Skocz do zawartości
kiwalski

skala własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

wrzuciłem beton do słoja :)

I akutalizacja

Na początku był betoN

0.JPG

Beton Zaczyna gromadzić mieszkańców , Polipy sadziłem, xenia sama wpadła.

1.JPG

2.JPG

Rybek nie mam, Niestety jakis czas temu ospa je zjadła :(

Po 22 dniach wyglada wciąż betonowo:

3.JPG

post-12073-0-94930900-1315691626_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała własnej roboty przypomina mi się serial z Animal Planet Tanked gdzie mają zbiorniki fishonly tam wszystko jest sztuczne prócz ryb a jednak zbiorniki działają

co do rafowych wydaje mi się że taki zbiorniki będzie dojrzewał i dojrzewał i dojrzewał nim będzie miał dobrą filtrację a tutaj chyba o to chodzi

ja planuje akwarium fishonly i tutaj raczej konstrukcja będzie z cementu a w sumpie będzie sobie skała żywa leżała


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia zarosnie, ale gdy taka skale przetniesz nawet po 10-ciu latach, to sie okaze, ze nadal nie jest "zywa".

Na podstawke pod "zywa" lub korale moze ewentualnie byc, ale  funkcji filtracji nie bedzie nigdy spelniac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia zarosnie, ale gdy taka skale przetniesz nawet po 10-ciu latach, to sie okaze, ze nadal nie jest "zywa".

Na podstawke pod "zywa" lub korale moze ewentualnie byc, ale  funkcji filtracji nie bedzie nigdy spelniac.

To jak w końcu powinna wyglądąć w środku żywa skała? Bo moja i paru innych osób po przecięciu w środku jest zupełnie bielutka. To jak to w końcu z ta skałą jest? Gdzie to życie??


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia zarosnie, ale gdy taka skale przetniesz nawet po 10-ciu latach, to sie okaze, ze nadal nie jest "zywa".

Na podstawke pod "zywa" lub korale moze ewentualnie byc, ale funkcji filtracji nie bedzie nigdy spelniac.

Funkcje filtarcyjną zawsze bedzie spełniać jest chropowata wiec jest idealna na złoże bakterji :welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje optymizmu  :thumbup: A gdzie powstanie strefa beztlenowa o ktora chodzi ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje optymizmu :thumbup: A gdzie powstanie strefa beztlenowa o ktora chodzi ?

strefa beztlenowa wytworzy sie po pewnym czasie i w takiej sztucznej skale, o ile bedzie ona wystarzajaco duza, ale potrzeba na to czasu, czasu i jeszcze raz czasu bo to naturalny proces osiedlania sie bakterji, - jest optymizm! ( ta skała nie bedzie dzialac od razu jezeli chodzi o funkcje filtracji, ale napewno wczesniej bedzie ozdoba w naszym akwarium)

a co do zywej skaly to przeciez nie kazda ma taka strefe beztlenowa, musi byc ona odpowiednio wielka by wytworzyla sie w niej ta strefa (jest ona gleboko)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przerabiaja no3 na n2 - completing the nitrogen cycle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem wątpliwości co do chropowatość żywej skały. Jak ją zakupiłem to dopiero zrozumiałem co to za materiał. Moja jest taka na przełomie jak by wziąść bardzo gesta gabkę zamrozić i przełupać. Materiał nie ma sobie równych jeżeli chodzi o środek. Jest dość twarda a zarazem miękka by mogło być w niej życie i aby zachodziła powolna wymiana wody w warunkach beztlenowych. Trzebaby nie lada labolatorium by coś takiego stworzyć w krótkim czasie. Moim zdaniem tego nic nie zastapi.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego jestescie tacy anty, moja krewetka boksujaca uwielbia jaskinie jakie jej polepiłem :)

przy proporcji 1 czesc cementu na 3 czesci grysu to taka skała w 75% składa sie z koralowcow,

a co zlego w takich pozlepianych koralowcach?

oraz ukwialowi tez nie przeszkadza, jak usiadł na robionej skale to sie tam podzielił :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem nowicjuszem dlatego trzymam się bliżej natury, ale poeksperymentowac też można. Ja na cos podobnego bym się rzucił jak bym miał naprawdę duże akwa. Tak czy siak powodzonka chętnie pośledzę temat, pomysł ciekawy.

Pzdr.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja prawie na 30 parę kilo miałem tylko 8kg żywej a reszta własnej roboty w 160 litrach i było wszystko ok.To było moje pierwsze akwarium które funkcjonowało 2 lata i korale różne zaczynając od xeni a na końcu lps i sps.Zdjęcia znalazłem tylko takie

post-11383-0-11765600-1316024026_thumb.jpg

post-11383-0-05670800-1316024046_thumb.jpg

post-11383-0-74816300-1316024076_thumb.jpg

post-11383-0-00440000-1316024098_thumb.jpg

poz


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zasada zamiany żywej skały na jakąkolwiek ceramikę jest prosta - sztuczna musi być obojętna chemicznie, porowata i miękka na tyle żeby zwierzęta drążące żywą skałę, w sztucznej rownież się osiedliły, w innym wypadku to tylko substrat do obsadzenia koralowcami.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę ten wątek bo niektóre wypowiedzi mnie drażnią - bez urazy.

