Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

hej, dozując fito wyłączam na noc odpieniacz, dołożyłem kaskade z flizeliną żeby wyciągać zanieczyszczenia mechaniczne :)

mam pytanie, czy flizelina wyciągnie mi fito/zoo plankton ? czy wyłączać kaskade z flizeliną na noc razem z odpieniaczem ?

jak wymieniam wate, to nie jest zielona, tylko ma kolor brązowo-szary, taki jak syf co odkłada sie na skałach/piasku . . .

pozdrawiam

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli stosunek Redfielda nie jest "ok" to nawóz f2 też nie jest "ok" --- >>> i każdy gatunek fitoplanktonu trzeba hodować na innej mieszance.

Jeżeli Redfield zbadał zawiesinę czyli wszystko to co się w wodzie unosiło - zapewne głównie zooplankton i fitoplankton. Wyszła mu więc jakaś średnia wartość... Ja nie hoduję jednego gatunku fitoplanktonu ale mieszankę różnych gatunków i być może dlatego w tym przypadku "to" działa. Wiem ze ten sposób działa bo od jakiegoś czasu leję do reefmaxa z zatkanym odpieniaczem [robi tylko za natlenianie] 250 ml fito [hodowanego na stosunku redfielda] dziennie i nie mam ani cyjano, ani dino ani żadnej innej plagi. W dodatku fitoplankton nigdy mi nie "żółknie" a wrotka bardzo dobrze się na tej mieszance mnoży. Tym samym fitoplanktonem karmię też larwy. Jeżeli ten sposób hodowli działa to nie będę narazie nic w tym kierunku kombinował - mam inne problemy do rozwiązania... Dużo "kombinacji" już sprawdziłem- często opartych o jakieś tam artykuły naukowe i mogę powiedzieć jedno - sposób który stosuję teraz jest najlepszy z tych, które sprawdziłem.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze medium F2 nie ma nic do Redfielda

Wedlug danych z tego linka obliczylem stosunek NO3 do PO4 jest 13,8:1 ale juz N do P jest 9,57:1

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli dobrze rozumuję

Jeden mol NaNO3 waży 85 g. W 75 gramach NaNO3 jest więc 0,882 mol cząsteczek NaNO3 i tyle samo jest atomów azotu.

Jeden mol NaH2PO4 waży 120 g. W 5 g NaH2PO4 jest więc 0,0417 mol cząsteczek NaH2PO4 i tyle samo jest atomów fosforu.

0,882 mol / 0,0417 mol = 21 [ N/P] i taki sam jest stosunek ilości cząsteczek NO3/PO4

Stosunek masy NO3/ PO4 wynosi natomiast 13,8.

0,882 mol NO3 ma masę 54,7 g , 0,0417 mol PO4 ma masę 3,96 g. >> 54,7 g/ 3,96 g = 13,813

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak sądzicie czy przy starcie nowego zbiornika podczas dojrzewania podawanie zooplanktonu, który by się chyba szybko namnożył z powodu braku jego konsumentów jest rozsądnym pomysłem i czy miał by pozytywny czy negatywny wpływ na dojrzewanie zbiornika a w przyszłości na jego kondycję?

Wysłane z mojego HTC One X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak nanokaczor masz racje. Ja podawalem stosunek masowy i zakladajac ze mol azotu jest ponad dwa razy lzejszy niz mol ataomow fosforu wszystko sie zgadza. I zgodze sie z jeszcze jedna rzecza. Otoz medium F2 jest uwazane za jakas tam uniwersalna odzywke. Nie oznacza to jednak ze wszystkie rosliny beda konsumowaly jej zawartosc ze tak powiem 'stechiometrycznie' poniewaz rozne organizmy roslinne maja rozne zapotrzebowanie na skladniki odzywcze. Dlatego tez ostrzegalem MixEEra zeby nie lal za duzo fito. Nawet jesli uzywa nawozu dla roslin doniczkowych cos tam ten jego fito zostawi na talerzu i to potem wyladuje w akwarium.

Pozdro

JODLA - jesli masz skale z frachtu to mozliwe ze zooplankton (chodzacy po skale) usprawni dojrzewanie akwarium o ile nie bedzie kosmicznych poziomow amoniaku i NO2. Na suchej skale nie ma absolutnie sensu bo padnie z glodu. Natomiast czysta zywa skala prawdopodobnie da sobie rade sama choc zapewne rozsadna ilosc zooplanktonu nie zaszkodzi.

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odgrzać trochę temat -

orientuje się ktoś gdzie w PL można by kupić gotowy F2 do fito? Ktoś może ewentualnie produkuje i by odsprzedał?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Przecież wystarczy kupić symfonię złotą, azotan amonu i fosforan potasu. Zmieszać wszystko razem w odpowiednich proporcjach i dolać witamin. Możesz też dodać trochę więcej niż jest w symfonii złotej żelaza [chelat żelaza]. Warto też dodać krzem [krzenian sodu albo kranówka [jeśli masz "odpowiednią" kranówkę]] bo wiele gatunków fitoplanktonu "buduje" pancerzyki z krzemionki.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem całość, uff;) i powiedzcie czy dobrze zrozumiałem z rozpoczęciem hodowli; otóż na początek potrzebuje butelkę PET np. 2 litry, brzęczyk, światło i starter; później mieszam starter np. 250 ml fito z 250 ml solanki, napowietrzam, świecę i dodaję codziennie 1 kroplę nawozu na litr fito. Po siedmiu dniach jak fito już mocno się zazieleni dodaję znowu solanki - 500 ml i znowu nawóz, światło itd. i czekam aż fito się zazieleni i znowu dodaję solanki - 1000ml. Jak już się zazieleni zlewam np. 2/3 wstawiam do lodówki a z reszty, która została kontynuuję hodowlę.

Dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem jak ja to robie:

kupiłem porcje startową i wymieszałem ze świerzą solanką,dolałem nawozu i na okno i napowietrzałem. Po kilku dniach jak już było mocno zielone to co wieczór odlewam troche ( tyle co wlewam do baniaka ) i uzupełniam solanką. Raz na tydzień dodaje nawozu i wtedy robie dwudniową przerwę w podbieraniu fito. Nie używam dodatkowego światła


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem jak ja to robie:

kupiłem porcje startową i wymieszałem ze świerzą solanką,dolałem nawozu i na okno i napowietrzałem. Po kilku dniach jak już było mocno zielone to co wieczór odlewam troche ( tyle co wlewam do baniaka ) i uzupełniam solanką. Raz na tydzień dodaje nawozu i wtedy robie dwudniową przerwę w podbieraniu fito. Nie używam dodatkowego światła

@Yarcio a jaki dokładnie stosujesz nawóz i czy dodałeś tylko na start a później dodajesz raz w tygodniu; pytam bo z tego co wyczytałem to chyba większość dodaje nawóz codziennie w ilości 1 kropla/1 litr?

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od samego początku daje tylko i wyłącznie Aqua Plant od Tropicala. Kosztuje 6 zł i starcza na bardzo długo. Za pierwszym razem tak soczyście sikłem i czekałem tydzień, teraz daje raz na tydzień 4 kropelki i odczekuje te dwa dni żeby fito wchłonęło nawóz. Nie daje codziennie bo nie chce żeby cokolwiek mi się dostało do baniaka.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę "na lenia" - używam wody z podmian, kilka razy zdarzyło się że zooplankton zeżarł fito ale to sporadyczne przypadki były. Nawożę Bioponem do roślin zielonych.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od samego początku daje tylko i wyłącznie Aqua Plant od Tropicala. Kosztuje 6 zł i starcza na bardzo długo. Za pierwszym razem tak soczyście sikłem i czekałem tydzień, teraz daje raz na tydzień 4 kropelki i odczekuje te dwa dni żeby fito wchłonęło nawóz. Nie daje codziennie bo nie chce żeby cokolwiek mi się dostało do baniaka.

Ja jadę "na lenia" - używam wody z podmian, kilka razy zdarzyło się że zooplankton zeżarł fito ale to sporadyczne przypadki były. Nawożę Bioponem do roślin zielonych.

Dzięki Panowie :czapki z głów:).

Już wszystko zrozumiane. :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tego wątku chciałem zaczerpnąć opinii z innego źródła i znalazłem kilka wątków na reefcentral. Temat: Pros & Cons of feeding live phytoplankton

i powiem, że... są tam diametralnie odmienne opinie o sensie dodawania fito do naszych baniaków.

Jak myślicie skąd to się bierze, że tutaj zachwalacie pod niebiosa, a za oceanem mówią, że to ściema, że tylko NO3 I PO4 Ląduje w baniaku, że to placebo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę "na lenia" - używam wody z podmian, kilka razy zdarzyło się że zooplankton zeżarł fito ale to sporadyczne przypadki były. Nawożę Bioponem do roślin zielonych.

Ten Biopon jest w płynie czy w proszku? Jak go dozujesz?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biopon jest w płynie, daję pełną zakrętkę co kilka dni na 5 litrów hodowli.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biopon jest w płynie, daję pełną zakrętkę co kilka dni na 5 litrów hodowli.

Co kilka dni to trochę mało precyzyjna odpowiedź, zwłaszcza, że tu wszyscy na krople jadą, liczyłem na coś więcej :) Jak byś mógł podesłać mi linka do tego produktu to byłbym wdzięczny.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie skąd to się bierze, że tutaj zachwalacie pod niebiosa, a za oceanem mówią, że to ściema, że tylko NO3 I PO4 Ląduje w baniaku, że to placebo?

A widziałęś ile tam leją różnych dodatków czy innych wspomagaczy ? Baling/reaktor/makr/mikro... a zooplankton i fito też leją, tylko w postaci pokarmów gotowych :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Precyzyjniej się chyba nie da, bo zużycie będezie mocno zależyć od gęstości fito, oświetlenia i temperatury.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że czym bardziej gęste fito tym więcej przerabia tego nawozu.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że czym bardziej gęste fito tym więcej przerabia tego nawozu.

Nie do końca.

Prawidłowo hodowany fitoplankton po około 7 dniach od zaszczepienia jest w końcowej fazie tzw. gwałtownego wzrostu (w tej fazie fito jest najbardziej pożywne) i wchodzi w stan nasycenia, stopa wzrostu zaczyna się obniżać. Hodowla wchodzi w tzw. fazę stacjonarną, glony zaczynają zmniejszać swoje wartości odżywcze. Lanie nawozu w tej fazie nic nie da, nie zostanie on skonsumowany.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.