Skocz do zawartości
Plewek01

Nanokostek by Plewek01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zauroczony pięknem podwodnej rafy postanowiłem i ja spróbować sił w tym temacie. Po wielu przejściach i trudnościach losu trafiła do mnie w końcu kosteczka OW 35x35x35 czyli ok. 43l wraz z wyposażeniem. Po kolejnych wielu bojach i mojemu samozaparciu udało się też dostać LR z działającego baniaka (po preferencyjnej cenie :smoke: )Nie wspominając tego ile walki trzeba było stoczyć z żoną o kolejne szkło i wyjaśnienia związane z trzymaniem go :wallbash: . Ale po wielu debatach w końcu się udało, a właściwie postawiłem ją przed faktem dokonanym i skompletowałem całość kiedy nie było jej w domu :harhar: Teraz trochę danych technicznych:

Baniaczek: OW 35x35x35

Oświetlenie PC 2x24w+1x18w

Cyrkulacja: 2x koralia nano + kaskada fzn1 jako pojemnik na wkłady - planuję purigen i chemipure, jeśli źle to poprawcie :)

7kg żywej skały z działającego baniaka i trochę piachu (na cieniutką warstewkę)

Woda w 1/3 również z działającego baniaka, reszta niestety świeża solanka.

Grzałka: Aquael 25w

Parametrów póki co nie mierzę

Zasolenie ok. 1,023

Chłodzenie: wentylatorki z podkładki pod laptopa, którą niechcący rozebrałem :whistle: Zamontowane pod pokrywę i podłączone pod ładowarkę usb do gniazdka. Póki co dają radę utrzymać temp. ok 25-27stopni, będę jeszcze tylko musiał podpiąć to pod odwrócony rt-2.

Dzień 0 nastąpił 13.08 i przy pomocy kolegi "tyskie" :) udało się rozpocząć przygodę. Z góry przepraszam za zdjęcia, aparat pożyczony a ja z fotografią też nie mam za wiele wspólnego i muszę się trochę poduczyć. :coffee:

Pierwsze walki wyglądały tak:

dsc00014q.th.jpg

dsc00013qf.th.jpg

dsc00015ok.th.jpg

dsc00015ok.th.jpg

dsc00017gw.th.jpg

dsc00019kt.th.jpg

dsc00020bb.th.jpg

Po pierwszych bojach z ogarnięciem całości udało się osiągnąć to:

dsc00029s.th.jpg

A po kolejnych długich chwilach i odmaczaniu odcisków wyglądało to tak:

dsc00031re.th.jpg

dsc00032jg.th.jpg

dsc00033jb.th.jpg

Jako, że zastała mnie baaaardzo późna pora i kolega "tyskie" :rambo: wymiękł więcej fot nie było...choć tu mała dygresja, póki dawał radę za żadne skarby nie szło poustawiać skał. Właściwa koncepcja powstała właściwie rzutem na taśmę. Nie wiem czy się nie zmieni(choć wątpię), bo zbiornik zmieni jeszcze niedługo miejsce osadzenia o szafkę obok, gdyż ta wyszła z błędem pomiaru, a może i nawet dobrze bo nie jest naprzeciw mego oka kiedy wypoczywam na kanapie :p .

Dzień 1 - żeby nie zanudzać kilka fot :)

dzien12.th.jpg

dzien1.th.jpg

A i tu kilku mieszkańców, którzy przywędrowali ze skałą - ale to Ci proszeni :whistle:

briareumclavulari.th.jpg - prawdopodobnie briareum ciężko ocenić :coffee:

discosomasp20.th.jpg - discosoma sp.20

Jest jeszcze jeden niezidentyfikowany grzybek i talerzyk z zoa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 2

