Skocz do zawartości
Gość dieter25

Led cree royal blue zamiast aktyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zapalisz to co zaplanowałeś to sam ocenisz czy Ci nie za ciemno.

Dlatego Ci właśnie proponowałem duży zasilacz, abyś mógł bez późniejszych dodatkowych kosztów dołożyć parę ledów wedle uznania.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

O.k ale jeszcze jak rozmieścić ledy?

niebieskie pola BR a białe to CW tak wychodzi przy stosunku :thumbsup: 1:3

post-10982-0-59852400-1309970803_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to kwestia gustu ale popieram premiero, swiatlo T5 w porownaniu z Led jest duzo ladniejsze dla oka i tez zaluje ze kupilem lampe led jedyny zysk jak dla mnie jest materialny czy oszczednosc pradu ale kolory na led sa marne nie naturalne.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaak, czyżbyś też miał pytonga 0,5W/l?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

O.K dziś wszystko dotarło oprócz zasilacza :realmad: Zabrałem się za wiercenie gwintowanie itp.

Na tą chwilę mam wszystko złożone diody połączonę między sobą linką 0,75mm2,tylko brak zasilacza na 24V.

Z braku cierpliwości podłączyłem tylko 3 diody na 12v zasilaczu aby zobaczyć efekt i co???

Totalny szok euphylie i sps świecą aż miło nie mówiąc o zoantusach naprawdę efekt mnie powalił na nogi przy ati actynic nigdy tego nie uzyskałem.Już nie mogę się doczekać aż tą lampę zaopatrze w resztę BR i CW.

Chciałem oczywiście bardzo podziękować @Tomasz za pomoc. Bez Ciebie nie dałbym rady tego wykonać,ale i tak Cię jeszcze pomęcze o pomoc z tym PWM

post-10982-0-65180500-1310130778_thumb.jpg

post-10982-0-45161700-1310130793_thumb.jpg

post-10982-0-56849200-1310130807_thumb.jpg

post-10982-0-35936200-1310130818_thumb.jpg

post-10982-0-64722000-1310130838_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zupełności wystarczy. Lepiej linkę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz

"Taaak, czyżbyś też miał pytonga 0,5W/l? "

Nie ma takich lamp. Lampę dobiera się do do zwierząt w nim trzymanych - a nie do litrażu akwarium. Do zbiornika 100x100x30cm? dasz "Tomkowe" 300(czy nawet 600W)Watt? :)

Chyba że chodzi o to że diody LED w lampach robionych przez Ciebie (także Cree) - są "inne" - może "magiczne"? :D

Zapomniałem dodać - podawanie współczynnika W/L tylko wtedy ma sens gdy znamy skuteczność źródła światła(w lm/W) - bowiem 1 dioda może mieć dwa razy większą skuteczność(z 1W) niż 1W chińczyk.

pozdrawiam

Przemek

PS. Nie musisz odpowiadać - to taki "żart". No offense.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, uderzyłem w stół...soory, nie chciałem

Ale czy nie zauważyłeś że jak do tej pory 100% niezadowolonych z ledów użytkowników ma pytongi? Może nie umieją się z nimi obchodzić? Tu Przemku masz pole do popisu, oświeć gości.

Chodzi mi tylko o to że ludzie piszą ledy są do d...py a mają właśnie pytongi. O zapomniałem, nie ma takiej lampy, więc nie rozumiem Twojej kontry.

Jak komuś np żarnik hqi AM świeci na żółto to nie mówi że całe hqi jest żółte i do d...y tylko szuka innego żarnika który bardziej mu odpowiada. Zaczynam podejrzewać że z lampami led jest podobnie - ten wątek utwierdza mnie w tym przekonaniu.

Zapomniałem dodać: podaję przelicznik W/l zawsze zaznaczając że mówię o diodach Cree i których. Jak ktoś dociekliwy - lm/W znajdzie sobie w ciągu 20 sek.

