Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

Ani do kwiatów, ani do fito nie trzeba mieć ręki, tylko trzeba wyeliminować czynnik hamujący wzrost :) . W moim przypadku testy trwają i wiem, że jestem bliżej niż dalej. Właśnie wlana kolejna porcja testowa i teraz testowana jest próbka na sztucznym oświetleniu 12h z solą hotsalt i nawozem z ebaya (okazało się, że ma dobre opinie). Zastanawiam się, czy LED 5W na GU10 to nie za mało?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani do kwiatów, ani do fito nie trzeba mieć ręki, tylko trzeba wyeliminować czynnik hamujący wzrost :) . W moim przypadku testy trwają i wiem, że jestem bliżej niż dalej. Właśnie wlana kolejna porcja testowa i teraz testowana jest próbka na sztucznym oświetleniu 12h z solą hotsalt i nawozem z ebaya (okazało się, że ma dobre opinie). Zastanawiam się, czy LED 5W na GU10 to nie za mało?

U mnie jest 3W na GU10 i daje ładnie rade.


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. 5W w takim razie powinno dać radę. Zaraz wrzucę filmik z zestawem jak to wygląda.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą ale według mnie jest coś w tym twoim fitoplanktonie, najlepiej jak byś kupił nową porcje zarodową, u mnie rozrastał się nawet po nawozie do storczyków.

Tylko, że kolega już pisał, że kupował fito z różnych miejsc i ciągle mu nie wychodzi.

A z tą ręką, to był żart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak...

Zakupiony nawóz (przy innych wcale nie żył dłużej) i kolonia fito. Kolor wydaje się ładny. Już od tygodnia w lodówce. Może leję tego za mało? Wlewam około 100-150ml fito na próbkę. To i tak ładnie zabarwia solankę na zielono. Nie sądzę, żeby to było problemem i prowadziło do zbielenia. Przy wylaniu poprzedniej porcji miałem biały osad na dnie.

WJJVmyQ3.png

Tak wygląda ustawienie:

A65mbulJ.png

i widok od góry:

T5RMKYiu.png

Nowe oświetlenie:

15W(5X3W) GU10

Item : 15W(5X3W) GU10 LED Light

Chips: 5pcs Epistar LED Chips

Lumens : 550-650 lm

Beam angle : 45 degree

Temperatura - pokojowa ~20-22*C.

Zasolenie 1.022

Woda - RODI - 0 TDS

Sól - AQUA REEFER GOLD PREMIUM MARINE SALT - ostatnia porcja - ten sam efekt co na ATM Hot Salt. Kolonia wlana godzinę po wymieszaniu solanki.

Nawóz - jak na zdjęciu. Mam jeszcze Tropic Marine Aqua Plant i dla orchidei - brak różnic we wcześniejszych testach.

Oświetlenie 15W GU10 (znalazłem mocniejszą 5x3W jak powyżej) 12h włączona, 12 wyłączona.

Butla 5l z mineralnej. Dobrze wypłukana w RODI przed zalaniem.

Pompka - tania, chińska Boyu. Jak na zdjęciu.

Intensywność napowietrzania - jak na filmie: http://snap.ashampoo.com/Pzf7LA9L

Zakupiona kultura Nannochloropsis wygląda zdrowo. Nie wygląda na zanieczyszczoną. W lodówce zachowuje kolor od ponad tygodnia. Wcześniej kupowałem mieszanki 5 w 1, 6 w 1 , ale to nie miało wpływu ma efekt hodowli.

Dalsze podejrzenia do przetestowania w przyszłości: Pompka napowietrzająca, zbyt rozrzedzone próbki?

Jakieś inne pomysły?

Tylko, że kolega już pisał, że kupował fito z różnych miejsc i ciągle mu nie wychodzi.

Zgadza się. Kupowałem z różnych źródeł, różne mixy. Teram mam czkupioną czystą Nannochloropsis.

A z tą ręką, to był żart

Ta ręka, to moim zdaniem zbiór cech takich jak umiejętność obserwacji, analityczne podejście, systematyczność, zainteresowanie tematem... Nie doszukiwałbym się tu magii, ani wrodzonych zdolności. To zwykła, prozaiczna rzecz. Napotkałem na jakiś problem, który trzeba zidentyfikować i wyeliminować.

