Skocz do zawartości
grzegorz.k

Bielenie tipów acropor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kilku dni obserwuje że u dwóch Acropor bieleją tipy.

Wiąże to ze spadkiem Ca, w ciagu kilku dni mimo lania ustalonej dawki Ballinga poleciało

z 440 na 360-380. Czy przyczyna może leżeć w tym że podbijam kh Ballingiem miałem 5 teraz dochodzi do 8 (od kilku dni leje podwójną dawkę kh a Ca pojedyńczą).

Zwiększyłem też dwa tygodnie temu zasolenie z 1,023-1,026.

Czy od tego tak reagują acry czy to inna przyczyna?

I czy wyjdą z tego i co robić żeby nie pogorszyć im warunków.

W systemie vsv i węgiel (zmienialem miesiąc temu).

Dwa tyg temu dołożyłem też cyrkulację jvp101 więc to chyba nie przyczyna?

Karmie Spsy raz w tyg planktonem.

Sól 1,026

Ca 440

Kh 7-8 było 4-5

PO4 0,15-0,20

Ph 8

Temp 26-28C

Pozdrawiam


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polipy czi tipy? Jeśli tipy to czy traci na nich tkankę i po prostu widać biały szkielet czy tkanka zmienia kolor?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, tipy. Czy traci tkankę, chyba tak, wygląda tak kredowo od szczytu tipa. Kiedyś tak miałem pojedyńczy tip i pózniej wróciła do formy. Martwi mnie jednak że jedna szczepka o której mowa nie ma wyraźnych przyrostów, od dwóch miesięcy tylko zalewa podstawke. Może parametry jej nie służą? Czyżby PO4 za wysokie (mam 0,1-0,2), cieżko mi zejść do 0. Akwarium ma pól roku ale ostatnio troche zmian było, doszły LEDy, zmieniałem sól z RC na IO. Ale chyba przyczyną jest jednak kh. Po dojrzewaniu spadło z 12 na 5 ( nie mam pojęcia co może być przyczyną, może w skale coś gnije ?) i tak mam od 3 mcy. Teraz zaczynam podbijać roztworem Ballinga, tylko jak to zrobić żeby nie przedobrzyć? Doszedłem do 8 i chyba za szybko to zrobiłem .. No i dlaczego Ca tak w kilka dni spadło pomimo normalnych dawek Ballinga? Zwiększyło się aż tak zapotrzebowanie ?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca mogło spaść podczas nagłego zwiększenia kH. Gdy dojdziesz do 430-440 staraj sie wyrównać dawki Ca i kH. Zawsze myślałem że się nie da i zawsze sie rozjeżdża przetrzymałem akwa na takich samych dawkach i się ustabilizowało - tylko że leje 0,5 litra jednego i drugiego dziennie...

Co do tipów to stawiam na kH, jeśli jednak końcówki zaczną gnić to coś bakteryjnego (może wódki za duzo?). A że szczepka jeszcze nie ruszyła? Zdarza się że czasem i 3-4 miesiące jest "uśpiona". PO4 za wysokie więc o cukierkowych kolorach na razie zapomnij...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomasz, czyli jednak kh, jak podbić jego wartość i jak powinna być, czytałem rożne opinie.. Ponoć ważne żeby nie pływało, chciałem podbić i chyba za szybko, tylko podwoiłem dawkę i taki problem? Co do tipów to czy się cofnie czy poleci dalej? U jednej jakby sie cofa a u drugiej jakby szło dalej. Jak im pomóc albo jak im nie zaszkodzić :-)?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 8 to zmniejsz dawkę aby utrzymać to 8 na stałe i po sprawie. Gdy doprowadzisz Ca do ładu to dozuj tyle samo co kH. Nie zapomnij jeszcze o Mg, bo zawsze niby jest a budzimy się gdy test wykaże 1000...

