Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Miałam niefotki więc przekarmialam ogólnie zbiornik i po4 musiałam w pewnym okresie zbijać. Trudno mi powiedzieć, na ile fito się do tego przyczyniło, a na ile inne czynniki. 

Dominiko:) to fito lałaś za dnia jakimiś dawkami czy raz na dzień,czy nocą? raz wystarczy czy 3x dziennie ?Do tej pory stosowałam mrożony 2-3x na tydzień po 1 kostce jako dodatek do fito czerwonego i ikry morskiej.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lalam i w dzień i wieczorem, jak mi się przypomniało. Niestety nie wiem, co poradzić, żeby było dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :). 

Przebrnąłem przez cały temat, i udało mi się pomyślnie wystartować ze swoją hodowlą fito. 

Wiele kwestii zostało tutaj poruszonych i wyjaśnionych. Przewinął się tutaj wpis, że warto dozować CO2 do swojej hodowli, aby była jeszcze bardziej wydajna. Mam ze swojego starego akwarium holenderskiego dostępny kompletny zestaw do co2. W jaki sposób go dozować? Ze zwykłej rurki tak jak powietrze? Co2 w ten sposób się nie rozpuści w wodzie, a wszelkie kostki lipowe, czy kamienie są miejscem rozwoju bakterii. 

Następne pytanie mam takie, w jaki sposób mieszać fito w większym zbiorniku? Docelowo chcę je hodować w kostce 30x30x30cm. Wydaje mi się, że zwykły napowietrzacz tego nie ogarnie. Może jakiś mały filterek typu Aquael Pat mini? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 litrów fito to sporo. Masz takie potrzeby?

U mnie jest tak, że jak fito zaskoczy, to tylko dolewam nawozu. 

Na poczatku jak startowałem to co przechodziłem to dmuchałem w butelkę.

Nie stosowałem CO2 bo nie chciałem się bawić w kontrolę pH a obawiam się (może bezpodstawnie) że zbytnie zakwaszenie wody może byc niekorzystne dla fito


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester

Dziękuję za odpowiedź. Zakładając, że zlewam tylko 50%, to tygodniowa produkcja wynosiła by ok 12l. 

Na to fito jest 3 odbiorców, którzy dorzucają się na pokrycie kosztów produkcji. Więc dla nas taka ilość jest w sam raz. 

Może i masz rację, że podawanie co2 jest przerostem formy nad treścią. Widziałem wpis który mówił, że może być lepiej, a sprzęt leży nieużywany w komórce. Stwierdziłem, że czemu nie spróbować? I chyba tak zrobię. Dla testów w butelce 2l, i do środka włożę dyfuzor ze spieku ceramicznego. Jak się uda, to fajnie, a jak nie, to też fajnie :D

Nadal jednak nie wiem, czym mieszać to fito w większym zbiorniku. Boję się, że wirnik może zniszczyć fito. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirnik nie zniszczy komórek - bez obaw, choć w tak małym zbiorniku mozesz mieś problem z doborem pompy. Może więc kurtyna powietrzna?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że zapytam, a nie ukrywam że nie przeczytałem całego wątku. 

Kupiłem sobie fito , już takie dojrzałe, do dolewek,  dolałem na oko z 30 ml (akwa 400 l) i wstawiłem do lodówki.

Na drugi dzień w butelce w lodówce wszystko opadło na dno. Czy to normalne? Czy tak ma być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to normalne, że fito opada. Przed użyciem wstrząśnij. Jak nie podajesz przez dłuższy czas też co parę dni mieszaj.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odśnieżę nieco temat. Pytanie do osób które hodują fitoplankton na nawozie F2. Jak wygląda samo karmienie fitoplanktonu nawozem F2. Rozumiem że najpierw należy rozmieszać fitoplankton i solankę w stosunku 1:1 oraz dodać 1ml z każdego preparatu na 1l dolanej solanki. Pytanie czy trzeba dozować jeszcze nawóz dokarmiając fitoplankton? Czy wystarczy tylko ta startowa dawka?


