Skocz do zawartości
dziuso27

HQI 250W-pobor pradu

Rekomendowane odpowiedzi

Tester bardzo cenna uwaga! Jak porównamy wydajność z Wata to wyjdzie, że LED i HQI ma bardzo podobny współczynnik. Szczególnie ten praktczny a nie katalogowy. Oczywiście pod warunkiem, że HQI jest zasilane ze statecznika elektronicznego. Jedyne miejsce gdzie można zaoszczędzić to nie tyle faza przejścia trwająca maksymalnie około pół godziny. Co zmiana strumienia w ciągu dnia. Ale to da się uzyskać metodą, jaką opisałem wyżej, sterowania kilkoma HQI. Przy trzech można się nawet pokusić o zastosowanie żarników z różnym spektrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zglupialem calkowicie...jedni pisza-zaloz ledy polowa kosztow co hqi,drudzy ze ten sam prad co hqi-badz czlowieku madry....


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto ma, to tak pisze ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziusio, napisałem Ci w Twoim nowym temacie.

Ritter, ciekawe, że np koralowce zupełnie inaczej reagują na np. 1W w ledach i 1W w hqi/t5, i to tak praktycznie, nie katalogowo. Z tym że ja na katalogach to się mogę nie znać, ale wydaje mi się, że koralowce też nie. Mam za to wszystkie rodzaje lamp u siebie. Wieszam i różnica jest kolosalna. Widzę to ja i koralowce chyba też, bo różnica we wzroście w kolorach jest ogromna.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia tego kto co ma tylko fizyki. Jeśli nie mamy obracać się wokół mitów i takich tam, to musimy porównywać rzeczy na podstawie parametrów jakimi są opisane. Tak to się przynajmniej robi w inżynierii.

Jeśli porównasz lm/W dla obu typów źródeł światła to wyjdzie, że są zbliżone. Teraz masz dwie drogi. Jeśli zależy ci na punktowym, tanim głównym żródle dajesz HQI pojedyncze. Ale to działanie dosyć mało roztropne. Choćby z powodów ekonomicznych jeśli przyjmiemy, że zestaw: statecznik elektroniczny + żarnik to wydatek 300zł. W mojej opinii rozsądniej dać minimum 2 HQI.

LEDy mają tę przewagę, że można zwiększać ilość światła kroczkami, przyjmijmy 3W. Mają też kilka zalet, które zasadniczo odróżniają je od HQI. Czyli niskie napięcie zasilania, niezbyt drastyczne wymagania na wykonania instalacji podłączenia jak w przypadku żarnika HQI. To owocuje możliwością bezpiecznego a nawet niezbyt przemyślanego budowania "tworu" DIY. Jednak w przypadku LED cena na wejściu jest dosyć zaporowa.

Tomasz w rzeczy samej masz rację. Ale tylko po części :) . Koralowce guzik obchodzi to czym się podniecają ludzie np. katalogowymi lm/W czy temperaturą barwową o wspólczynniku oddawania barw nie wspominając. W naturze, co sprawdziłem na własne oczy, koralowce nie są każdego dnia w stanie super. Mają jak każdy organizm żywy "gorsze dni". To właśnie różni baniak od rafy.

Różne reakcje koralowców na różne źródła jest oczywista. Wynika to z faktu, że mają różne spektrum a w nim różną amplitudę fali o danej długości. A to ma bezpośredni wpływ na reakcję organizmów. Czyli znowu nie czary a fizyka zjawiska. Śmiem wręcz twierdzić, że jeśli by np. za pomocą wymyślnego złożenia LED o różnym spektrum doprowadzić do sytuacji, w której wiernie odda spektrum danego HQI. To reakcja organizmów byłaby bardzo zbliżona. Wszak jest im obojętne czy wisi nad nim słońce czy sztuczne źródło światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę o mitach lecz o moich praktycznych spostrzeżeniach. Z częścią Twojej drugiej wypowiedzi się się zgadzam. Polemizowałbym tylko co do "ceny zaporowej". Oczywiście piszę tylko i wyłącznie o projekcie DIY, a chyba założyciel tematu taki właśnie bierze pod uwagę. Przytaczałem kalkulacje już kilkakrotnie i w zasadzie przy projektach powyżej 300W lampa zwraca się po roku.

Oczywiście lampy "firmowe" mają ceny zaporowe, co jest dla mnie niezrozumiałe, ale w końcu wszystkiego rozumieć nie muszę.

PS. Widzę że edytowałeś w czasie gdy ja odpowiadałem. Oczywiście masz rację, tylko widzisz ja nie muszę/chcę wnikać w te wszystkie naukowe zawiłości. Jest to wiedza do niczego MNIE osobiście nie potrzebna. Nie interesuje mnie to czy mają pełny zakres widma czy nie - interesuje mnie tylko to czy koralowce ładnie sie przy niej wybarwiają i czy mają duze przyrosty. I koniec.

Wiesz, żeby jeździć samochodem nie potrzeba znać zasady działania silnika sześciocylindrowego i budowy automatycznej skrzyni biegów. :welcome:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się źle zrozumieliśmy. Mam pełną świadomość tego, że różne źródła oddziałują w różny sposób. Uściśliłem tylko co jest moim zdaniem przyczyną tego faktu.

