Skocz do zawartości
Gość sledzik

pytanie o ro

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sledzik

Witam wszystkich. lada dzien planuje zakup ro i di i tu pytanie to wszystkich jakich filtrow uzywacie? tych z allegro do 200 zl czy potrzebne sa jakies lepsze ? jak mozna to wstawcie linki do dobrych okazji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście kupiłem za 130 z DI. po RO przed DI pokazuje 2 ppm a po DI czyste zero. Pamiętaj tylko żeby mieć czym sprawdzić jak już przefiltrujesz wode :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taka: http://waterpure.pl/index.php?p1018,fro4-aq-f-osmoza-akwarystyczna-75gpd jest całkiem dobra i o 100zł tańsza niż w sklepach akwarystycznych (gdzie czasem można trafić na dokładnie taki sam filtr z tą samą membraną).

Do tego dołóż od razu dodatkowy moduł na żywicę (DI) i będziesz miał fajny komplet i w dodatku tani w eksploatacji (wkłady filtracyjne to 5-8zł/szt, węgiel 10-20zł, membrana jak będziesz dobrze płukał wcześniej wkłady wytrzyma Ci przynajmniej 2 lata [chyba, że planujesz gigantyczną produkcję wody]).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Popularny jest zestaw 3 prefiltry, membrana + żywica DI. Do kupienia w każdym akwarystycznym.

Cena zależy tylko od sprzedawcy, to wszystko przeważnie te same amerykańskie membrany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

w tej chwili to tylko 52l plus sump ale w przyszlosci to kto wie:)dzieki za tak szybka odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 gpd to za dużo . weź 35 lub 50 gpd . im mniejsza przepuszczalność membrany tym czystsza woda, obudowa filtra di też może być po filtrze z wymiennym wkładem np węgiel . zasypujesz żywicą i stanowi to jakby komplet (ja tak mam )zobacz


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podepnę się pod temat ponieważ i ja mam problem z zakupem filtra.

@boogiee napisał, że wystarczy zestaw z dwoma prefiltrami, więc moje pytanie brzmi: czy ten zestaw Aquarius mini byłby odpowiedni? Zainteresował mnie ze względu na gabaryty - mam bardzo mało miejsca w szafce pod zlewem...

Chyba, że - i tu moje drugie pytanie - jest możliwość podpinania czasowego osmozy np. raz w tygodniu gdy będę przygotowywała podmiankę - jeśli tak to wtedy zdecydowałabym się na ten polecany szeroko na forum Aquarius

Planowany zbiornik - Reefmax.

Z góry dzięki za jakąkolwiek odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnosnie tego 50gpd, 75gpd, 100gpd -- bo roznica jest taka ze 50gpd potrafi znacznie mniej wody na godzine wyprodukowac niz 100gpd. Cena za 100GPD jest rowniez wyzsza niz 50GPD. Co w ogole oznacza GPD ? Gallons per Day. Czy ktos z Was ma jakis link do jakiejs pracy ktory dobitnie wskazuje, ze woda z membrany o wydajnosci 100 galonow dziennie jest "brudniejsza" niz tej produkujacej 75 galonow dziennie ? Bo patrzac np. na ta oferte:

http://alewoda.pl/p172,tfc-300-membrana-o-ogromnej-wydajnosci-do-1100-litrow-na-dobe-aquafilter-usa.html

http://alewoda.pl/p181,tfc-75-oryginalna-membrana-aquafilter-usa-tfc-75-gpd-ponad-280-litrow-24h.html

wychodzi ze roznice sa tylko w wydajnosci i za to sie placi.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natka_r - Mam Aquarius'a + filtr DI - wszystko kupione w tej firmie (w mojej ocenie - godna polecenia). Ze względu na brak miejsca muszę niestety składać zestaw co tydzień. Jeżeli masz miejsce na mniejszy zestaw, a możesz go zamonować na stałe - zdecydowałbym się na takie właśnie rozwiązanie - mniej problematyczne i bezpieczniejsze. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Chyba, że - i tu moje drugie pytanie - jest możliwość podpinania czasowego osmozy np. raz w tygodniu gdy będę przygotowywała podmiankę - jeśli tak to wtedy zdecydowałabym się na ten polecany szeroko na forum Aquarius

Planowany zbiornik - Reefmax.

Z góry dzięki za jakąkolwiek odpowiedź

Ja kupowałem zestaw (też Aquarius) z erybki i dołączają tam od razu przyłącze. Latem podłączam się w ogrodzie i filtr tam ciągle stoi, a zimą podpinam się do zmywarki i że nie mam miejsca pod zlewem to po nabraniu wody zakręcam kurek na przyłączu i odpinam wężyk z filtra i wynoszę cały filtr do schowka z narzędziami. Tylko trzeba pilnować żeby nic nie zalać i nie wysuszyć membrany czasem. 10 sekund roboty i miejsce pod zlewem ocalone :)

Planowany zbiornik - Reefmax.

