Skocz do zawartości
taszyn

UPS, woda i bezpieczeństwo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja i Ty Kapuhy o tym wiemy, ale staram sie mimo wszystko gdzieś doszukać dziury w całym aby uspokoić kolegów.

Dla spokoju ducha różnicówka "za" nie zaszkodzi. Jeśli zadziała którakolwiek w czasie normalnej pracy (a to jest 99% całego czasu) to już bedzie wiadomo o upływie. Małe jest prawdopodobieństwo, że w czasie pracy z baterii (pozostałe 1%) akurat pęknie izolacja. Jeśli ktos sie uprze na 10mA "za" to niech będzie, pod warunkiem, że ma przed drugą, a własciwie pierwszą w 100% sprawną.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to że wszyscy chcą grzebać w akwa jak na zasilaniu awaryjnym leci, pytanie poco :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juko, skąd ten pomysł :blink:

Chodzi o to, żeby zabezpieczyć się przed porażeniem, gdy przy grzebaniu w akwa akurat wywali różnicówka (przed UPSem), a on napięcie podtrzyma i mimo wszystko spróbuje grzebacza usmażyć.

Nawet bez drugiej różnicówki nie powinno się tak stać, bo obwód po odseparowaniu UPSa nie ma się jak przez człowieka zamknąć. Ale jak ktoś bardzo chce, to drugi bezpiecznik nie zaszkodzi.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy - ubiegłeś mnie :). Dokładnie jak mówisz, zagrożenie jest przez cały czas, a nie tylko podczas grzebania w akwarium w trakcie pracy UPSa z baterii...

Czyli reasumując - dodatkowy bezpiecznik, bez różnicówki, wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapuhy i @sl2004,działanie różnicówki,czyli wyłącznika różnicowo_prądowego polega na wychwyceniu różnicy prądów wychodzących i wracających(upływ) i jeśli jest podłączona prawidłowo musi zadziałać,nie ma znaczenia czy ups pracuje z baterii,czy jest zasilany z sieci,na wyjściu podaje pełne napięcie,zakładając grzebiemy przy zbiorniku(pompy podłączone do ups są załączone,czyli obwody są zamknięte)następuje przebicie,kolesia trzepie,czyli przy zamkniętym obwodzie w którym płynie stały prąd,część prądu popłynie przez delikwenta do ziemi,czyli to co wypłynęło z różnicówki nie wróci do niej w całości(wystąpi różnica prądów wychodzących i wpływających,czyli sygnał do zadziałania różnicówki i wyłączenia napięcia,czyli uwolnienia kolesia spod działania napięcia na jego organizm,gość przeżyje),jeśli się mylę proszę mnie poprawić

ps.chciałbym przeprosić kolegę @taszyn za rozgorzałą dyskusję w jego poście,ale może się to przyda komuś przy budowie swojej instalacji i pomoże zrozumieć sens takiego zabezpieczenia

pozdrawiam


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zakładając grzebiemy przy zbiorniku(pompy podłączone do ups są załączone,czyli obwody są zamknięte)następuje przebicie,kolesia trzepie

Czy możesz jakoś rozwinąć to "kolesia trzepie"? Bo moim zdaniem nie ma takiej możliwości, obwód zasilanie-koleś-powrót zasilania nie ma się jak zamknąć przy odciętym zasilaniu UPSa z sieci. A skoro obwód się nie zamknie, więc i różnicówka jest zbędna (bo nie zadziała).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

układ jest inny zasilanie-koleś-ziemia,obwód jest zamkniety,przy różnicówce wystarczy,że prąd wypłynie i nie wróci,też jest różnica prądów,czyli zadziała


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obwód zasilanie(ups)-koleś-ziemia jak dla mnie jest owarty. Na wszystkich podstawowych szkoleniach SEP na uprawnienia

mówią że aby zadziałał różnicówka upływ musi być zasilanie-koleś-ziemia-zasilanie( w praktyce pętla zamyka się w "okolicach" połączenia przewodu uziemienia i zerowego w głównej rozdzielni lub tzw zk).


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie z Wikipedii wynika, że prąd może uciec z L albo N do ziemi i nie musi nigdzie wracać. Różnicówka wykryje różnicę prądów L/N i zadziała. Natomiast nie zadziała, jeżeli zewrzemy L i N do siebie. W takiej sytuacji zadziała zwykły bezpiecznik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mały schemacik bo już nie wiem jak to wytłumaczyć:

schemat

Kluczowe dla pracy różnicówki jest tu połącznie przewodów PE i N które zawsze istnieje: w budynku, skrzynce przyłączeniowej lub stacji transormatorowej. Ewentualny upływ zamyka się w petli L-PE-PEN-L lub N-PE-PEN-N.

Jeśli w przypadku gdy przed odbiorem jest UPS i działa z baterii ( N i L są przerwane) pętle te się nie zamykają i nie ma przepływu prądu przez przewód PE.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sl2004 w którym z w/w linków jest opis działania róznicówki i o konieczności stosowania przewodu PE.

