Skocz do zawartości
Ziemniok

Co nie tak z wodą, że twarde lecą?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Akwarium 330 litrów plus 70 litrów sump mam od listopada. Na stanie LPSy (Catalaphylia, Euphyllie, Lobophylia), Miękkie (Zoa, Rico, Xenia, Capnella) i Niefoto. Obsada rybna - jakieś 8 ryb, w tym 2 pokolce.

Moje akwarium, długości 120 cm, szerokości 50 cm i wysokości 50 cm, jest falowane dwoma Vortechami MP-40, każdy po jednej stronie. Są ustawione ok. 10-15 cm pod powierzchnią wody, po jednej pompie na stronę akwarium. Czyli cyrkulacja jest wystarczająca, mocna.

Moje parametry to:

PO4 - 0 (Hanka)

NO3- 5-15 (TM/Salifert)

KH - 5,5 - 6

W sumpie: Skarpeta na spływie (wymieniana co 2-3 dni, masa syfu - woda kryształ), odpieniacz Shuran 120, dwa przepływowe (jeden garść Rowy, drugi garść węgla i garść silicate clear). Nie mam DSB, nie mam refugium. Karmię codziennie 3 kostki mrożonek. Co dwa - trzy dni daję Coral Fluid JBL albo Amino Acid, karmię sporadycznie (co pare dni) ReefPearls. Co tydzień dodaję 3 krople Jodu z Kenta, i 3 krople Stront i Molibden również z Kenta. 10 ml Cycle - wszystko to po podmianie cotygodniowej 10% (30 l). Sól TM BA, przechodzę od tego tygodnia na TM ProReef. Świecę ok 12 godzin - Metis 200W na 80% ustawiony, do tego 2xT5 39 W Ati Actinic i Ati Blue Plus.

Jaki jest problem? Wszystkie SPSy padają, prócz Pavon (zielona i brązowa - super stan) i niektórych Montipor. Digitata wytrzymuje, pollicopora też się jakoś trzyma, polipuje. Ale już talerzówki, acropory padają jak muchy krótko po włożeniu. Co jest nie tak?

Proszę o pomoc

Pozdrawiam!


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie masz czasem "duzych" skokow ph?


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie napisales nic o podmianach, jak baniak stawiany w listopadzie to gdzies tak wlasnie problemy dopadaja jak sie podmian nie robi. przetestowalem na 2 systemach, taki sam czas - od listopada do lipca i sie zaczyna. podmieniaj wode, przynajmniej po 10% co 3 dni, albo 20% i zobacz co sie bedzie dzialo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH ciut niskawe, jestes pewien ze Ca i Mg sa w odpowiedniej ilosci? Czy nie miales ostatnio jakiegos stresu np skoku tmperatury, albo czegos co moglo spowodowac wojne chemiczna w akwa? U mnie tak niedawno bylo i stracilem kilka spsow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 % podmiany co tydzień/półtora. TM BA, przechodzę na TM Pro Reef teraz.

Matejoz - tego nie wiem, ale komp pokazuje ok 8,2- 8,6. 8,6 mam teraz.

Tester - ja od zawsze miałem pecha do SPSów, albo ręki nie mam. Nie było niczego takiego, żadnego skoku, żadnego braku prądu, nic. Jak widzę te świeże baniaki gdzie po miesiącu juz widać przyrosty na SPSach to mnie skręca ze zdziwienia.

KH podbijam teraz ballingiem, gdy podbiję do ok 7-8 to zmierzę Ca i Mg, które przy takim niskim kh wynosiło ok 410 i 1350.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam bo wlasnie Kh jest niskie .... rozumiem ze sprzet dziala i byl niedawno kalibrowany


