Skocz do zawartości
twistman

KH - leci na łeb i szyję...

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Proszę o pomoc.

Od pewnego czasu walczę z dużymi spadkami KH w moim akwarium.

Akwarium dość młode - ok 6-7 tyg.

Mimo 10% cotygodniowych podmianek w krytycznym momencie ok. tygodnia temu KH wynosło ok. 4,5 (test krop. JBL)

od tamtej pory codziennie rano dolewam 6 ml. Kent DKH Pro Buffer i robie dolewki RODI także wymieszane z bufferem - dolewana RODI ma wartość KH ok. 13.

Pomimo tych zabiegów maksymalną wartość jaką udało mi się uzyskać to KH = 7.

Dodam że inne parametry w normie. PH praktycznie cały czas 8 do 8,5

Ca, mg, NO2, N03, PO4 - wszystko OK.

sól której używam to Reef Crystals - zasolenie 1,023

Zaobserwowałem dosyć duży przyrost glonów wapiennych - dolewam więc codziennie 2 krople Calcium Concentrate.

Obsada:

2 x amphirion Percula

1 x Lysmata amboinensis

1 x rogwiazda piaskowa

1 x krab pust. czewononogi

14 x ślimaki strombolusy

2 x małe wężowidła

3 x kolonie zoa po ok 40 szt.

3 x acropora

1 x monti

+ 2 miękasy

Wszystko się doskonale otwiera i jest ładnie wybarwione, ryby żerują - tylko to cholerne KH.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam ten wątek

i mysl goni mysl: masakra.

Obejde sie z Toba łagodnie

Twoj opis swiadczy o braku przygotowania do twardych korali

Masz acropory ktorym co chwile urządzasz terapie szokową zmiennym KH

PH zmienne jest w stosunku dobowym (zmierz rano i wieczor PH jak juz mierzysz)

Skoro rzuciłeś się od razu na głębokie wody to wybierz jakis prawdziwy system np balling i dopracuj dawki tak zeby to co Ci przezyje mogło sie rozwijać, bo to co teraz lejesz to pisanie patykiem po wodzie i to wg mnie nie ma przyszłości.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz zostaniesz zmieszany z błotem, m.in. za tą obsade w tak młodym akwarium,lanie płynów i niepotrzebne podmiany itp. itd.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam ten wątek

i mysl goni mysl: masakra.

Obejde sie z Toba łagodnie

Twoj opis swiadczy o braku przygotowania do twardych korali

Masz acropory ktorym co chwile urządzasz terapie szokową zmiennym KH

PH zmienne jest w stosunku dobowym (zmierz rano i wieczor PH jak juz mierzysz)

Skoro rzuciłeś się od razu na głębokie wody to wybierz jakis prawdziwy system np balling i dopracuj dawki tak zeby to co Ci przezyje mogło sie rozwijać, bo to co teraz lejesz to pisanie patykiem po wodzie i to wg mnie nie ma przyszłości.

Podane wartość KH mierzone są tylko rano. Poza krytyką wysil się dodatkowo na udzielenie porady na temat, którego dotyczył wątek.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak buńczuczno prowokujesz a Robi podjudza (tak podmiany tygodniowo 10% reefcrystal to zły pomysł :) ), do czego mam sie wysilić? Zadaj pytanie, moze bede mogl pomoc.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ci Luft wyraźnie napisał co robić. Miał to jeszcze na czerwono podkreślić? OOO, spóźniłem się.

Rada dalej ta sama - sensowne podmiany i Balling.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do podmian wystarczy 5%, ja rowniez teraz przezucam sie na podmiany cotygodniowe ale mysle o 10%,jesli chodzi o obsade to mialem ok 20 korali w dwutygodniowym baniaku i obsade duzo wieksza niz ty, kazdy prowadzi swoj baniak jak chce i tym sie nie przejmuj,,, doprowadz parametry do porzadku i bedzie git, najwazniejsze zeby korale sie czuly dobrze i polipowaly, tak samo ryby jesli jedza, rosna to ok ,czytaj i studiuj forum a wiele sie dowiesz,min,o ballingu, nie lej niepotrzebnie jakis dziwnych plynow bo szkoda kasiorki,balling :welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież luft już dobrze poradził:

wybierz jakis prawdziwy system np balling i dopracuj dawki

Ja tylko dodam, że podając koncentrat wapnia dodatkowo obniżasz kH,

bo w tak młodym systemie nie ma takiego zapotrzebowania na wapń przez organizmy żywe, i to co

dodasz łączy się z jonami węglanowymi i wytrąca się gdzieś w panelu w postaci grudek węglanu wapnia.

