Skocz do zawartości
glaenken

Goniopora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy ktos z Was wie co jest z Goniopora? :crybaby:

Zdjecie akurat wykonane przy wylaczonym HQI i aktynicznym. W ciagu dnia normalnie wypuszcza "macki"

goniopora.JPG

Po prawej stronie zrobila sie biala...dalej na zdjeciu po lewej pokryta jest jakims "brazowym" nie nazwalbym to nalotem ale cos jak "pajeczyna"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, warto by wiedzieć jednak cokolwiek o baniaku, bo to jak wróżenie z fusów trochę. Goniopora to dość trudny koral, może warunki w akwarium jej nie odpowiadają?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, warto by wiedzieć jednak cokolwiek o baniaku, bo to jak wróżenie z fusów trochę. Goniopora to dość trudny koral, może warunki w akwarium jej nie odpowiadają?

sorki-zapomnialem.

baniak 300 l. 50 LR

2xHQI 150W + 2 54W aktyniczne

Ca 490 mg/l

Mg 1470 mg/l

kH 8

PO4 0 mg/l

NO3 0 mg/l

dodam tylko, ze "zepsula" sie praktycznie w oczach-z dnia na dzien...mam ja od marca '11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracaj sobie głowy tym koralem,w 95% umiera w akwarium.Nie chce mi się szukać ale to wypowiedż światowej elity akwarystów.Ja jedną miałem prawie 2 lata a potem...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja odpowiem tak, bez wiedzy, lecz z doświadczenia. Moje Gonioporki (mam dwie) stoją pod samymi t5, w średnim nurcie z nastawieniem w kierunku wolnego - polipy lekko falują. Więc może w cyrkulacji leży problem? Parametry mam gorsze od Ciebie.

Aha, powiedz może ile ją już masz w akwarium? Czytałem zagraniczne fora i spotkałem się z wieloma wypowiedziami na temat goniopor które schodziły nawet po roku czasu...

P.S. Za gonioporą widzę bąbelki powietrza, to może być dino, a co za tym idzie, jakiś dowód na to że w akwarium coś źle się dzieje.


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracaj sobie głowy tym koralem,w 95% umiera w akwarium.Nie chce mi się szukać ale to wypowiedż światowej elity akwarystów.

...sluchajac tego,rownie dobrze mozna dojsc do wniosku by wogole nie posiadac akwarii morskich...zdajesie ze juz tu czarnowrozyles komus...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ona odchodzi na wieczną rafe, a co do tych parametrów to trochę niewiarygodne widząc te cyjano nad nią i glony nitkowate po prawej stronie u dołu. Daj fote całośći? i jak się mają inne korale?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...sluchajac tego,rownie dobrze mozna dojsc do wniosku by wogole nie posiadac akwarii morskich...zdajesie ze juz tu czarnowrozyles komus...Pozdrawiam...

Poszukaj, poczytaj a przyznasz mi racje.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To brązowe to brown jelly, infekcja najprawdopodobniej bakteryjna, często pojawia się na LPSach w szczególności na gonioporach, moja też tak poleciała. Dodam że przyczyną wystąpienia brown jelly towarzyszy stres spowodowany upadkiem korala lub złymi parametrami wody. U mnie goniopora spadła ze skałki a potem pojawiło się brown jelly.

Po za tym wszyscy piszą że to b.trudny koral, ja już się szybko na nią nie zdecyduje, a jeśli to postawie na piasku przy umiarkowanej cyrkulacji i z dala od innych korali.

Acha koral nie do uratowania.brown jelly go zleje po kawałku całego :(


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj, poczytaj a przyznasz mi racje.

Robi, ale Iceberg rację generalnie ma, bo wszystkie ryby które trzymamy w akwariach zdychają... Rozmnożyć ich praktycznie się nam nie udaje, zaledwie kilka gatunków, reszta idzie "w piach" przed swoim czasem...

Ale faktem jest Goniopory trup ściele się niestety gęsto...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ona odchodzi na wieczną rafe, a co do tych parametrów to trochę niewiarygodne widząc te cyjano nad nią i glony nitkowate po prawej stronie u dołu. Daj fote całośći? i jak się mają inne korale?

parametry sa wiarygodne (salifert, testy wazne).

inne korale maja sie bardzo dobrze.

Jutro postaram sie umiescic cale foto bo teraz troche za ciemno :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To brązowe to brown jelly, infekcja najprawdopodobniej bakteryjna, często pojawia się na LPSach w szczególności na gonioporach, moja też tak poleciała. Dodam że przyczyną wystąpienia brown jelly towarzyszy stres spowodowany upadkiem korala lub złymi parametrami wody. U mnie goniopora spadła ze skałki a potem pojawiło się brown jelly.

Po za tym wszyscy piszą że to b.trudny koral, ja już się szybko na nią nie zdecyduje, a jeśli to postawie na piasku przy umiarkowanej cyrkulacji i z dala od innych korali.

Acha koral nie do uratowania.brown jelly go zleje po kawałku całego :(

WIELKIE dzieki za odpowiedz :crybaby: i co teraz robic :( mam mu oszczedzic "cierpien" ?

Dodam, ze goniopora upadla nie raz :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry sa wiarygodne (salifert, testy wazne).

to wlasnie mnie martwi, zwlaszcza ten salifert. Wojtesu trafil w sedno. Jesli masz glony i cyjano to bez wzgledu na to co mowia testy, cos z baniaczkiem jest nie tak


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goniopora to taki Helmon wśród koralowców. Ładnie się rozwija, faluje, błazny go zamieszkują i nagle zgon. Gdzieś czytałem że lubi trochę podwyższony poziom żelaza w wodzie. Są zbiorniki w którym rosną jak na drożdżach a w innych nie ma szans na dłuższy żywot. Kwestia "czegoś w wodzie"

Co do postu, to znowu widzę akwa gdzie NO3 i PO4 są same zera. Szok, a ja tak nie potrafię (bez wódki). Chyba juz ze mnie akwarysty nie będzie...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotterdammung masz racje ale... ryby żyjące w naturze np 10 lat w akwarium padają np po 8latach a goniopora żyjąca w naturze ile??? 30lat ? może duużżooo więcej żyje w akwarium max. 2 lata ! to coś nie tak.

