Skocz do zawartości
lukas.piotr

wieloszczety

Rekomendowane odpowiedzi

To swinstwo nalezy do grupy nocnych sprzataczy zyjacych na padlinie i odpadkach. Akwarysci je wywlaja bo czasami zdaza sie ziazia w paluszek, a to naprawde pozyteczne stworzenia. Ja bym zostawil


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, jak robak ma mniej niż 10 cm to możesz go zostawić, nie powinien szkodzić ale bezpieczniej było by go spławić.

Jak będziesz go wyciągał to pewnie zobaczysz jak się dzieli :) One tak robią w zagrożeniu, dzielą się na kawałki po to by przynajmniej któryś przetrwał.

Ja miałem takiego który miał ponad 60 cm, podzielił się na 4 kwałki.

Edit: Tak jak pisze G. Dyzma, jak mały to zostaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

czy istnieją naturalni wrogowie ?? po prostu coś co mogło by to zjeść

Krewetka boksująca (Stenopus hispidus) i (po tutejszemu) Arrow Crab (Stenorhynchus seticornis) zjadają wieloszczety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To swinstwo nalezy do grupu nocnych sprzataczy zyjacych na padlinie i odpadkach. Akwarysci je wywlaja bo czasami zdaza sie ziazia w paluszek a to naprawde pozyteczne stworzenia. Ja bym zostawil

święta prawda wejdę w każdy zakątek gdzie jest coś do zjedzenia czyszczą akwarium poza tym nie widać ich w dzień więc nikomu nie wadzą powstał mit że one są szkodliwe (fakt niektóre tak) ale większość to spokojni pożyteczni mieszkańcy naszych akwariów

PS kiedyś w 60 litrach miałem 40 cm wieloszczeta i nic mi nie robił korali nie zjadał, ryb nie zjadał, a zjadał resztki pokarmów :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam tego sporo, bylo na skale jak przywiozlem.

mam 2 wielkie wiec musze je usunac bo naprawde brzydko wygladaja.

zywia sie detrydusem, odpadkami, znajda wszystko i w kazda dziure wejda jak pokarm nie zostanie zauwazony przez rybki i wpadnie gdzies gleboko to go znajda.

naleza do niezbyt ladnie wygladajacej ekipy sprzatajacej.

padl mi slimak, pare godzin i zostala po nim pusta muszla, tak szybko sie z padlinka uwinely :whistle:

ZOSTAWIC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz nie wyglądają ładnie to już kwestia gustu :)

powiem tak moja mama nie przepada za wszystkim co na obłe ciała i przypomina węże a jednak jej się podobają

ale ich pożyteczność jest bezcenne


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W Azji by powiedzieli że wręcz ślinka cieknie na widok takiego wieloszczeta :)

worms.jpg

Mniam, mniam mamo, pyszny ten wieloszczet :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aj aż mi się odechciało jeść :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leeeeeeeh dzisiaj wlaczylem swiatlo w sumpie i zobaczylem jak cos spierdziela grzeblem a tam wieloszczet taki z 4 cm teraz sie zastanawiam skad sie wzial w sumpie czy mial warunki takie do rozwoju czy wplynol jakos :) i nasuwa sie pytanie czy mam w akwarium cos wiekszxego skoro to znalazlem w nocy nic nie zauwazylem ...


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki jak ktoś kiedyś napisał nie wyjdzie z akwarium i nie zje psa lub kota, należy zostawić go w spokoju.

To element naszych systemów który ma coś do zrobienia w akwarium


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@autor wątku: jak już masz takie mordercze zapędy to poczytaj o pułapkach na wieloszczety.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym wieloszczetem jest tak jak Grześ Dyzma pisze ja mam w zbiorniku i jest nie szkodliwy dla wszystkiego co tam żyje co prawda odkryłem go nie dawno ale mi nie przeszkadza i jest pożyteczny


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super ,fajne i pożyteczne , ale trzeba pamiętać ,ze nie wszystkie ,mam w zbiorniku okaz około 80 cm nie potrafię go złapać nałamał już z wiadro korali, robi z ich szkieletów jak by kopce pomiędzy skałami ,wystarczy ,ze jakiś nie jest przyklejony ,przenosi naprawdę duże korale ,atakuje ryby ,rozważam rozebranie akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A boksująca go nie atakuje? Moja ze starości chyba padła ale jak żyła to by takiego poszatkowała na stadko mniejszych i miała wyżerkę na pare dni ;).


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie niestety ofiarami były slimaki turbo. 2 zostały podstepnie zaatakowane i teraz mam muszelki na półkę.

Tapatalk HD


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dotykaj bo się wbijają takie włoski


300l + sump 100l, 55kg LR, 36kg LS, 2xTUNZE 6000, obieg DELTEC HLP 4040,oświetlenie HQI 150W +4 x39W ściemniane, APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wyglądają podobnie. Czy też są pożyteczne? Narazie nie zauważyłem żeby zjadały korale, choć kilka ślimaków turbo już nie ma

l58k.jpg

m2ho.jpg


4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wieloszczety tylko cierpliwość . Proponuję wieczorem zaopatrzyć się w oświetlenie nolcne i obserwować akwarium wcześniej czy później wieloszczet wyjdzie i za pomocą pęsety można go usunąć, uważając aby go nie urwać bo rozmnaża się przez podział i będą 2 szt. Są też pułapki lecz ja ich nie używałem


Akwarium 300l+70l sump+żywa skała ok 45kg+cyrkulacja 1x3500l+wave meaker WM-3 +UV18W +1x150w HQI+2x39W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.