Mniejsza ilość jonów węglanowych - mniejsze kH


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

co do podmian wystarczy 5%, ja rowniez teraz przezucam sie na podmiany cotygodniowe ale mysle o 10%,jesli chodzi o obsade to mialem ok 20 korali w dwutygodniowym baniaku i obsade duzo wieksza niz ty, kazdy prowadzi swoj baniak jak chce i tym sie nie przejmuj,,, doprowadz parametry do porzadku i bedzie git, najwazniejsze zeby korale sie czuly dobrze i polipowaly, tak samo ryby jesli jedza, rosna to ok ,czytaj i studiuj forum a wiele sie dowiesz,min,o ballingu, nie lej niepotrzebnie jakis dziwnych plynow bo szkoda kasiorki,balling :welcome:

on ma reef maxa - ty masz akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem wiem,reefmax to ,,,, nie akwarium :harhar: ale trzeba chlopakowi jakos doradzic a nie tylko karcic za niewiedze, kazdy jak zaczynal to mial nikla znajomosc morszczaka a z czasem dojdzie do wszystkiego, trzeba trochu czasu,,poczyta to sie dowie :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@twistman - co to znaczy: "Ca, mg, NO2, N03, PO4 - wszystko OK." ??

Sam 3 tygodnie temu wystartowałem nowy baniak i też walczę ze spadającym kH. Jak dla mnie najlepszą metodą jest Balling dopięty do pomp dozujących. Sprawdza się to o tyle fajnie, że kH dozuję wyłącznie w nocy kiedy spada pH. Roztwór kH podbija pH więc to co w nocy naturalnie zaczyna spadać przy okazji dozowania kH jest podbijane.

Różnicę w pH mam na poziomie 0.1-0.15 max (a nie 0.5).

W tej chwili na 400 litrów wody daję ok. 75ml kH i powoli dociągam do wartości 7. Bez dozowania momentalnie spada do 5.5-6.

Z tego co się orientuję to kH jest bardzo mocno związane z Ca. Dlatego zadałem pytanie co znaczy, ze te parametry masz OK?

Druga sprawa - wybrałeś chyba najbardziej wymagające SPSy (acropory) od razu na początek. Dodatkowo mieszasz je z miękkimi. Owszem są tacy, którzy z powodzeniem prowadzą baniaki "uniwersalne" mieszając SPS, LPS i miękkie ale z tego co widzę to raczej jest to Twój pierwszy baniak więc zdecyduj się na coś w miarę jednolitego (przy czym miękkie będą na pewno mniej wymagające)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz podmiany na solo reef crystals to niemozliwe takie spadki przy takoej obsadzie. ja bym zmierzyl wode u kogos innym sprwdzonym testem na kh. dziwie sie ze tego nikt nie poradzil. ja ostatnio narobilem niezlego burdelu z

epsuta hanna na po4 ktora pokazywala caly czas 0.00

Edytowane przez KIDULT
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi i rzeczową krytykę.

Prowadzenie swojego baniaka postanowiłem oprzeć na doświadczeniu swojego kolegi z takim samym zbiornikiem, który prowadzi go od ponad 2 lat i wszystko ma tak rozrośnięte że prawie wychodzi a akwa.

Leje to samo co on - tylko w mniejszych dawkach.

Na acropory i monti prawddopodobnie bym się nie zdecydował - ale dostałem je w prezencie od "starego" lubelskiego morszczaka, który prowadzi swoje 500l. 7 rok. - od niego była też woda na start i kilka rad.

Stwierdził: "próbuj z SPS, innych szczepek nie mam - zobaczymy co będzie - w razie problemów mają gdzie wrócić" - ale wygląda na to że mają się dobrze.

Co do Ca: wg. testów = 420

podaję rzesztę specyfików które są dozowane (może mnie to pogłębi w "zjebc..e" od niektórych ale co tam...