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja hoduję fitoplankton na F/2.  Z tym, że nawóz zrobiłem sobie sam, bo z tymi kupowanymi to różnie bywa - przeważnie kiepsko bo próbowałem z różnych źródeł. To w jakim stosunku mieszać i czy dokarmiać dodatkowo zależy od rodzaju fitoplanktonu, ale mieszanie solanki z fito w stosunku 1:1 wydaje mi się strasznie mało wydajną techniką. Sam mieszam w stosunku  fito solanka - Nannochloropsis salina 1:5 ,   isochrysis galbana i tetraselmis suecica w stosunku 1:10. Te dwa ostatnie glony, zwłaszcza isochrysis rosną bardzo szybko więc po trzech dniach dodaję jeszcze połowę dawki nawozu  i po pięciu używam. Nannochloropsis też rośnie szybko, ale potrzebuje do tego dużo światła. Ilość nawozu dozuję na cały roztwór, czyli gdy daję 9 litrów solanki i 1 litr fito to aplikuję po 10 ml każdego z roztworów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na tym aby okres rozwoju wyniósł dokładnie 7 dni. Zamierzam uruchomić siedem takich małych systemów na Po Wt Śr Cz Pt So Nd. Zawsze to mniejsze ryzyko gdy padnie jedna kolonia pozostałe sześć może ją odbudować.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki fitoplankton chcesz hodować i do czego go będziesz używał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Marijo napisał:

Nannochloropsis też rośnie szybko, ale potrzebuje do tego dużo światła

Można wiedzieć jakie oświetlenie używasz ? Mam po słodkim dwie belki dennerle trocal Led po 30w 6500k i narazie się bawię z innymi nawozami i świecę nimi . A fito które leje do akwarium dostałem od znajomego bo miał nadprodukcje i jest na nawozie f2 . Moje belki mają sterowanie jeden kanał biały i jeden żółty , sterowane osobno . Jak świece jedną belką 16/24 to wydaje mi się , że fito jest prześwietlone . Jest jasne , odstawienie na 1-2 dni bez napowietrzania i świecenia robi się ciemniejsze . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marijo napisał:

Jaki fitoplankton chcesz hodować i do czego go będziesz używał?

Dokładnie nie wiem jaki gatunek. Fitoplankton oraz pożywkę kupiłem od hodowcy. Będę używał standardowo do akwarium. Chce zwiększyć ilość zooplanktonu w głównym zbiorniku.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mbrylski napisał:

Zależy mi na tym aby okres rozwoju wyniósł dokładnie 7 dni. Zamierzam uruchomić siedem takich małych systemów na Po Wt Śr Cz Pt So Nd. Zawsze to mniejsze ryzyko gdy padnie jedna kolonia pozostałe sześć może ją odbudować.

Nie wiem jaką chcesz uzyskać konsystencję, ale ja dążąc do bardzo ciemnozielonego potrzebuję dobre dwa tygodnie. Startuję z 250ml zaczynu na 2L solanki. Później oczywiście jest lepiej bo zabieram tylko połowę hodowli, więc stosunek jest 1:2 a nie 1:8 jak na starcie. Z tym, że hodowlę muszę odświeżać co 2-3 miesiące, bo mimo dezynfekcji i dbanie o czystość fito traci jakość 

4 minuty temu, mbrylski napisał:

Dokładnie nie wiem jaki gatunek. Fitoplankton oraz pożywkę kupiłem od hodowcy. Będę używał standardowo do akwarium. Chce zwiększyć ilość zooplanktonu w głównym zbiorniku.

Trudnojest "zwiększyć ilość zooplanktonu" przy działającym odpieniaczu. Ale regularne karmienie na pewno zwiększa bioróżnorodność małych organizmów w akwarium 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Jest jasne , odstawienie na 1-2 dni bez napowietrzania i świecenia robi się ciemniejsze . 


Ale odstawiasz do lodówki ?
Czy dalej stoi na "parapecie" ? Jesli tak, to czy nie psuje sie przez te 2 dni w ciepłym ??

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tester napisał:

Startuję z 250ml zaczynu na 2L solanki.

Dlatego chce rozpocząć od 1:1 aby cykl był możliwie krotki. 

 

10 minut temu, Tester napisał:

Trudnojest "zwiększyć ilość zooplanktonu" przy działającym odpieniaczu.

Liczę się z tym ale zamierzam wyłączać odpieniacz na 2-3 godziny podczas podawania fitoplanktonu. Tak aby dać szansę zooplanktonowi na posiłek.


6295_6477.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Ariel napisał:

Można wiedzieć jakie oświetlenie używasz ? Mam po słodkim dwie belki dennerle trocal Led po 30w 6500k i narazie się bawię z innymi nawozami i świecę nimi . A fito które leje do akwarium dostałem od znajomego bo miał nadprodukcje i jest na nawozie f2 . Moje belki mają sterowanie jeden kanał biały i jeden żółty , sterowane osobno . Jak świece jedną belką 16/24 to wydaje mi się , że fito jest prześwietlone . Jest jasne , odstawienie na 1-2 dni bez napowietrzania i świecenia robi się ciemniejsze . 

