Skocz do zawartości
renemartini

Problem z filtrem RO

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba cos nie bylo ok, jesli po 200 litrach jeszcze nie ma "0". Moze przeplyw wody jest taki duzy, a filtr DI taki maly, ze nigdy nie wyrobi ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wyżej, ja po pierwszych problemach z filtrem RO wymieniłem membranę i kupiłem nową żywicę. Nowa membrana działa fajnie, choć o wynikach jakie mają niektórzy - 002 po osmozie - mogę zapomnieć. U mnie jest 008-007, ale kranówa ma 450 (!) więc uważam, że membrana daje radę. Niemniej przepuszcza ona trochę zanieczyszczeń na DI, a dodatkowo zauważyłem, że uzyskuje dopiero po chwili pełną sprawność - pierwszy litr - dwa litry to wynik ponad 30, potem spada do 007. Czyli przez te dwa pierwsze litry znowu żywica dostaje sporo syfu. Mam tylko reefmaxa, odpalonego niecałe 3 tygodnie temu, ale już zużyłem ok 300 litrów. Dwa razy zalewałem akwarium (długa historia, nie na ten wątek ;-), zrobiłem podmiankę, dolewam odparowaną, myślę że tyle się mogło nazbierać. Po nowej żywicy pokazało się już 001.

W związku z tym mój plan jest następujący. Po pierwsze przy pomocy trójnika i dwóch zaworków planuję pomiędzy osmozą a DI stworzyć możliwość zlania kilku litrów wody zanim puszczę ją na żywicę. Po drugie zakładam drugi korpus z żywicą i będę stosował się do zasady którą podał mi tu na forum ktoś z Łodzi (gdzie woda też tragiczna). Jak TDS po drugim filtrze DI pokaże 001 - ten korpus idzie jako pierwszy, a do drugiego nowa żywica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja dorzucę coś od siebie zauważyłem podobnie jak ty renemartini że pierwsze kilka litrów wody po starcie ro ma sporo syfu który może zapychać żywicę więc pierwsze 5 litów idzie do osobnego baniaka( zużywam do płukania mrożonek) a resztę zbieram do przepuszczam przez żywicę ale grawitacyjnie dużo wolniej niż normalnie 5l 2-3h co ważne zawsze mam 000 na dts a przez żywicę przeszło już ponad 780l

Edytowane przez juko
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnienie: obecnie mam 0 za TDM, choć jeszcze nie zamontowałem drugiego filtra DI, który zamówiłem.

Okazało się, że:

A. Klosz filtra DI był nie dość mocno dokręcony.

B. Zauważyłem, że w żywicy filtra jest bardzo dużo pęcherzyków powietrza. Wynikało to z faktu, że miałem zawór tylko PRZED filtrem RO/DI. Dlatego w filtrze DI nigdy nie wytworzyło się ciśnienie, które wypchnęło by powietrze z żywicy. Kontakt wody z żywicą był zatem nieco ograniczony. Zainstalowałem zawór także za filtrem DI, zamknąłem go i otworzyłem ten pierwszy. Pęcherzyki powietrza praktycznie zniknęły.

A+B = 0 na TDM za DI (za RO mam 6)

:thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taszyn - gratuluję, w taki sposób mogłeś rozwalić membranę :wallbash: Nigdy nie instaluje się zaworów za membraną, zawsze przed. A ciśnienie się nie wytworzyło prawdopodobnie przez niedokręcony (czytaj nieszczelny) układ. Pamiętaj też, że żywica we wkładzie powinna być mocno ubita.:welcome:


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero - w każdym razie teraz jest OK :).

Co do zaworu za membraną:

W filtrach RO6 jest zawór czwórdrożny, który też zamyka wyjście z membrany jak napełni się zbiornik ciśnieniowy na wodę RO. Czy to nie działa tak samo? (w sensie efektu dla membrany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

premiero, z mojego doswiadczenia wychodzi zupełnie cos innego, pojemnik na zywice DI nie powinien być wypełniony do konca, a juz napewno nie powinna być zywica ubita!!!!!!!!!! Ja u siebie napełniam pojemnik zywicą nie do pełna, zostawiam jakies 3cm wolnej przestrzeni, zywica ma leciutko 'falować' na górze jeżeli mamy włączoną osmozę!!! Jak mocno ubijesz zywice to powietrze nie m jak uciec z zywicy. Jezeli ubijesz mocno zywice w pojemniku, to woda sobie robi w niej mały kanalik którym głównie przelatuje co powoduje ze w tym miejscu gdzie najbardziej przepływa woda żywica szybko bardzo sie zuzywa i w rezultacie TDS nam pokazuje wysoki wynik... Żywica w pojemniku na złoże ma się RUSZAĆ!!!!!! to tak z własnego doświadczenia. Co do membran to polecam membrany firmy Filmtec - najlepsze, u mnie po nowej membranie Filmtec 75 gpd pokazuje TDS 3 max 4ppm, pojemniki na DI mam dwa, oczywiscie po DI 0 ... TDS jest podkręcony na najwyższą czułość