Przeczytajcie i zrozumcie podstawową zasadę działania wyłącznika różnicowo-prądowego, bo to co piszecie wprowadza czytających w błąd i zamęt.

Ja nie piszę i nie wypowiadam się o teorii kwantowej bo się nie znam.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewód PE na schemacie to np. uziemienie obudowy odbiornika, ale także jest to ziemia, podłoga , kaloryfer do których to może połynąć prąd upływu przez twoje ciało np z pękniętego przewodu w wodzie. I nie musi to być fizyczny przewód, a mimo wszysko jest to ta sama "ziemia" oznaczona na schemacie PE.

Po to np. uziemia się przewodem PE np kran. metalowe brodziki czy wanny w łazience (powinno się).


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK - napisaliście, że nie ma sensu dawania różnicówki za UPS bo i tak nie zadziała bo obwód nie będzie się miał gdzie zamknąć. Po części to rozumiem ale ...

... ale co w takim razie w przypadku gdy walnie urządzenie podpięte pod UPS w taki sposób, że zrobi się przebicie pomiędzy przewodem prądowym i masą? Przecież wtedy obwód będzie miał się jak zamknąć. Tak samo jeśli np. mam pompę zewnętrzną Delteca i prawdopodobnie producent podpiął uziemienie do obudowy pompy (chyba tak teoretycznie się robi). Podepnę taką pompę pod UPSa (taki zresztą mam zamiar) zrobi się jakieś przebicie prądu i grzebiąc w akwa zdaży mi się dotknąć drugą ręką obudowy pompy. Co wtedy? Moim zdaniem trzepnie mnie prąd ale może się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masa to dla Ciebie uziemienie to w upsie jest ona połączona z gniazdem wejściowym i obudową i nie ma galwanicznego przejścia na N a tym bardziej na L.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentów nie robiłem, ale z tego co mi wiadomo przeciętny UPS ma parę zadań:

-podtrzymanie energii w razie zaniku

-zabezpieczenie przed przepięciami

-zabezpieczenie przed zwarciem

Zerknij na opis swojego urządzenia (ewentualnie na opis tego co zamierzasz kupić).


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sl2004 w którym z w/w linków jest opis działania róznicówki i o konieczności stosowania przewodu PE.

Przeczytajcie i zrozumcie podstawową zasadę działania wyłącznika różnicowo-prądowego, bo to co piszecie wprowadza czytających w błąd i zamęt.

Czy możesz wskazać ten błąd oraz niezrozumienie działania różnicówki?

Prąd porazi nas tylko wtedy, kiedy będzie zamknięty obwód (L-człowiek-N lub L-człowiek-PE-N). Różnicówka chroni tylko przed drugą ewentualnością, jak dotkniemy jednocześnie L i N to nie zadziała (nie ma upływu prądu poza układ chroniony).

Jeżeli różnicówka przed UPSem odetnie od niego L i N, to obwód za UPSem nie ma się jak zamknąć, bo N UPSa nie łączy się z PE. Nie ma obwodu zamkniętego-nie ma przepływu prądu-nie ma porażenia-różnicówka jest zbędna. Pomoże tylko przy dodatkowym zwarciu PE z N w UPSie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam i z lekka nie rozumiem ;) czyli jesli obwod dziala na ups, a ja wyjme wtyczke zasilajaca ups z gniazdka (urzadzenie podpiete pod ups nadal dziala) to nie moze mnie kopnac prad ? :thumbsup: ktory twardy zlapie za kable ? :thumbup:


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może, jak będziesz miał gołe L i N na wierzchu i za oba złapiesz.

I różnicówka Cię przed tym nie uchroni (będziesz odbiornikiem :D).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę,że temat trochę przygasł,niestety dla kogoś kto nie bardzo orientuje się w tych sprawach nic nie wnoszący,niektórzy twierdzą ,że przy pracy ups-a z baterii różnicówka nie zadziała(choć niektórzy mają inne zadanie :smoke: ),w związku z tym twierdzą,że nie ma sensu stosować różnicówki,otóż mam zupełnie inne zdanie na ten temat,jestem za stosowaniem każdego możliwego zabezpieczenia,zwłaszcza różnicówek ,które są najprostsze do zastosowania dla osób,które z zabezpieczeniami mają niewiele wspólnego(choć na ostatnich wykładach przy okazji odnowienia uprawnień SEP,facet prosił nas,abyśmy stosowali różnicówki w ostateczności,twierdząc,że jest to najbardziej zawodny element obwodów elektrycznych)zwłaszcza w przypadku ups-a,który na bateriach pracuje sporadycznie


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem różnicowkę 10mA i nadprądowy 2A. Dam znać o wynikach testów...

Na moje różnicówka ochroni przed przebiciem L lub N do PE, a nadprądowy przed zwarciem L i N. W najgorszym razie utopię 200 zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jeśli złapiesz jedną ręką L,a drugą N i nogami nie stoisz na np. macie dielektrycznej,to część prądu płynącego przez Ciebie upływa do ziemi,co powoduje zadziałanie różnicówki


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.