Skocz do zawartości
Kris_77

Jak się chłopy ledami jak cepami okładały

Rekomendowane odpowiedzi

remel - acry położone na piasku przy 60 cm mają równie piękne kolory co te wyżej (mowa o T5)

wiele osób prywatnie pyta mnie czemu tak nie lubię ledów to może to tu wszystkim napiszę

nie jest tak, ze nie lubię ledów - bo mam u siebie w piwnicy i w garażu zrobione oświetlenie na ledach - mam telewizor ledowy - ale nie widzę jeszcze tej technologii w akwarystyce (poza podświetleniem szafki i oświetleniem nocnym lub minimalnym wspomożeniem innego oświetlenia) - tzn uważam, że dopiero się rozwija i ja bym ich teraz nie wstawił... bym się po prostu bał

1. cena lamp kosmiczna - z tego co obserwuję po sobie i forum jest mega rotacja akwariów, lamp - wymieniamy na lepsze większe itp - a wiem jak cena spada przy odsprzedaży - także nie wierze w oszczędności ledów

2. światło ma brzydszą barwę - pomimo fajnych sterowań - szmerów bajerów - dla oka wygląda to gorzej - łatwiej dobrać fajna barwę na T5 czy HQI w połączeniu z duża ilością T5

3. wyglądem nie są ciekawsze niż inne lampy - ale też nie brzydsze (żeby nie było :)

4. nie wiem czemu - ale SNOCHO to dla mnie kolejny argument - choć trudno to wytłumaczyć :)

także nie widzę zbytnio plusów - może tylko bliki, które moim zdaniem nie wyglądają fajnie...

ale trzymam kciuki, żeby ta technologia się rozwijała i jeśli cena będzie połowę tańsza, a takie akwarium jak z tego watką po roku będzie cudnie porośnięte nie świeżymi acroporami to może i ja się odważę protestować


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze jedno.

Nie zauważyłem żeby przy ledach była oszczędność prądu. jak ledy na moim baniakiem świeciły na jakieś 200W to korale wegetowały a jak puściłem na 350w to wszystko gra czyli oszczędność prądu to mit. Na lpsy to wystarczy nawet 150 W na 400l i potwierdza się w baniaku znajomego ale SPSy to już nie tak ja mówią ulotki. Przewaga to trwałość ( brak potrzeby wymiany co 1/2 roku)

Myślę że ledy możemy stosować zamiennie za HQI i dodatkowo T5 dla barwy zaoszczędzimy na wymianach żarników.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden żarnik to około 300zł - jedna świetlówka to około 50-70zł

nie wiem ile czasu musiałbym wymieniać, żeby zniwelować cenę lampy - chyba 10 lat


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zrobisz diy to lampa kosztuje 3 tys plus profik do sterowania.

dwa żarniki na rokj to 600 . 16 świetlówek na rok to 1120,- przy lampie 8 świetlówkowej.

Sama lampa T5 też kosztuje


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mówisz o lampach DIY to weź pod uwagę, że można dać najtańszą lampę hqi lub t5 DIY - nienaoszczędzasz

ale dla mnie wygląd lampy ma bardzo ważną rolę - chyba, że ktoś ma zabudowane akwa

nie ufam markowym lampom led, a co dopiero DIY - szybciej bym postawił przy oknie, żeby słońce wpadało...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz racje że diy nie jest bezawaryjne i to mnie boli ale fabryczne myślę że są ok. ale cena już niestety nie :crybaby:

po prostu wybór należy do właściciela baniaka.

Niepodważalnie kolory T5 rządzą!!! :thumbup: za 5 lat lampa led 400w fabryczna vędzie kosztowała 3tys i problem zniknie.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

A co powiecie na oświetlenie led + 2 świetlówki.Ja tak na razie mam i jest o.k.I chyba nawet spsy ładniej wyglądają :whistle:

Sorki za off

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego napisałem żeby led używać jak HQI i dodatkowo T5 ale nie wiem czy dwie świetlówki a nie przypadkiem więcej.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz - nad Twoje 380 litrów wstawiłeś jako zamiennik 3 x 250 W HQI? :) gratuluje fantazji

ja raczej bym dał 6 x 54 W - przelicz dla takiego przypadku :)))))

"Remel i Kris - żeby coś pisać to chyba trzebaby wiedzieć coś o danym temacie?

