Skocz do zawartości
jackozaremba

trwałość żywicy

Rekomendowane odpowiedzi

Problem polega na tym, że wiele stwierdzeń zostało gdzieś tam kiedyś przez kogoś dawno rzucone na forum, a potem jest powielane w kolejnych postach czy w rozmowach, często bez głębszej znajomości tematu czy zastanowienia - i żyje własnym życiem.

Tak jest np. z uszkodzeniem membrany przez wysuszenie (co ją uszkadza? pamiętam wpis osoby, która ma styczność z membranami przemysłowymi i wyśmiała ten problem-niestety, nie jestem go w stanie znaleźć), z wywalaniem wyschniętej żywicy do kosza (tu dobre wytłumaczenie przedstawił mi Bartek, kłócące się zresztą z potrzebą wywalenia takiej żywicy - moje pytanie na forum pozostało bez odzewu), z megażrącymi własnościami świeżej solanki, z wystawianiem rozgwiazd i jeżowców na działanie powietrza, wspaniałą renomą testów Saliferta i pewnie z tysiącem innych rzeczy. Wiele pytań kończy z jedyną ogólnie przyjętą odpowiedzią, która często nie wiadomo kiedy i na jakiej podstawie została wysnuta.

Tutaj należy się ukłon w stronę Testera, bo jako jedna z nielicznych stara się podchodzić do zagadnień z bardziej naukowej strony, a nie powtarzać zasłyszane czy przeczytane gdzieś rzeczy. Oby więcej takiego podejścia :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil - co do tego schniecia to juz sam nie wiem. Czytalem troche infromacji ktore znalazlemna stronie Purolite - producenta zywicy. Niby nie moze wyschnac ale prawdopodobnie z innych powodow niz Ci mowilem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, kurcze Tester, jak ja Ci zazdroszczę wiedzy. Oświeć mnie jeśli potrafisz. Zaraz po szkole (czyli prawie 20 lat temu) pracowałem w kotłowni i tam używałem podobnej żywicy do "zmiękczania" wody (potocznie nazywaliśmy ją kationitem, ale prawdziwej nazwy nie znam). To był wstęp :harhar: , teraz nastąpi najgorsze... :smoke: kationit owy , regenerowałem co jakiś czas, na podstawie osądu wzrokowego (robił się ciemny w trakcie użytkowania) mieszając go ze zwykłą solą, następnie był płukany wodą aż woda straciła posmak soli (kationit robił się jaśnutki). Wyglądał dokładnie tak jak żywica DI której teraz używam ,czy naszą żywicę można tak regenerować ???


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze sie da. W handlu istnieja regenerowane zywice. Zwykla zywica to jakistam nosnik polimerowy nasaczony substancjami z silnym powinowactwem jonowym. Przyciagaja one kationy i aniony zawarte w wodzie po membranie. Regenreacja polega na przeplukaniu zywicy roztworem z jeszcze siniejszym powinowactwem jonowym. W ten sposob jony (kationy i aniony) uwiezione w zywicy sa z niej usuwane a taka zywica wraca na rynek. To oczywiscie opis ogolny. Przynam szczerze ze regeneracja zywicy to proces dosc prosty i majac odpowiednie odczynniki jest wielce prawdopodobne ze mozna by taka regeneracje przeprowadzic w domu :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat, czy to możliwe, aby po przelaniu ok. 60l żywica straciła swoje właściwości i TDS pokazywał 001. Dodam, że żywica "pracuje" raz w tygodniu a tu po przelaniu 60l taki zonk :(. cały zestaw RODI ma 9m-cy, po RO pokazuje mi 15, natomiast kranówa to 350ppm. Wymieniać prefiltry czy odrazu prefiltry razem z membraną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana membrany a tym bardziej prefiltrów nic nie da .może zatrzymać sie na 00,1 ,00,2 na kilka miesięcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile masz tej zywicy?

Tester - żywicy mam ok. 300 ml. Może trochę za mało i dodać jeszcze jeden pojemnik z DI?

wymiana membrany a tym bardziej prefiltrów nic nie da .może zatrzymać sie na 00,1 ,00,2 na kilka miesięcy

krzlew, czyli co zostać przy tym co jest i wymieniać żywicę jak się pokaże 001 na TDS-ie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywice wymienić jak tds pokaże 006 ,prefiltry spokojnie co pół roku ,membranę można zareklamować jak jest więcej niż 50 ppm.Dwa mniejsze pojemniki z mb dluzej filtrują niż jeden większy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywice wymienić jak tds pokaże 006 ,prefiltry spokojnie co pół roku ,membranę można zareklamować jak jest więcej niż 50 ppm.Dwa mniejsze pojemniki z mb dluzej filtrują niż jeden większy

Czyli to 001ppm można śmiało lać jako dolewkę? Pytam bo z tego co wiem to są podzielone zdania; jeden "obóz" jest za laniem czystego RODI, inny natomiast skłania się, że można lać taką wodę jaką mi w tej chwili pokazuje TDS. U mnie dodatkowym utrapieniem są glony na szybach z którymi walczę od miesiąca stąd moje pytanie.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z glonami to na pewno nie Ro 001 ppm ,przy sps-owym zbiorniku nie raz leje miesiącami 009 i nic się nie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelej z 3 litry i wtedy sprawdź.

Wysłano z ST26i z użyciem Tapatalk


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.