Po prostu jestem zdania, że stosunek jakość/parametry/cena jest w ich przypadku najlepszy. Moze są lepsze, ale ja do nich nie mam dostępu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Choć faktycznie tylko takiej odpowiedzi się spodziewałem. :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No to się porobiło :thumbsup:

Jedno wiem że są zwolennicy T5,HQI i led i każdy ma inne zdanie i bezsensu się sprzeczać co jest lepsze,jak na razie próbóję z ledami bo tak zachwalana aktynika ati lekko się kryje z led royal blue

Edytowane przez dieter25
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Tomku o co dokładnie Ci chodzi. Jak spojrzysz w moją stopkę, to zobaczysz, po szybkiej kalkulacji że:

1. Baniak jest relatywnie niski - 50 cm.

2. Stosunek [W/l] to > 0,85 więc chyba nie jest to mało.

Bardzo chętnie posłucham, gdzie robię błąd. Jestem naprawdę chętny i oczekuję porady. Wywaliłem mnóstwo kasy i szczerze mówiąc szlag mnie trafia. Przedwczoraj wróciłem do mojej starej listwy z T5-ek. 2 dni wystarczyły, aby ukwiał nabrał rozmiarów jakich nie miał od miesięcy. Na koralowce muszę trochę poczekać.

Edytowane przez premiero
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero no właśnie ja też Cie nie rozumiem. Sam napisałeś przed chwilą:

"...Wywaliłem mnóstwo kasy i szczerze mówiąc szlag mnie trafia..." I całkowicie sie z Tobą zgadzam. Też bym był wściekły. Tylko trzeba było spróbować z inna lampą led, bo może się okazać ze jednak led nie równa się led, tak jak hqi nie równa sie hqi.

Miałem w swoich zbiornikach chyba wszelkie mozliwe rodzaje światła. Wreszcie znalazłem to, które dla mnie jest idealne: kolory jak z T5, bliki jak z hqi, ładne przyrosty i tak naprawdę śmiesznie tanie w porównaniu do starych-uznanych żródeł.

Takze ja swoje już znalazłem i życzę Ci żebyś Ty takze znalazł swoje. A jak będziesz na pielgrzymce - zapraszam.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry @dieter25 że nie w temacie;

Pomijając współczynnik PAR,i stopnie Kelvina uważam że musimy się już przestawić z przeliczników "Watowych" na litr wody, na ilość lumenów na litr wody. To jest tak jak z odkurzaczami.Jeden bierze 2000W drugi bierze 1400W i przy zakupie ludzie tylko na waty patrzą, a powinno się zwracać uwagę na moc ssania, bo to jest ważniejsze. Nieraz ten słabszy odkurzacz jest dużo mocniejszy. Wiem, bo przerabiałem ten temat :lol: .

Jeszcze jedno. Zwracając uwagę na ogrom różnych czynników wpływających na stan zbiornika, (nie wszystkie czynniki jesteśmy w stanie sprawdzić czy wydedukować) większość akwarystów, dzisiejsze problemy z akwarium zrzuca od razu na oświetlenie. Zapomina że w między testował różne nie wiadomo jakiego pochodzenia wynalazki, różną chemię, różne sole no name itp. Jak coś się dzieje ze zbiornikiem to najlepiej od razu zwalić na oświetlenie. Ludzie, jak nie było Led też takie rzeczy się często działy i dziać się będą. Tylko wtedy trzeba było zrzucić winę na coś innego. I wtedy też było mnóstwo ogłoszeń na aledrogo: sprzedam morskie bo już nie mam czasu.. Ja ostatnio szukałem przyczyny zaglonienia akwarium, powinienem zwalić na LED, bo be, bo zła temperatura itp. (NO3-0, PO-4 0,00 do 0,01 a i tak glony rosły) a dopiero nie dawno kupiłem test na krzemiany i okazało się że nam ich strasznie dużo bo długo nie wymieniałem żywicy a w między czasie było mnóstwo awarii wodociągów w mojej miejscowości.

Zmieniłbym oświetlenie na powrót- na t5 lub hqi, woda automatycznie by się poprawiła i żyłbym w przeświadczeniu że to wina ledów.