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

IMO zawór czterodrożny czy jak tam się go nazywa odpowiada za odcięcie dopływu wody DO membrany gdy zbiornik się napełni lub gdy się go zamknie. Wtedy również zabezpiecza się układ przed wyciekiem wody do ścieków. Miałem kiedyś taki problem ze starym zestawem RO. Zawór ten był stary i zapchany po napełnieniu zbiornika nie odcinał wody i cały czas woda leciała do ścieków:(.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak by ktos potrzebował dobrą membranę FILMTEC to mogę załatwić w cenie około 125zł dokładnie takie jak te z aukcji, oczywiście nówki sztuki. Ta aukcja nie jest moja tylko przykładowy link

http://allegro.pl/filmtec-najlepsza-membrana-75-gpd-prosto-z-usa-i1824592505.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać ilu użytkowników tyle doświadczeń :) Ja zawsze ubijałem żywicę. Wymieniałem złoża co 6 miesięcy, mimo że TDS nigdy nie pokazał więcej niż 0 ppm po DI. Generalnie woda ma się przesączać przez żywicę, wtedy chyba jest największa jej skuteczność.

Co do tego "kanaliku", to wydaje mi się, może błędnie, że właśnie ubicie zapobiega tworzeniu się jednego kanaliku, podczas kiedy luźna struktura umożliwia "ułożenie" sobie ścieżki dla wody.

Jeśli chodzi o zawór czterodrożny - to ja spotkałem się z dwoma rodzajami instalacji - przed

schematRO%206UV%5B1%5D.jpg

i za membraną

http://www.filtrowan...l/page.php?id=7

W tym drugim przypadku zawór zamyka odpływ do ścieku po napełnieniu się zbiornika, co IMHO odróżnia to od instalowania zaworu tylko na wężu od czystej wody, bo jak zamkniesz zawór na czystej, to i tak leci dalej do ścieku, co zbyt "zdrowe" nie jest, zwłaszcza dla kieszeni.

Pamiętam jeszcze, jak gdzieś wyczytałem, o umiejscowieniu odpływu ścieku, że powinien być wyżej niż membrana. Nie potrafię powiedzieć, jakie to miało znaczenie, ale tak u siebie miałem.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że w żywicy filtra jest bardzo dużo pęcherzyków powietrza.

Ja u siebie dzisiaj zauważyłem, że TDS zaczął pokazywać 002 dodam, że zestawu osmozy+DI używam jakieś 1,5 miesiąca. Muszę posprawdzać swój pojemnik z DI bo faktycznie mam tam jakieś bąbelki, być może tu jest problem.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym drugim przypadku zawór zamyka odpływ do ścieku po napełnieniu się zbiornika, co IMHO odróżnia to od instalowania zaworu tylko na wężu od czystej wody, bo jak zamkniesz zawór na czystej, to i tak leci dalej do ścieku, co zbyt "zdrowe" nie jest, zwłaszcza dla kieszeni.

O tym nie pomyślałem. Faktycznie pewnie woda cały czas się sączyła do ścieku... Dzięki za wyjaśnienie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może z tym umiejscowieniem odpływu do ścieku powyżej membrany chodzi o to aby po zamknięciu głównego zasilania wody, woda nie wypływała z membrany, co mogłoby powodować jej wysychanie(w przypadku gdy zawór czterodrożny jest przed membraną). Niektórzy zamykają zawór wody jak wyjeżdżają. Być może dlatego, ale nie wiem dokładnie co się wtedy dzieje z odpływem w membranie. Czy jest ona w stanie puszczać wodę do ścieków po zamknięciu głównego dopływu wody do układu?. W każdym razie też mam odpływ wyżej niż membranę.

ps.W takim razie IMHO zawór czterodrożny za membraną ze względów na zamykanie ścieków jest lepszym rozwiązaniem.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać ilu użytkowników tyle doświadczeń smile.gif Ja zawsze ubijałem żywicę. Wymieniałem złoża co 6 miesięcy, mimo że TDS nigdy nie pokazał więcej niż 0 ppm po DI. Generalnie woda ma się przesączać przez żywicę, wtedy chyba jest największa jej skuteczność.