Spodziewałem się wysypu różnych nieproszonych gości ale to przerasta najśmielsze oczekiwania...jakieś macki wszędzie, strach pogrzebać w akwarium. Oprócz tego dojrzałem również dwie przedstawicielki asterina sp.2, choć mogę się mylić, jeśli tak to mnie poprawcie :coffee:

asterinasp2.th.jpg

Pojawił się również taki towarzysz - proszę o identyfikację

kosmitaj.th.jpg

A całość wyglądała tak:

dzien2bok.th.jpg

dzien2front.th.jpg

caloscdzien3.th.jpg

A i zapomniałbym o zoaskach:

zoaa.th.jpg

discosp20.th.jpg

Dzień 3

Ciągle jeszcze kombinuję z cyrkulacją. Nie do końca wiem jak ma być silna. Briareum jak się otwierało w czasie pobytu tymczasowego, tak teraz nie otwiera się w ogóle. A i pokrywa się takim brązowym nalotem, nie wiem - okrzemki jakieś?? <_< Za to zoaski zaczynają coraz śmielej wyłazić. Grzybki w zależności od cyrkulacji, ale za to jedna apitasia jak się pompuje :realmad: , ale niedługo dostanie po oczach i nie będzie jej tak fajnie. Na szybach zaczyna się też pojawiać włoskowaty nalot.

dzien3front.th.jpg

frontdzien3.th.jpg

A i foto kosmity, drugiego grzybka i jakiegoś małża doczepionego blisko zoa (prośba o info, jeśli ktoś coś o nich wie)

kosmita2.th.jpg

51429729.th.jpg

nieznanygrzybek.th.jpg

I trochę fotek zoa

zoacalosc.th.jpg

zoadzien3.th.jpg

zoalewastrona.th.jpg

zoamakro.th.jpg

zoamakro2.th.jpg

zoazblizenie.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 4

Temperatura dobija...ale chłodzenie daje radę póki co. Dolewki są codzienne, ale póki co nie uciążliwe. Potem potrzeba będzie pomyśleć nad automatyczną dolewką, choć zima idzie to i upały zmaleją. Skała dosłownie się porusza cała, jakby miała wyleźć ze środka. Mam nadzieję, że potem da się to opanować :) Na niedzielę planuję zakup jakichś turbo w ilości 3szt. co by trochę gloniska ogarnęły. Coś jeszcze ktoś poleci z ekipy czyszczącej?? Jest kupa rurówek, małych aipitasi (może wundermanii potem pomoże, tylko kiedy wpuścić?) i Bóg wie czego tam jeszcze. Może też jakieś krabiki by się przydały?? Jakieś propozycje? Briareum dalej nie daje większych oznak życia

briareumzoom.th.jpg

Discosoma już bardziej :)

discsp20.th.jpg

Jak i zoaski

zoaiv.th.jpg

zoaczerwone.th.jpg

No i całość z wczoraj

frontdzien4.th.jpg

dzien4front.th.jpg

Sorki za taki dość długi post, ale wcześniej nie miałem jak wszystkiego ogarnąć, żeby wrzucać po kolei. No i czekam na opinie, sugestie, porady (na te szczególnie). I sorki za post pod postem ale za duża ilość grafik jak na jeden...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to dobre miejsce na akwarium bo widzę że sporo wystaje


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"towarzysz do identyfikacji" jest nie tylko do identyfikacji! to cho...lerstwo jest zjadaczek zoa i należy się go pozbyć jak najszybciej! żeby nie złożył jajeczek!

http://pl.reeflex.net/tiere/1711_Phyllodesmium_sp.%2001.htm

a na 7 zdjęciu tym tuż nad opisem dnia 3 masz śliczny okaz aiptazji!

a na zdjęciu które opisałeś: "foto kosmity, drugiego grzybka i jakiegoś małża" nie jestem przekonany czy to może nie jakaś chole...ra z hydroidów

http://pl.reeflex.net/tiere/3014_Hydrozoa_sp..htm - porównaj, a jeżeli nie będziesz pewien to do działu identyfikacja z nimi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mari00sh wystaje tylko z 2cm i jest na podkładce także póki co da radę, a przeprowadzka obok już niedługo. kubek_77 dzięki za info przy najbliższym spotkaniu skasuje gada...apitazja prawda, że śliczna :p druga jest przy zoa tylko mniejszy okaz...eksterminacja jutro :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ślimaka to ja bym naprawdę nie zwlekał... bo jak złoży jaja to będą "jaja" poczytaj na forum... co do reszty to spiesz się powoli!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ślimaka to ja bym naprawdę nie zwlekał... bo jak złoży jaja to będą "jaja" poczytaj na forum... co do reszty to spiesz się powoli!

z tym slimakiem to trzeba sie dobrze przyjzec-mi wyglada na berghie...jesli to faktycznie berghia to sie przyda,chociazby po to zeby owa aiptasje usunac...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziuso27 możesz mieć rację... ten "mój" typek to prędzej czy później zawędruje koledze na tą kolonie zoa i będzie się pasł.

