Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niskie pH około 7,6 stosuje balinga do podniesienia KH i myślałem, że to załatwi sprawę niskiego pH a tu nic lipa. Czy jest jakaś chemia do podniesienia pH albo ciekawa metoda.

Proszę o info co i jak, ewentualnie konkretne info gdzie mogę kupić?

Pozdrawiam wszystkich.

Ostatnio nowa praca i nie ma czasu na pogaduchy. hihi ale się nadrobin :thumbsup:


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym mierzyłeś to ph?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7,6 to nie jest zły wynik a jak jest młody zbiornik to się jeszcze wyklaruje.Pytanie ja Łukasz zadał czym mierzone i rano czy wieczorem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie miarodajny wynik daje tylko pomiar elektroniczny, jeśli zwierzęta czują się dobrze to nic nie kombinuj bo narobisz tylko rabanu, śpij spokojnie:)


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie dosc spore wahania ph i bezskutecznie walcze z tym od wielu miesiecy :/ podwyzszone kh, rurka odpieniacz za oknem i refugium z oswietlane w nocy niweluja aplitude od 8.1 pod wieczor do 7.6 nad ranem. Ale juz nie mam wiecej pomyslow jak ustabilizowac bardziej ten parametr. Korale nie wygladaja na nieszczesliwe wiec nie traktuje tego jako problemu spedzajacego sen z powiek, chociaz nie ukrywam, ze niewiedza na temat tego procesu mnie irytuje :/


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem ph ma związek z wydajnością pomp odpieniacza i z intensywnoscią wentylacji pomieszczenie gdzie stoi akwa u mnie przy otwartym oknie w sezonie letnim oscyluje pomiędzy 8.5 wieczorem a 8.0 rano


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to taka ze my mamy zbyt male zbiorniki zeby miec stabilne pH bez dozowania chemii. Sa metody proste (malo skuteczne) i zaawansowane (tez malo skuteczne ) :D Natlenianie wody w nocy, rurka do odpienka z okno, dobra wentylacja pokoju, reaktor Ca itp. Co do dodatkowego natleniania to w zasadzie 95% zbiornikow ma i tak maksymalne nasycenie O2 w domowych warunkach zakladajac standardowy stosunek ceny do mozliwosci.

reaktor Ca jest dosc dobrym rozwiazaniem, ale jest stosunkowo bezwladny i wystepuje spore opoznienie w zmianie pH. Poza tym istotnie wplywa na ilosc Ca w obiegu co moze zaburzac np ballinga.,

Jeszcze zostaje bufor pH ale ja mam zle doswiadczenia... <_<

Tak jak juz pare osob sie wypowiedzialo - ph 7,6 to nie tragedia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester tego bufora ph z seachema to chyba ze 3 kg wrzucilem i poza brakiem mozliwosci jakiejkolwiek kontroli nad ca i kh nic wlasciwie sie nie zmienilo jesli o ph chodzi :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze sam balling nie pomoze bo to nie jony Ca2+ wplywaja na pH tylko aniony OH-. Swoja droga mozna zrobic test pH w plynach do ballinga chociaz ty mysle ze kwasny weglan sodu HCO3- zrobi nam krecia robote.

A jeszcze pomyslalem sobie ze mozna dozowac recznie wode wapienna ale bez obliczen i czestego pomiaru pH chyba zbyt duze ryzyko


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się do tematu i zapytam dokładnie o to o co autor w pierwszym poście :

czym - konkretnie - podnieść pH ? muszą to być markowe produkty, czy mogę to zrobić np. odczynnikiem chemicznym ?

proszę o poradę ;)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najogolniej rzecz biorac, pomijajac definicje encyklopedyczna, pH to informacja o rownowadze jonow H+ i OH-

pH obojetne (=7) jest wtedy gdy jest taka sama ilosc jonow wodorowych i wodorotlenowych. Kiedy jedne z nich sa w przewadze to mowimy o odczynie kwasnym (H+ > OH-) lub zasadowym (H+ < OH-)

W naszym akwarium potrzebujemy odczyn lekko zasadowy czyli musi byc ciut wiecej jonow OH- od jonow H+. W ukaldzie laboratoryjnym kontrola i zmiana odczynu jest bardzo prosta. Dodajemy albo wiecej kwasu albo zasady. W przypadku akwarium , nie jest to juz takie proste poniewaz uklad akwarium jest bardzo zlozony i samo dodanie kwasu lub zasady (pomijajac wplyw na zwierzeta) ma dzialanie krotkotrwale poniewaz procesy biologiczno chemiczne w krotkim czasie wplyna na odczyn. I oile np dodanie octu czy tez kwasku cytrynowego obnizy pH po kilku(nastu) godzinach zauwazymy powolny wzrost pH jako ze system rafowy ma duze wlasciwosci samoregulacji. Wynika to glownie ze zjawiska buforowania. Jesli chcemy podniesc lub obnizyc pH musimy raczej wplynac na wspolczynnik buforowania niz manipulowac recznie rownowago H+/OH-.

