Skocz do zawartości
Maciej

Jaka cyrkulacja?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwa 315l bez sumpa i zastanawiam sie jaka powinna byc cyrkulacja. Wstepnie planowałem 4 x PF 1000 ustawione tak by 2 dmuchaly z bokow na zywa skalke a 2 dosc mocno poruszaly powieszchnie wody, by nie powstawal "korzuch". Natomiast teraz pojawiły sie pompy Marea. Mam juz jedna PF 1000 mam dokupic jeszcze 3 albo np jedna Marea stream 3200 - wyjdzie taniej, oszczedniej na energii i ciszej... pytanie czy jedna pompka ustawiona na poruszanie powierzchni i Marea ustawiona na skalki zapewni odpowiedni ruch calej wody? Akwa dosc dlugie - 140 x 50 (h) x 45.

Co o tym myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no co wy ?? wed?ug mnie daj te 2 x 1000 + Marea i do kt?rej? pompy pod??cz surface skimmer'a i jest git :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam w planie postawienie takiego baniaczka tylko o 100 l większego i planowałem po dwóch przeciwległycz stronach akwa zamontować po jednej pompie cyrkulacujnej Tunze turbelle streem 6060. czyli około 2*6000. Myślałem żeby sprząc je w taki sposób, że gdy jedna tłoczy wodę do centrum akwa druga ja zastsa. Przy odpowiednim przełączaniu raz w jedną raz w drugą mogło by to dać ciekawy efekt fali.

Nie wiem czy jest to możliwe i czy przy takich wydajnościach coś by dało.

Wiem, że te pompki kosztują po 6 stówek za sztukę ale znalazłem ciekawa stronkę i może z niej można by coś nabyć.

http://search.ebay.de/tunze_W0QQsofocusZbsQQsbrftogZ1QQfromZR10QQsacatZ-1QQcatrefZC6QQsargnZ-1QQsaslcZ3QQsadisZ200QQfposZPostleitzahlQQga10244Z10425QQftrtZ1QQftrvZ1QQfsopZ1QQfsooZ1

Nie wiem czy przysyłają do Polski bo nie jestem najlepszy z niemca.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Źle sformułowałem jedno zdanie.

Pompy przełączał bym dwie na raz, tylko w tali sposób aby woda przepływała raz w jedną stronę a raz w drugą.

Myślę że stosowanie 3 czy 4 pomp nie ma sensu. Zajmujemy w końcu przestrzeń życiową mieszkańcom baniaczka.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kiwalski ma racje ale mo?e nie od razu.

Na pocz?tku przy obsadzie mi?kasami 9tys to chyba przesada bo mu powyrywa grzybki ze ska? :). Przy g?stej obsadzie sps'?w to mo?e nawet za ma?o. Wianie wody wprost na ska?? to wed?ug mojej opinii niezbyt dobry pomys? zw?aszcza przy pompach o ma?ej ?rednicy wylotu. Lepsze turbulencje uzyskuje si? ustawiaj?c wyloty pomp naprzeciwko siebie. Wtedy wida? go?ym okiem jak pr?d wody szaleje w akwarium raz w lewo , raz w prawo. Plujesz pompy marea . Niestety nie mam takiej ale z tego co widz? to maja szeroki strumie? . Wydaje si?, ?e to dobry zakup poniewa? taki szeroki strumie? nie powinien uszkadza? koralowc?w. Co do ilo?ci pomp to jestem zwolennikiem wi?kszej ich ilo?ci rozmieszczony w r??nych zak?tkach akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę, że pompy Marea 3200 sa idealne do zbiorników do 100-120cm długości - 2 sztuki w całości obsłużą cyrkulacje. Do zbiornika takieog jak Twój - myslę, że idealnie będzie użycie 2 pomp 4400 - musisz jednak pamiętać, ze nie dają ine takiego "ciśnienia" jak zwykłe powerheady - gdzie masz małą średnicę wylotu.

Tu pompa ciśnienia nie robi - ale woda rusza się w całym akwarium równomiernie :)

Także jak chcesz - 2x4400 będzie bardzo dobre - poza tym, uzycie tych dwóch pomp zapewnia dużo mniejsze zuzycie prądu niż Twoja konfiguracja - a co oznacza równiez mniej ciepła - co latem moze się przydac.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak jak Przemek mowi 2 razy 4400 bedzie jakos dmuchac , .Jesli chodzi o miekkie koralowce to o nie nie trzeba sie bac znajda same odpowiednie dla siebie miejsce(przystosuja sie) a dla twardych to nawet to bedzie za malo.Ja mam akwarium 170cm dlugosci i myslalem ze jak kupie tunze 6080 8500l/h to bedzie oki ale niesety cyrkulacja jest za slaba i potrzebuje przynajmniej 12000l/h

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem pompę marea 3200 , swietnie nadaje do akwarium długości 120 cm i jestem z niego zadowolony.

