Skocz do zawartości
rpp

Montipora digitata - coraz jaśniejsza

Rekomendowane odpowiedzi

No ja chyba w takim razie też zwiększę karmienie.

Zobaczymy jak się system zachowa jak zacznę podawać 2*1 kostkę dziennie (i tak już mrożonek nie płuczę, żeby więcej "syfu" trafiło do baniaka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam od jakiegos czasu podobnych przypadkow na zagranicznych forach. Trafilem dzisiaj na cos takiego:

Coral Starvation : Yes, it is very possible to starve a coral, even those that are considered to rely heavily upon light for their needs. When tanks are low in nutrients, the corals have lower amounts of zooxanthellae and their pigment content declines. If there is not enough Nitrogen to produce protectant pigments like MAAs and probably other things like SOD and other enzymes and proteins, then the effects of UV and strong lighting become too much, causing the demise of the coral.

- Telegraficzny skrot: korale potrzebuja azotu aby chronic sie przed silnym swiatlem. (U RPP Ledy, u mnie 400W HQI).

Zrodlo: http://www.chucksaddiction.com/coraldisease.html

EDIT: Zaczynam podejrzewac, ze stosujac kulki czynnikiem ograniczajacym rozwoj bakterii staje sie wlasnie azot, ktory teoretycznie mozemy zbic doslownie do zera. Pytanie dla madrzejszych: jak podbic NO3 nie podbijajac zbyt bardzo PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@seb - oprócz Ballinga (Ca i kH) niczego innego nie dozuję (poza wspomnianym Reef Boosterem).

a sól NACL FREE nie stosujesz?


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubaaas podbić NO3 najłatwiej i chyba najbezpieczniej będzie podając jakąś sól np KNO3 - potas nie powinien źle wpłynąć na system :)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kubaass - czyli jednak może być to spowodowane zbyt czystą wodą. No nic - na początek zwiększam karmienie.

@remil - nie. Leję z Ballinga tylko to co potrzebuję i w nierównych dawkach (są dwie szkoły lania Ballinga - ja wybrałem "tą drugą" na tym forum zdecydowanie mniej popularną).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wytrzepujesz mikroelementy z systemu, zbyt silnym odpieniaczem i słabą solą, moim zdaniem dopóki nie zaczniesz stosować jakiegoś wieloskładnikowego preparatu mikroelementowego to sytuacja się nie zmieni. Na jakiej pompie jest ten odpieniacz?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz (stożek robiony przez Skibę) chodzi na AB2000/1 z wirnikiem igiełkowym

Seb - jaki preparat masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dla madrzejszych: jak podbic NO3 nie podbijajac zbyt bardzo PO4?

Kubaaas - ekhm, ekhm, ten tego, zobacz przylepione watki w dziale chemicznym :whistle::harhar:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thomash666 - węgiel mam na stałe - Ultra Carb L - ten o przedłużonym działaniu (wymieniam co 4 tygodnie). Daję go 200ml. Węgiel w skarpecie pomiędzy komorami sumpa.

Adsorber fosforanów - Ultra Phos - 150ml w filtrze przepływowym. Wymieniany co 3 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm przeczytałem ze dawałeś reff boster co tydzień w poniedziałek... Ja miałem taki przypadek ze kupiłem prawie martwą Caulastrea praktycznie była bez tkanki... i dziennie wyłączałem falownik i robiłem zawiesinę obok niej... półtora tygodnia i była jak nowa:P też bym radził tak zrobić dziennie zawiesinę z reff bostera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce ,mi się wierzyć ,ze nowo zalany system (nie mała ilością wody) Świerzą solanka do tego co tygodniowa podmiana nie ma wystarczająco "bogatej wody " .Odpieniacz obojętnie jaki by był to nie zamieni solankę z powrotem w RO .Jeszcze Deep Blue klasa i zbiornik bez obsady koralowej

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt przyrosty są ale tak nikłe, że nie bardzo zauważyłem... faktycznie coś tam ci rośnie...

i jeszcze jedno spostrzeżenie nowe miejsca (jeżeli tak w ogóle można nazwać te kilka milimetrów) mają jakby mocniejsze polipy w stosunku do starych i grubszą powłokę z żywej tkanki... w ogóle są jakby grubsze...

może coś w wodzie - jakieś toksyny? nie masz czegoś co by uwalniało jakieś niepożądane związki?

jeszcze jedno spostrzeżenie czy one od dołu nie tracą w ogóle tkanki??? wstaw 3 zdjęcia w jednym poście będzie najlepiej widać to co dostrzegłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thomash666 - węgiel mam na stałe - Ultra Carb L - ten o przedłużonym działaniu (wymieniam co 4 tygodnie). Daję go 200ml. Węgiel w skarpecie pomiędzy komorami sumpa.

Adsorber fosforanów - Ultra Phos - 150ml w filtrze przepływowym. Wymieniany co 3 tygodnie.

tak mowiac szczerze to skarpeta nie jest najlepszym 'pojemnikiem' na jakiekolwiek media filtrujace, czy to wegiel czy phosguard, zwlaszcza w przypadku dozowania wodki. Nie ma przez nia swobodnego przeplywu ktory czesto jest dodatkowo hamowany przez osadzajacy sie na skarpecie film biologiczny. Najlepiej taka filtracje wspomoc pompa. Na jakims z zachodnich for czytalem przy okazji poszukiwan informacji nt stosowania flatworm eXit ze wydajnosc wegla wzrasta kilkukrotnie jesli przeplyw przez wegiel jest wymuszony pompa.