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH - 5,5 - 6 ??? tu pies ...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziemniok, a jak wygląda to padanie spsów? Lecą od góry, od dołu, czy jakoś inaczej? Ile czasu od włożenia do śmierci i ile od początku zejścia do końca, masz jakieś fotki?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - Z Twoich została jedna acra, ledwo ledwo zipie. Pollicopora nawet daje rade - polipuje i chyba nawet dzieli główkę. Wszystkie najpierw straciły kolor, potem zaczynały lecieć, raczej od góry. Od dołu kiedyś leciały, teraz od góry raczej. Typowe zanikanie tkanki. Martwa tkanka od razu jest pokryta jakimś syfem, glonem, który potem zarasta całego korala - tak miałem przy acrach, ta co ledwo zipie też tak miała - szczotką musiałem ją szorować. To niby taki glon, coś twardego i wytrzymałego. Pamiętasz kiedy mi to wysyłałeś...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś amoniak ? Czy masz jakieś absorbery - jak walczysz z PO4 i NO3 ? Jaka filtracja ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas - w pierwszym poście napisałem. Amoniak wykrywalny, ale raczej nie więcej niż 0,05...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie napisales nic o podmianach, jak baniak stawiany w listopadzie to gdzies tak wlasnie problemy dopadaja jak sie podmian nie robi. przetestowalem na 2 systemach, taki sam czas - od listopada do lipca i sie zaczyna. podmieniaj wode, przynajmniej po 10% co 3 dni, albo 20% i zobacz co sie bedzie dzialo.

a takimi podmianami czasami nie zafunduje sobie dodatkowego bólu głowy w postaci zachwiania rownowagi biologicznej?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - Z Twoich została jedna acra, ledwo ledwo zipie. Pollicopora nawet daje rade - polipuje i chyba nawet dzieli główkę. Wszystkie najpierw straciły kolor, potem zaczynały lecieć, raczej od góry. Od dołu kiedyś leciały, teraz od góry raczej. Typowe zanikanie tkanki. Martwa tkanka od razu jest pokryta jakimś syfem, glonem, który potem zarasta całego korala - tak miałem przy acrach, ta co ledwo zipie też tak miała - szczotką musiałem ją szorować. To niby taki glon, coś twardego i wytrzymałego. Pamiętasz kiedy mi to wysyłałeś...

Jeśli od góry to nie mam pomysłu, popalone prze coś w wodzie, albo przez zmianę światła? To że syfem sie pokrywa to normalka, są resztki martwej tkanki więc wszelkie syfy mają pożywkę jak się patrzy. A to twarde o czym piszesz to chodzi Ci o glon taki pedzelkowaty bury na podstawce? To znika jak wyciągnie z podstawki wszystko co ma do wyciągnięcia, nie ma związku z utratą tkanki Acr, mam tego na niektórych podstawkach, nie wpływa na szczepki zupelnie, tkanka to normalnie zalewa. Teraz doczytałem że masz wykrywalny amoniak, to źle, jesli test jest wiarygodny to może być przyczyna, amoniak jest silnie trujący, a sps-y to wrażliwce. Z tego co piszesz to leca glównie acry, czy dorosłe również?

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasem na pewno nie, ja ostatnio mialem problemy i robilem podmiana za podmiana 10%, po zbiorniku ogolnie nie widac znacznej poprawy, tylko umiarkowana, ale korale wystrzelily i rosna w oczach! podmieniam wode dalej, az zejdzie cyjano. padaly mi acry jedna po drugiej, od czubkow martwica, tkanka odpadala, itp. - i to byly takie korale, ktore cale wyrosly w moim baniaku! wode podmienialem wczesniej raz na miesiac jak dobrze poszlo.

moj znajomy miesiac temu podmienil praktycznie 3/4 wody i korale nie zareagowaly na to wcale (tak mowil, a zna sie na rzeczy jak nikt z nas)

ziemniok - slusznie zauwazyles, ze w swierzych banakach spsy rosna. Twoj baniaka juz widocznie swierzy nie jest, i nalezy go troche odswierzyc.

co do tego co napisal Tester to bym sie nie zgodzil, bo nagle skoki nie daja takich efektow, ze korla stopniowo zaczyna padac jakby mu sie zyc juz nie chcialo.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT - mi chodzilo o to ze zestresowane korale uwalniaja chemię do wody. Ziemniok napisal ze trzyma sporo miekkich. Przy podraznieniu np skokiem pH czy temperatura nastepuje reakcja lawinowa gwaltownie "zatruwajaca" wode. Najpierw stresuje sie njawrazliwszy koral, na jego chemie reaguja najblizsze i tak dalej i tak dalej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: czym mierzysz amoniak, bo powinien być NIE WYKRYWALNY. Każdy inny wynik jest za duży dla SPS-ów.