Tu powinna sie znalezc informacja o tym na czym polega buforowanie, natomiast sam temat pH jest na tyle obszerny, interesujacy i wazny dla nas ze prawdopodobnie niedlugo skrobne cos obszernego na temat pH.

Zeby jednak nie zostawic Cie bez odpowiedzi napisze ze w sumie najbezpieczniej jest zostawic pH samemu sobie. Mimo ze wzorowe pH czesto jest duzo wyzsze niz to co mamy w zbiornikach zdrowiej dla korali jest jechac na pH 7,6 niz wojowac z regulacja pH. Jesli juz ktos sie decyduje to jest kilka sposobow. Jednak najlatwiejszy to dozowanie bufora pH. Jest kilka na rynku buforow akwarystycznych ktore powinny utrzymywac pH rzedu 8,2-8,4. Wiem jednak z wlasnego doswiadczenia ze ich skutecznosc jest taka sobie.

Osobisci polecam napowietrzanie wody noca i dobra wentylacje pokoju. Tak bedzie najzdrowiej :)

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, ze przy roznych wartosciach Ph, roznie ksztaltuja sie odpowiednie proporcje KH, Ca i Mg. Przy nizszym Ph asymilacja weglanu wapnia nastepuje dopiero przy wyzszych stezeniach (KH,Ca,Mg). W moim baniaku gdzie jest relatywnie wysokie Ph - nie spada ponizej 8.1 - podbijanie KH powyzej 8.5 i Ca powyzej 430 konczylo sie wytracaniem sie weglanu wapnia z roztworu. Mozna lac i lac Ballinga a wyzej nie da sie podniesc. ... i nie potrzeba.

Przy nizszych wartosciach Ph prawdopodobnie nalezy te parametry trzymac na troszke wyzszym poziomie aby korale mogly rosnac (przezyc?). Czesto mowi sie, ze ktos ma super parametry KH, Ca i Mg ale mysle, ze bez odniesienia tego do Ph to nic nie znaczy.

Moge sobie wyobrazic ekstremalna sytuacje gdzie n.p. KH=12+, Ca=500, Mg=1600 a koralom rozpuszczaja sie szkielety bo Ph jest n.p. 6.5. Chodzi mi o to, ze - z tego co czytalem od ludzi duzo madrzejszych - czynniki te wszystkie sa ze soba scisle powiazane i nalezy miec swiadomosc tego co sie w baniaku dzieje.

EDIT: Dodam jeszcze, ze wysokie Ph chyba udaje mi sie utrzymywac glownie przez to, ze filtrownia jest w oddzielnym pomieszczeniu z ciagle otwartym oknem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, to inaczej

(dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, ale jednak nie o to mi chodziło (peace!) :) )

chcę skoczyć powiedzmy na 10 dni z z pH z obecnych 8 do 8,6 jak to najprościej zrobić ?

dostępne w sklepach akwarystycznych bufory celują w 8,1-8,3 ja potrzebuję więcej, więc czym ?

biorę pod uwagę zachwianie systemu, potrzebuję te pH na parę dni podnieść :)

(btw. mamy odczynniki wg. metody p.Ballinga na KH+,Ca+,ew. Mg+, no a pH+ ?)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze by tak o przyczynie pomyslec? Bruzdnice wroca jesli beda mialy powod.

Pamietaj ze chemiczna ingerencja to absolutna ostatecznosc

ale jesli sie zdecydujesz to oprocz kontroli samego pH pilnuj Ca i kH.

Ps

Zastanow sie jeszcze :)

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Tak obszernego wyjaśnienia się nie spodziewałem @Tester, dzięki bardzo. Mimo waszych wskazówek zdecydowałem się na dodanie sól bez nacl, i zobaczymy co się będzie działo.Podobno jak się stosuje balling może dojść do zaburzenia równowagi jonowej i dlatego taka decyzja. Co myślicie?

Co dalej, czas pokaże.

Pozdrawiam Gawer


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chodi

Sam wiesz, ze pH jest w duzej mierze zalezne od powierzchni styku powietrza z woda. Wazny jest tez ruch powierzchni wody.

"Zwykly" Deltec podaje powietrza 400-600 l/h... Ten Twoj daje mniej niz maly brzeczyk z brudna kostka. Jesli nadal masz ten skimmerek na taka duza ilosc wody to chyba znam problem z niskim pH :crybaby: a wyprowadzanie za okno wezyka od takiego "odpieniacza" nie ma zadnego znaczenia. :harhar:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.