Są jednak pewne rodzaje goniopor łatwe w utrzymaniu :thumbsup:

http://www.azoopalm.com/products/decorations/neon-corals/goniopora-lobata/


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wlasnie mnie martwi, zwlaszcza ten salifert. Wojtesu trafil w sedno. Jesli masz glony i cyjano to bez wzgledu na to co mowia testy, cos z baniaczkiem jest nie tak

mam nitkowate ktore robia sie "biale" co jest dobrym znakiem...a cyjano to sa wyjatki (wiem wiem...nie moze tu byc wyjatkow ale odkad zaczely chodzic palletki cyjano szybko znika)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nitkowate ktore robia sie "biale" co jest dobrym znakiem...a cyjano to sa wyjatki (wiem wiem...nie moze tu byc wyjatkow ale odkad zaczely chodzic palletki cyjano szybko znika)

dodam jeszcze pH 8.10 (mierzone elektroda)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotterdammung masz racje ale... ryby żyjące w naturze np 10 lat w akwarium padają np po 8latach a goniopora żyjąca w naturze ile??? 30lat ? może duużżooo więcej żyje w akwarium max. 2 lata ! to coś nie tak.

Dlatego też mówie, akwarystyka morska to nie takie znowu święte hobby. Jednak ryba, z perspektywy gatunku jako takiego, nawet żyjąca na wolności lat 10 a w moim akwarium lat 12, przy czym przez te 12 lat nie wydająca potomstwa to zwyczajna strata materiału genetycznego. Dla powiedzmy Zebrasomy Flavescens ogólnie lepiej jest żeby osobnik wydał na świat 100 sztuk zdrowego narybku i padł/został zjedzony po 2 latach niż żył jak najdłużej bezpłodnie. A my właśnie tak robimy. Trochę to ryje beret...

Autora tematu przepraszam za ten off topic, ale dyskusja z robim to przyjemność której nie potrafię sobie odmówić :)

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też mówie, akwarystyka morska to nie takie znowu święte hobby. Jednak ryba, z perspektywy gatunku jako takiego, nawet żyjąca na wolności lat 10 a w moim akwarium lat 12, przy czym przez te 12 lat nie wydająca potomstwa to zwyczajna strata materiału genetycznego. Dla powiedzmy Zebrasomy Flavescens ogólnie lepiej jest żeby osobnik wydał na świat 100 sztuk zdrowego narybku i padł/został zjedzony po 2 latach niż żył jak najdłużej bezpłodnie. A my właśnie tak robimy. Trochę to ryje beret...

Autora tematu przepraszam za ten off topic, ale dyskusja z robim to przyjemność której nie potrafię sobie odmówić :)

Pozdrawiam

Gott

cala przyjemnosc poczytac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też mówie, akwarystyka morska to nie takie znowu święte hobby. Jednak ryba, z perspektywy gatunku jako takiego, nawet żyjąca na wolności lat 10 a w moim akwarium lat 12, przy czym przez te 12 lat nie wydająca potomstwa to zwyczajna strata materiału genetycznego. Dla powiedzmy Zebrasomy Flavescens ogólnie lepiej jest żeby osobnik wydał na świat 100 sztuk zdrowego narybku i padł/został zjedzony po 2 latach niż żył jak najdłużej bezpłodnie. A my właśnie tak robimy. Trochę to ryje beret...

Autora tematu przepraszam za ten off topic, ale dyskusja z robim to przyjemność której nie potrafię sobie odmówić :)

Pozdrawiam

Gott

...Gotter,jestes w formie...ja gorszej...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WIELKIE dzieki za odpowiedz :crybaby: i co teraz robic :( mam mu oszczedzic "cierpien" ?

Dodam, ze goniopora upadla nie raz :(

To masz odpowiedź - LPSy są szkodliwe najbardziej na uszkodzenia mechaniczne, przerywa się tkanka, dostaje się infekcja i koral "leci" na wieczną rafę. Ja swoją usunąłem z baniaka żeby mi parametry bardziej nie poleciały. Swoją drogą nie wiem jak długo masz baniak ale poczekaj trochę z twardymi. Po tym co widać na zdjęciu to musisz wyjść jeszcze z kilku powaznych problemów. Nie oznacza to że cyjano czy dino zniszczą wszystko po drodze ale łatwiej z nimi walczyć bez obsady wrażliwych korali.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję odciąć zdrową tkankę/ korala brzeszczotem lub Dremelką. Jest szansa, że będzie dalej żył. Ciąłem kilka razy moje 3 Goniopory i nadal żyją. Jedna ponad 2 lata.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje goniopory momentalnie marnieją gdy PO4 lub NO3 zbliżają się do zera. Jeśli masz na 1oo% zero to tu jest problem (nie za bardzo w to wierzę).Ale gdy jest jak mówisz, to ja bym zrobił to co Włodzimierz mówi + dostarczył trochę aminokwasów aby miały co jeść.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Kerad za article :)

Tu obiecane fotki:

goniopora_dzien.JPG

nastepny

coral.JPG

a to nie mam pojecia CO TO JEST? :question:

co_to.JPG

ps. akurat dzis zabieram sie na podmianke...chyba troche wyrzuce pelzatki...

Pozdrawiam!

glaenken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.