Skocz do zawartości
Trudna_Sprawa

Pytania dotyczące fish only

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;) Mam pytania dotyczące akwarium typu fish only.

1. Czy woda w tym akwarium musi pochodzić z filtra RO ?

2. Jaką sól polecacie ? Myślałem na AquaMedic meersalz,Instant Ocean,Reef Crystals i AquaMedic Reef Salt.

3. Jakie oświetlenie ? Wytarczy dzienne 10000K czy dzienne + aktytika ?

Korali nie planuję,ew. Xenie,Zoanthusy czi inne proste koralowce.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

1. Nie

2. Najtańszą

3. Wystarczy, kolor dobierzesz sobie tak żeby tobie się podobało, rybom to obojętne, a korali nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dekoracji,co myślicie o tufie wapiennym ? żywa skała nie będzie potrzebna ?,wiem że zadania są podzielone a większość informacji o fish only jest po angielsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja zakladal FO zadbalbym o RO tak jak w innym przypadku zakladajac akwarium morskie. W przyszlosci zaoszczedzi to wielu problemow z nalotem i plagami o ktorych mowa na forum na porzadku dziennym. Koszt zalozenia i wymiany wkladow znikomy do kosztow calosci. Zle parametry fizykochemiczne to wiekszy stres, ktory najczesciej wychodzi w postaci ospy

Sol moze byz z tych tanszych choc nie wszystkie maja dobry bufor PH. Najczesciej wychodzi to przy nizszych zasoleniach w ktorych rybom po prostu latwiej sie zyje.

Instatnt Ocean bedzie dobrym wyborem.

Oswietlenie wg uznania. Moc 0,3W - 0,5W na litr w zuplenosci wystarczy. Jaberdziej bajeczne jakie widzialem to kombinaja dwoch typow swietlowek firmy Giesemann

Przod Aquapink, tyl Actynic+ w odzielnych obudowach. (np Belki Hagen)

Filtracja: Mocny odpieniacz, wodka, Lampa uv nie kniecznie caly czas wlaczona. Napweno sie przyda.

Czesc zywej skaly dla wprowadzenia szczepow bakteri reszte wedlug pomyslu i zasobnosci kieszeni. Nie wahalabym sie rowniez uzywc substratow jako dodatkowego siedliska dla bkterii powszechnie stosowanych w akwariaach slodkowodnych.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi się wydaje to koledze chodzi, żeby dać parę rybek w 200 litrach - więc ja bym robił standardowo :) RO, żywa skała - kilka T5 i już :)

zawsze jak ktoś pisze fish only mamy na myśli fajne,raczej dość duże akwarium z rybami tylko FO - i tam już trzeba zrobić odpowiednio parę kwestii - ale jeszcze poczekamy na takie akwarium :) więc nie ma co pisać o silnym odpieniaczu - mega stabilnym ph itp...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie właśnie dlatego wolę FO od standartowej rafy,łatwiejsze w utrzymaniu,tańsze, i wg efektowniejsze bo bardziej interesują mnie ryby niż korale,wiem że dziwne no ale tak mam.Akwarium rzeczywiście ma 200l z miejscem na 2x T8,chyba mało (?).Co do ryb bardzo podobają mi się hepatusy no ale w 200l to chyba pomyłka.Błazny muszą być.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja: Mocny odpieniacz, wodka, Lampa uv nie kniecznie caly czas wlaczona. Napweno sie przyda.

Czesc zywej skaly dla wprowadzenia szczepow bakteri reszte wedlug pomyslu i zasobnosci kieszeni. Nie wahalabym sie rowniez uzywc substratow jako dodatkowego siedliska dla bkterii powszechnie stosowanych w akwariaach slodkowodnych.

masz lepsze rozeznanie na Wyspach, gdzie widze ze b popularne są w baniakach rybnych zewnetrzne filtry kanistrowe jak do słodkich.

Tego nie polecisz? Ciekawe jak te filtry sobie radzą w rzeczywistosci, jakie sa plusy i minusy ich stosowania?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak jak pisałem - zrób jak Ci się podoba - wpuść kilka błaznów - jakiś babeczki - jakaś magnificzka - ładna konstrukcja ze skały i już - sprzęt może być tani i średni... jak będziesz dbał o podmiany to będzie git...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co 300-350 ? Całość z życiem ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

masz lepsze rozeznanie na Wyspach, gdzie widze ze b popularne są w baniakach rybnych zewnetrzne filtry kanistrowe jak do słodkich.

Tego nie polecisz? Ciekawe jak te filtry sobie radzą w rzeczywistosci, jakie sa plusy i minusy ich stosowania?

Ja na początku śmigałem na kanistrowym Eheimie 2073. Tragedii nie było, woda kryształ bo tam filtracja mechaniczna jest ultra wydajna, żadnych farfocli w wodzie czy drobinek.

Wiadomo jak się kanistra nie czyści to może puszczać NO3.

