Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

Porażka !@#$

SnluyiIf.png

Inna pompka? Czy może ma ktoś inny pomysł? Może spróbować bez pompki w ogóle i dwa razy dziennie trochę zamieszać przy okazji lania VSV? Powinno się tak utrzymać?

Zmieniane były:

- Nawozy

- Światło (kolor i fotoperiod)

- Zagęszczenie

- Pojemniki

- Wężyki

- Pojemność

- Intensywność napowietrzania

- Źródło światła

- Źródło kolonii macierzystych

- Gatunki fito (6in1, 5in1 i Nannochloropsis)

- Sól (firma i zasolenie)

- Sterylizacja pojemnika

Jestem chyba bardziej uparty niż to warte jest...


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo coś Ci zjadło fito albo padło z głodu stawiałbym na nawóz nie mnoży Ci się odpowiednia ilość fito a zasolenie rób 1,020

Edytowane przez Witpol76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Porażka !@#$

Czy może ma ktoś inny pomysł? Może spróbować bez pompki w ogóle i dwa razy dziennie trochę zamieszać przy okazji lania VSV? Powinno się tak utrzymać?

Jestem chyba bardziej uparty niż to warte jest...

ale to VSV lejesz do baniaka - a nie do fito ?

zrobiłem kiedyś eksperyment

butla 2,2l po "coli" bez żadnej pompki i oświetlenia - stała na oknie i mieszane (nie wstrząsane mocno jak "szejk" a mieszane) 2-3x dziennie

przy okazji mieszania odkręcałem i wdmuchiwałem (z lewego płuca :p) "świeże CO2"

butla PET napełniona w 3/4 ścisnąć żeby wypchnąć "stare" powietrze, dmuchnąć jak balon, zakręcić, zamieszać i na okno - byle na oknie nie było zbyt gorąco

fito rosło .. choć powoli

kiedyś pokazywałem - hodowla przemysłowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie też w jednym pojemniku fito zostało skonsumowane.

Wcześniej hodowałem w nim wrotkę i widocznie źle wymyłem pojemnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czasem wlewam do zbiornika 20 litrów fito za jednym razem. Do tego dochodzi zużycie fito na produkcję zooplanktonu - w moim przypadku to kolejne ok 20 litrów tygodniowo a w przypadku większego zapotrzebowania nawet 40 litrów.

Nanokaczor pokaż swoją hodowlę fito ;)

To ty chyba robisz podmianki na fito 20l za jednym razem...

To Ty musisz mieć ok 100-200l hodowli tego. :woow

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja czasem wlewam do zbiornika 20 litrów fito za jednym razem. (...)

nie zapominajmy podać wielkości zbiornika :)

bo masz "ciut" większy niż my w piętnastu-dwudziestu (lub więcej) razem :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że w moim przypadku po4 i no3 raczej do baniaka z fito się nie dostaje bo glon spaghetti się rozpuścił :) Więc nawozu raczej za dużo nie jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś pędzić fito na wodzie mineralnej? W składzie nie ma nic, czego nie miałaby sól morska. Dla pozyskania butelki kupiłam mineralną cisowianke i widzę, że zawiera też krzem w postaci SiO2. Niestety wzięłam gazowana, bo miała jaśniejszą butelkę, ale roślinom niby potrzebny jest dwutlenek węgla. Tak tylko pytam, pewnie to głupi pomysł, bo w takim wypadku każdy by pędził fito na mineralnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porażka !@#$

SnluyiIf.png

Inna pompka? Czy może ma ktoś inny pomysł? Może spróbować bez pompki w ogóle i dwa razy dziennie trochę zamieszać przy okazji lania VSV? Powinno się tak utrzymać?

Zmieniane były:

- Nawozy

- Światło (kolor i fotoperiod)

- Zagęszczenie

- Pojemniki

- Wężyki

- Pojemność

- Intensywność napowietrzania

- Źródło światła

- Źródło kolonii macierzystych

- Gatunki fito (6in1, 5in1 i Nannochloropsis)

- Sól (firma i zasolenie)

- Sterylizacja pojemnika

Jestem chyba bardziej uparty niż to warte jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

nie zapominajmy podać wielkości zbiornika :)

bo masz "ciut" większy niż my w piętnastu-dwudziestu (lub więcej) razem :p

Nie mam wcale dużo fitoplanktonu. Na oknie stoi raptem 6 baniaków po 20 litrów a w domu hodowlę prowadzę w zimę.

ok 2000 litrów ma ten obieg. Nic wielkiego. Dolanie 20 litrów powoduje lekkie zazielenienie. Następnego dnia nie ma śladu po fito. Dolewał bym tego więcej ale jeszcze rozbudowuję hodowlę.