Kent Pro buffer KH - wg. ilości które podałem;

Kent liquid calcium - 2 krople /doba

Kent tium &molibdenium - 2 krople /doba

Kent Lodine - 2 krople /doba

Co do tago znikomego zapotrzebowania na wapń to bym się nie zgodził - w akwa budują się bardzo duże (różowe) struktury wapienne na skale, które skutecznie obniżają wartość tego pierwiastka.

co do bailinga: Chętnie bym na niego przeszedł. Ale nie mam doświadczenia a przeglądając forum widzę dużo wątków na jego temat ale żadnego konkretnego, odnoszącego się do podobnego do mojego litrażu zbiornika i obsady, a boję się sam eksperymentować, bo nawet nie potrzafię przygotować odpowiednich roztworów.

Może któś mi mógłby udostępnić opis metody wraz z przewidywanymi progami wyjściowymi dozowania dla takiego zbiornika?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie ale czy w jego akwa ma co zjadać KH??? bo wg mnie te 4 sps (i to szczepki jak mniemam) nie powinny... i to jest najdziwniejsze... pojechaliście gościa, że się pewnie w rogu skulił i płacze.

zamiast ciut się zastanowić co tak na prawdę jest nie tak... czy system, czy działanie użytkownika, czy może wyniki testów.

i czy tak na serio i na siłę parametry muszą być książkowe?

@twistman

metoda balinga akuratnie na forum jest bardzo szczegółowo opisana! jest przypięty temat cały poświęcony balingowi, a nasz kolega opisał to wręcz za szczegółowo jak dla akwarystów bo "zszedł" w swoich rozważaniach do poziomu reakcji chemicznych i wyliczeń...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

ja mam takie Kh i jest ok i to niezłej demolce w akwa

wie się niemartwa a jak kupisz korala to sprawdź w wodę ze sklepu to zobaczysz że mają podobne parametry :)

podmianki robię na soli Kent

zamów nawet ballinga z allegro

zacznij podawać od 20ml dziennie

po tygodniu zrób testy i potem w gore czy w dół

sam zobaczysz

Edytowane przez nika
pkt. 6 i 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Ballinga, którą w tym dziale opisał Tester.

Daleki jestem od atakowania, bo wiem jak mi było ciężko na początku. Ale mniejsza z tym. W wypowiedziach broniących też są mankamenty pokazujące mniejsze zrozumienie tematu.

Mówi się, że każdy baniak jest inny ponieważ tak jest: sól, ilość/jakość skały, zasiedlenie korale/ryby, czas od startu. Morszczyzna uczy i wymaga myślenia. Gdy czujesz ze juz wszystko wiesz wtedy dostajesz prztyczka w nos od samego baniaka :)

Twistman z perspektywy czasu inaczej spojrzysz na własne słowa oraz kompanow w temacie. Póki co warto być pokornym i czytać, zbroić sie w narzędzia wiedzy. Nie ma co patrzyć na gdybania, głaskania po głowie, czy niby kopniaki. Jesteś tylko Ty i twój baniak. Ten tandem pokaże wyniki, które beda tylko twoje. Życze Ci nosa do trafnie podejmowanych decyzji. Ze swych wcześniej napisanych słów sie nie wycofuje (ze wskazanych mankamentów w tym co robisz obecnie). pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie ale czy w jego akwa ma co zjadać KH??? bo wg mnie nie... i to jest najdziwniejsze... pojechaliście gościa, że się pewnie w rogu skulił i płacze.

zamiast ciut się zastanowić co tak na prawdę jest nie tak... czy system, czy działanie użytkownika, czy może wyniki testów.

i czy tak na serio i na siłę parametry muszą być książkowe?

@twistman

metoda balinga akuratnie na forum jest bardzo szczegółowo opisana! jest przypięty temat cały poświęcony balingowi, a nasz kolega opisał to wręcz za szczegółowo jak dla akwarystów bo "zszedł" w swoich rozważaniach do poziomu reakcji chemicznych i wyliczeń...

dzięki za info. Jeżeli to nie podaj mi może linka do tego opracowania. Chyba nie do końca potrafię się posługiwać forumową wyszukiwarką. A byłaby dobra lektura na weekend.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Metoda Ballinga, którą w tym dziale opisał Tester.

Daleki jestem od atakowania, bo wiem jak mi było ciężko na początku. Ale mniejsza z tym. W wypowiedziach broniących też są mankamenty pokazujące mniejsze zrozumienie tematu.