W lecie hoduję fito po prostu na parapecie t to w zupełności wystarczy, a gdy jest mniej światła doświetlam diodami LED full spectrum. Nie wiem skąd się wzięło stwierdzenie, że dobre fito powinno mieć ciemnozielony kolor. To nie do końca prawda, kolor fito zależy przede wszystkim od gatunku jaki hodujemy.  Na zdjęciu  od lewej dwie butelki tetraselmis suecica po środku to żółte to isochrysis galbana jeszcze mocno rozrzedzone  i ostatnia butelka to nannochloropsis salina. W przypadku nannochloropsis pożądany jest właśnie taki żywy jasnozielony kolor. To, że Twoje fito ciemnieje gdy jest mniej światła prawdopodobnie związane jest z tym, że zaczynają w nim dominować inne gatunki  fito - takie które potrafią odżywiać się miksotroficznie, ale to można by było stwierdzić pod mikroskopem.  

fito.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Luk napisał:

Ale odstawiasz do lodówki ?
Czy dalej stoi na "parapecie" ? Jesli tak, to czy nie psuje sie przez te 2 dni w ciepłym ??

5l stało 3 dni na balkonie i się nie popsuło , bynajmniej nie śmierdziało . Ogólnie żadne fito , które hodowałem na jakichś miksturach nie było takie jak oryginalne ( inny odcień zielonego ) . To tylko zabawa wiec się nie przejmuje potem i tak londuje w kiblu , ale czwartek-piątek przyjdzie mi f2 i Synechococcus sp. i tam musi być jak trzeba . Mam reaktor Aqua medic 2,5 l i zastanawiam się czym to oświetlić , kupić t5 ? , jedną belką ? , lub kupić sera Led 7-11w używkę tylko nie wiem czy dzienne lub dla roślin bo sterownik do tego i zasilacz mam . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem fitoplankton Synechococcus sp i nawóz f2 , przyszedł bardzo jasny , praktycznie przezroczysty . Na dnie nie było żadnego osadu i nic w środku nie pływało . Po rozrobieniu z solanką i dodaniu nawozu nic przez kilka dni była czysta woda . Reaktor Aqua medic 2,5 l , litr solanki i litr fitoplanktonu , oświetlenie pasek Led 6w 4000 kelwinów . W tym samym czasie dostałem od znajomego saline rozlałem do 2 słoików i 2 butelek i w takiej samej ilości dodałem solanki , nawóz zgodnie z instrukcją kropla z każdej butelki na 2 litry . Po 2 dniach nic się nie działo wiec dodałem jeszcze 50% dawki . W 3 pojemnikach jasna zieleń a w jednym pomarańczowe coś , gęste i zastanawiam się co to jest bo mikroskopu nie mam . Na niemieckim forum znalazłem , że albo bakterie , albo światło było nieodpowiednie . Butelki i słoiki  były na parapecie , gdzie jest dosyć ciemno , dodatkowo oświetlenie 16h 60W Led 6500k dennerle do roślinnego . Po odlaniu tego pomarańcza do innej butelki i dolaniu solanki dalej rośnie . Teraz wylałem prawie wszystko i pomarańczowe stoi na balkonie . Bo w sumie nie wiem co to jest . Teraz zastanawiam się czy nie zakupić  fito i oświetlenie z reaktora knepo i jeden słoik 10l zdezynfekować i spróbować jeszcze raz . Myśle , że te fito padło i rozwijają się jakieś bakterie 

Wymieniłem rurki , słoiki zdezynfekowałem i porządnie umyłem , zamówiłem nowe fito salina i przyszło jasne . Po wlaniu 1/4 i dodaniu f2 pięknie rośnie . Oświetlam starą lampą dennerle 11w i jest cacy . A co do jasnego fitoplanktonu , zazwyczaj salinę widzę ciemną i zastanawiało mnie jaki kijek wodę mąci . Po przejrzeniu tematów i dopytaniu się kilku ludzi co hodują fitoplankton na sprzedaż to nie powinno być ciemne . Jasne jest świeże , a ciemne stare . Tylko ciężko jest zrobić ilość by odrazu zeszła , wiec ciemne jest długo hodowane . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy to normalne, że podczas hodowli na dnie zbiera się zielony osad ( chyba fito) a na górze mam prawie przeźroczystą wodę? Fito hoduję na nawozie F2 w słoiku 3 l, napowietrzam intensywnie brzęczykiem, oświetlam żarówką led 5w 4000k. Po wymieszaniu fito nie ma jednakowej struktury, pływa w nim jakby zielony pył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.