Skocz do zawartości
LUK4344

Wspólny mianownik do powstania Dino

Przyczyny powstawania Dino  

120 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak? posiadasz obsad? - mam/mia?em Dino

    • G?ównie koralowce mi?kkie
    • G?ównie koralowce twarde
    • Obsada koralowców mieszana
    • Tylko ryby
    • Obecnie walcz? z plag?
    • Zwalczy?em plag? nic nie robi?c
    • Zwalczy?em plag? poprzez stosowanie AlgeaX
    • Zwalczy?em plag? poprzez stosowanie innych preparatów
    • Zwalczy?em plag? poprzez zaciemnianie zbiornika
    • Zwalczy??m plag? poprzez odsysanie
    • Zwalczy?em plag? - inne
  2. 2. Rodzaj o?wietlenia

  3. 3. Czy przed pojawieniem si? plagi wprowadza?e? zmiany w obsadzie i technice akwarium

    • Wprowadzone zosta?y nowe ryby
    • Wprowadzone zosta?y nowe koralowce
    • Do?o?y?em ?yw? ska??
    • Dosypa?em ?ywy piasek
    • Zacz??em stosowa? suplementacj?
    • Zmienia?em elementy filtra osmotycznego
    • Zmienia?em rodzaj o?wietlenia
    • Zmienia?em uk?ad cyrkulacji
    • Zastosowa?em poch?aniacze na po4/no3 itp.
    • Profilaktycznie stosuj? absorber na krzemiany
    • Inne


Rekomendowane odpowiedzi

... na takie plagi mozemy liczyc glownie przy nowych zbiornikach ze swieza solanka albo w zbiornikach gdzie nastapilo zalamanie systemu na skutek np:

-zbyt duzej podmianki,

-stosowanej chemii

-skoku temperaturowego,

-wprowadzajac albo rezygujac z pewnych rozwiazan np pellety, wodka, cyrkulacja, swiatlo, odpieniacz

rownowagi ktore z powodzeniem wykorzystaly bruzdnice i sinice.

Amen

zgadzam sie z tymi słowami!

Dodam, że najczęściej ludzie doszukują się roztomaitych przyczyn, podczas, gdy zbyt dużo wody podmieniają(nie mysląc np. o wspomnianych bakteriach), często na bogatej soli + sumplementacja żeby było jak w bajce. A efekt jest odwrotny.

Natomiast doszukiwanie sie winy w purigenie, rowiephos czy phosguardzie, czyli absorberach jak dla mnie to dedukcja na skróty. Wszystko co jest na rynku to są narzędzia ułatwiające nam obsługę baniaka. Niewłaściwe proporcje, nadmiar bogactwa wszystkiego co się leje w dobrej mierze moze przyniesc skutek odwrotny.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Czy absorber z JBL jest równie dobry jak z sery? Chodzi mi o silikaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dino bardzo długo i próbowałem wszystkiego co było opisywane na forum.

Odsysałem, zaciemniałem ,zmieniałem cyrkulacje ,dawałem absorbery na krzemiany i wiele innych.

A wystarczyło wymienić prefiltry i żywice i dino znikęło po 3 dniach i już się więcej nie pojawiło. Do dzisiaj mam spokój a było to jakieś 4 m-ce temu. Oczywiście TDS pokazywał 0 .

pozdrawiam


150L ,Koralia2, JVP-101 i JVP-100,Koralia Nano 1600, Odpieniacz onet z pompą Tunze Hydrofoamer Silence 9420.040, Dozownik DIY, Dolewka DIY, Oświetlenie DIY - 105 W Cree LED (White,Royal Blue,Red)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu walczyłem z glonami. Ostatnio zaczęło się poprawiać, bo miedzy innymi wymieniłem osmozę z prefiltrami i żywicę. Zastosowałem absorber silikatów bo miałem trochę tych silikatów w wodzie w akwarium. Jakież było moje zdziwienie jak znowu zaczęło się pogarszać i to nagle. Zacząłem analizować co mogło wpłynąć na rozwój wszystkich glonów. No3 mam prawie zawsze zero -test salifert, Zwiększając karmienie żeby chociaż trochę zwiększyć no3 do poziomu wykrywalnego kończyło się zwiększonym wysypem glonów.(chociaż nie wiem czy no3 dobrze mierzy bo kiedys miale walnięty test i cały czas pokazywał zero ale to była inna historia) PO-4 mam też 0,00 mierzone Hanką. Odkąd włożyłem absorber silikatów, to silikaty spadły w wodzie do poziomu lekko widocznego na testach ale zawsze jeszcze trochę był. Zacząłem sprawdzać obecność silikatów w wodzie z osmozy, moczyłem kawałeczki węży przez parę dni w szklance i później mierzyłem, podstawki też ze sprawdzonego źródła. Wczoraj doszedłem do wniosku że ostatni wysyp miał miejsce na drugi dzień po wymianie węgla aktywnego (używam od jakiegoś czasu węgiel firmy JBL Carbomec ultra (który nawiasem mówiąc w instrukcji ma napisane że nadaje się do morskiej wody). Wsypałem świeżą łyżeczkę węgla do szklanki i zalałem wodą z filtra RO-DI. Wyniki przedstawiam poniżej – jeden dzień moczenia.

cf7b0f569e5b3fa9med.jpg

To jest kolor tak mocno granatowy że prawie czarny! To nie jest osad z węgla bo to była wczoraj czysta woda!!

