Skocz do zawartości
rpp

Montipora digitata - coraz jaśniejsza

Rekomendowane odpowiedzi

Włodek - a czy u Ciebie były w tym czasie przyrosty czy jak zaczęły bieleć to przestały rosnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mogą mieć racje nie ma 2-ch takich samych zbiorników , na swoim przykładzie powiem że moja zielona monti bielała w oczach a zieleń przzeszła na mnie :) a nie karmilem niczym w momencie gdy już myśałem że po niej postamowiłem ją nakarmic a była juz biała , teraz rośnie i kolor wraca pomału do normy


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede obserwowal ten watek - mam szczepki z dwoch roznych zrodel. Jedna jest mocno czerwona, druga juz nie - podobnie jak na fotkach u kubka_77. Ale jedna i druga od samego poczatku taka byla. Zobaczymy jak beda wygladaly za 4 tygodnie. Na razie jedna stoi u mnie tydzien, druga 2 dni.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrostów nie było. Najpierw wyglądały tak jak Twoja. Z głębokiej czerwieni, zieleni i stalowoszarego koloru powoli robiły się coraz jaśniejsze i jaśniejsze. Aż do białego szkieletu i tipów. Potem jeszcze żyły 2-3 tygodnie i padały. Tkankę miały prawie do końca. Osoby oglądające stwierdzały, że wyglądaja jak na Zeo. Problem dotyczył tylko Montipor. Acropory tak nie reagował. Miedź wykluczyliśmy, NO3 i PO4 w normie. Zeo nie stosowałem. Korale były przeniesione z pod T5. Podejrzenie padło jeszcze na zbyt niski potas. Do dzisiaj mam jedną Montiporę confusę koloru zupełnie białego bez kawałka zieleni. No ale ja się nie znam. :harhar:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja od początku świecę LEDami i jak widać na fotkach z pierwszej wiadomości przyrosty są (nie mam porównania czy taki przyrost w miesiąc w świeżym baniaku to dużo czy mało - dla mnie całkiem sporo).

No nic - na pewno za miesiąc wrzucę nowe fotki żeby było porównanie (mam nadzieję, że ta Monti jednak nie padnie).

Aha - tak celem uzupełnienia info - od początku jadę na pelletkach (od Krzyśka Tryca) i mam adsorber fosforanów i węgiel (obydwa Fauna Marin).

Dodatkowo co tydzień podmieniam ok. 10% wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja montipora talerzowa, z zielonej zrobiła się żółta :(, ma co jeść i też jest po LEDami, teraz powędruje niżej i zobaczymy co będzie.... Wszystkie inne SPSy wstawiałem na docelowe miejsce i nie było z nimi problemu, nie trzeba było ich chronić przed światłem LED i aklimatyzować do niego tylko ta jedna ma z tym problem (oby, bo zbiornik młody jest w sumie)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie przejmowałbym się rozjaśnieniem koloru, skoro zmieniło się światło. Poczekaj tydzień i zobacz co się dzieje. Montipory potrafią zdziałać cuda :).

Jako, że to temat o montiporach, zamieszczam fotkę mojej monti, która w przeciągu dwóch tygodni niesamowicie się zregenerowała. Kupiłem ją na forum i chyba kiepsko zniosła transport ale jakoś jej przeszło. Wyglądała na trupa...

przed :

DSC_0304.jpg

po :

DSC_0603.jpg

PS. Za to w tle żółta akra, na której widać początek problemu - traci kolor od środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął tydzień i montipora bez zmian. Tzn. widać kolejne przyrosty ale sam wygląd koralowca pozostał taki jak pokazałem na zdjęciu (małe polipy, bardzo jasna podstawa).

To co zauważyłem na przykładzie stylophor to to, że przez pierwsze 3-4 tygodnie koralowce u mnie przechodzą swego rodzaju aklimatyzację. Zero przyrostów i nawet się zastanawiałem czy coś jest nie tak z wodą. Dopiero po tym czasie zaczyna się zauważalny przyrost. Za jakieś 2-3 tygodnie wrzucę zdjęcia stylophory gdzie już teraz widzę, że przez 2 tygodnie całkiem sporo podrosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło kolejne 1.5 tygodnia tak dla porównania.