Myslę ze do akwarium długosci 140 cm o obsadzie miekkich i twardych korali spokojnie sobie poradzą dwie moze lepiej 3 pompki marea 3200

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos z was stosowal/stosuje fluval surface skimmer podlaczonego do pompki cyrkulacyjnej? Niestety nie mam filtru kubelkowego i chcialbym podlaczyc ten sprzecik do pompy PH 1000, ale obawiam sie ze jesli brud nie bedzie przechodzil przez gabke to wroci z powrotem na powierzchnie.

Znalazłem takie cos - chyba dosc tanio:)

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=62651424

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej: ja używam z pompką od BiostarFlotora i działa naprawde dobrze tylko trzeba tego doglądać bo po włączeniu pompy potrzebna jest interwencja. A działa na 100% bo jak zapomnę mu pomóc wystartować to od razu syf się robi na powierzchni

według mnie do cyrkulacyjnej to taki średni pomysł bo to co ściągnie z powierzchni, pompka przemieli i wrzuci do akwa z powrotem (tylko że do wody a nie na powierzchnię). jaki masz mieć odpieniacz ?? może do niego podłączysz ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Midiflotora wiec to sie nie uda .

Chyba, ze jak "kożuch" bedzie przemielony i wpuszczony w toń wody to wylapia go inne pompki na gabke?!

Kurde zle to wyglada na tej powierzchni :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Korzuch nie jest żadnym problemem. Najważniejsze jest ustawienie pompy przy powierzchni. Brud jest wybijany przez odpieniacz. Właściwie to nie ma znaczenia czy go odpieniacz wyłapie w akwa czy w sumpie - chyba że ktoś myśli o dodatkowej gąbce - której nie radzę.

Jeśli ktoś ma coś na powierzchni to znaczy że ma źle ustawione pompy - marszczenie tafli wody poprawia znacznie wymianę gazową a tego nie mozna lekceważyć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sumpa :p Chyba sprobuje jednak tego surface skimmera.

No i przekonaliscie mnie - ostatecznie beda 2 x Marea 4400 :) Juz nawet chcialem jedna zamowic tylko za cholere nie potrafie odnalezc mojego ID coby sie na znizke zalapac. HELP!! Gdzie to jest? W "Profil" nie znalazlem :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie masz i dlatego staram Ci sie wytłumaczyć że korzuch nie jest żadnym problemem bo po prostu nie ma szans sie stworzyć. Moze spróbuj zrozumieć co się do Ciebie pisze. Oczywiście do akwa możesz włożyć każdy wynalazek łącznie z prysznicem i gramofoenem tylko po co?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robie co moge :p

Wlasnie skladam zamowienie na pompe Marea i zaraz inaczej ustawie PH - moze jak sie to wszystko ruszy to kożuch zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoje id 1114 a jest napisane po tym jak najedziesz na swój nick i w linku w explorerze masz napisane (już to pisałem w innym wątku)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja się tak zastanawiam bo i tak jakieś cyrkulacyjne musżę kupić

Turbelle® stream 6060 Wydajność: 6000 l/h, Moc: 11W cena 599

Marea Stream 6000 - wydajność 6000l/h,

cena 405złmoc pompy 20W

a najbardziej interesuje mnie pompa EDEN z dyszą rotacyjną ktoś ma?

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_26&products_id=1493


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze jest marką samą w sobie - ich streamy to naprawde świetne pompy. Jednak na plus marea oprócz ceny moge zaliczyć - regulację wydajnośći(tunze ich nie ma),

4 sposoby zawieszenia w zestawie - w tunze można dokupić dodatkowe upgrade kity - ale to dodatek.

Regulacja we wszystkich kierunkach - pion, poziom itd

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Artur Furtak :

te pompy eden miałem dwa i szybko zepsuły , nie polecam tych pompek.

a co się zepsuło bo pompa jak pompa ale interesuje mnie ta dysza.

Porównująć Tunze i Marea to prawie 190 zł róznicy, ale pobór mocy-czyli opłaty i grzanie wody przez pompę 2x mniejsze. Ciekawe ile lat pracuje taka pompa? 5-10?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.