Tak samo z solą. Wszyscy słyszą, nikt nie chce głośno powiedzieć ile baniaków było położonych przez walniętą sól (szczególnie jak ktoś używa tej samej partii soli przez długi czas, najczęściej małe zbiorniki, bo kupią 20 kg i maja na rok czasu).


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu

Zatem proszę Cię o przedstawienie jakie to źródła LED Cree używane przez Ciebie są nierówne "innym" stosowanym w wielu lampach produkowanych na świecie - Vertex Lumina, AI czy PS.

Lubię dyskusje - ale merytoryczne - niestety Twoje argumenty do takich nie należą. Pisząc że używasz "innych diód" Cree (gdy wcześniej w wielu postach wymieniałeś które używałeś) - jednocześnie sugerując że pozostałe (w domyśle w innych lampach - są "be") - używasz argumentów rodem z PIS i p. Macierewicza.

Dlatego - zanim zaczniesz komuś/czemuś coś insynuować - zastanów się nad tym dwa razy, bowiem może się okazać że argumenty których używasz - są nikłej wartości - a jedynym argumentem "przeciw" jest to że lampy nie są robione przez Ciebie - bowiem tak to wygląda.

Dlatego też, nie gniewaj się - w temacie LED, po zbudowaniu nawet kilkunastu lamp jeszcze dużo przed Tobą - i życzę samych sukcesów - wiele doświadczeń jeszcze przed Tobą :)

Jeśli kiedykolwiek zechcesz merytorycznie podyskutować - to serdecznie zapraszam - w tym wątku nie będę już się odzywał, aby nie odchodzić od tematu autora.

Pozdrawiam serdecznie

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero

Dla ukwiałów światło LED jest BARDZO mocne - zaobserwowaliśmy to w przypadku niemal wszystkich gatunków ukwiałów - dywanowych, R. ritteri, H. magnifica - mają tendencje do uciekania od światła w głąb - lub eksmisji zooksanteli.

Spróbuj zmienić CT na wyższą - w ogóle nic nie piszesz o swoich ustawieniach.

Jak wysoko masz lampy nad akwarium - jak są ustawione?(moc, CT)?

Napisz coś więcej - a najlepiej wklej fotki.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, wybacz ale głupoty które wypisujesz pokazują tylko że Ci ciśnienie zbyt skacze gdy coś tylko jest nie po Twojej myśli. Nie produkuję lamp ani nie mam zamiaru. Lubię majsterkować i zbudowałem lampę dla siebie z której jestem bardzo zadowolony. Dzielę się tym z innymi i w różnych częściach Polski powstają podobne projekty i to najprawdopodobniej Cię boli. Nigdy nie pisałem o żadnych "..."innych diód" Cree " - zawsze pisałem o konkretnych zakupionych w Maritexie - każdy kto do mnie napisał czy zadzwonił zawsze dostawał wyczerpującą informacje.

Są to diody ogólnie dostępne które może kupić każdy, bez podpisywania umów z Cree, ble,ble,ble jak w Twoim przypadku. Kupiłem podstawowe diody z oferty i o dziwo Tobie na złość to działa. Więc jeszcze raz proszę wskaż gdzie pisałem o "..."innych diód" Cree " jak utrzymujesz - nie pisałem tak i nie wiem dlaczego kłamiesz (znaczy domyślam się, ale nie będę poruszał tego tematu choćbyś nie wiem jak mnie prowokował).

Poza tym nie wiem jakie diody sa używane w lampach:Vertex Lumina, AI które wymieniłeś. Nie mam zielonego pojęcia i nic o nich nie pisałem - bo nic o nich nie wiem. Ty za to zdaje się wiesz wszystko.

Zauważ jeszcze tylko jedną rzecz zanim zakończymy tę farsę: ja stanąłem tylko w obronie led jako takich zwłaszcza że wypowiedziały sie trzy osoby niezadowolone. To że wszystkie trzy mają lampę określonego typu zauważył każdy kto uważnie czytał. Twoja złość skupiła sie na mnie bo ja śmiałem to głośno powiedzieć (napisać). Więc wyobraź sobie Przemku drogi że z tego wynika iż ledy nie kończą się i nie zaczynają tylko na Twoich lampach choćbyś nawet stawał na głowie.

