Skocz do zawartości
rpp

Montipora digitata - coraz jaśniejsza

Rekomendowane odpowiedzi

Moje tajne laboratorium chemiczne to wyśledziło, pracował na to sztab najwyższej klasy specjalistów :D a tak szczerze to tak jak napisalem, na oko, miesiąc obserwacji wystarczył, korale wszystko nam mówią, trzeba tylko nauczyć sie ich słuchać :welcome:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poczekać zanim zamieszczę fotkę ale już mogę to spokojnie zrobić :

Tak wygląda spalona i/lub przegłodzona montipora :

ojoj.JPG

A tak po zrzuceniu o 30cm i karmieniu :

gra%20gitara.jpg

Nie wiem ile to trwa, myślę, że z 3 tygodnie.

Więc do zobaczenia za kolejne trzy...

Dodam jeszcze akrę po wytrzepaniu wody na zero (No3,Po4) :

g%C5%82%C3%B3d.jpg

I po podniesieniu NO3/PO4 (karmienie)

1%20Pa%C5%BA%203.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Marcos :thumbsup: kapitalny przykład :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zrobiłem experymenta ;)

ułamał mi się kawałek monti semarensis zrobiłem szczepkę i odwrotnie do kolegi MarcosB odżywioną i wypolipowaną montiporę umieściłem pod samą lampą w koszyczku na szczepki! zobaczymy czy ją szlak trafi czy nie... i jak będzie wyglądała w stosunku do "mamusi" stojącej o wieeeele niżej. warunki będą miały te same - karmienie, poziom "syfu", suplementy w postaci ABC Grotecha... tylko ilość światła inna...

mogę jeszcze zrobić w niedalekim czasie eksperyment polegający na umieszczeniu fragmentu monti pod T5 (wysoko w koszyczku na szczepki)...

@Seb czy podniesienie PO4/NO3 jest równoznaczne z nakarmieniem korala??? a co gdy pozostaniemy przy niewykrywalnych, a podniesiemy ilość "dodatków" w postaci np grotecha ABC czy jakiegoś ZEO???

oświećcie mnie bom "gupszy" od Was!

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mądry tu na forum ostatnio napisał, przepraszam że nie pamietam kto, a nie chce mi sie szukać. Wytrzepanie wody na zero(NO3,PO4) powoduje to iż zooxantele zdychają = koral również.

Dodatkami nie nakarmisz korali, ale przy braku pewnych pierwiastków na pewno też da się je załatwić.

U mnie przy zmianie z 150W na 250W i wymianie świetlówek, czyli powiedzmy było nad nią 150HQI +100W T5 a potem 250W+200W T5 (tylko jedna lampa ją obejmowała) - pierwsze wyjaśniała, zrobiła się biała jak widać na fotce(polipy) a była zielona, zamieszczam fotke :

monti.jpg

Sorki za jakość ale niestety wtedy nie mialem jeszcze odpowiedniego sprzętu.

Edytowane przez MarcosB
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, Marcos dobrze to napisał. Dokarmianie mixem mrożonek "podtrzyma", aminokwasami na przykład również, ale żeby był w dobrej kondycji to nie powiem.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poczekać zanim zamieszczę fotkę ale już mogę to spokojnie zrobić :

Tak wygląda spalona i/lub przegłodzona montipora :

...

A tak po zrzuceniu o 30cm i karmieniu :

...

Marcos - co konkretnie masz na myśli pisząc o karmieniu? Czy dajesz coś dodatkowego typu Reef Booster czy raczej ograniczyłeś się po prostu do zwiększenia karmienia ryb przez co podniosłeś PO4/NO3?

Bo jak rozumiem ABC+M to tylko dodatki, które nie zastępują karmienia jako takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam perły, mam V-power. Zwiększyłem też karmienie ryb bo mnie Janusz opierdzielał, że mam Oświęcim w akwarium :thumbup:

PS. Moim zdaniem perły są lepsze niż V-Power ale... to moje subiektywne odczucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak po zrzuceniu o 30cm i karmieniu

Co zrzuciłeś o 30cm?