I owszem, nie dyskutuje z Wami na temat wyglądu akwarium - koloru światła"

dla mnie ledy to technika oświetlenia - która decyduje również o wyglądzie akwarium - więc albo gadamy o tym czy na ledach będzie ładnie albo nie przekonuj mnie, że ledy jako technologia jest OK bo przecież pisałem, że mam TV ledowy i jestem zadowolony


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekonuje Cię ani że jest ok ani że jest do d..py. Piszesz bzdury o kosztach budowy i tylko do tego się ustosunkowałem. Kłopoty ze zrozumieniem tekstu?

Poza tym moja fantazja tak jak i mój gust to moja rzecz i nie będę o tym z Tobą dyskutował


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

spokojnie :)

poczekajmy z rok :) bez podniecania

co do @tomasz -słyszałem o twoim baniaku już od paru osób -jak będą u rodzinki niedaleko to się wprosze na :gathering::cheers: jeśli można :)

jeśli o mnie chodzi to i tak jestem zwolennikiem T5 - ale człowiek się cały czas uczy :coffee:

może kiedyś ....

pozdrawiam AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Nie wierze w to iż korale pod led`ami rosnąć nie będą"

mi się też wydaje, że powinny rosnąć - choć jak napisałem - ja bym jeszcze nie włożył

a minusy wymieniłem w poprzednich postach....


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to ma sens ! dwa takie same baniaki tyle samo skały z jednego frachtu "tak samo ułożona " ta sama cyrkulacja jeden obieg ,piękne doświadczenie w Niemczech takie robią od lat oczywiście prośba do producenta .Można wyciągnąć dużo wniosków niepodważalnych, sporo się nauczyć. No i oczywiście identyczna obsada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mam kłopot z tym, że jako zamiennik ledów do 380 litrów akwarium proponujesz 750 W HQI i próbujesz to jakoś przeliczać... i udowadniać komuś, że ledy są tanie :)

jeśli nie chcesz dyskutować to nie pisz proszę :)

nie dyskutuj z tym człowiekiem

z nim się nie da porozumieć,kiedyś próbowałem,dramat :yes


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, weekend za pasem a Was nosi.

Proszę o spokój w temacie.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi - zajmij się "wydymanymi" (to twoje ulubione słowo :))) teoriami spiskowymi czyli tym co wychodzi Ci najbardziej bo nie akwarystyka :)

prosiłem Cie już nie raz - nie zwracaj na mnie uwagi i obrażaj w koło innych jeśli masz taką potrzebę - wątki w których ja piszę po prostu olej :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie się podoba to przy ledach że mozna je ustawiac tak jak żywnie się to podoba,jeżeli chodzi o natężenie prądu,np na full czyli na 100% mocy może lampka chodzić przez np.3 godz w południe a poza tym okresem na 80% i zmniejszać się z upływem dnia

i jest wilk syty i owca cała jeśli chodzi o oszczędnosć

przy hqi nie da rady ,jak jest 150w żarnik to chodzi od dechy do dechy 150w


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi - zajmij się "wydymanymi" (to twoje ulubione słowo :))) teoriami spiskowymi czyli tym co wychodzi Ci najbardziej bo nie akwarystyka :)

prosiłem Cie już nie raz - nie zwracaj na mnie uwagi i obrażaj w koło innych jeśli masz taką potrzebę - wątki w których ja piszę po prostu olej :)

a ty co się czepiasz,narazie to ty mnie obrażasz

też cię coś ugryzło,upuść powietrze :realmad:

to nie jest tylko twój wątek

akwarystyką ja jak najbardziej ja mam, ty już nie :thumbup:

pajac !