Mówi się, że każdy baniak jest inny ponieważ tak jest: sól, ilość/jakość skały, zasiedlenie korale/ryby, czas od startu. Morszczyzna uczy i wymaga myślenia. Gdy czujesz ze juz wszystko wiesz wtedy dostajesz prztyczka w nos od samego baniaka :)

Twistman z perspektywy czasu inaczej spojrzysz na własne słowa oraz kompanow w temacie. Póki co warto być pokornym i czytać, zbroić sie w narzędzia wiedzy. Nie ma co patrzyć na gdybania, głaskania po głowie, czy niby kopniaki. Jesteś tylko Ty i twój baniak. Ten tandem pokaże wyniki, które beda tylko twoje. Życze Ci nosa do trafnie podejmowanych decyzji. Ze swych wcześniej napisanych słów sie nie wycofuje (ze wskazanych mankamentów w tym co robisz obecnie). pozdro

no tak dobrze na pisałeś :thumbup:

ale gdy ma kolegę który ma zbiornik 7 lat i teraz nie może mu pomóc to coś nie tak :(

jak mu pomaga prowadzić zbiornik od startu to też powinien mu teraz pomóż co i jak ;) ponieważ zna lepiej zbiornik niż my :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Ballinga, którą w tym dziale opisał Tester.

Daleki jestem od atakowania, bo wiem jak mi było ciężko na początku. Ale mniejsza z tym. W wypowiedziach broniących też są mankamenty pokazujące mniejsze zrozumienie tematu.

Mówi się, że każdy baniak jest inny ponieważ tak jest: sól, ilość/jakość skały, zasiedlenie korale/ryby, czas od startu. Morszczyzna uczy i wymaga myślenia. Gdy czujesz ze juz wszystko wiesz wtedy dostajesz prztyczka w nos od samego baniaka :)

Twistman z perspektywy czasu inaczej spojrzysz na własne słowa oraz kompanow w temacie. Póki co warto być pokornym i czytać, zbroić sie w narzędzia wiedzy. Nie ma co patrzyć na gdybania, głaskania po głowie, czy niby kopniaki. Jesteś tylko Ty i twój baniak. Ten tandem pokaże wyniki, które beda tylko twoje. Życze Ci nosa do trafnie podejmowanych decyzji. Ze swych wcześniej napisanych słów sie nie wycofuje (ze wskazanych mankamentów w tym co robisz obecnie). pozdro

Spoko ja wszystko rozumiem i pewnie że masz sporo racji... Swoją drogą dzięki za linka, uprzedzialeś moją prośbę.

no tak dobrze na pisałeś :thumbup:

ale gdy ma kolegę który ma zbiornik 7 lat i teraz nie może mu pomóc to coś nie tak :(

jak mu pomaga prowadzić zbiornik od startu to też powinien mu teraz pomóż co i jak ;) ponieważ zna lepiej zbiornik niż my :harhar:

Wiesz jak jest z kolegowaniem. Razem prowadzimy podobne firmy, i razem mamy mało czasu.. Nie należę do osób suszących głowę kolegom z każdym problemem. On mi już sporo pomógł i chwała mu za to.

Edytowane przez nika
pkt. 6 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie ale czy w jego akwa ma co zjadać KH??? bo wg mnie te 4 sps (i to szczepki jak mniemam) nie powinny... i to jest najdziwniejsze... pojechaliście gościa, że się pewnie w rogu skulił i płacze.

zamiast ciut się zastanowić co tak na prawdę jest nie tak... czy system, czy działanie użytkownika, czy może wyniki testów.

Też zastanawiam się co może konsumować kH w świeżym baniaku ale coś to jednak robi.

Tak jak pisałem wcześniej skałę mam od 3 tygodni. kH bez podbijania Ballingiem spada mi na łeb na szyję. Aktualnie dozuję 75ml roztworu i z ledwością utrzymuję kH=7. Testu używam tego samego więc nawet jeśli przekłamuje to robi to od początku. Nie ma opcji żeby te same kropelki raz pokazały 5 a drugi raz 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie skoczyć do apteki i kupić dwa opakowania sody oczyszczonej (to opcja na wypadek jakbyś miał daleko do sklepu akwarystycznego, lub nie chcesz czekać na wysyłkę z wysyłkowego), ale wychodzi sporo drożej (tzn 10zł za 100g kiedy za 15zł jest kilogram erybce :) )

Rozpuszczasz 168g na 2 litry wody RO (lub 100g na 1.19 litra, czyli dwie paczki z apteki :) )i ...

ile ten reefmax ma pojemności? :) ????


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.