Skocz do zawartości
Szczepan

Radomski ReefMAX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po kilkuletniej przerwie od akwarystyki spowodowanej "trudnościami lokalowymi" postanowiłem założyć zbiornik.

Miał to być z założenia niewielki (ok.100 l) zbiornik słodkowodny - ale przeglądając internet natrafiłem na Reefmax'a i postanowiłem zorientować się w problematyce akwarystyki słonowodnej.

Największym kompendium wiedzy z którego korzystałem było to forum - dużo czytałem i zadręczałem was pytaniami - dzięki za odpowiedzi. Mam nadzieję, że przygotowałem się wystarczająco i zwierzętom będzie u mnie dobrze -bo ich zdrowie jest najważniejsze.

Odpalenie nastąpiło 1 lipca - częściowo na wodzie z podmiany,jednak w większości na świeżej solance.

Akcesoria:

- pełny zestaw RO/DI + miernik TDS

- 10 kg żywej, odgazowanej skały

- ok.7 kg żywego piachu - Samoa Pink

- sól Instant Ocean

- bakterie Hagen Cycle

- 2x Koralia Nano Evolution 1600

- testy NO2, NO3, PO4 (wiem, że mało - przed kupnem zwierząt dokupię pozostałe)

- Chemi Pure Elite oraz Purigen

- automatyczna dolewka Dr_Witt z dwoma czujnikami (nadal nie mam ostatecznej koncepcji montażu. Jeżeli ktoś ma zdjęcie zamonowanej takiej dolewki w Reefmax'ie oraz sposób połączenia wężyka 4 mm do wyjścia z pompy 12 mm - byłbym wdzięczny )

- oczywiście salimetr i inne niezbędne drobiazgi.

Biobale wywalone - zamiast nich pokruszona skała w pierwszej komorze. W najbliższych dniach dodam Chemi i Purigen.

Co do ułożenia skał - nie opierają się o żadną szybę - poklejone, stabilne.

Świecę na razie mało (ok.2 godzin dziennie) - dojrzewanie w toku ale raczej przebiega spokojnie (NO2 - ok.0,1; NO3 - ok.20 Salifert)

Proszę o konstruktywne uwagi oraz o odpowiedzi na pytania odnośnie dolewki Dr_Witta.

Zdjęcie robione kompaktem - więc wybaczcie jakość.

Pozdrawiam

post-12000-0-49814300-1310464734_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo kolejna solniczka w Radomiu - moze jakis regional zlot bedzie mozna za jakis czas zrobic :p


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się , że wszystko się zawali ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR - jak najbardziej. Trzeba będzie coś zorganizować, ale może po wakacjach - jak będę miał jakieś zwierzęta do wymiany. Widziałem Twój nabytek - piękne zoanthusy :)

Marqo - skałki zadziwiająco dobrze do siebie pasują - jak puzzle. Oczywiście,na wszelki wypadek trochę je pokleiłem. Całość nie stoi bezpośrednio na szkle tylko na kratce rastrowej. Mam nadzieję, że to wystarczy ... odpukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepan,

Jeśli chodzi o dolewkę, to chyba najprościej jest zamocować plastik z czujnikami w środku górnego koszyka pierwszej komory, pod ociekaczem z gąbką. U mnie to zdało egzamin.

Jeśli chodzi o przejściówkę na wężyk - spróbowałbym zrobić z dużej strzykawki, może uda się dobrać coś pasującego średnicami?

PS. Bardzo fajne ułożenie skały. Pan Ammano napewno powiedziałby "joooshhh!" (czy coś tam innego co Japończycy zwykle mówią, gdy są zadowoleni) :)


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR - przyjadę po szczepki o dowolnej porze dnia i nocy :)

Szymon68 - jak zawsze świetne porady - dzięki

darko1036 - Witam. Chyba faktycznie jakiś radomski zlocik będzie potrzebny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykawka ? Jeśli chcesz to mam takie fajne przejściówki z węża 12mm na cienki . Wszystko ładnie pasuje i jest skręcane .

post-8778-0-29027600-1310538224_thumb.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marqo - dzięki - wysłałem Ci priv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium skończyło 6 tygodni. Parametry są bardzo dobre:

NO2=0,

NO3=5,

PO4=0,

KH=8.3,

jednak wczoraj zauważyłem brunatne ślady na piachu i pompach cyrkulacyjnych – okrzemki. Zrobiłem błąd polegający na gwałtownych wydłużeniu czasu świecenia z 8 godzin do 12 – mam małą szczepkę zoa. Otwiera się pięknie, a nawet zaczyna przyrastać. Zdecydowałem się na nią ponieważ parametry są bardzo dobre. Korzystając z „wyczytanych” rad – zniżyłem pompy cyrkulacyjne, aby bardziej dmuchały na dno. Uprzedzając pytania – mam RO/DI i są praktycznie nowe (mają 1,5 m-ca) Pytanie brzmi: reagować w jakiś sposób czy czekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekaj na spokojnie ,i w miedzy czasie czytaj forum tutaj znajdziesz wszystko, 6 tygodni to jeszcze nie zawiele i baniak pewnie jeszcze ci dojrzewa, jesli zoa ci sie otwieraja to sprobuj jakiegos malego miekkasa zapodac i zobacz jak reaguje na wode ,pozdr :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium skończyło 6 tygodni. Parametry są bardzo dobre:

NO2=0,

NO3=5,

PO4=0,

KH=8.3,

jednak wczoraj zauważyłem brunatne ślady na piachu i pompach cyrkulacyjnych – okrzemki. Zrobiłem błąd polegający na gwałtownych wydłużeniu czasu świecenia z 8 godzin do 12 – mam małą szczepkę zoa. Otwiera się pięknie, a nawet zaczyna przyrastać. Zdecydowałem się na nią ponieważ parametry są bardzo dobre. Korzystając z „wyczytanych” rad – zniżyłem pompy cyrkulacyjne, aby bardziej dmuchały na dno. Uprzedzając pytania – mam RO/DI i są praktycznie nowe (mają 1,5 m-ca) Pytanie brzmi: reagować w jakiś sposób czy czekać?

wiem, że uprzedziłeś pytania co do RO/DI ale powiem Ci, że u mnie pk 1,5 miesiąca TDS pokazywał już 1 ppm. Mam kiepsą wodę w kranie ok. 650 ppm i 18 do 20ppm po membranie - więc siłą rzeczy żywica w DI szybko się zużywa - wtedy okrzemki.

Sam widzisz prawie nowa - nie oznacza OK. Sprawdzaj wodę RODI Tds-em.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

Qba25 – już chyba wszystko wyczytałem :) – ważniejsze posty co najmniej kilka razy. Chciałem jednak „polepszyć” zoanthus’kom i być może za szybko wydłużyłem okres świecenia (pierwszy koral – staram się żeby miał jak najlepiej). Masz rację, że być może pomimo dobrych parametrów to jednak jeszcze końcówka dojrzewania. Pójdę za Twoją radą i „wstrzymam bóle”.

Twistman – ja w kranie mam 180 ppm (nieźle), po RO - 8ppm, po DI było 0 (od razu po włączeniu jest 2, ale jak spłynie przez ok.10 min. jest 0). Sprawdzałem zanim zacząłem pobierać wodę na solankę – być może coś się „pokopało” w trakcie pobierania. Sprawdzę i ewentualnie zakupię nowe złoże. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w Radomiu jest ok ;) Co do okrzemkow - poczekaj. Przyszly to i pojda ;) Jakby nie chcialy pojsc to test na krzemiany i sprawdz co wychodzi z RODI. TDS tak na prawde tego nie pokaze.

Ewentualnie absorber Sery na silikaty jakby zbyt mocno zaatakowaly zbiornik.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR - z tego co czytalem, Ty również miałeś okrzemki przy dojrzewaniu. Napisz po jakim czasie ustąpiły? Po prostu przeczekałeś - czy podjąłeś jakąś "akcję" :)

Muszę chyba jednak wymienić już złoże DI. Wyczytałem, że sprawność złoża to 500/TDS - przed filtrem. Skoro u mnie jest 8 ppm - to wychodzi 62 litry. Mogłem przekroczyć.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8ppm masz za membrana - musialbys membrane wymienic jesli juz, choc imho nie ma takiej potrzeby - ja z reguly mam 2-3ppm za membrana i 0 po zywicy. Wazne aby po zywicy bylo 0. Jak zywica sie konczy to najpierw musi przelac troche wody i dopiero pozniej jest 0. Zywice wymieniam jak zaczyna byc stale 1 na TDS. Co do okrzemkow -- khmm, ja od poczatku dlugo swiecilem - dalem sie glonom wyszalec ;) Ale okrzemki zlazly po jakis 2-3 tygodniach - tak mysle. Ogolnie to zazwyczaj w mlodym baniaku czy to slodkim czy morskim okrzemki sie pojawiaja a pozniej jak woda stanie sie dojrzalsza same odchodza. Jedyny problem to glownie wtedy kiedy z woda dostarcza sie im Si - wtedy sie pojawiaja. Ja u siebie mam mala saszetke Sachema na zbijanie PO4 (Purigen bodajze to sie zwie, wylecialo mi z glowy) - on tez wyciaga silikaty.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam włożony Purigen i ChemiPure. Mam nadzieję, że sobie pójdą :) . Wymienię złoże DI - dla świętego spokoju. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam zbiorniczek się ma? Może jakaś aktualizacja? Jeśli umieściłeś już dolewkę to chętnie bym zobaczyła zdjęcia :)

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.