Trzeba zwrócić uwagę czy dostosowany do morskiego (ceramiczne ośki wirników itd).

Eheimy Professional 3 są wszystkie dostosowane do morszczyzny.

Do środka substrat jak ktoś wspomniał i da radę w FO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300-350? jak w euro to... a nie .. też ciężko :)

zawsze się tak kończy - a my tu doradzamy jak poprowadzić typowe akwarium FO :) mocny odpieniacz :lol:

ale nick się zgadza :) trudna sprawa :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja koledze zapodam wątki o FO, tzn dwa, a było ich więcej

http://nano-reef.pl/topic/28966-akwarium-fo/page__p__265228#entry265228

http://nano-reef.pl/topic/36357-fish-only/

A niedługo, wstawię zdjęcia Skoczkowego FO :coffee:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech ile oni rzeczy robia tu na odwrot :realmad: Ale ogolenie filtry pulsacyjne wet dry ktore robi Eheim sie sprawdzaja. Na dodatek sa wersje do morskiego, dzialaja jako falownik i grzalka kiedy jest potrzeba. Ksztalt substratu uniemzliwia odkladanie sie detytrusu jak i sposob oprozniania komory filtra. Ciekawe machiny. Wszystko byloby OK gdyby dalo sie je zamontowac tak zeby to mialo rece i nogi przy morskim. Filtry te zasilane sa grawitacyjnie nie co uniemozliwia zasilanie oczyszyszczona woda z za odpieniacza. Albo masz wysoki sump i mega wysoki odpieniacz, albo kujesz wylewke i wstawiasz wgo w podloge :vava: .Drugi powod to zmiana pozomow wody wywolana praca filtra co przy malych systemach wywoluje zmany poziomu wody chlupotanie i zaklucanie pracy opieniacza.

Ja swoj trzymam bo wiem ze w przyszlosci bedzie okazja dac mu duzo roboty


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh no racja trudna sprawa z tym wszystkim,dalej będę się kształcił w tę stronę.Ale was męczę,ostatnie pytanie co z ozdobami ? Napewno tuf wapienny.Jest sens kupowania w zoologu sztucznych "korali" ? Wiem że to kwestia gustu ale czy ta farba nie będzie puszczać pod wpływem słonej wody ?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz sobie program tanked z animal planet tak nawet nie musisz znać angielskiego by widzieć jak to jest robione :) polecam Ci go jeśli robisz takie akwarium :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

ino nie sztuczne korale,lepiej xenii i capnelii wsadz do akwarium.2 sztuki t8 to mało dołóż chociaż 1szt T5 39W

Tylko sumpa sobie postaw bo odpieniacz to już porządny będziesz potrzebował.A z tymi kosztami to 350 zł kosztuje pompa do odpieniacza używana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ino nie sztuczne korale,lepiej xenii i capnelii wsadz do akwarium.2 sztuki t8 to mało dołóż chociaż 1szt T5 39W Tylko sumpa sobie postaw bo odpieniacz to już porządny będziesz potrzebował.A z tymi kosztami to 350 zł kosztuje pompa do odpieniacza używana.

no to się rozumie że nie sztuczne rafy chyba że kolega zamiast odpieniacza zastosuje Algae Scrubbe lub kombinacja Algae Scrubbe i odpieniacz :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto rozmawiać z "ułesańczykami",dosyć ciężko ale jakoś to idzie.Po konsultacji doszedłem do wniosku że raczej zastosuję kaskadę zamiast kubła,powód to bardzo częste otwieranie kubła i szybkie zużywanie się uszczelek co w moim przypadku jest nie do naprawy (chińszczyzna).Większość używa soli Instant ocean i raczej też tak zrobię.Nie dostałem odpowiedzi co do podłoża,w użyciu jest LS,pisek kwarcowy i kawałki korala.Chodzi o coś takiego: http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/naturalny-koral-5mm-morskie-malawi-tanganika-1kg-i1878665341.html

Co o tym myślicie ? Stosować się do amerykańskich metod czy nie mają sensu ? I jakie podłoże stosować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie używają w swoich FO gumowych koralowców tak samo jak nie przeszkadza im dno wyłożone piaskiem kwarcowym, pewnie wylanie betonu na dno też u nich przejdzie. Jeśli lubisz oglądać syf na piasku w formie Dino, Cyjano to możesz usypać na dno co ci się tylko podoba. Radzę wrócić do lektury tego forum.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwirek koralow 5 mm oznacza duzo gromadzacwgo sie syfu i wieczne zmagania z parametrami. A osobiscie proponuje zamiast czytac o poczynaniach kolegow z za oceanu podstawy podstaw przeczytac w jezyku polskim.

Kwarc to troszeczke inna postac "szkla" z niz ta z ktorego sklejone sa nasze akwaria. Dr Shimek pisze ze nawet argonitowy sie nie rozpuszcza.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.