Co do tego "kanaliku", to wydaje mi się, może błędnie, że właśnie ubicie zapobiega tworzeniu się jednego kanaliku, podczas kiedy luźna struktura umożliwia "ułożenie" sobie ścieżki dla wody.

...luźne ułożenie żywicy w pojemniku na DI właśnie powoduje ze cała żywica 'pracuje'. Ziarenka się non stop przemieszczają miedzy sobą, woda równomiernie przepływa przez całą żywicę.. spróbuj i sam zobacz, wystarczy ze napełnisz pojemnik na złoże mniejszą ilością żywicy , tak z 3-4 cm mniej... spróbuj. Przerabiałem ten temat u siebie wielokrotnie, pojemnik zapchany mocno żywicą powoduje ze z 2x szybciej TDS zaczyna coś wykazywać ponad ZERO, żywica zużywa się nierównomiernie

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, trudno mi polemizować jak to jest z tą zużywalnością złóż, bo jak już wcześniej wspomniałem, po DI nigdy nie miałem wyniku większego niż 0 ppm. :) A żywicę wymieniałem co pół roku. Woda na wejściu miała 380-400 ppm, po membranie 2 ppm. Złoże kwaśnego kationitu nie ma wcale takiej małej ziarnistości i o zapchaniu raczej nie może być mowy, bo w końcu to ostatni stopień oczyszczania i wymiana na poziomie jonowym. Tak na chłopski rozum: ubicie = zwiększony opór = wolniejszy przepływ = dłuższy czas kontaktu ze złożem = czystsza woda. Może dlatego szybciej ci się zużywała, bo skuteczniej filtrowała?

Może inni, bardziej doświadczeni koledzy w temacie się wypowiedzą? Zagadnienie bardzo ciekawe i na pewno warte przedyskutowania. A prawidło u ubijaniu złoża "ściągnąłem" od wieloletnich morszczaków z tego forum.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale filtra używam przynajmniej 2 razy dziennie, żeby membrana nie wyschła.

Premiero, mam pytanie a propos tego, co napisałeś wyżej. Czy jeśli będę chciał podmieniać wodę raz w tygodniu, to rozwalę sobie membranę, jeśli w układzie będzie woda? Chyba nie, bo całość będzie zalana wodą.

Mam zamiar umieścić filtr RO/DI na desce, którą powieszę w łazience, ale będę odpinał rurkę zasilającą od kranika, a pomiędzy kranikiem a filtrem dam zawory, taki sam dam na wylocie, aby nie wypuścić wody od strony wlotu i wylotu - znaczy woda będzie w układzie, ale bez przepływu. Czy to może uwalić filtr?

Szaman


RO+DI, TDS, Koralia Nano 900, AquaClear50, grzałka 50W TetraTEC, sól IO, salimetr JBL, testów na razie brak

Nano Reef 30, 3,5kg LR, 4,5kg LS

Start 20.10.2011 wątek tutaj

szaman.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam tak w ten sposób RO od roku i działa bez zarzutu. Najpierw wyłączam zawór na zasilaniu, czekam parę sekund i zamykam małe zaworki na wyjściu z membrany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

premiero może i masz racje, juz sam nie wiem jak to powinno być, hehe :) jakby ktoś mógł sie jeszcze wypowiedzieć w kwestii 'zapakowania' żywicy do pojemnika byłoby super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie również żywice pakuje na ciasno. Na wejściu RO mam około 400, po membranie 3 a po DI 0. Gdy zmieniałem żywicę (TDS pokazywał jeszcze 0) było wyraźnie widać że dolna warstwa (pierwszy kontakt z wodą) miała o wiele ciemniejszy kolor niż żywica w górnej warstwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Wygląda na to, że u mnie cały czas się woda leje przez odpływ ściekowy i zastanawiałem się czy można by jakoś wykorzystać zawór czterodrożny ale nie mam zbiornika na wodę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że u mnie cały czas się woda leje przez odpływ ściekowy i zastanawiałem się czy można by jakoś wykorzystać zawór czterodrożny ale nie mam zbiornika na wodę ?

Myślę, że jak zainstalujesz sobie zawór, który przy zamknięciu "zasymuluje" pełny zbiornik, to zawór 4-drożny zadziała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Wygląda na to, że nie. Właśnie podłączyłem zawór czterodrożny wg schematu i w momencie zamknięcia kraniku zawór zaczyna wibrować, chałasować i woda nadal leci do ścieku

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się zawór zapowietrzył puść z niego trochę wody. Jeżeli zawór jest sprawny powinno działać, a zawór jest nowy?. Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone(a membrana działa poprawnie) to mamy ciekawy przypadek.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Nówka sztuka, dzisiaj przyszedł.

Sprawdzę jeszcze raz ale dopiero jutro rano :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.