Skocz do zawartości
Eqilibrum

Aiptasia... czy w ogóle można to usunąć..

Rekomendowane odpowiedzi

Aiptasia... czy w ogóle można to usunąć..

Próbowałem:

- wrzątku + kwasek (lub sok z cytryny): efekt na krótką metę, za to super metoda na rozmnażanie

- brzydal: wyjadł tylko zoa

- wurdermanii: mam 2 szt. od roku i nigdy nie widziałem żeby jakdły róze... zoa i ślimaki stomatella to tak

- AipEx Grotecha - lipa, wg mnie nie działa, bo po kilku dniach wychodzą z powrotem ze skał.. no i nie jest możlwe żeby wszystkie trafić czy dosięgnąć.. będę reklamował..

- auriga: najskuteczniejsza ze wszystkiego, ale niestety miałem ją od kolegi na pare dni bo w 200 l w obiegu nie da się jej trzymać (a tak w ogóle to potem tnie wszystko :) ).

Tak wiec ręce opadają i już pomysłów nie mam.. gdyby nie to akwarium byłoby super :(

Może ktoś ma jakąś tajną broń, którą zechce sie podzielić?


160l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak brzydal nie je to jest ciężko ja mam co jakiś czas ten problem ale wrzucam brzydala wyjada ukwiałki a potem eksmisja do sumpa bo podjada inne korale (mój nie przepada za zoa o dziwo :D )

krewetki nie działają więc ciekawe pytanie ale chyba tak do końca się tego usunąć nie da, zawsze gdzieś się coś znajdzie przynajmniej tak jest u mnie


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Było parę wątków na ten temat. Proponowałbym poszperać i poczytać bo w zasadzie wszystko to co u Ciebie zawiodło u innych było skuteczne.

Osobiście użyłem chemii (Aiptasia-x odpowiednik joe's juice) brzydala i krewetki. Tylko, że miałem warunki, żeby trzymać skałę osobno i korale osobno. Więc zwierzaki były na diecie ukwiałowej i nic innego nie dostawały. Pomogło. Cała skała wyczyszczona (ok50kg skały i kilkadziesiąt ukwiałów różnych rozmiarów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wurdermanii opitoliły całą aiptasie w 2-3 tyg od ich zakupu, oczywiście przez pierwsze 2 tyg krewetki siedziały w filtrze w którym była skałka z 2 różyczkami :)

po tej szkole a raczej przyuczeniu krewetki wylądowały w zbiorniku i tu wycięły całą aiptasie :thumbsup:

Wcześniej stosowałem chemie i g...o to dało :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to jest sposób :) Przegłodze je w sumpie i zobacze co to da pod warunkiem, że je złapie :)

A tak w ogóle skąd wiadomo, że to prawdziwa wurdermanii? Podobnych jest kilkanaście gatunków...


160l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można to łatwo sprawdzić :)

differenze%20finito.jpg


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomógł Chaetodon kleini.Wykosił aiptasie w 3 dni.Jest tylko ryzyko podgryzania korali.Mój nie rusza jak narazie :coffee:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w głównym kasowałem je kalkwasser'em

A w sumpie miałem komanndo krewetek - które zżerały wszystko w 10sekund.

W głównym krewetki rzadko działają ponieważ wcinają żarcie dla ryb.

A one aby były skuteczne muszą być przygładzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten motyw z głodówką też dotyczy Brzydala, przegłodzić go w sumpie lub w kominie gdzie będzie miał tylko aiptasie potem porządki w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też spróbować L.Kuekenthali, u mnie miesiąc 3 szt nie robiły nic, a od 3 dni róże na moich oczach znikają...a jedzą tak samo jak ryby...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eqilibrum z tego co czytam to broń biologiczną masz w akwa od roku, tylko nie wiesz jak jej użyć.

Karm rybska strzykawką prosto do dzióba, tak żeby żaden okruch na podłoge nie spadł. Za dwa tygodnie aiptas zacznie znikać.

Ja tak zrobiłem i po ukwiałkach zostało wspomnienie.