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale HQI też możesz ściemniać a co za tym idzie oszczędzać energię, wystarczy mieć odpowiedni ballast, który przy okazji również przynosi oszczędności w postaci mniejszego poboru prądu.

Tydzień temu zamówiłem ściemniane Lumateki, zrobię test poboru prądu na aktualnych przetwornicach a potem na Lumatekach. To akurat już było robione i oszczędności są, nie mówiąc o wydłużeniu życia żarnika + mniej problemów z chłodzeniem. Dodam swoje trzy grosze jak tylko je dostanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale HQI też możesz ściemniać a co za tym idzie oszczędzać energię, wystarczy mieć odpowiedni ballast, który przy okazji również przynosi oszczędności w postaci mniejszego poboru prądu.

Tydzień temu zamówiłem ściemniane Lumateki, zrobię test poboru prądu na aktualnych przetwornicach a potem na Lumatekach. To akurat już było robione i oszczędności są, nie mówiąc o wydłużeniu życia żarnika + mniej problemów z chłodzeniem. Dodam swoje trzy grosze jak tylko je dostanę.

a właśnie, czy to się nie odbija na żarnikach takie ściemnianie go i rozjaśnianie?

tego nie wiem


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekonuje Cię ani że jest ok ani że jest do d..py. Piszesz bzdury o kosztach budowy i tylko do tego się ustosunkowałem. Kłopoty ze zrozumieniem tekstu?

Poza tym moja fantazja tak jak i mój gust to moja rzecz i nie będę o tym z Tobą dyskutował

Ja też nie rozumiem jak można porównywać 3x 250W HQI + 4xT5 co razem daje 900-950W, do LED 400W ?

Z wielu postów osób posiadających takie lampy wynika, że moc LED żeby efekty były zadowalające to co najmniej 1W/L.

Poza tym nie trzeba koniecznie świetlówki FP.

Żarniki też można kupić taniej niż 300 zł i to dobre.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KONIEC! Jeszcze jeden "dziwny" post i wakacyjne urlopy się posypią :rambo:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris, nie obrażaj się, może faktycznie za ostro pojechałem. Szanuję Twoje zdanie i z nim nie polemizuje. Oczywiście to odnośnie tego czy coś jest ładne czy brzydkie. Każdy ma swój gust i się go trzyma. Natomiast nie zgadzam się z Tobą tylko co do "wyimaginowanej" kosmicznej ceny ledów. I tyle.

Co od "mojego" przelicznika. Uważam że można mniej więcej liczyć 0,5W led = 1W HQI. Może sie mylę, ale u mnie się sprawdza. Pod obecna lampa mam większe przyrosty niż pod poprzednią 3x250W hqi. Ktoś napisał że można kupić tańsze żarniki. Jasne, chińskie nawet poniżej 100zł. Ale skoro diody dałem z najwyższej półki, to żarniki tez nie dobierałem pod katem "taniości" a MOJEGO gustu. I wyszło że najbardziej podoba mi się Hamilton. I tyle.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Markowe i porządne żarniki można kupić za oceanem, oczywiście nie u nas, zamówienie żarników z usa jest o wiele prostsze niż złożenie lampy led :). Hamilton kosztuje w USA 60 dolców...

Odnośnie cen Led`ów - są drogie i tutaj nie ma co do tego wątpliwości. Fakt jeżeli tak jak Ty ktoś potrafi sobie to zrobić sam i zrobić dobrze - podziwiam, ale np ja nie mam ani wiedzy,czasu ani chęci składania tego, nie mówiąc już o tym że jak coś sie zepsuje to znowu muszę komuś np Tobie zawracać głowę jak to wymienić/naprawić.

Porównując ceny fabrycznych lamp HQI/T5 i LED niestety jest spora różnica,a używek bardzo mało lub brak...

Znowu zrobił się wątek od różnicach pomiędzy LED a resztą świata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.