Z tym że chciałem jeszcze coś zauważyć: nie wiem czy problem leży w tej lampie czy gdzie indziej i nie twierdzę że w niej. Zauważyłem tylko pewną zbieżność w wypowiedziach. Lampę tą w ilości 3 szt. nad zbiornikiem widziałem raz w akcji na żywo. I nie podobało mi się. Jeśli tak miałyby wyglądać ledy nad akwa u mnie dalej wisiałoby HQI i T5.

Dalsza dyskusja jest jałowa. Wyciagnąłem wnioski sprzed kilku lat, niemniej życzę powodzenia i sukcesów marketingowych.

tomasz


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

A ja zostaję przy temacie :welcome:

I mam pytanie czy Wam drivery też się tak grzeją,wręcz parzą jak się je dotknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jeśli drivery są na wyższy prąd mają straty i sie grzeją. Jeśli kupiłeś drivery o których rozmawialiśmy (te okrągłe) to mają one przyklejoną taśmę dwustronnie klejącą i należy go po prostu przykleić do radiatora (obok ledów albo z drugiej strony)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku - CT nie jestem w stanie podać, ponieważ krzywa programowana jest z profiluxa. Jednakże przerobiłem już warianty od 1:1 do 1:3 (W:RB) w zakresie 30-100%. Najlepsze efekty były przy ustawieniach 100% 1:1 i okresie świecenia około 8 godzin dziennie. Przy dłuższym oświetlaniu po 2/3 dnia koralowce wyglądały jak szmaty. Za wyjątkim lobophylii i montipor, którym światło nijak nie pasowało, pozostałe koralowce "jakoś tam" rosły.

Nikiel - pisałem o stosunku W/l, bo takiego "argumentu" używa tomasz. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, to nie kombinuje. Jadę od początku na tej samej soli. Żywica i prefiltry regularnie wymieniane. Jeśli po zmianie oświetlenia z powrotem na T5 nie będzie poprawy, przeproszę się z BP.

Tomku - nie rozumiem czym Twoje ledy Cree różnią się od tych stosowanych w pozostałych lampach?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero, cały czas nie wiem o czym piszesz. Jakie moje diody? Używam dokładnie tych:

Mój odnośnik

i analogicznych RB. Z mojej strony wszystko jasne. Kupiłem diody których parametry uważałem za wystarczajace, ogólnie dostępne, firmowe. Czego chcesz więcej? To ja cały czas nie wiem jakich diód Ty używasz, ale zupełnie mnie to nie interesuje. Wolę zająć się zbiornikiem, niż wnikaniem w jakieś pierdoły aby Ci wytłumaczyć coś o czym sam nie mam zielonego pojęcia.

Diter25 - te się u mnie nie grzeją (tzn. są ciepłe ale nie parzą). Sprawdź omomierzem przy wyłączonej oczywiście lampie czy lutując lub przykręcając diody nie zwarłeś któregoś styku do radiatora.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

" Tomku - nie rozumiem czym Twoje ledy Cree różnią się od tych

stosowanych w pozostałych lampach? "

To nie są Tomka ledy tylko cree,a po drugie dioda diodzie nierówna zobacz sam na necie ile jest rodzai diód bo ja do teraz nie mogę sie połapać z tymi binami itp,więc może są inne.

Ile ta nowa lampa BP kosztuje???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ Tomaszu! :)

Jestem ostatnią osobą której jak to mówisz "skacze ciśnienie" jak ktoś buduje sobie lampkę DIY!

Powiem więcej - wielokrotnie pomagałem(i pomagam gdy dostaję zapytania na priva) - w kwestiach takich lamp - pomagając dobrać diody - czy nawet sprzedawać gotowe podzespoły!(płytki z ledami, zasilacze itd)

Dlatego - proszę nie sądź innych wg siebie, naprawdę :)

Co do opinii - widzisz, każdy zbiornik jest inny - i trzeba być naprawdę wyjątkowym fachowcem - aby na podstawie opisu wyciągać pewne wnioski.

