Skocz do zawartości
Marcin14

Szybka pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jakiś czas temu zrobiłem sumpa, pudełko przelewowe z rurek itd. Pompę obiegową musiałem wyłączyć z powodu niskiego stanu wody w zbiorniku (btyło tak mało wody że nic nie leciało-czekałem na osmozę). Dolałem wodę, stan wody jest na tyle wysoki że z baniaka za niedługo się wyleje a pompa obiegowa wypompowywuje wszystko co się da (nie wyrabia pudełko) woda leci z pudełka jak z kroplówki, nie mam pojęcia co zrobić, próbowałem na nowo zassać wodę ale bez skutku-ciągle ta sama wydajność spływania wody do sumpa. Do środka na pewno nic nie wpadło bo na końcu gdzie rurka zasysa wodę z baniaka jest kratka. Powiedzcie co zrobić bo zaraz mnie trafi :/ Prędzej woda jak leciało to pompa nie wyrabiała a teraz na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz odpowietrzyć przelew , potem ewentualnie przydławic pompę jeśli jest zbyt wydajna.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Pokaż foto tego.

Z pudełkiem jest tak samo jak z wężem jak spuszczasz wodę, im niżej poniżej poziomu lustra wody będą końce tym mocniej zasysa.

Prędzej woda jak leciało to pompa nie wyrabiała a teraz na odwrót.

No to dobrze było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oko to sa dwie tylko mozliwosci.

1- rurka jest zapchana np slimorem

2- rurka jest zapowietrzona (albo nieszczelna)

Jaka masz roznice pomiedzy poziomami wody w akwa i pudelku?

Masz rewizje czy tylko jedna rure?

Michalko- jak przedtem bylo dobrze to nie ma co tracic pradu na dlawienie pompy.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa na wysokość tego co wylewa wodę z sumpa ma wydajność ok 130l/h natomiast przelew jest ze 3 razy wydajniejszy (rurki 3/4 cala). Prędzej było wszystko ok, a teraz problem :/ dlatego nie wiem co zrobić :/

Pudełko między taflą wody a brzegiem rurki ma ok 2cm miejsca.

Do rurki od strony baniaka nic nie wejdzie a od strony sumpa też nie, bo w sumpie woda spada z wysokości.

Szczelna jest 100% bo badana pod ciśnieniem, a prędzej wszystko było ok :/

Idę się z tym pomęczyć :/ chciałem wyciągnąć całe "pudełko" ale nie da rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei :

1. zakręć zawór na spływie i wyłacz pompę

2. odpowietrz kolanko nad szybą i zalej pionową ( zewnętrzną )rurkę

3. odkręć zawór i jak zacznie leciec woda włącz pompę


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 cm to juz wystarczy - chociaz im wieksza roznica tym szybciej sie pudelko rozkreca.

Ja w swoim kolejnym juz pudelku zamontowalem w najwyzszym punkcie u-rurki zewnetrzna czesc od strzykawki 2ml. Dzieki temu widze poziom wody w u-rurce

Co do zwierzat w rurce... U mnie rurka w akwarium nie dodyka niczego. W najbilzszym miejscu ma do plecow akwa jakies 4- centymetrow. Kilka razy zdejmowalem z niej slimaka. Powiedz mi jak ten skurczybyk tam przeskoczyl :rambo:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dać więcej miejsca niż 2 cm ale w sumpie by się tyle wody nie zmieściło.

Wszystko działa :) woda leci że wir na pudełkiem hehe teraz pompa nie wyrabia ;)

Zatkałem palcem rurkę z której wpada woda do sumpa (na dole), na rurkę wystającą pionową poza akwa nałożyłem wężyk, włączyłem pompę żeby nalała wody do baniaka i energicznie zaciągłem wodę wężykiem (wyciągłem powietrze) i po pół sekundy odetkałem rurkę która jest nad sumpem.

Ale nie mam pojęcia jakim cudem pudełko się zapowietrzyło <mysli> po uzupełnieniu wody w baniaku woda zaczęła znowu lecieć z tym, że z wydajnością przykręconej kroplówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz między taflą wody a rurką zasysającą jest jakieś 3mm a woda leci z... dość dużą wydajnością :p

Temat można zamknąć i usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jeszcze otwarte to czy karmicie artemią korale?? I czy warto karmić jeśli baniak nie dojrzały?? Mam jakieś 200g artemi wyklute i szkoda wyrzucić :p Na pewno skorzystają słodkowodne zwierzaki z tego ale nie wiem czy już lać do solanki taki pokarm.

Baniak ma 1,5 miesiąca (woda z działających baniaków, prędzej stał baniak o połowę miesiąca też przez ok. miesiąc) Mój baniak.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.