Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

fito to też białko ? a białko się "ścina" w okolicach 41 st.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jutro wyciagne jeszcze 2 termometry i sprawdze + termometrem z saliferta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Czy w zbiorniku 20l zamiast napowietrzacza można dać najmniejszą pompkę aquaela skręconą na fula byle lekko ruszała całe 20l z małą ilością pęchęrzyków. Umieszczona na samym dnie? Bo napowoetrzacz mi tu ruchu nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w/g mnie wirnik zmieli bo fito jest dość wrażliwe na mocny ruch wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

w/g mnie wirnik zmieli bo fito jest dość wrażliwe na mocny ruch wody

+1


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Hmm musze coś wymyśleć. Napowietrzacz nie robi ruchu w takim litrażu. Przynajmniej nie tak jak powinien na calości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

trójnik czy ... inny "nik" i daj napowietrzanie w kilku miejscach  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam w 12 l falownik JWP 102 ,na samym dnie i dmucha na tafle ,nie zauważyłem nic niedobrego w związku z tym.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam czy takie cos moze sluzyc jako nawoz

s-l1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak ja używam tego nawozu do "rozmnażania" fito.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, fresz33 napisał:

Tak ja używam tego nawozu do "rozmnażania" fito.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

jakiej dawki uzywasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

10 kropli na 5l baniak.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uff przeczytałem cały watek i dalej się zastanawiam w którym momencie nanokaczor podał przepis na f2 :rolleyes: bo ciagle powtarza ,że już podał kilka razy ,

a następnie pisze ,że ten z linku to do niczego ,preferuje inny ,tylko jaki ???????????????????????????

sorry ale musiałem to napisać :P

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
9 godzin temu, Kris81 napisał:

uff przeczytałem cały watek i dalej się zastanawiam w którym momencie nanokaczor podał przepis na f2 :rolleyes: bo ciagle powtarza ,że już podał kilka razy ,

a następnie pisze ,że ten z linku to do niczego ,preferuje inny ,tylko jaki ???????????????????????????

sorry ale musiałem to napisać :P

 

Niczym niezwykłym jest to że po jakimś czasie linki przestają działać. Wysil się trochę. Wystarczy użyć wyszukiwarki. Nie musisz nawet iść do biblioteki. Czy to naprawdę jest takie trudne? Wystarczy wpisać "f2 medium" w wyszukiwarce. 

http://mel.xmu.edu.cn/UserFiles/Image/gomap/pdf/f_2_medium.pdf

A jak nie to możesz sobie znaleźć publikacje panów którzy to wymyślili lub publikacje, które ich cytują. 

Zresztą to nie jest jedyny roztwór, który służy do hodowli fitoplanktonu. To tylko jeden z wielu. 

Jak czytam opinie niektórych osób to się zastanawiam po co to robić. Przecież podobno koszt składników jest "ogromny", składniki muszą mieć "pikoczystość", trzeba mieć laboratoryjną mega dokładną wagę, magazyn odczynników i ogólnie jest to bardzo trudne i się nie da... Z takim myśleniem to najlepiej nic w życiu nie robić tylko iść po zasiłek i na wino. 

Jeśli ktoś określa jakość fitoplanktonu po kolorze to ptasie odchody też działają całkiem nieźle. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema się co denerwować :)  wiem,że my wszyscy jesteśmy do bani ,ale od razu nas na wino wysyłać i po zasiłek :P;)


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
8 minut temu, Kris81 napisał:

Niema się co denerwować :)  wiem,że my wszyscy jesteśmy do bani ,ale od razu nas na wino wysyłać i po zasiłek :P;)

Ja się nie denerwuję. 

Nie wysyłam nikogo po zasiłek i nikogo nie oceniam. Proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem. 

A ojciec Rydzyk jako pierwszy w tym kraju zbudował geotermalną ciepłownię. Niedouczeni "profesorowie" się z niego śmiali a okazuje się, że miał rację. Można by w ten sam sposób ogrzać 0,5 Polski.... Tyle że według tych co niby wiedzą nic się nie da i jedyną słuszną drogą jest zakup rosyjskiego gazu najlepiej od niemców i niemieckiej energii elektrycznej. A my będziemy żyli w zielonym kraju - na zielonej wyspie - w kraju wiecznej szczęśliwości - amen. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy produkcję fito można oświetlać lampką biurkową??  Czy trzeba jakąś odpowiednią mocą światła by oświetlać hodowlę??

Co ile trzeba dodawać nawóz np Tropical Aqua Plant, przy każdym dodaniu nowej solanki??

Jeśli chce wystartować z hodowlą i mam np 500ml fito to do tego dodaje 500ml świeżej solanki i nawóz, później jak się robi z tego 1000ml to dodaję kolejne 1000ml solanki i znów nawóz??

Rozumiem że jak fito będzie ciemne to jest już gotowe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, MaciejK napisał:

Czy produkcję fito można oświetlać lampką biurkową??  Czy trzeba jakąś odpowiednią mocą światła by oświetlać hodowlę??

Co ile trzeba dodawać nawóz np Tropical Aqua Plant, przy każdym dodaniu nowej solanki??

Jeśli chce wystartować z hodowlą i mam np 500ml fito to do tego dodaje 500ml świeżej solanki i nawóz, później jak się robi z tego 1000ml to dodaję kolejne 1000ml solanki i znów nawóz??

Rozumiem że jak fito będzie ciemne to jest już gotowe??

