Skocz do zawartości
Tester

tylko jeden dzien wystarczył...

Rekomendowane odpowiedzi

Nie załamuj się, pewnie wyjdziesz na prostą !

Myślę że to jednak wina głównie tej za wysokiej temperatury,

Pamiętam na początku zdarzyło mi się raz nie włączyć wentylatora nad akwa,

okazało się że dzień zrobił się wyjątkowo upalny i mimo mieszkania w kamienicy

jak wróciłem z pracy to woda miała 28st.C...wszystkie korale pozamykane,

niebieskie grzyby zmieniły kolor..szybka reanimacja workami z lodem pomogła,

nic nie padło, ale jeszcze tego samego dnia zakupiłem duży, silent cooler do kompa.

teraz nawet w największe upały temperatura nie przekracza 27st.C

a wydaje mi się że granicą jest owe 28st.C.

Z całym szacunkiem, nie zgadzam się... 2 razy zdarzyło mi się mieć 29C, 28 częściej, nie widzę żadnej różnicy w otwarciu koralowców. Obsada głównie LPS, kilka miękkich, kilka montipor. Oczywiście ta temperatura nie utrzymywała się cały dzień, jednak kilka godzin na pewno...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie non stop jest 29-30 stopni,wszystko polipuje i smiga jak szalone (oprocz paru sps ale to raczej wina no3 ktore jest za wysokie)ale wydaje mi sie ze korale sa w stanie sie do takiej temperatury powoli przyzwyczaic,co innego gdy temperatura wzrosnie nagle o kilka stopni,wtedy moze byc booom i tak jak w przypadku testera wszystko nagle pada,nic sie nie mart powoli wszystko sobie odbudujesz w baniaku a korale dojda do siebie :) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie non stop jest 29-30 stopni,wszystko polipuje i smiga jak szalone (oprocz paru sps ale to raczej wina no3 ktore jest za wysokie)ale wydaje mi sie ze korale sa w stanie sie do takiej temperatury powoli przyzwyczaic

Z kolei oglądałem kiedyś jakiś program popularnonaukowy, mówili tam akurat o akroporach. W każdym razie, właśnie w kontekście wymierania rafy i temperatury i globalnego ocieplenia. Otóż, koralowce mogą niby wytrzymać około 5 tygodni w podwyższonej temperaturze, potem obumierają. W morzu zmiany raczej zachodzą wolno, więc jeśli by się łatwo przyzwyczajały, dały by radę w morzu - gdzie oczywiście warunki mają w zasadzie idealne. Słowem, nie ma problemu temp bagatelizować...

Pozdro

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszyscy macie po trochę racji. ja przyzwyczaiłem korale do stałej temp 29stopni ,ale jak wcześniej miałem gwałtowny skok z 25 do 29 było nieciekawie. z innej beczki kilka krotnie nie miałem prądu przez cała noc i nic się nie stało ,a raz zabrakło prądu na 6 godzin bo wywaliło korek i jak się zorientowałem kilkanaście ryb padło a korale przeżyły,u mnie graniczna temp jety 31 c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zostaje temat właściwego pomiaru temperatury. Mam termometr z wyświetlaczem elektronicznym aqua medic'a, analogowy i cyfrowy firmy polskiej o symbolach RT-2 i RT-2C. Każdy pokazuje inną temperaturę... Np teraz- Aquamedic 28,4 analogowy 27 i cyfrowy 26,1. Ponoć ten cyfrowy jest bardzo dokładny i mam do niego podłączone wentylatorki. Nadal mam wewnętrzny dylemat któremu Termometrowi wierzyc :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmierz temp. termometrem rtęciowym z apteczki, te są dokładne :) właśnie tym samym którym można sobie zmierzyć temp. na wszystkie trzy sposoby :) Żart

chociaż można sprawdzić termometr akwarystyczny pod pachą i na tej podstawie ustalić faktyczną temp wody. Te żółte termometry akwariowe z czerwonym płynem mają zakres od 0 - 50C

Tester trzymam kciuki z wychodzeniem na prostą, dasz radę.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...moze to rzeczywiscie kwestia przyzwyczajenia do wyższych temperatur,

z pewnoscią skok ma decydujace znaczenie, co innego jesli non stop mamy 25st.C i nagle

w południe skoczy do 29-30st.C, a co innego jesli w lato regularnie mamy

27st.C i podskoczy do 29-30st.C .

.

Przyjeło się jednak że optymalna temperatura to ok. 26st.C i warto się tego trzymac.

Przeważnie 2-3 wentylatorki załatwiają sprawę .

.

Gdzies w internecie przeczytałem że koralowce jako takie zyją w ciepłej wodzie

o zakresie temperatur 18-35st.C...ale byla to masowa gazeta a nie fachowe źródło,

szczerze to nie kojarzę miejsca z rafą gdzie woda ma aż 35st.C...

.