Żywa skała to skarb natury, starajmy się mieć jak najmniej tej pozyskanej naturalnie, a więcej skały cement based, która dobrze wykonana i zasiedlana naturalnie niewiele się różni ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....wygladem.

ale swojej funkcji nigdy nie bedzie spelniac jak naturalna.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę ten wątek bo niektóre wypowiedzi mnie drażnią - bez urazy.

Żywa skała to skarb natury, starajmy się mieć jak najmniej tej pozyskanej naturalnie, a więcej skały cement based, która dobrze wykonana i zasiedlana naturalnie niewiele się różni ...

Tzn ja wole być bliżej natury i miec org skałe a nie cement w akwarium chce aby moje ryby miały zbliżone warunki do tych co panuja w ich naturalnym środowusku :welcome:


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie że do niedawna nie wiedziałem że część skały którą zakupiłem to właśnie cement based, bez różnic w wyglądzie.

Dopiero przy fragmentacji widać różnice. Żywa skała żeby do nas trafić musi posiadać CITIES, a cement based nie. Teraz pytanie do was ile na rynku jest dobrze wykonanej skały ożywionej w naturalnym środowisku, a ile tej naprawdę wytarganej ze środowiska. Myślę, że z ciekawości skieruje to pytanie do osób, które handlują skałą. Wiadomo, że cena skały to w większości wysyłka, dlatego też niewiele różni się cenowo z cement based.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wiecie że do niedawna nie wiedziałem że część skały którą zakupiłem to właśnie cement based, bez różnic w wyglądzie.

Dopiero przy fragmentacji widać różnice. Żywa skała żeby do nas trafić musi posiadać CITIES, a cement based nie. Teraz pytanie do was ile na rynku jest dobrze wykonanej skały ożywionej w naturalnym środowisku, a ile tej naprawdę wytarganej ze środowiska. Myślę, że z ciekawości skieruje to pytanie do osób, które handlują skałą. Wiadomo, że cena skały to w większości wysyłka, dlatego też niewiele różni się cenowo z cement based.

To się nazywa skała odgazowana :) Chyba od gazobetonu :D A jak ją kupowałeś to leżała w wodzie? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To się nazywa skała odgazowana Chyba od gazobetonu A jak ją kupowałeś to leżała w wodzie?

widzę, że w ogóle nie wiesz o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz rację większość skały to jest sztuczny produkt ale mało kto o tym wie i ciężko to rozpoznać,Prawdziwa skała to są martwe koralowce ostatnio był artykuł o przemycie rafy koralowej ,według zdjęć to właśnie był orginał cena żywej a cement based dużo się różni w zakupie .Odgazowana to ta która po imporcie zostanie włożona do wody i zostaną z niej usunięte resztki rozkładających się substancji organicznych,a nie jakiś gazobeton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie o samą porowatość otwartą chodzi tylko też o wielkość porów.

Zresztą żywa skała nie jest aż tak bardzo porowata. Ceramiczne filtry stosowane np do oczyszczania ciekłych metali przed odlaniem mają dużo większą porowatość. Co prawda ich cena jest też dużo wyższa ale mogę się założyć że po ożywieniu takie filtry ceramiczne o bardzo małej średnicy porów sprawowały by się dużo lepiej.

Mój odnośnik

Właściwości materiału zależą od struktury i składu chemicznego >> to podstawowa zasada inżynierii materiałowej na której opiera się cała nauka o materiałach. Jeśli uda nam się odtworzyć strukturę i skład chemiczny żywej skały to otrzymamy materiał o identycznych właściwościach. Pianka ceramiczna o dużej porowatości otwartej i drobnych porach ma podobną strukturę. Składu chemicznego żywej skały nie znam ale "z grubsza" da się go odtworzyć. Można też zastosować "troszkę inną" ceramikę np CaO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją skałę wybierałem prawie 4 miesiące to tu to tam różne sklepy i wiem jak wygląda handel w sklepie żywą skałą 70 % to cement ożywiony ja bym nie włożył do swojego akwarium i tak na prawdę to widać zwłaszcza w wadze skała prawdziwa jest dużo lżejsza , a wiec płacicie w sklepie za worek cementu i pół kilo żwirku to czy zrobią sobie nie którzy sami to dobrze pamiętać tylko o dobrym cemęcie :welcome:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Skałę wystarczy rozłupać i wtedy widać po strukturze czy to koralowiec czy nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pierwsze tak i kolejne akwarium odpalać będę na suchej skale koralowej. Bez plag, bez pasażerów na gapę.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.