Jeszcze pytanko po jakim czasie nastąpiła poprawa?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Perły" to rozumiem, że masz na myśli Reef Pearls:

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1012_871&products_id=7270

Czy starasz się ten pokarm podawać jakąś pipetą jak najbliżej korali czy po prostu wrzucasz do wody i cyrkulacja robi swoje? Jak często sypiesz to do akwa i jak dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzuciłem = Dałem montiporę niżej od źródła światła o 30 cm.

Perły = Reefpearls. Wrzucam do 50 ml wody, mieszam 10 sekund a potem do akwa. Daję 1/3 miarki z V-power`a codziennie. Jeżeli miałbym karmić pipetą 30 korali musiałbym kogoś zatrudnić na pół etatu ;-)

Akra wróciła dosyć szybko, chyba 3 tygodnie. Montiporze idzie to dużo wolniej, nie mam pojęcia dlaczego. Natomiast jeżeli obserwujesz korale, efekty widać po kilku dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o usunięcie tego posta i tego z uwagą na jego temat - przeniesiony jako nowy temat...


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej załóż oddzielny wątek bo oprócz karmienia w grę wchodzi masa innych parametrów, podstawa to jakieś fotki i więcej informacji. Pomijając sprawę iż ReefMax to nie jest litraż na stabilne warunki, tutaj walczymy z problemem kolegi Rpp. Szkoda tu śmiecić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiło trochę zmian. Moim zdaniem monti zaczyna wyglądać ciut lepiej (daleko jej do stanu na początku ale jest zdecydowanie lepiej niż było 4 tyg. temu).

Tak dla porównania - fotka z 2.10.2011r:

gallery_7763_1765_6948.jpg

I z dzisiaj:

gallery_7763_1765_838.jpg

Jak widać polipy zdecydowanie bardziej wyciągnięte, tempo przyrostów w sumie podobne do tego co było.

Nie dozuję Reef boostera bo jednak jest to za dużo jak na tak małą obsadę koralowców.

Od 4.10 zacząłem dozować ABC+M do tej pory w ilości 3 razy w tyg. po 2.5ml każdego płynu ale raczej ograniczę do 2 * 2.5ml bo na skałach pojawiło się trochę takiego brązowego meszku.

Od 12.10 dwa razy w tygodniu podaję Reefpearls (połowę miarki od testu na Mg Saliferta).

Tu zastanawiam się, żeby karmienie zwiększyć do 3 razy w tygodniu.

Dodatkowo od połowy października ograniczyłem podmiany do ok. 5-6% (wcześniej było to ciut ponad 10%).

Ryby karmię 2 * 1 kostka mrożonek i dodatkowo raz dziennie szczypta spiruliny w płatkach.

NO3 nadal zerowe (test Red Sea). PO4 w granicach 0.03-0.05 (mała hanka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sie zastanawiałem co u Ciebie, ale faktyczne jest lepiej a skoro jest lepiej to nic nie zmieniaj, karm, delkatnie mikro i czekaj ;-).

Moim zdaniem 95% przypadków da się odratować a przyczyn zawsze należy szukać w parametrach wody a nie oświetleniu. Reef Booster to pokarm nie tylko dla korali ale też wszelkich organizmów, które siedza w skale itp. Zawsze możesz podać pół ampułki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku pytanie do kolegi rpp.

Jak postępy co do koloru i przyrostów montipory i jakie wnioski?

U mnie po przesiadce do większego akwarium też montipory tracą intensywne kolory, głównie talerzówki ale też czerwona digitata. Jaśnieją ale mają przyrosty. Zmieniłem też źródło światła ale odwrotnie, czyli z LED na T5, więc Ledów bym nie łączył ze sprawą bielenia. Stawiam na ubogą sól i bliskie zeru PO4, NO3. Odpieniacz ustawiony na mokro. Karmie tylko mrożonkami 3x w tyg.

Mikroelementy, karmienie? Czego im brakuje?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zdjęć bo walczę nadal z plagą glonów więc nie bardzo jest się czym chwalić ale w ramach stosowania AlgeaX musiałem ograniczyć światło białe do 6h i niebieskie do 8h.