jeżeli on świeci w aktynice na zielono to jeszcze jeden argument za moją identyfikacją ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie.. wiec wiesz juz plewek co dzialac i jak obserwowac.lukaj tez na aiptazje...jak zniknie to dobry objaw.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubek_77, dziuso27 ciągle (w miarę możliwości) bacznie obserwuję, dzięki za porady ;)

Fotki z dziś czyli DNIA 6

Póki co nic ciekawszego się nie dzieje, poza szybami obrastającymi krótkimi niteczkami...ciężko schodzące <_< Ale czyścik w ruch i jest ok. Nagoskrzelnego nie widać, za to wczoraj wylazł wieloszczet długości mojego palca :whistle: Póki co zoa coraz bardziej pokazują swe piękno:

dsc00188yr.th.jpg

dsc00192fp.th.jpg

dsc00194uj.th.jpg

dsc00197l.th.jpg

dsc00196gc.th.jpg

Grzybek też ok.

dsc00193mb.th.jpg

Apitasie niestety też :crybaby:

dsc00198vk.th.jpg

Briareum daje tylko nikłe oznaki życia i nie wiem o co chodzi? Jakieś podpowiedzi? No i z racji późnej godziny foto oświetlenia nocnego...

dsc00213yr.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o briareum-daj jej troche czasu i sprawdz czy pompa cyrkulacyjna nie bije prosto na nia.briareum lubi ruch wody ale nie bezposrednio..moja po zakupie tez kilka dni biednie sie otwierala....cierpliwosci..z tym slimaczkiem -mowisz ze nie widzisz go-pewnie sie ukryl...ja swoje tez tylko po wpuszczeniu do akwa widzialem potem juz nie...do dzis nie wiem czy zyja..jelsli to faktycznie ten gatunek to i tak z czasem ci padnie(z glodu)-on zywi sie tylko aiptasja wiec predzej czy pozniej zniknie na dobre-no chyba ze bedziesz mial zawsze aiptsje dla niego...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Braiareum porasta brązowym nalotem, może to jej szkodzi?? Woda tylko ja opływa nie bezpośrednio, chociaż w zbiorniku przejściowo otwierała się przy bezpośrednim "nadmuchu" na nią...zostaje czekać cierpliwie. Co do ślimaka, jeśli to ten od apitasi i to póki co głodówka mu na pewno nie grozi :whistle:

Dziś mija tydzień i tak się zastanawiam nad 10% podmianą?? Jakieś sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sam startuje z podobnymi gabarytami (tylko z sumpem :p ) i powiem Ci tak:

Brierium musisz czyścić z nalotu - inaczej Ci padnie - najlepiej przedmuchiwać strzykawką nalot.

Co do podmiany to jeżeli masz ubogą sól - możesz zrobić podmianę. Jeśli bogatą to bym się wstrzymał - jedynie możesz się nabawić większej ilości glonów


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten nalot to moze okrzemki??


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi wyglądają i pojawiają się tylko na briareum, gdzie indziej rosną brązowe ale włoski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mach nij fotke.skoro akwa swieze to obstawiam okrzemki.


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to też tak wygląda...dziś już jest lepiej. Trochę ją przedmuchałem i nieśmiało zaczyna coś tam pokazywać...zawiesił mi się również sterownik światła(nie paliło się w ogóle w dzień) i osad jakby zszedł trochę (szczęście w nieszczęściu).

dsc00215q.th.jpg

dsc00216yq.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały UP...

Wczoraj doszły do filtra purigen(50ml) i phosguard(100ml). Skałka i szyby coraz bardziej obrastają zielonym glonkiem...

Dziś mija dzień właściwie 12, bo to już późna pora :) i do zbiornika trafili pierwsi (nowi) mieszkańcy.

dsc00241f.th.jpg

Najprawdopodobniej C. litteratum ale mogę się mylić ;)

i do tego capnella imbricata, ale też mogę się mylić.

dsc00224vf.th.jpg

dsc00222bm.th.jpg

dsc00225qw.th.jpg

Zoaski sobie powoli rozkwitają:

dsc00230j.th.jpg

dsc00231qd.th.jpg

dsc00232i.th.jpg

Inni mieszkańcy (grzybki) też:

dsc00256uc.th.jpg

dsc00257xn.th.jpg

Glony niestety też :kwasny:

dsc00233mr.th.jpg

dsc00234u.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mam edytować czy pisać post pod postem...więc jakby co proszę o wybaczenie :) i pouczenie.