Myśle, że trochę optymistycznie przyjąłeś, że LEDy w stosunku do HQI zrównają się całościowo pod względem kosztów zakupu i eksploatacji. Prąd na szczęście nie jest jeszcze taki drogi. Nie mniej w przeciagu 3. lat nie jest to wykluczone. Nawet wliczając wymianę, raczej nieuchronną, pojedynczych diod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że przesadzacie z tym 1W/L cree przy SPSach, Inmar który jeszcze nie ma pytongów na cree ma lampki 2x90W nad 360l baniak , i spsiki ładnie rosną. Biorąc teraz cree który ma teoretycznie lepszy współczynnik lumena na wat spokojnie powinno wystarczyć.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jakość nikt nie poleca koledze założenia 270W w ledach...

Chociaż są przypadki że to jak dla mnie optimum.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz komu teraz odpowiedziałeś bo się pogubiłem ?

Ps akurat Guliwer pisał o 1W Led na litr dla spsów


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tobie - ale faktycznie masz rację, Guliwer coś takiego napisał. I zgodziłbym się z nim gdyby nie to że napisał "musi".

W wątku pobocznym który założył kolega poradziłem mu do jego zbiornika i przy JEGO PLANOWANEJ OBSADZIE lampę Cree 120-150W. Jednak znacznie więcej możliwości ustawienia światła daje lampa 200W. Takie jest moje zdanie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadzam się z tobą że lepiej mieć lampę z jakimś zapasem energii, ale bez przesady bo za chwile będzie wisieć 600W ledów nad 200 L baniakiem, bo ktoś napisze im więcej tym lepiej, a tu nie tędy droga. Osobną sprawą są parametry wody, jeżeli ktoś ma złe parametry to i 1000W mu nic nie da.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Guliwer sprawdź akwarium Inmara, z początku miał problem z PO4, odkąd wyprostował parametry SPSy ruszyły


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem acropor (poza dwoma z wiekszą wtedy ilością swiatła) ale mam zieloną monti na 1 belce 2x39w jest 10cm pod powierzchnią wody światła z belki leci na nią może z 15% bo ona jest z tyłu a belka z przodu gdyż tam jest tylko miejsce i na dnie są korale.

Gdybym postawił tą monti na dnie wiem że by sobie poradziła a daje to ok.0,6 wata biorąć pod uwagę ze w 160l brakuje 2-3cm od powierzchni szkła.

Zostawiłem ją dla zabawy gdyż reszta była podjadana przez slimaki nagoskrzelne i mnie zaskakują jej niskie wymagania świetlne.

Pokazuje tu zdjęcie,ale ledwo ją widać po ciemaku.

wymaganiamontipory.jpg

Koszty można zredukować ale wszystko zależy od tego na czym ci zależy,jaka wysokość itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250W x 7h x 45 dni = ca. 80 kWh tylko na HQI - nikt nie pisal, ze hobby to tania zabawa :-) Zreszta piekarnik i indukcja uzywana czesto tez wywala z butow. Prad jest... cholernie drogi aktualnie.

kolego zapomniałeś dodać że palnik przy samym rozbłysku pobiera 5-cio krotność świecenia przez godzinę czyli dodaj do tego jeszcze 5 razy 250 razy 45 + pobór statecznika a dopiero licz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego zapomniałeś dodać że palnik przy samym rozbłysku pobiera 5-cio krotność świecenia przez godzinę czyli dodaj do tego jeszcze 5 razy 250 razy 45 + pobór statecznika a dopiero licz

Jeżeli byłoby to prawdą to przy każdym odpaleniu lampy wywalałby mi zabezpieczenie, a jakoś nie wywala.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, a ja sobie poradziłem w ten sposób, że kupiłem żonie zmywarkę :) . Mam oszczędność na rachunkach za wodę i za prąd(ponieważ wodę mam podgrzewaną w bojlerze elektrycznym i od cholery szło jej na zmywanie), żona zadowolona :), a ja w miejsce oszczędności założyłem HQI 250 zamiast 150 :) . I wszyscy są szczęśliwi, a SPS-y najbardziej :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością żarnik HQI w całym zakresie trybów pracy nie przekracza parametrami mocy nominalnej. Jedynie gdy wybucha kończąc swój żywot może ją przekroczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@axela1 , żarnik to nie supernowa:)

A tak na poważnie, jutro zamiast BLV250W 14000K powieszę nad baniakiem pytonga 160W slave , będzie świecił na 100% mocy , zobaczymy , jaka różnica będzie dla korali , i dla rachunków za prąd :coffee:


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i czy będą takie reflexy ;)

Pierwsze wrażenie :thumbup:

Reflexy ładne , światło takie jak mi odpowiada , lekko cukierkowe i wydaje mi się wbrew temu co się mówi , że jaśniej jest niż pod 250 HQI.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką temperaturę barwową ustawiłeś w lampie? Czy jedziesz na 18000?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodziu , nie mam w ogóle sterowania:)

Mam tylko Slave , Skoczek z Przemkiem załatwili mi terminator i lampa świeci na 100% ,ile dała fabryka.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 18000K. Ciekawy jestem Twojej opinii po dłuższym czasie stosowania tej lampki.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.