:wallbash:

Skąd tyle krzemianów w węglu aktywnym??? Z czego on jest robiony że wynik jest poza skalą???? Ćwierć szklaneczki węgla i zawartych w nim krzemianów oczywiście nieźle była konsumowana przez dużą ilość glonów, między innymi Dino i derbesia przez co nie było to tak bardzo widoczne na testach na obecność krzemianów. Absorber silikatów wyciągał co się dało z węgla aktywnego ale zaraz tracił właściwości absorbujące. Jak ktoś ma ten węgiel i ma test na krzemiany niech też sobie sprawdzi i poda wyniki. Może to jest wspólny mianownik w walce z Dino i innymi badziewiami.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra jakaś, przez takie produkty kręcimy się w kółko ...


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No o.k ale co może być przyczyną tak dużego stęzenia? Czy aby na pewno węgiel mógł zawierać tyle krzemianów? @tester to pytanie do Ciebie.

@nikel w twoim przypadku może to jest przyczyna że stosowałeś ten węgiel,ja stosuję najtanszy z filtusa i nic się po nim nigdy nie działo.

Ale co w moim przypadku jak mam PO4 0,00,NO3 0 czasem 2,SiO2 -0??

Czyżby bakterie nutrafin cycle??? czy może prochy do baiilinga z alle.....??? bo tylko te dwie opcje mi zostają.

Dziś zamowiłem nową żywice MB 20 mimo że TDS pokazuje 0.

@nikel ciekawy post czasem warto dążyć do takich spraw masz za to plusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Seroskiego


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dieter, myślę że filtus nie ma w sobie krzemianów ale jakbyś stosował węgiel taki jak mój czy inny zanieczyszczony to może dojść do sytuacji że na początku miałeś dużo krzemianów, rozwinęły się glony które konsumują krzemiany i teraz w zależności od ilości węgla utrzymujesz dozowanie krzemianów na poziomie optymalnej konsumpcji. Twoją wodę mierzyliśmy na krzemiany tylko raz. Ale nie dramatyzujmy, pewnie mój przypadek będzie jedyny.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:(

sorry niechcący dwa razy wysłałem więc wstawiłem buźkę.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu testu Nikel'a jestem w szoku :question: faktycznie u mnie też dino pojawiło się po zastosowaniu JBL Carbomec :wallbash: ale wcześniej nie wiązałem tego z węglem :realmad: Myślałem, że może te silikaty przeszły mi przez osmozę, bo membrana była już do wymiany, po żywicy miałem 003-005 i poszło kilka litrów takiej wody do akwa. Teraz wydaje mi się, że głównym winowajcą mógł być Carbomec. Wsadziłem absorber silikatów sery, zrobiłem zaciemnienie dwu dniowe, wymieniłem osmozę całą na nową, oczywiście węgiel JBL'a wyleciał i zobaczymy co to będzie z tym nieszczęsnym dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikel, mogłeś chociaż wesołą wstawić ;)

Czy przyjmujemy już znak równości pomiędzy dino a okrzemkami? Bo kiedyś obie plagi były rozróżniane, może ktoś skrobnąć się w tym temacie?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

@nikel no tak masz rację nie pomyślałem o tym że mogę dostarczać krzemiany tylko że glony je skutecznie absorbują i dlatego wychodzi mi zero! naprawdę mam piękny przyrost dino :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo nikel ze Ci sie pomyslales o weglu. Wlasnie o to chodzi zeby rozwazac rozne opcje. Kto by mogl przypuszczac ze wegiel jest tak zanieczyszczony. Winimy skale, jedzenie, tysiace innych rzeczy a nie pomyslimy o podstawach. A cudow nie ma. Jakos sie te krzemiany do wody dostaja. Plus ode mnie ze twoje sledztwo :) na pewno wiele osob przeanalizuje swoj wegiel.