Poczytaj dużo o Reefmaxie zanim kupisz bo ja bym się nie zdecydował nigdy. Kupujesz gotowy zestaw za kupę kasy, po czym się okazuje że wszystko trzeba wymienić (problemy z grzałkami, odpieniaczami, oświetleniem).

Według mnie lepiej złożyć od razu zestaw samemu niż płacić dwa razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

@kapitan - co do mojego wyboru zbiornika, to na forum siedzę już od wielu miesięcy i wszystkie tematy dotyczace reefmaxa mam sklepane - znam jego minusy, ale mimo wszystko pasuje mi kompaktowość. Mam co prawda w życiorysie projekty DIY przy poprzednich zbiornikach :) ale jednak nie podejmuję się na początku samodzielnej budowy wszystkiego. Wiem, że będę musiała pozmieniać/usprawnić pewne rzeczy dlatego planuję jakiś używany zestaw za rozsądne pieniądze - nawet są fajne ze 2 oferty na targowisku z moich okolic.

Co do osmozy to nadal sama nie wiem co zrobić - Ty @szczepan piszesz, że bezpieczniej na stałe, @kapitan, że odpina bez problemu... więc muszę to przemyśleć jeszcze... może ktoś jeszcze coś dopowie? czy lepiej na stałe ale z 2 prefiltrami czy odpinać ale mieć 3??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Myślę że z dwoma też spokojnie da radę, węgiel, sedymentacyjny 1 mikron, membrana + ewentualne DI.

W trzech masz przeważnie dwa sedymentacyjne, przedłuża to ich żywotność. Jak dasz 1 to szybciej się zapaskudzi i tyle (IMO).

Mówią też, że lepiej raz użyć filtra i napuścić dużo wody, niż używać go kilka razy. Podobno to skraca znacznie żywotność co widać na TDS. Dlatego ja zalewam dwie 20-stki i szczelnie zakręcam i mam spokój na 2 tygodnie.

Wątpię że będzie Ci się chciało codziennie latać z filtrem, podpinać/odpinać :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt z tym lataniem. Kurcze tylko że w zestawie Mini wkład jest 5 mikronów i węgiel :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja mam 10 mikro, węgiel, 5 mikro, osmoza 50gpd, żywica DI.

Jak będę zmieniał to dam 10/5 mikro, węgiel, 1 mikro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki.

W takim razie mam ostatnie pytanie - producent proponuje mi zakup tego zestawu Aquarius Plus, czy to jest dobry wybór? oczywiście przy założeniu, że jeśli się nie zmieści w szafce na stałe to będę sobie raz na jakiś czas podłączała a potem do schowka...???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Pewnie :) Tylko nie wysusz membrany (woda niech nie ucieka z filtra po odłączeniu od kranówy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwzględnij jeszcze to, że filtr DI powinien być ustawiony pionowo. Zestaw wygląda nieźle, ale za 10 zł więcej tzn. Aquarius + DI(Demi Aqua TIC) masz jeden prefiltr więcej - z tym, że ten zestaw będzie Ci zajmował więcej miejsca. Wydaje mi się również, że pojemnik na złoże DI w zestawie Aquarius Plus jest mniejszy - co oznacza częstszą wymianę złoża (to nie jest duży kłopot - ale jednak). Nie zapomnij o TDS - jest niezbędny. Co do Reefmaxa - ma wady i zalety. Ja go posiadam i jednak widzę zdecydowanie więcej zalet :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR,

kiedys mialem w reku taka tabelke i rzeczywiscie wynikalo z niej, ze im mniejsza wydajnosc tym czystsza woda. Chodzilo o kilka %, takze czy po 6-ciu tygodniach sie zmienia zywice czy po 7-miu, to chyba nie jest az takie wazne. Jednak warto choc troche dopasowac wydajnosc RO do zapotrzebowania. Nie kazdy lubi lub moze przez pol dnia ustawiac wiadro czy pojemnik w mieszkaniu tym bardziej, ze przewaznie na dolewke potrzeba wiecej wody niz do podmiany.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - no ja to rozumiem. Ale tutaj w watku padlo "100 gpd to za dużo . weź 35 lub 50 gpd " Ja mam teraz zdaje sie 75GPD. 50GPD jestem jeszcze w stanie scierpiec. Te 1,5h dluzej na zbieranie wody na podmianki (30l) niz w przypadku 75GPD nie stanowi problemu. Membrana jest tansza, kolejny plus. Czystsza woda - kolejny plus. Ogranicznik scieku tylko wymienic. Minus chyba to wiekszy odpad. Pytanie tylko czy faktycznie jest sens zmieniac na 50GPD czy 35GPD ? Dla mnie szczerze mowiac 75GPD jest ok. Ale moze robie blad ! ? :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi.

Mój wybór padł na zestaw Aquarius Plus, ale w drugim sklepie tego producenta, bo jest tańszy Aquarius Plus :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.