są odpowiednikiem produktów KZ w akwarystyce morskiej, wydaje się, że występuje tu ta sama zależność, produkt jest skoncentrowany, nikt tak naprawdę nie wie co tam jest ale zawsze lepiej było dawać za mało albo duuużo za mało niż odrobinę za dużo. Dozowanie w startującym zbiorniku gdzie ilość masy naszych "odbiorców" jest mała zawsze kończylo się atakiem glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam iż najlepiej jest zachować spokój i cierpliwie przeczekać plagę u mnie tak przynajmniej było.

i najważniejsze - zero chemii zero a wszystko będzie dobrze :D


8286_8535.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam iż najlepiej jest zachować spokój i cierpliwie przeczekać plagę u mnie tak przynajmniej było.

i najważniejsze - zero chemii zero a wszystko będzie dobrze :D

Podchodze do tego na spokojnie. Wciagnelem chyba wszystko co bylo w sieci na ten temat. Ludzie dokladnie te same objawy diagnozuja jako okrzemki, dino i cyjano... :) co ciekawe, wiekszosc przypadkow zdarza sie w pierwszych miesiacach dojrzewania baniaka wiec mysle, ze to kwestia ustabilizowania sie systemu.

Dzisiaj w ruch poszly scraper i szczoteczka, duzo waty, odpieniak na mokro i po wielkiej burzy w baniaku udalo mi sie spora czesc syfu wyeksportowac. Sam odpieniak wywalil z 2 litry zielono-brazowego syfu w pare godzin.

Poza Ballingiem i pokarmem dla ryb od 3 dni nic nie dozuje. Leje sie teraz osmoza zeby w weekend zrobic podmiane na IO.

Generalnie obwiniam sytuacje zbyt intensywnym wzbogaceniem wody. Widze swiatelko w tunelu bo juz dzisiaj zauwazylem mniej babelkow na piasku i kamieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, też miałem podobne problemy, tyle że u mnie raczej się to nazywało cyjano, ale jak sam widzisz niejedno ma to imię, a przypuszczam że podobne podłoże. Czyli troszkę za bogato w wodzie, dużo światła i wg mnie także jest to sprawa cyrkulacji, do tej pory mi potrafi wyskoczyć tam gdzie mniejsza cyrkulacja. Ale Ty wg mnie powinnieneś cierpliwie odsysać gówno przy podmianach, nie dodawać żadnych dodatków do wody, przejść na IO i ewentualnie dodatwać śladowo innej soli do podmiany no i jak już wspomniałem cierpliwości :)

Jak Ci po tym nie zejdzie będziesz musiał szukać przyczyny gdzieś indziej, ja wymieniłem też prefiltry w osmozie to także chyba pomogło....

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam iż najlepiej jest zachować spokój i cierpliwie przeczekać plagę u mnie tak przynajmniej było.

i najważniejsze - zero chemii zero a wszystko będzie dobrze :D

święte słowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.. Pierwszy post ...jak narazie bylem tylko czytelnikiem :)

Od kilku dni obserwuje brązowy nalot na piasku .

Alwarium przeniesione z 350 do 700 litrów na dojrzalej wodzie .

Jako że moje doswiadczenie jest prawie żadne nie wiem czy to wina cyrkulacji i detrytus czy jakies inne cholerstwo ..

post-23639-0-37106000-1400159712_thumb.jpg

post-23639-0-30109600-1400159721_thumb.jpg

post-23639-0-95342600-1400159736_thumb.jpg

post-23639-0-81179800-1400159746_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.