Sorki za maly OT ale to bylo przy okazji wegla bo wydaje mi sie ze wegiel wiszacy mesiac w skarpecie moze nie dzialac z maksymalna wydajnoscia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć czy mam coś uwalniającego toksyny.

W sumpie mam 2 filtry (do peletek i do fosforanów), odpieniacz i skarpetę z węglem. Do tego jakieś resztki skały (dosłownie kawałeczki - nie wiem czy by się z tego zebrało na większy kubek). Do tego wata (JBL) zawieszona na kratce rastrowej wyłapująca jakąś drobnicę z wody.

Do tego sondy temp. (od Profiluxa), Redox i pH (Hydromet). Czujniki od dolewki Aquatrend i pływakowy od Profiluxa. Grzałka Jaeger.

W samym akwa jest żywa skała z eRybki + kilka korali.

Nie widzę w tym zestawieniu niczego "nadzwyczajnego" co mogłoby wywalać do wody jakieś potencjalnie niebezpieczne substancje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 rodzaje stylophor (fioletowa i zielona) i seriatoporę.

Zielona stylophora normalnie polipuje. Przyrostów jakiś widocznych nie ma ale i jakoś powodu do narzekania nie mam.

Fioletowa od jakiegoś tygodnia-dwóch zaczyna coś głupieć (albo to ja zaczynam już doszukiwać się wszędzie problemów). Mam wrażenie, że też zaczyna się chwilowo zamykać (ale tylko niektóre polipy). Co dziwne po zgaszeniu światła praktycznie wszystkie polipy się chowają (zielona w tym czasie normalnie polipuje).

Seriatopora wygląda bardzo ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzlew, to byś się zdziwił, odpieniacz potrafi wytrzepać wodę do zera :) oczywiście w RO jej nie zamieni, ale wytrzepać ważne (bóg jeden wie jakie) pierwiastki to jak najbardziej. rpp, na przykład ABC + M grotecha, jak najbardziej bym spróbował na Twoim miejscu, ja po około roku zabawy z suplementami od KZ wórciłem do ABC i korale zwariowały, fakt że przelewam mocno, szyby zaglonione, kratak, podstawki również, ale zadałem sobie pytanie czy hoduję ładne podstawki, czy korale, i mówiąc szczerze, mam w nosie glony, a korale już długo tak nie buzowały, o kolorach nie wspomnę nawet. Po co łączysz absorber z peletami? Zdecyduj się na jedną metodę i doprowadź ją do perfekcji, dopiero wtedy zbiornik odetchnie, nie łap kilku srok za ogon, bo w końcu zostaniesz tylko z piórami w garści :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb - adsorber stosuję zgodnie z zaleceniem Krzyśka Tryca.

Nie wiem - może błędnie - ale na razie po różnych konsultacjach dochodzę do wniosku, że problemem jest prawdopodobnie zbyt wyjałowiona woda (głównie pod kątem NO3). Od wczoraj zacząłem bardziej karmić (2 kostki mrożonki zamiast 1). Zobaczymy jakie będą tego efekty.

PO4 raczej nie jest problemem bo mierzone małą hanką waha się pomiędzy 0.00 a 0.04 (ostatnie 2 pomiary robione w odstępach tygodniowych pokazały za każdym razem 0.02).

NO3 od dłuższego czasu mam niewykrywalne (ostatnio mierzone testem Red Sea - ponoć jeden z dokładniejszych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam PO4 i NO3 tzw niewykrywalne i wszystko rośnie... chyba masz zły pomysł na "rozwalenie" sobie systemu poprzez zwiększenie karmienia! Karm tyle ile powinieneś, żarcie wrzucone w za dużych ilościach to wg mnie zły pomysł - chociażby patrząc na kondycję ryb. Przekarmiona ryba wcale nie jest zdrową rybą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Krzysiek doradził to luz, ja nie wiedziałem Twojego zbiornika i go nie znam, on pewnie tak. Co do utraty kolorów i zatrzymania przyrostów to ja podtrzymuję swoje zdanie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb ma rację, wytrzepałeś wodę, co przy wysokoenergetycznym oświetleniu może palić tkankę korali. :coffee:

Dodam coś jeszcze, jak absorber to tylko w skarpecie, inaczej pory szybko sie zapychają zawiesinami. Nawet przy najgęstszym splocie jony swobodnie przenikają do absorbera. Absorbery to nie filtry cząstek stałych, dlatego albo dajemy duży przepływ, żeby się wycierały, albo do skarpety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra - tylko czy kwestia wyjałowienia wody to kwestia zbyt silnego odpieniacza czy kulek?

Bo jeśli odpieniacza to jest to o tyle dziwne, że odpieniacz wywala mi raptem 0.5 litra syfu na tydzień (a czasem i to nie). Teraz po 3 dniach od czyszczenia kubka mam może ze 100ml ciemnego syfu.

Czy w takim razie skręcić go na bardziej sucho? (wtedy praktycznie nic nie będzie wywalał).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś kiedyś pisałem, to oczywiście tylko i wyłącznie moje spostrzeżenia "na oko", ale odpieniacz skręcony na sucho wywala mniej białek a więcej mikroelementów, a na mokro więcej białek a mniej mikroelementów, bardziej na sucho bym nie kręcił, raczej bym mikro polał i obserwował co się dzieje.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.