Inna sprawa to sam wegiel. Naszym problemem jest to ze producenci wegla aktywnego sa nastawieni na wegiel do filtracji powietrza a nie wody. Proces produkcji takiego wegla to spalanie pewnych substancji organicznych (drewno, skorupy kokosow, torf) i syntetycznych polimerow w specjalnych warunkach, (obrobka termochemiczna) a nastepnie aktywowany w obecnosci dodatkowych odczynnikow (m.in. kwas posforowy!!! ale ich tam jest cala gama). To powoduje ze wegiel aktywny iest mocno zanieczyszczony. To jednak nie przeszkadza w filtracji powietrza. Do celow akwarystycznych wegiel musi byc dodatkowo oczyszczony. Tak naprawde nie wiemy jaki mamy wegiel i mozemy wierzyc tylko producentowi na slowo. Jak wykazal nikel okazuje sie ze nie zawsze :(

Jedyne co proponuje to zalewac parokrotnie wegiel wrzacym RO i czekac do wystygniecia. Proces nalezy powtorzyc kilkokrotnie. Wtedy 99% zanieczszyczen rozpuszczalnych w wodzie zostanie usunietych.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby z węglem nie było jak ze świetlówkami, że producenci "morscy" zamawiają węgiel w tej samej fabryce.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby z węglem nie było jak ze świetlówkami, że producenci "morscy" zamawiają węgiel w tej samej fabryce.

Skoro partię soli mozna spartaczyć przez czynnik ludzki, to co dopiero z węglem, którego dostawca jest matka ziemia: wegiel otrzymuje sie z wypalenia drzew, kokosu, a nawet ze spalonych opon. Jeden czynnik wystarczy, żeby ten absorber przyjął jakiś niepożądany dla morszczyzny syf... a droga od wypalenia do odbiorcy długa... Wegiel jest bardzo tani, ale proces kontrolowania jakości już nie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze, ja u siebie mam też węgiel JBLa... dzisiaj idzie do kosza


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że krzemiany są niewykrywalne w zbiorniku to znaczy tylko tyle, że nie jest ich aż na tyle dużo, aby glony i plagi nie mogły całej ilości skonsumować.

Robiłem u siebie testy na krzemiany i wynik był zawsze 0 a jakoś po zastosowaniu absorbera na silikaty Dino zawsze ustępuje (w moim akwarium)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ok wychodzi na to że dochodzimy do wniosku - krzemiany = dino.

Ciekawe, że amerykańce jeszcze do tego nie doszli na forach, a u nich solniczka w każdym domu stoi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze raz z uporem maniaka spytam:

Czy Waszym zdaniem dino (dinoflagellates) i okrzemki (diatoms) to to samo?

(dla porównania - klik - )

Moim skromnym zdaniem to dwie różne namiętnie ze sobą mylone plagi, ale chętnie poznam inną argumentację.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy, wiem że są mylone, wystarczy poczytać stare posty. Drogą dedukcji doszedłem do węgla widząc nagły przyrost różnych badziewi włącznie z dino na drugi dzień od wymiany węgla. Na testach siO2 wyszedł kosmos, więc może to krzemiany, siuśki Maniuśki lub cokolwiek innego co powoduje zafałszowanie testów i nagły wzrost glonów.

Zaburzenie parametrów w akwarium chociażby jakąś toksyną z produkcji trefnego węgla może spowodować wysyp dino. Czy to jest jakaś argumentacja?

Moim zdaniem okrzemki to jest pikuś przy dino.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale inaczej walczy się z okrzemkami, a inaczej z dino. Wysokie krzemiany = wysyp okrzemków, które pójdą sobie precz po wyczyszczeniu wody z SiO2. A dino to już inna bajka i utrzymuje się nawet przy zerowych krzemianach. Tutaj wszystko zostało wsypane do jednego wora, z podaniem zasady krzemiany => dino. Moim zdaniem jest to błąd, a podstawą przy walce z plagą jest jej właściwa identyfikacja. Jak ktoś ma dino, to nie pomogą absorbery krzemianów i super czysta woda po RO/DI - przekonałem się o tym na własnej skórze. Ale jeżeli się mylę, to chętnie dowiem się, gdzie tkwi błąd w rozumowaniu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diatom Algae czyli Okrzemki mylone czasem z dino ponieważ czasem występuje okrzemek tzw. wstążkowy jest podobny do dino tylko nie ma glutów bąbli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dino pojawiło się po dosypaniu piasku.Z początku było dokładnie na obszarze dosypanego piachu i z czasem się rozprzestrzeniło.Dałem chemiclean i odsysałem resztę.Pomogło i do dziś od roku spokój.Co do węgla firmy JBL moim zdaniem jest to kompletny szajs.Przepraszam że tak się wypowiadam o ich wyrobie ale mogliby coś z tym zrobić a nie wpuszczać ludzi w maliny.Drogi a klarowanie wody beznadziejne w porównaniu do innych firm nawet tych niemarkowych.Obecnie stosuję węgiel firmy Tetra Tec i jak spojrzę z boku na akwarium po długości 240cm woda idealnie bezbarwna, dosłownie kryształ.Przy JBL przebarwiona w kierunek zieleni ,a stosowałem go kilka razy i zawsze efekt był ten sam .


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.