Z kolei na pewnej stronce poświęconej Wielkiej Rafie Koralowej napisano że :

Naukowcy z Centrum Studiów Morskich Uniwersytetu Oueensland prognozują, iż jeśli proces globalnego ocieplenia będzie postępował, rafa może zniknąć z powierzchni ziemi w ciągu niespełna stu lat! Jej zanikanie następuje w wyniku wymywania przez cieplejszą wodę glonów nadających koralom specyficzną zielono-niebieską barwę. Gdy wszystkie glony zostaną wypłukane - korale ulegną zniszczeniu, a rafa się rozpadnie. Wystarczy, że temperatura wzrośnie o 2 st. C, a korale wyginą.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie u Testera sa normalne dzienne wahania temperatury. Byl watek na ten temat wczesniej. Z tego co czytalem to dzienne wahania wlasnie uodparniaja korale na takie sytuacje. U mnie teraz codziennie mam temperature od 26 do 28 stopni. Od paru miesiecy. Mam prawie wylacznie SPSy i nie widze negatywnych skutkow. Wszystko rosnie. Amerykanie na RC generalnie twierdza, ze 29.5/30 to jest ta granica od ktorej zaczyna sie smierc koralowcow.

Przypuszczam, ze u Testera mogla nastapic "reakcja lancuchowa" od toksyn po padnieciu jednego korala. Nie wiadomo tez jaka byla maksymalna temperatura w ciagu dnia kiedy go nie bylo w domu.

Oby szybko baniak doszedl do siebie i jeszcze raz trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek jak potrzeba pomocy to daj znac. Jestem na przymusowym urlopie i dysponuje czasem.

Jezeli chodzi o Twoja sytuacje to ja tez nie dopatrywalbym sie przyczyn bezposrednio wywolanych skokiem temperatury. Bylem na urlopie zlocie , moja luba zajmowala sie akwarium. W akwarium przeciagu jedego dnia temperatura poszla z 25 na 28-29 stopni.

Korali nie wiele, ale wszystko bez zmian.

U ciebie Miekie, sps i niefoto masz na jednym obiegu. Kazdy koral ma system obronny ktory w przypadku zmany warunkow jest uruchamiany. Rozpuszczalnosc tlenu w wodzie morskiej drastycznie spada wraz ze wzrostem temperatury. Po trzecie przy VSV nalezy stosowac wegiel, a juz przy takiej mieszance korali napwno.

Rachunek sumienia i do roboty, kazdy z Nas zalicza gleby, uszy do gory, ma sie co zalamywac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u siebie mam w overflow box termometr laboratoryjny -10 - +120 i nim sie podpieram bo jak wiadomo elektorniczne czasami klamią :) Pamietam jak wrocilem wieczorme to temperatura byla 29,5C (chociaz nie ma stopni polowkowych to skala jest bardzo wyrazna i latwo zobaczyc ze kreska jest pomiedzy pelnymi stopniami.) Skoro tak wysoka byla wieczorem to po poludniu, kiedy slonce swieci do pokoju z akwarium (zaluzje opuszczone) to moglabyc tam niezla garowa. Dzis jednak mysle ze to nie tylko temperatura spowodowala spustoszenie. Mysle ze to jakas bakteria albo wirus. Widze jak rozpuszczaja sie korale - wszystkie zamieniaja sie w brazowa galarete. I nawet jesli odetne kawalek to nastepnego dnia dzieje sie to samo. Obecnie briareum/clavularia jest zaatakowana. Cala tkanka zajmuje powierzchnie zeszytu szkolengo, a otwarte jest moze z 50 polipow. I to takie popierdolki. Na szczescie odzyla Nemenzophyllia cho daleko jej do stanu sprzed katastrofy. Natomiast Echinophyllia i Pavona nie daly rady :(

Dziekuje wszystkim za cieple slowa. Nie wiem czy nie skonczy sie na twardym resecie...

Pozdro

PS

Grzegorz, co z praca? Jakby co to pisz na PW

EDIT:

Mam dziada - protozoa, znaczy pierwotniaki z rodzaju Helicostoma sp. trawia one tkanke korali i zawsze poprzedzone jest to trauma np skaleczenie, mechaniczne uszkodzenie lub... WYSOKA TEMPERATURA. Wyglada jak brazowy glut. Kapiel w RO, kapiel w plynie lugola, odsysanie UV itp.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tester bez urazy :harhar: ale jak mogles dopuscic do tego ze nie zamontowales wiatrakow z czujnikiem przekroczenia temperatury,a wiadomo ze lato jest raz zimne raz gorace,u mnie caly kosz wyszedl 96 zloty z rt2

ladne akwarium bylo i mam nadzieje ze jedna porazka nie powali cie na kolana

nastepnym razem bedziesz lepiej przygotowany :thumbsup:


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy pisac, ale.... tfu tfu, odpukac, chyba kryzys minal. A druga dobra wiadomosc to taka ze pavona jednak zyje :w00t:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wielkie graty za wytrwałość, teraz do przodu Panie :D


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maly update...

... zycie ktore przetrwalo kataklizm jakos lize sie z ran. Oczywiscie Aiptasia jakims cudownym sposobem nie odniosla uszczerbku na zdrowiu. NO3 niestety polecialo lekko w gore, zwlaszcza po 48h sesji UV. Ale za to Helicostoma sp w odwrocie.

Na poczatku sierpnia jade na dwa tygodnie do Polski - czyli dam zbiornikom te 3 tygodnie na rekonwalescencje... a potem sie zobaczy :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.