Zdjęcie z 15.09:

gallery_7763_1765_37403.jpg

Zdjęcie z dzisiaj:

gallery_7763_1765_44356.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu pierwszy raz podałem Reef Booster. I zgodnie z instrukcją w poniedziałek idzie kolejna dawka.

Poza tym regularne podmiany (ok. 10%) na soli Deep Blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie już po koralu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Włodzimierz - czemu w takim razie rośnie i (wg mnie) ma całkiem spore przyrosty? (pytam poważnie bo tak jak pisałem jest to w zasadzie mój początek z SPSami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, dziwny przypadek. Przyrosty całkiem niezłe.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między tymi dwoma fotkami to ja różnicy w zasadzie nie widzę. Ale skoro mówisz, że rośnie... Poczekajmy następne dwa tygodnie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale na tych zdjęciach z 15.09 to te montipory bardziej mi na samarensis wyglądają a nie czerwone digitaty jak na pierwszym zdjęciu - mogę się mylić...


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

PS. Za to w tle żółta akra, na której widać początek problemu - traci kolor od środka.

co z nią ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam objaw na jednej montiporze, po zmianie światła na 2 x 250 z 2 x 150W.

Na 150`tkach miała zielone polipy, na 250 stały się białe a potem zaczeły się chować. Natomiast nie zrzucałbym odrazu winy na światło bo przyczyną tych problemów mogło być też to, że tak chciałem wyśrubować parametry iż zagłodziłem korale. Przestałem karmić, ryby karmiłem suchym bo akurat skończyły się mrożonki, czasu mało no i stało się, tą żółtą akrę załatwiłem, może odratuje trzy szczepki z końców ale...

Od czasu kiedy zacząłem karmić wszystkie korale wyglądają o niebo lepiej, polipują jak szalone.

Wracając do montipory, aktualnie bardzo powoli wychodzi na prostą, karmie codziennie. Pojawiają się polipy w miejscach gdzie przez miesiąc była golusieńka. Rośnie. Zrzuciłem ją na "ziemię", bo poprzednie miejsce było 30 cm pod żarnikiem, jak uda mi się ją wyciągnać to dla sprawdzenia ponownie postawie ją pod żarnikiem i zobaczymy czy sobie poradzi.

Powodzenia i również się tu dopisze za dwa tygodnie.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Mam taki sam objaw na jednej montiporze, po zmianie światła na 2 x 250 z 2 x 150W.

Na 150`tkach miała zielone polipy, na 250 stały się białe a potem zaczeły się chować.

oj przypaliłeś :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc napewno przypaliłem + przygłodziłem. Być może zmiana światła z brakiem karmienia odbiła się bardzo drastycznie na żółtej akrze...chcecie to Wam zamieszcze fotke. I tak ciesze się, że tylko tyle strat bo akwa wypchane koralami.

PS.W końcu rzeczowy temat...

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym karmisz?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale na tych zdjęciach z 15.09 to te montipory bardziej mi na samarensis wyglądają a nie czerwone digitaty jak na pierwszym zdjęciu - mogę się mylić...

Moim zdaniem to jest samarensis. rpp, czy podajesz jakies mikroelementy, jeśli tak to jakie i ile? Jak ustawiony jest odpieniacz?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie te monti nie maja nawet milimetra przyrostu... tu raczej mamy utratę kolorów i mniejsze polipowanie one poprostu nie rosną - giną! raczej bym wykluczył winę ledów jak to się w wielu postach widzi!

