Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy taki sump będzie dobry??:

Sump

Musiał bym zmienić rozszerzenie obrazka, dlatego wstawiam link.

konkretnie "chodzi" mi o to czy woda będzie swobodnie przepływała, sump będzie miał 37,2L (pojemność brutto) a solanka ma 84L (brutto), sump będzie zalany mniej więcej 20L wody, reszta to zapas na wypadek awarii, braku prądu i LR (może LS)...

Woda będzie wpadała prosto do komory z odpieniaczem, przepływała przez refugium i kolejnie wpadała to najmniejszej komory-pompy obiegowej. Na obrazku zaznaczyłem tylko w którym miejscu będą przegrody-same przegrody nie są narysowane-wiem jak mają wyglądać bo dość dużo czytałem o budowie sumpa.

Przez połowę refugium chcę dać przegrodę żeby woda wypływając z komory odpieniacza nie wpadała prosto do komory pompy obiegowej bo będzie to bez sensu poza pozbyciem się zanieczyszczeń dzięki odpieniaczowi.

Myślę, że każdy odpieniacz nadający się do akwa 84L zmieści się w komorze o podstawie 15x15cm (jeśli nie proszę o info, zrobił bym większą)-odpieniacza narazie nie mam, nie ma ryb, zbiornik ledwo zalany więc chwilowo zbędny.

Komora pompy obiegowej będzie najmniejsza żeby w razie zatkania się rurek "zasysających" woda w solance się nie przelała.

Pompa obiegowa to pompka o wydajności 600l/h, przy tej wydajności i podnoszeniu słupa wody prosto do zbiornika jej wydajność spada do ok. 130l/h.

Woda ze zbiornika będzie zasysana "rurkowym pudełkiem przelewowym".

Wszelkie sugestie i porady mile widziane :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj kopiuję sprawdzone rozwiązania więc nie powiem,że będzie dobrze,ale zazwyczaj robimy sumpy z przepływem po jednej lini,bez zakrętów.Wydaje mi się też,że komora pompy obiegowej będzie za mała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę by komora pompy obiegowej była mała, ponieważ nie chcę by woda w baniaku sie przelała, poza tym dlaczego miałą by być większa??

Ja właśnie myślę o takim właśnie refugium w literze "U" ponieważ gdy bym dał na jednej lini wszystkie komory to refugium było by tak szerokie, że przepływ wody byłby tam bardzo mały i to tylko w co niektórych miejscach :/

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje to ta szybe która robi "U" to szybciutko wytłuczesz młoteczkiem :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego miał bym ją stłuc?? Szybka która robi "U" będzie chwycona do dna sumpa i była by długa na ok. 3/4 długości (sumpa), myślę że się nie stłucze a jeśli to mogę wkleić grubszą szybę bo mam ich od groma...

Kolejne pytanie: czy ktoś stosował/stosuje węże (elastyczne) zamiast rurek PVC??

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,ktoś stosuje/stosował. A poza tym jak nie zaczniesz czytać ze zrozumieniem to nic z tego nie będzie (czyt. jeszcze raz post Seba)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że ją stłuczesz przypadkiem, tylko ze wytłuczesz mlotkiem, po prostu bedzie zawadzać, jest niepotrzebna.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że tak tylko że na mój głupi rozum to woda wypływająca z komory odpieniacza będzie wpadała od razu do komory pompy obiegowej i nie wiem czy to coś da :/ a co do tego, że będzie przeszkadzała to pewnie tak ale trudno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz dac komory spływu/odpieniacza po drugiej stronie, po przekątnej? Umieszczanie odpieniacza za komorą z pompą przeklniesz, zobaczysz, po co wyważać otwarte drzwi?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy przy rogach woda nie będzie stała? :/ tak w ogóle jaki przepływ wody musi być w refugium?