Edytowane przez remii
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie seticaudata i to jedna czyni cuda...od samego początku po wpuszczeniu. Co prawda jej samej ciężko dojrzeć, ale i apitasie coraz rzadziej widzę :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze krewetek nie ma nigdzie w sprzedazy. Mam ten sam problem i juz zaczyna mnie to wkurzac.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałem L.Kuekenthali nie widywałem w ogóle małych aiptasii, wszystkie zniknęły, a nowe się nie pojawiały. Zostały tylko wielkie sztuki. Choć nigdy nie widziałem ich w akcji. Gdy krewetki padły, mam prawdziwą plagę małych róż - są wszędzie.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odswieze temat - kupilem brzydala na aipitasie ale sam nie daje rady (niezbyt tez chetnie wcina te aipitasie - raczej jako deser bo wol wcinac glony :o ) a 2 Lysmata seticaudata od Nanokaczora zagniely bez sladu zaraz po wpuszczeniu do baniaka 2 miesiace temu i zastanawiam sie nad zakupem Lysmata kuekenthali - w koralach sa ladne duze sztuki po 50pln (ew. pozniej dorzuce jeszcze 2 wundermani). Mam naprawde spora plage - nawet kilka skal ktore moglem wyciagnalem i obskubalem z tych pasozytow ale dalej jest masakra - najwieksze maja juz srednice 6-7cm :(

pytanie tylko jak bardzo kuekenthali gustuja w aipitasi?


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz nie jeden watek przeczytalem o aiptasiach i zawsze gdy ktos chce je wybic to sie rozmnazaja. A jesli nie bede ruszac ich w ogole (6 szt kazda w innym miejscu) to sie rozpanoszą po akwarium?


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, u mnie z jednej nie ruszanej skalki juz caly zbiornik zarazony - nawet z piasku wystaja i 2 z szyby bocznej i tylenj zrywalem


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną krewetkę w 400 litrach i wyrżnęła mi jakieś 50-100 aptasji. Fakt, zajęło jej to kilka miesięcy ale aptasji nie widać (krewetki też). Jedynie w nocy można zobaczyć z latarką jak poluje na kiełże. Moja jest cała pomarańczowa, nie widać na niej żadnych wzorków, prawie przeźroczysta - nazwałem ją Chuck (Norris). Najlepiej wydane 70 zł w moim życiu.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem z aiptasia załatwiła jedna krewetka wurdemanni- 180L zbiornik oczyściła cały w ciągu 3-4 dni. Ale ona była jeszcze "dzika", bo pochodziła prosto z odłowu. Teraz siedzi w sumpie, gdyż jej ulubiony pokarm się skończył, a ona przerzuciła się na inne ukwiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem z aiptasia załatwiła jedna krewetka wurdemanni- 180L zbiornik oczyściła cały w ciągu 3-4 dni. Ale ona była jeszcze "dzika", bo pochodziła prosto z odłowu. Teraz siedzi w sumpie, gdyż jej ulubiony pokarm się skończył, a ona przerzuciła się na inne ukwiały.

Niechcesz sprzedać dzikusa byłbym zainteresowany.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że Tego draństwa nie da się zlikwidowć w 100% zawsze gdzieś coś jest i po czasie wyłazi. Natomiast ja osobiście nie mam z tym problemu gdy tylko coś zobaczę biorę strzykawkę i likwiduję mocno stężoną wodą wapienną - metoda skuteczna wbijam strzykawkę w ukwiał i po nim polewam i po sprawie ale trzeba uważać żeby innych mieszkańców obok nie polać bo po zabawie ! TANIO i BEZPIECZNIE ! Poprzednio miałem drogie środki chemiczne krewetki (poraźka), rybki b. skuteczne ! ale to jest zawsze ryzyko że bedą jesc co innego (i według mnie i ryby i krewetki "chodują aptasie" tak nie śniejcie się ! Gdy ryby je jedą to znikają "Prawie" gdy ryb zabraknie momentalnie populacja wraca z zdwojoną siłą !!! Po porostu albo ryby nie jedzą całego / lub małych niewidocznych dla nas aiptasi albo rozrywają je powoduja ich rozprzestrzenianie !


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.