PS: Z kwiatkami mi idzie nieźle (lubię storczyki) :clover:

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lejesz 100 - 150 ml fito, to ile dolewasz solanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solanki jest 2.5- 3 litry. Wiem, że ludzie leją pół na pół, ale to nie powinno być przyczyną bladnięcia i zaniku fito. Spodziewałbym się, że najwyżej zielony kolor jak na zdjęciach będzie się wolno rozwijał i zamiast po 1-2 tygodniach to gęstą zupę miałbym po 5-6 tygodniach. Przestrzeń do życia nie powinna być czynnikiem ograniczającym. Chyba, że zbyt bogata w nawóz woda się w jakiś sposób psuje co wybija fito. Może zbyt dobre warunki dla bakterii. Podobnie jak nie powinno się rozcieńczać VSV?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj jednak w stosunku 1:1 i dolej troszeczkę nawozu, bo chyba jednak za mocno ją rozcieńczasz

Po kilku dniach przy stosunku 1:1, będziesz mógł dolać kolejne 300 ml solanki, później 600 ml

Spróbuj, bo chyba próbowałeś już wszystkiego

Ja żadnych testów nie robię, nie wyparzam pojemnika, wlewam, parę kropli nawozu i czekam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki będzie następny test. Dosyć drogo płacę za fito (a trochę mi go idzie), więc zrobię to w litrowej butelce.

To może być dobry trop. Bakterie mogą konkurować o pożywienie z fito, co może prowadzić do upadku hodowli.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki będzie następny test. Dosyć drogo płacę za fito (a trochę mi go idzie), więc zrobię to w litrowej butelce.

To może być dobry trop. Bakterie mogą konkurować o pożywienie z fito, co może prowadzić do upadku hodowli.

Gdybyś mieszkał koło mnie, to byś go dostał w prezencie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlałam wczoraj może ze 100ml fitoplanktonu do dwulitrowej butli po napoju, świeża solankę i 2 ml nawozu do storczyków w żelu. Butelki nie wyparzalam, umyłam tylko. To taki pierwszy test, żeby rozeznać o co chodzi, pewnie nic z tego nie wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam jeszcze pół litra tej kolonii i mam nadzieję, że uda mi się namnożyć zanim będę musiał kupić kolejną dawkę.

Dodałem drugi, równoległy test z 0.15 pozostałego specyfiku dodałem drugie tyle solanki i postawiłem obok. Półprzeźroczysta butelka chyba nie powinna być problemem. Lampa tak jest mocna.

ZlIPz1yB.png


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To spróbuj jednak w stosunku 1:1 i dolej troszeczkę nawozu, bo chyba jednak za mocno ją rozcieńczasz

Po kilku dniach przy stosunku 1:1, będziesz mógł dolać kolejne 300 ml solanki, później 600 ml

Spróbuj, bo chyba próbowałeś już wszystkiego

Ja żadnych testów nie robię, nie wyparzam pojemnika, wlewam, parę kropli nawozu i czekam

proporcje 1:1 są bez sensu (szkoda tej ilości na raz tracić w razie porażki)

u mnie rosło w stosunku 2,5l solanki i jakieś pół szklanki (ze 100ml) fito

i na 8 czy 10 prób 2x była porażka

a może spróbuj inaczej :

jednocześnie w 2 butlach (jedna pompka powinna spokojnie dać radę), różny nawóz i to samo światło

a jak nie wyjdzie to zamiast tego leda daj żarówkę energooszczędną

taką zwykłą "spiralkę"

zarowka-energooszczedna-15w-75w-tp_4229012117544236143vb.jpg

--//-- Edit -

o tym właśnie myślałem - ale butle daj takie same lub choć podobne :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jak te hodowle mi padną to będę kombinował dalej. Co do proporcji może Ty już byłeś blisko masy krytyczne, że Ci 2 hodowle padły. A że miałeś (może) geste fito to być może 100ml Twojego to 500ml mojego.

Testy w toku - nie poddaję się ;)

Teraz to już 3 rodzaj oświetlenia, który używam. Jak padnie, to raczej nie to będzie przyczyną.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, zawsze widziałem w przezroczystych butelkach, lepiej wymień tą butelkę

Ja mam oświetlenie ledowe i przy stosunku 1:1, żadne mi nie padło

W lodówce do hodowli trzymam 3 miesiące, po czym wymieniam na świeże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

OK, jak te hodowle mi padną to będę kombinował dalej. Co do proporcji może Ty już byłeś blisko masy krytyczne, że Ci 2 hodowle padły. A że miałeś (może) geste fito to być może 100ml Twojego to 500ml mojego.

nie tyle całe hodowle (bo porcja zarodowa leży w lodówce)

fakt faktem że nie zawsze się udaje :(

ale patrząc na kolor Twojego to ja miałem na starcie sporo jaśniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, przelałem do przeźroczystej butelki, żeby nie było wątpliwości, że butelka może być sprawcą problemów.