Przez prawie miesiąc kompletnie nic nie dodawałem do akwa (poza roztworem Ballinga na kH i Ca).

I ... szok. Montipora zaczęła pięknie polipować. Nabrała intensywnych kolorów.

Parametry nadal utrzymywały się takie jak wcześniej czyli:

PO4: 0.00-0.05

NO3: 0

Ca: 410

Mg: 1350

kH: 9

Ze względu na to, że ta montipora jest bardzo krucha mam całą masę "szczepek" rozstawionych w różnych miejscach (różna wysokość od lampy, różna cyrkulacja) i w sumie to nie ma większego znaczenia.

Drastyczne ograniczenie ilości światła (praktycznie o połowę) spowodowało, że koral zaczął ładnie polipować i nabrał fajnych kolorków. W pewnym momencie monti przestała całkowicie świecić w niebieskich LEDach - teraz wróciło to może nie do takiego stanu jak w momencie zakupu ale jest zdecydowanie lepiej.

Jak dla mnie ta monti jakoś nie lubi za dużego światła LEDowego.

Co do samych przyrostów to ciężko coś powiedzieć bo walcząc z glonami (czyszczenie skał) monti została bardzo mocno połamana i ciężko jest oszacować czy dużo urosła czy nie.

Może w weekend uda mi się zrobić zdjęcia to wrzucę jak teraz wygląda polipowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monti nie lubi zbyt wiele dawki białego światła. A z ledów dajesz jej w palnik. Wystarczy skręcić nieco białe, co zresztą poprawi kolorystykę całego zbiornika. Nie jest to problem źródła światła tylko ilości.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co piszesz, sam świece 14h, i to prawie na maxa. Czyli można powiedzieć, że zerowe parametry pozbawiają karale zooksanteli a kiedy dodamy do tego za dużo światła to "palimy" korale?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem to na monti oraz na częściowej utracie koloru monti talerzowej zielonej. Po ograniczeniu białego wszystko wróciło do normy. Jeszcze tylko mała uwaga: u jednego na maxa to jest u drugiego na 50% chociaż ten drugi może mieć mniejszą lampę. Wszystko zależy od użytych diód i prądu jakim zostały wysterowane. W moim przypadku gdzie maiłem ponad 1w/l w cree z przewagą białych pomimo błyskawicznych przyrostów acropor tipy były białe. Oczywiście bez zgonów i po ograniczeniu światła szybko się wybarwiły.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomasz - dokładnie to zaobserwowałem.

Jest ogromna pogoń ludzi z doprowadzeniem LEDów do sytuacji 1W/litr (czyli analogicznie do HQI) a w przypadku Montipory może być to dużo za dużo.

Wcześniej nikt jednoznacznie nie stwierdził, że jest za dużo światła (raczej padały stwierdzenia, że nie da się "prześwietlić" SPSów).

Redukując bardzo radykalnie światło poprawa była spektakularna.

Co ciekawe ja świecę raptem na 40% mocy białych (wysterowane na 1.3A). Tylko to 40% takie z Profiluxa. Nie wiem jak do końca działają zasilacze Meanwell sterowane napięciem ale na 99% te 40% mocy przekłada się na jakieś 65-70% mocy widzianej przez ludzkie oko (kwestia nieliniowej charakterystyki LEDów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka, @rpp jak teraz wygląda monti?? Ciekawy jestem, bo u mnie też montipory (czerwona i zielona) strasznie jaśnieją. Inne koralowce ładnie polipują, nawet monti szara i niebieska.

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzydzi - zauważyłem, że świecenie ponad 6h białymi LEDami (skręconymi na mniej niż 50% mocy) powoduje, że monti ogranicza polipowanie.

Niestety walczę nadal z dino i mam zamiar na tydzień skrócić świecenie do powiedzmy 5h i zobaczę czy moja teoria się potwierdzi. Na razie po pierwszym ograniczeniu światła monti bardzo odzyskała kolory i zaczęła ładnie polipować. Trochę wydłużyłem cykl świecenia i od razu widać pogorszenie wyglądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam tę zależność, u siebie skróciłem świecenie o 2h i większość wróciła do swoich kolorów. Więcej też karmie.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.