Sumpa chcę jak najszybciej posklejać, muszę jedynie kupić silikon i pociąć szyby + zrobić pudełko przelewowe i rurę odprowadzającą wodę z sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za mocno chcesz skomplikować tak mały sump. Zrób dwie komory (w pierwszej odpieniacz, w drugiej pompa ) i to Ci wystarczy. Warto wkleić tzw. bubble stop, żeby bąble z odpieniacza nie wpadały do akwa. Szybę w środku tak jak napisał Seb prędzej czy później potłuczesz ,ale wybór i tak należy do Ciebie .


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zrobić refugium żeby dać tam LR i jakieś stworzenia które przywędrowały ze skałą, wczoraj m.in. znalazłem kraba który ma duże szczypce jak porcelanowy, jest biały w czarne paski, cały jest wielkości ok 7mm, widziałem tez innego dzikiego-nazwy nie pamiętam, chciałbym je tam później wpuścić. W komorze z odpieniaczem znalazła by się też grzałka, 2 czujniki temperatury i "coś do chłodzenia wody"-muszę jeszcze coś wymyśleć ale na pewno nie chcę wentylatorków, na dzien dzisiejszy w pokoju temperatury osiągają 32*C i wentylatorki w solance chodzą 18h/dobę a przy tym wyparowywuje min 1,5l wody na dzień. Poza tym, jeśli dałbym tylko dwie przegrody to była by to duża stratamiejsca w sumpie, szkło jest na tyle duze, że trochę skałki się tam zmieści i moim zdaniem szkoda było by tego miejsca a jeśli jest możliwość dodatkowej filtracji to myślę, że dobrze było by z niej skorzystać, tym bardziej, że chciałbym by w moim baniaczku zamieszkały jakieś rybcie.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ci "coś do chłodzenia wody"-muszę jeszcze coś wymyśleć ale na pewno nie chcę wentylatorków, na dzien dzisiejszy w pokoju temperatury osiągają 32*C i wentylatorki w solance chodzą 18h/dobę a przy tym wyparowywuje min 1,5l wody na dzień.

to zostaje ci tylko lodówka i panel led cree lub klimatyzacja do pokoju ale w cenie wiatraczków komputerowych nic nie uzyskasz. Sam mam panel cree temperatura w akwarium tyle co w pokoju bez chłodzenia wiatrakami samp zakryty, z wiatrakami 5 stopni w dół idzie zjechać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam narazie tylko wentylatory komp. i największą temperaturę jaką zanotowałem przez ostatnie 2 miesiące (tyle mam morskie) to max. temp. wynosiła 26,5*C, gdy na dworze temp. spada poniżej 25*C otwieram okno by się chłodziło i tak w kółko.

Wpadłem na pomysł, na przeciwko komory odpieniacza i pompy zrobić dodatkowe "pomieszczenie", mogę w nim przechowywać wodę RO/DI, a latem mogę nalać tam słodkiej wody z kranu, włożyć poskręcane wentylatorki z wiatrakami, które chłodziło by wodę przepływającą, radiatorki były by w połowie pod wodą słodką, a woda morska chłodziła by się przez bardzo cienką szybkę, zawsze coś pomoże-spróbować można, najwyżej będę tam cały czas przechowywał RO/DI. W tym wypadku nie było by też tej szybki która dzieliła by refugium (po głębszych przemyśleniach uznaję, że mieliście rację :p-wytłukł bym ją młotkiem :p ). Sumpa zrobię jeszcze w tym tyg. jutro prawdopodobnie pojadę po silikon.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o tym,że za mała komora pompy obiegowej mam na myśli to,że nie wiem czy do niej nadąży się wlewać woda i pompa zostanie bez wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar: a jak tego uniknąć? Można przyjąć, że gdy szerokość przegrody będzie wiesza niż szerokość grzebienia przez jaki wypływa do komina to będzie OK? Jaki zapas przyjąć?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest tak słaba że nie nadąży wylewać wody, więc nie ma się co martwić. Sump posklejany, pudełko przelewowe z rurek PVC posklejane, teraz musi wszystko wyschnąć i montowanie :thumbsup: Woda, którą zostanie zalany sump czeka w baniakach, więc zbiornik "nie odczuje nowości".

Myślę, że temat można zamknąć i usunąć.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.