72MT1BTc.png

ale patrząc na kolor Twojego to ja miałem na starcie sporo jaśniejsze

Na zdjęciach kolor wydaje się być trochę bardziej intensywny niż w rzeczywistości.

Przy okazji właśnie wyczytałem, że niektóre gatunki fito ( w tym Nannochloropsis) rosną również w słodkiej wodzie. Próbował ktoś?

PS: Niezbyt wiarygodne źródło, ale jak ktoś ma dużo fito i jakąś dodatkową butelkę...

5PAPmX5Y.png

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem trochę na necie i wychodzi na to, że lepiej jest ciągle świecić.

https://www.researchgate.net/publication/6268700_Growth_aspects_of_the_marine_microalga_Nannochloropsis_gaditana

On the other hand, with continuous illumination(only possible with artificial light) Nannochloropsis sp.growth was faster when compared to light/dark cycles,although the difference of temperature, 259/1 8C in thefirst case and 199/2 8C in the second one (Fig. 3).Nevertheless the culture conditions differences of bothassays of Fig. 3 (namely temperature and illumination),we can observe good adaptation of this strain tocontinuous illumination, meaning that it will not betoo sensitive to photo-inhibition. This does not mean itis not sensitive to light intensity, both to cell growth andto pigment production

wO8Kz1Mf.png

Również dodanie azotanów przynosi profit. Na przykład w postaci KNO3, azotanu sodu lub mocznika(?).

5RRSJAv5.png


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie hodowla wygląda następująco:

Mieszam fito w stosunku 1:1 z solanką 1,024 i dodaję do tego po jednym ml/l z roztworów gotowego nawozu f2, który jest w trzech butlach- czyli w sumie 3ml/l , po pięciu dniach ponawiam dawkę i czekam kolejne 5 dni i fito gotowe. Butla po mineralnej 5l nawet nie płukana , światło led 1,7W 16/8h . Jak będę miał nadwyżki to pewnie wydłużę okres dojrzewania o kolejne 5 dni i fito będzie bardziej treściwe.

Silvia napisał , że ten stosunek mieszania nie jest pożądany , ok, ale czas dojrzewania tej mieszanki jest o wiele dłuższy niż 1/1.

I chyba większość hodowców liczy się z tym , że coś może pójść nie tak i trzyma zapasy nienaruszlne (ZN) w lodówce.


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fakt trochę dłużej może potrwać dojrzewanie

ale ponoć fito w dobrych warunkach w dobę potrafi podwoić objętość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wydaje się proste. Coś jednak musi być na rzeczy, że mi nie wychodzi. Obstawiam bakterie i zanieczyszczenia z soli (węglowodany?) umożliwiające namnażanie się ich i zabijanie fito. W wyżej podanym linku pisali właśnie o korzystnym wpływie węglowodanów, ale z ryzykiem bakteryjnego zakwitu. Może to było właśnie to co u mnie się działo. ZObaczymy. Dwie próbki w toku. Z powyżej podanych informacji zmieniam cykl świecenia na 24/24h.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól jakiej używam to AF Reef salt, a gdzieś wyczytałem, że lepiej uzywać kranówki bo ma krzemiany, którymi żywi się fito, choć sam nie stosuję


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i nie stosuj bo krzemiany masz (powinny być) w którejś butelce z F2

Z powyżej podanych informacji zmieniam cykl świecenia na 24/24h.

tam chyba jest 12/12 h light/dark ?

16h świecenia ponoć jest w sam raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągłe oświetlenie. Spróbuje i zobaczymy co się z tego urodzi.

On the other hand, with continuous illumination (only possible with artificial light) Nannochloropsis sp.growth was faster when compared to light/dark cycles


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... i po tym czasie mam:

WguyA5Qm.png

To w małej butelce nie wygląda źle. Może stopniowo będę dolewał solanki co kilka dni. W dużej butli wygląda na to, że hodowla padła. Może przez zbyt duże rozcieńczenie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.