Ja oświetlałem lampą biurową, ciepłe białe światło, i udało się coś wyhodować :D Aqua Plant dodawałem 2x w tygodniu, z porcjami ... nie byłem do końca pewny odnośnie dawki, ale zacząłem powoli od około 5 kropel, efekty były powolne - pierwszy tydzień praktycznie bez zmiany barwy, później lałem ponad 10 kropel, raz wlałem trochę ciurkiem, nie wiem ile to mogło być...  nie mam pewności czy to poprawne dawki, czy w przypadku wlania do akwarium nie doleje też nawozu...

Zacząłem od 500 ml fito i 500ml odstanej świeżej solanki, jak już się namnożyło (trochę ponad tydzień, ale mniej niż 2 tyg) to dodałem litr solanki, jak i to się namnożyło to odlałem 500ml do butelki, resztę dalej zalałem kolejnym 1,5l wody (odlałem kilka dni po dolaniu pożywki, żeby zdążyła zostać skonsumowana). Potem stwierdziłem, że nie chcę mieć mieszkania upiększonego butelkami z zieloną wodą i wężykami wokół niej i przeszedłem na codzienne dozowanie easyreefs reefbooster... :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj
Godzinę temu, MaciejK napisał:

Czy produkcję fito można oświetlać lampką biurkową??  Czy trzeba jakąś odpowiednią mocą światła by oświetlać hodowlę??

Co ile trzeba dodawać nawóz np Tropical Aqua Plant, przy każdym dodaniu nowej solanki??

Jeśli chce wystartować z hodowlą i mam np 500ml fito to do tego dodaje 500ml świeżej solanki i nawóz, później jak się robi z tego 1000ml to dodaję kolejne 1000ml solanki i znów nawóz??

Rozumiem że jak fito będzie ciemne to jest już gotowe??

 

Hej, można oświetlać lampką biurową, możesz użyć ledów full spectrum, ale najbardziej ekonomiczne są źródła termonuklearne - darmowe i jednocześnie bardzo wydajne i z płynnym rozjaśnianiem :).

Cóż znaczy że Fitoplankton jest gotowy - chyba to, że zużył cały nawóz - więc jak wlejesz 5 kropel to będzie gotowy ale nie będzie ciemny, a jak wlejesz 50 to może wyjść z tego niezła zupa której fito nigdy nie przerobi.

Zdradzę swój sposób - leję na oko, za każdym razem inaczej - ale dużo. Czyli robię zupę. Jak zrobi się już gęste to przestaję napowietrzać, czekam 2 dni i zbieram fitoplanktonowy osad z dna. Około 50ml z 2l butelki - jest to jest potężnie skoncentrowany fitoplankton z minimalną ilością nawozu.

Tak można z butelki odciągnąć kilka razy (3-4) butelka robi się coraz jaśniejsza, aż do założenia nowej hodowli na pozostałej zupie. 

Najfajniej było by mieć wirówkę, ale nie można mieć wszystkiego.

 

Jeśli chcesz prowadzić hodowle klasycznie to procedura którą wymyśliłeś jest ok, ale jak wszystko wlejesz na raz też urośnie.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja hodowle chce uruchomić w piwnicy, w akwarium około 24l. Aby to zrobić muszę pierw wyhodować w butelce 5l fito.

Dziś kupie nawóz bo resztę to mam. Zacznę od 1l fito zmieszanego z 1l solanki. i 10 kropel nawozu. Po jakim czasie powinno być z tego 2l fito?? Kiedy sprawdzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czy ktoś próbował zrobić stały dopływ mocno rozcieńczonego nawozu f2 pompą dozującą do fito (np 3x 50ml dziennie do 3 litrowego dojrzałego baniaka) tak, żeby gotowy fito przelewał się prosto do akwarium?
Przy odrobinie eksperymentowania można by chyba dobrać dawkę tak, żeby w baniaku z fito nie było jakiś kosmicznych stężeń nawozu.

Przy spaghetti w sumpie albo laniu węgla można by to chyba jakoś ustabilizować. Ktoś coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To moim zdaniem nie ma sensu.

Hodowla fitoplanktonu powinna być prowadzona w sterylnych warunkach i po każdym cyklu powinno się dezynfekować zbiorniki i sprzęt używany do hodowli.  Hodowlę trzeba więc prowadzić w cykliczny sposób. Dozować można za to fitoplankton pochodzący z takiej hodowli. Ja tak robię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zgadzam się co do sterylnych warunków i mogę restartować hodowlę tak często jak będzie to konieczne.

Po prostu wyczytałem że fitoplankton trzeba albo trzymać w lodówce albo napowietrzać, mieszać i dokarmiać. Ktoś napisał też że w rurkach pomp dozujących fito zdycha, stąd pomysł dozowania rozcieńczonego nawozu i przepełniania pojemnika z fito tak, żeby przelewał się prosto do sumpa.

Edytowane przez Kniaziowie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Pożywkę przygotowuje się na początku, wpuszcza do niej mikroorganizmy i potem nic się nie dolewa. Jak fitoplankton osiągnie prawie maksymalną gęstość to się go zużywa. Im więcej pożywki dolejesz i im więcej będzie światła tym większą gęstość osiągniesz.

Ludzie piszą różne rzeczy. Często stawiają bezpodstawne hipotezy. Potem te hipotezy powtórzone 100 razy zostają uznane za prawdę - jedyną słuszną. Są na przykład ludzie którzy wierzą w to że ziemia jest płaska. Kto tak napisał i na jakiej podstawie on stwierdził, że tak trzeba? Być może ten ktoś wpadł na dobry pomysł i zrobił to tak że ten sposób działa. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.