Zapewniam Cię - że jestem pewien ze kupujemy te same diody - gdyż Maritex "nietypowe" diody - jak cool white, neutral white, Royal Blue sprowadza pod nas. Nie kupujemy je bezpośrednio od Cree - nie przypominam sobie abym to napisał kiedykolwiek - więc znów piszesz o rzeczach które nie mają miejsca.

Co do widzenia "naszych lamp" i podejmowaniu decyzji - jestem zaskoczony że nie wiesz, że w lampach PS sterując natężeniem mocy poszczególnych kanałów - można uzyskać dowolny "stosunek" diod białych do niebieskich - w rozumieniu ilości energii wypromieniowanej przez nie.

Dlatego też - jeśli ktoś sobie życzy 1:2, 2:1 itd - może to zrobić bardzo szybko.

Więc uwierz proszę - że naprawdę ani Twoja "jedynie właściwie działająca" lampa - ani nawet inne które robiłeś dla innych osób(o czym sam pisałeś na forum) - nie psują mi samopoczucia - nie lubię tylko gdy ktoś do swojej działalności/produktu dorabia niepotrzebną/niewłaściwą/nieprawdziwą filozofię. Naprawdę :)

Dlatego - przekonany jestem że jeśli będziesz tylko chciał - to na pewno znajdziesz dziesiątki zadowolonych Klientów lamp LED "nie zrobionych przez Ciebie - ale na tych samych diodach" - wystarczy użyć Google - z filtrem z ostatniego tygodnia, miesiąca - czy roku(łącznie z filmami).

Zapewniam Cię, że z ponad 1300 sprzedanych lamp(w tej konfiguracji paneli, zrobionych w 100% w Polsce) - wiele opinii/zdjęć/filmów znajduje się w internecie.

Dlatego też kończąc z mojej strony - naprawdę życzę udanego weekendu - i nie bierz wszystkiego do siebie tak na serio - odrobinę dystansu - do siebie, do tego co się myśli, mówi i pisze.

Mam nadzieję że kiedyś będziemy mieli okazję porozmawiać "live" - i wymienić swoje poglądy :)

pozdrawiam - naprawdę serdecznie i szczerze :)

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego chcesz więcej? To ja cały czas nie wiem jakich diód Ty używasz, ale zupełnie mnie to nie interesuje. Wolę zająć się zbiornikiem, niż wnikaniem w jakieś pierdoły aby Ci wytłumaczyć coś o czym sam nie mam zielonego pojęcia.

To w takim razie po co jest ta dyskusja? Albo chcesz pomóc,albo nie. Bo chwalenie się "Mnie wyszło a wam nie i dobrze Wam tak" nie przystoi. Jeśli z lampą jest coś nie tak, to uwierz mi - nie Przemkowi robi to na złość, tylko ludziom, którzy kupili lampy, takim jak Ja, Włodek i jeszcze parę innych osób na forum.

A jeśli chodzi o bina i tinta, to pytanie raczej do Przemka.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero

Na jakiej wysokości masz lampy? Pytam, gdyż to też znacząco zmienia ilość strumienia światła docierającego do powierzchni wody.

Przelicznik W/L należy stosować ostrożnie - i nie jest to "trwały" wyznacznik. Ewoluuje wraz z mocą/sprawnością diod - 1.5 roku temu szczytem były diody 107lm/W - teraz w zasadzie kolejna granica 160lm/W zostaje przebita(po wakacjach premiera jeszcze sprawniejszych diod).

Dłuższego czasu naświetlania bym nie proponował - może dojść do efektu zupełnie odwrotnego.

Jak piszesz przy 100% mocy na kanał miałeś najlepsze efekty - czyli może po prostu brakuje Ci światła?

Masz jakąś fotkę całości akwarium?

Czy zwiększyłeś dozowanie Ca/buforu(w pierwszym okresie po przejściu na ledy?)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.