Jeśli będzie leciało dalej to odetnij końce wraz z kawałkiem zdrowej tkanki.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to za duzo lombinujesz na raz. pozmieniales mase paramefrow i nie dopilnowales zpadku kh. tragedia jak dla mnie i zawiodlo to co zwykle czynnik lidzki. sprawdz innym testem kh bo cos mi sie nie chce wierzyc w takie spadki u nowicjuzza natomiast mogles przedobrzyc z ballingiem na podstawie zlych testow. wklej jakies fotki. powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to za duzo lombinujesz na raz. pozmieniales mase paramefrow i nie dopilnowales zpadku kh. tragedia jak dla mnie i zawiodlo to co zwykle czynnik lidzki. sprawdz innym testem kh bo cos mi sie nie chce wierzyc w takie spadki u nowicjuzza natomiast mogles przedobrzyc z ballingiem na podstawie zlych testow. wklej jakies fotki. powodzenia

hehe KIDULT czy Ty piszesz w bokserskich rekawicach? :D

A tak powaznie to rzeczywiscie wydaje sie ze pozmienialo sie zbyt wiele parametrow na raz. Teraz trudno ustalic przyczyne. Grzegorz, napisales o "dwoch" acrach. Miales na mysli "wszystkie dwie" czy dwie z wielu?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mi pojawił się ten sam problem. Tylko akurat mi zbielały wszystkie dwie akry jakie mam :( Proszę o info czy obcięcie białych tipów coś pomoże? Przyczynę problemów znalazłem tylko teraz próbuję ratować akry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, tipy. Czy traci tkankę, chyba tak, wygląda tak kredowo od szczytu tipa. Kiedyś tak miałem pojedyńczy tip i pózniej wróciła do formy. Martwi mnie jednak że jedna szczepka o której mowa nie ma wyraźnych przyrostów, od dwóch miesięcy tylko zalewa podstawke. Może parametry jej nie służą? Czyżby PO4 za wysokie (mam 0,1-0,2), cieżko mi zejść do 0. Akwarium ma pól roku ale ostatnio troche zmian było, doszły LEDy, zmieniałem sól z RC na IO. Ale chyba przyczyną jest jednak kh. Po dojrzewaniu spadło z 12 na 5 ( nie mam pojęcia co może być przyczyną, może w skale coś gnije ?) i tak mam od 3 mcy. Teraz zaczynam podbijać roztworem Ballinga, tylko jak to zrobić żeby nie przedobrzyć? Doszedłem do 8 i chyba za szybko to zrobiłem .. No i dlaczego Ca tak w kilka dni spadło pomimo normalnych dawek Ballinga? Zwiększyło się aż tak zapotrzebowanie ?

Grzegorz , wszystkie zmiany ktore wprowadziłeś , do tego skoki parametrów mogą być przyczyną.

Powinieneś po kolei unormować wszystko i nic narazie nie kombinować , włącz sobie cierpliwość , lyknij węgiel .

Odpowiedz sobie tez na pytanie czy zmiana soli z RC na IO to dobry wybór i czym sie kierowałeś .

Przy oświetleniu ledowym kariery z sps nie zrobisz , T5 wybaczają nam wiele błędów led ich przysparzają .

Liczy sie każda odpowiedz , lepiej późno niż wcale ...

Witam, mi pojawił się ten sam problem. Tylko akurat mi zbielały wszystkie dwie akry jakie mam :( Proszę o info czy obcięcie białych tipów coś pomoże? Przyczynę problemów znalazłem tylko teraz próbuję ratować akry.

Nie obcinamy tipow to nie kwiatki , nie znamy Twojego zbiornika , napisz co masz i co zmieniałeś , fotki miłe widziane , cały czas pracujemy nad tym by umieć wróżyć ale póki co nikt nie doszedł do perfekcji .

Edytowane przez egon24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5 miesiąca temu rozjechały mi się parametry No3 za wysokie, Ca za wysopie itp. Da dużo lałem chemii a za mało testowałem wodę. Pojawiło się dino i cyjano i trochę tego siadło mi na akrach Od dwóch tygodni jest już ok. z parametrami, ale białe końcówki na akrach zostały, plagi prawie już nie mam. Żywa tkanka na Akrach polipuje dlatego zastanawiam się czy obcinać te białe końcówki czy zostawić i czekać. Jakieś foto postaram się dołączyć wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.