Kiedyś regularnie dolewałem 5 litrów do 100 litrowego zbiornika bez odpieniacza...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien, że któryś z elementów do hodowli fito (wężyk, butelka) Nie miał styczności z wodą z akwarium, bo wygląda to tak, jakby jednak coś Ci zjadło to fito. Przyjrzyj się dokładnie tej wodzie, czy jakieś drobinki w niej nie pływają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja hodowla fitoplanktonu wygląda tak jak na zdjęciu ma dopiero 3 dni.Myślę ze mi nie zbieleje i padnie.Dodaje Aqua Planet Tropical pare kropli i rozrobione sole jak KNO3 i KH2PO4 tez parę kropelek.

post-22201-0-75929800-1471784010_thumb.jpg

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Oświetl to porządnie a nie kilku watową ledową lampą. Fitoplankton potrzebuje dużo światła - im więcej tym lepiej. Jak nie masz w domu nasłonecznionego okna to postaw to na przykład pod 8 W świetlówką T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy trzymają na parapecie przy oknie i nic nie oświetlają i im rośnie.Przy zakładaniu taki kolor miało.

post-22201-0-68434300-1471785443_thumb.jpg

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie w fito zaczęły pływać duże, białe kawałki jakiegoś osadu. Wygląda to jak płatki skóry. Wylać czy przecedzic? Niby cos tam jest zielonkawy.

Nastawiłam też drugie fito, idą na jednej pompce, ale pewnie z żadnego nic nie będzie :(

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co to jest za osad? Jakiś bakteryjny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem jakiś osad na dnie taki brązowy.Wymyłem naczynie w wodzie rodi i przemyłem wódką i ponownie przepukalem.Teraz osadu nie mam i wygląda dobrze jak na pierwszym zdjęciu.

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ja chyba wiem, z czego ten osad. Nie pomyślałam, żeby umyć wężyki, dałam takie prosto ze sklepu i pewnie zawierały jakiś nalot z brudem i bakteriami. To nowe fito pewnie też do kanału, bo powtórzyłam ten błąd :(

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta mała butla też padła. Odbarwiło się. Po zamieszaniu widać pływający syf. Nic się w tym nie rusza, więc nie sądzę, żeby zooplankton miał z tym cokolwiek do czynienia - szczególnie, że nie miało jak dojść do zanieczyszczenia. Żadnych wspólnych narzędzi, ani naczyń.

Ml6q75rx.png

Zamówiłem taką pompkę z rurką:

bKJzDOYh.png

czas wyeliminować ten czynnik. W międzyczasie spróbuję zrobić coś bez napowietrzania.

ale to VSV lejesz do baniaka - a nie do fito ?

Silvia- nie no jasne, że nie wlewam nic gdodatkowego do fito. Wiem, że można tak boostować hodowlę, ale na razie staram się chociaż ją utrzymać przez kilka dni. Może u mnie też syf z wężyka wybijał zielenine?

Ograniczyłem kontakt z solanką poprzez dodanie rurki z RO, ale ciągle przez ten wężyk leci powietrze i nie wiadomo co tam może parować...


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor 120l na oknie :D jak ja bym tak postawił to żona trzymała by mnie na parapecie za oknem :p

2tys litrów zacnie ;) szukałem wątku o Twoim baniaku i nie mogę znaleźć :( tylko szczepkarium (chciał bym mieć taki główny zbiornik).

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nanokaczor 120l na oknie :D jak ja bym tak postawił to żona trzymała by mnie na parapecie za oknem :p

2tys litrów zacnie ;) szukałem wątku o Twoim baniaku i nie mogę znaleźć :( tylko szczepkarium (chciał bym mieć taki główny zbiornik).

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Ta hodowla fito jest w ogrodzie zimowym - czyli takiej malej przydomowej szklarni. Razem z hodowlą krewetek karmowych i hodowlą widłonogów. Ale nie wszystko jeszcze jest skończone.

W domu nie mam miejsca na 2000 litrowy zbiornik z filtracją. Musiał bym wywalić coś z salonu - ale narazie nie ma takiej możliwości. Stawianie takiego baniaka na uboczu mija się z celem. Zresztą i tak nie mam na to kasy i czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej FunWorld jak tam twoja hodowla Fito przecież jesteś uparty :thumbup: ,bo jestem ciekaw u mnie na razie się kręci,zobaczymy za parę dni czy nie padnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wcale dużo fitoplanktonu. Na oknie stoi raptem 6 baniaków po 20 litrów a w domu hodowlę prowadzę w zimę.

ok 2000 litrów ma ten obieg. Nic wielkiego. Dolanie 20 litrów powoduje lekkie zazielenienie. Następnego dnia nie ma śladu po fito. Dolewał bym tego więcej ale jeszcze rozbudowuję hodowlę.

Kiedyś regularnie dolewałem 5 litrów do 100 litrowego zbiornika bez odpieniacza...

Na jaki okres czasu podawałeś taką ilość fito- w sensie co ile dni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej FunWorld jak tam twoja hodowla Fito przecież jesteś uparty :thumbup: ,bo jestem ciekaw u mnie na razie się kręci,zobaczymy za parę dni czy nie padnie.

Haha... No jestem uparty i zależy mi na hodowli. W tym momencie będę wykluczał zabójcze :2guns: oddziaływanie wężyka na fito. Zamówiłem nowy wężyk i startuję z nową hodowlą jak tylko przyjdzie.

Ten wężyk ma tak jakby matowy osad w środku. Zamówiłem taki przeźroczysty jak zawsze używałem w przeszłości.

Ten który podejrzewam o podtruwanie wygląda tak:

yJhjyrnF.png

Kto wie, może ma w sobie jakiś syf?

Zamówiłem też pompkę do powietrza, ale idzie z chin, więc trzeba będzie trochę poczekać.

Miałem trochę innych zajęć, więc nie uruchomiłem hodowli bez napowietrzania jeszcze.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.