Po drugie: o wiele za duże NO3. Gdy Salifert wskazuje mi więcej niż 2-3 wiem że coś się zaczyna dziać i działam... Tobie wskazuje 15.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaraj się wstawić jakieś fotki tych padających korali.

Może światło jest zbyt silne i przy tej krystalicznie czystej widzie pali tkankę od góry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że tomasz ma rację.

Miałem to samo rok temu. PO4 wyciągnięte absorberami do 0 i NO3 powyżej 10, czyli zachwiana proporcja azotanów do fosforanów.

gdzieś czytałem, że powinno być 1:16 czy coś takiego...

Poleciała mi Arcopora, jedna z montipor i piekna Seriatopora, przeżyła część montipor i stylopora.

Na Twoim miejscu wywalił bym wszystkie absorbery oprócz węgla i zaczął lać VSV

(bez obecności fosforanów VSV nie zbije azotanów)

Jak NO3 spadnie Ci poniżej 1 - zobaczysz, wszystko odżyje.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybacz szymon ale piszesz bzdury. ziemniok jak takich rad bedziesz sluchac to Cie czeka " sprzedam wszystko"

skoro dlugo i przewlekle cos sie dzieje z koralami i te korale nie sa nowe w zbiorniku, to znaczy ze psuje sie jakies otoczenie tych korali. ktoro otoczenie tych korali psuje powoli i stopniowo?

czy moze to byc swiatlo? hmm, moze, ale czy az tak suie psuje ze korale leca od ogry? swiatlo to tylko fotony i fotosynteza, wiec chyba swiatlo smierciobojcze nie jest, tym bardziej ze twoje swiatlo sie nie psuje tak szybko jak twoje korale. co dalej, moze jakas temperatura jest nieodpowiednia? nie, sprawdziles. to moze powietrze brudne? raczej nie, na slasku maja ladne zbiorniki a drzewa im zdychaja w parkach, wiec powietrze tez odpada.

no to moze wrocimy w koncu do punktu wejscia - woda. moze cos jest nie tak z woda? czy trudno Ci bedzie wymienic 20% wody? i zrobic to z 5 razy w ciagu 2 tygodni? czy wykosztujesz sie zbytnio? nie. JA bym zaczal od tego. najwyzej sie okaze ze to nie woda, tylko moze promieniowanie jonizujace ze starego telewizora kineskopowego, ktory stoi obok. wg mnie najtanszym, najszybszym, z najwieksza szanse na poprawe sposobem pomocy jest - PODMIANA (tylko nie TM BA!, nie Reefcrystals)

chyba ze oczekujesz jakis rad w stylu "zakryj baniak od swiatla na 3 zdrowaski, ustaw pompe obiegowa w druga strone i przejdzie a na koniec zaapikuj CHEMIKLIN"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w trakcie podmian nie dodawaj żadnych pokarmów dla korali ani żadnych pierwiastków śladowych czy innych wynalazków. Może Twoje korale padają na zasadzie "tak fajnie kotka żarła, a zdechła"...


450L, sump 180L, APF600, 8x54W, 2xTunze 6085, 1xKoralia 4600, NJ4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli lampa zostala zmieniona i jesli to jest slynne LED, to osobiscie bym szedl w tym kierunku.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracajac do tematu ..... sprawdz stabilnosc ph i cykl azotowy .... wieksza podmianke mozesz zrobic zawsze rozwodnisz :) troszke no3 (mozesz zapodac kapsulke biodigest)


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym tez patrzyl bym od strony jakosci wody KH zbyt niskie ,amonia wykrywalna -nie dobrze, jak dla mnie podmiana i to powinno pomoc

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.