jeszcze raz napiszę mam same ledy i dokładnie te odmiany monti co na zdjęciach i mają przyrosty jak głupie! regularnie je łamie by je zagęścić! no i w zasadzie mam kilka szczepek na sprzedaż ;) heheheh

jestem nowicjuszem, pierwsze SPS'y trafiły do zbiornika jak to niektórzy pisali za szybko (po 3 miesiącach), oświetlenie od początku było oparte na ledach uzupełnianych w pierwszym etapie świetlówkami, a obecnie oświetlenie to same ledy i wg mojej opinii od tego czasu przyrosty, wybarwienie i kondycja wszystkich SPS'ów jest o wiele lepsza!

przy założeniu mojej niewiedzy i jak to się tu przewija "trefnym" oświetleniu - od którego wszystko zdycha, moje akwa nie ma racji bytu i powinno dawno stanowić śmierdzącą kałużę... a ja pewnie już bym się poddał i je likwidował wcześniej zadręczając forum opowiadaniami o swoich klęskach i problemach...

jeszcze dla ciekawostki dodam, że moje oświetlenie wisi bardzo blisko powierzchni wody - kilka cm nad nią 6-8 cm. nie mierzyłem dokładnie ale cała "czapa" ma 12 cm, a lampa jest pod nią schowana! W połowie zbiornika rosną monti zielona, jedna identycznych do tego postu oraz dwie talerzówki. w 2/3 patrząc od dołu (czyli wyżej od poprzednich) rośnie taka jak z fotek kolegi i ma się lepiej niż koleżanki poniżej bo ma o wiele większe przyrosty!

szukajcie Panowie rozwiązań, szukajcie, ale nie zawężajcie niepotrzebnie swoich rozważań do jednego...

bo to trochę zaczyna przypominać film Monty Pythona "Święty Graal" i scenę z czarownicą

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanorafa - tak jak napisałem - zacząłem stosować Reef Booster

@seb - oprócz Ballinga (Ca i kH) niczego innego nie dozuję (poza wspomnianym Reef Boosterem).

Podmieniam regularnie 10% wody (sól Deep Blue)

Odpieniacz ustawiony niby na mokro ale nie wywala mi za wiele syfu (po tygodniu nawet 1/2 litra się nie uzbiera).

@kubek_77 - jeśli uważasz, że w zaznaczonych miejscach na żółto nie ma przyrostów to faktycznie zgadzam się, że ta Monti nie rośnie. Ale moim zdaniem jest różnica:

gallery_7763_1765_9589.jpg

Przy okazji wczorajszej podmiany jak zwykle zmierzyłem parametry i tak:

PO4 = 0.02

NO3 = 0

kH = 7.8

Mg = 1410

Ca = 450

pH = 8.2

zasolenie = 1.026 (refraktometr)

temp. = 26st

Tak jak pisałem od początku baniaka stosuję pelletki (Bio-pellets), węgiel (Fauna Marin), adsorber fosforanów (też Fauna Marin).

Ryby karmię w sumie kostką mrożonki (2*1/2) + płatki w międzyczasie (stosunkowo mało mrożonek bo Strigosus nie przyjmuje mrożonego a Hepatus jest w rozmiarze S).

Co 2-3 dni wieszam dodatkowo kawałek alg nori w klipsie.

EDIT: co tydzień leję jeszcze po 15ml bakterii od Krzyśka Tryca (tych 3 składnikowych).

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja poszukalbym przyczyny w wodzie a nie swietle. Od przejscia kilka tygodni temu na kulki mam podobna sytuacje z niektorymi koralami. Za pozno teraz jest na fotki ale mam spore rozjasnienie i pochowane polipy... Wydaje mi sie, ze woda moze byc zbyt jalowa albo wydalane jest cos drazniacego do wody. Od paru dni staram sie duzo wiecej karmic bo no3 i po4 sa niewykrywalne.

Nie chce na tym etapie wyciagac jeszcze konkretnych wnioskow na temat pelletek bo licze na to, ze docelowo wszystko sie unormuje u mnie ale mysle, ze warto ten czynnik wziac pod uwage.

EDIT: Przez ostatnie +/- pol roku najladniej moje korale wygladaly przy NO3=2.5-5 Zobacze co bedzie sie teraz dzialo przy wiekszym karmieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.