DZIEŃ 13

Póki co glony zielone szaleją. Trzeba będzie pomyśleć nad porządną ekipą czyszczącą...bliżej niedzieli mają być jakieś turbo. Temperatura trochę krzyżuje poczynania, ale wiatraczki z podkładki pod laptopa póki co dają radę :p. Na dno dosypałem piasku, gdyż obecna warstwa pozostawiała wiele do życzenia. Dziś do zbiornika trafili również nowi mieszkańcy...

Cladiella

dsc00339sl.th.jpg

dsc00356mj.th.jpg

Protopalythoa

dsc00347p.th.jpg

dsc00380y.th.jpg

Kilka zoa i ślimak nieznanego pochodzenia (dzięki luft :D )

dsc00387c.th.jpg

Vibex wybrał się na spacer po polu :thumbup:

dsc00277tn.th.jpg

Capnella chyba czuje się dobrze, wygląda kwitnąco :)

dsc00388jl.th.jpg

dsc00381p.th.jpg

dsc00382ts.th.jpg

Na skale znalazłem pasażera na gapę...czyżby xenia...nie wiem czy się cieszyć czy płakać :whistle:

dsc00389do.th.jpg

A i briareum powoli (po zmianie cyrkulacji) powraca z martwych

dsc00385p.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos szybko zasiedlasz to akwa...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowi mieszkańcy nie byli teraz planowani...po prostu trafiła się okazja. Mam skałę i 30% wody z dojrzałego zbiornika więc myślę, że da radę z wkładami w kaskadzie. Tym bardziej, że w najbliższym miesiącu lub dwóch nie planuję nic dokładać. Póki co korale się pompują i otwierają także myślę, że będzie ok. Dziś w końcu miałem czas pobawić się balansem bieli w aparacie i w końcu doszedłem mniej więcej na tyle że zbiornik nie wygląda jak flaszka denaturatu :) Kilka fotek z kolorami które wg mnie najlepiej oddają rzeczywistość:

dsc00413iq.th.jpg

dsc00441ui.th.jpg

dsc00455k.th.jpg

dsc00417x.th.jpg

dsc00450k.th.jpg

dsc00451m.th.jpg

dsc00452fv.th.jpg

dsc00453sc.th.jpg

dsc00409wm.th.jpg

dsc00443xs.th.jpg

dsc00443xs.th.jpg

dsc00445cl.th.jpg

dsc00446xg.th.jpg

A co sądzicie o dodaniu do zbiornika Caulerpy? Tak posadzić za skałki? Warto czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień 22...

Z życia póki co jeszcze nic nie przybyło :) może coś po niedzieli się uda. Chociaż nie tak do końca, bo przybyła kolonia zielonych glonów. Korale ładnie się pompują i nie wygląda aby im czegoś brakowało. Od dziś zakraplam juvitc. Za tydzień planuję pierwszą 5-10% podmianę, sam nie wiem ile może jakieś porady??

W tym tygodniu będzie też przeprowadzka w miejsce właściwe (najprawdopodobniej w środę) więc nie wiem czy nie połączyć tego z podmianą tym bardziej, że i tak będę musiał wypompować część wody co by łatwiej było przenieść. Mam nadzieję, że wtedy uda mi się wszystko zgrabnie pochować i ułożyć już docelowo. Kilka fot na szybko...

Całość:

dsc00584de.th.jpg

dsc00585yu.th.jpg

dsc00587jd.th.jpg

Mieszkańcy, zauważam przyrosty co mnie bardzo cieszy :)

dsc00572xe.th.jpg

dsc00602y.th.jpg

dsc00604ac.th.jpg

dsc00605ac.th.jpg

dsc00608dz.th.jpg

No i briareum coraz lepiej wygląda...może ktoś jest chętny wymienić się na szczepkę innych miękasków :)

No i zoaski. Niektórych odmian nie znam, może ktoś pomoże...

dsc00575gu.th.jpg

dsc00576rr.th.jpg

dsc00595ie.th.jpg

dsc00596h.th.jpg

I na koniec piękny pióropusz :D

dsc00573ao.th.jpg

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.