Skocz do zawartości
Gość kapitan

Tunze Nanostream 6045 vs Koralia Evo 4000

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Witam Panie i Panowie :welcome:

Po tych kilku miesiącach prowadzenia akwarium morskiego i nabywania doświadczeń przekonałem się, że jednak zmienna cyrkulacja to jest to co cieszy korale jak i (przede wszystkim) oko akwarysty.

Do tej pory korzystałem z cyrkulatorów JVP-101 i jeszcze jakiś czas temu chciałem kupić zestaw z kontrolerem (2pompy, lub 4 pompy) które można na wyspach dostać za kilka groszy, ale startowanie na wstecznym lub brak startu i oczekiwanie na popych które charakteryzują te pompki kompletnie dyskwalifikują je do zastosowań z kontrolerem gdzie będą wciąż włączane i wyłączane.

Rozejrzałem się po sklepach i doszedłem do wniosku że jak te JVP mają 3000l/h (pewnie mniej) to nie zaszkodzi jeśli wezmę troszkę mocniejsze. Będą zamontowane w kostce na tylnej ścianie i docelowo jedna z nich ma zakręcić wodą w prawo, wyłączyć się i druga ma zakręcić wodą w lewo. Myślę, że taka moc (4000l/h) wystarczy do akwarium o boku 65cm.

Padło na 2x Tunze Nano 6045, lub 2x Koralię Evo 4000.

I teraz tak wyczytałem:

Kultura pracy - Tunze super, Koralia super - chociaż są doniesienia że niektóre modele klekotają w chwili startu, więc w zmiennej cyrkulacji gdzie pompy będą się nawzajem zmieniały w pracy byłby to "pain in the ass" :)

(jak klekot przypomina ten jaki ma na starcie JVP-101 to wymiękam).

Wykonanie - Tunze łamią się mocowania ale da się "tuningować" i ustawiać strumień w bardziej elastyczny sposób, Koralia brak wad.

Wydajność - Tunze skrytykowane że nie mają takiej mocy jak odpowiadające im konkurencyjne pompy ponieważ ich strumień jest bardzo rozproszony, Koralia podobno fajnie i jeszcze odrobinkę bardziej energooszczędna od Tunze. Tunze mają regulację mocy.

I nie wiem co powiedzieć. Tunze niby topowa firma, a z recenzji wychodzi że mają sporo wad.

Prawdę mówiąc z wyglądu bardziej podobają mi się Tunze, ale te łamiące się plastiki i "rozproszony" strumień mnie martwią. W wielu wypadkach na rzecz Koralii była cena, ale w Dublinie te pompki są w tej samej cenie, również w tej samej są kontrolery do nich.

Najlepiej by było zobaczyć obie w akcji, ale nie mam takiej szansy,a na YT nic nie ma.

Muszę zdać się na doświadczenia forumowiczów, bo wywalić kasę łatwo, a wolałbym ją zainwestować dobrze :)

Dzięki :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak niby chcesz sterować Tunze? Włącz wyłącz? One chyba są na 220V niesterowalne, chociaż mogę się mylić...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowych pompach Tunze plastiki sie nie łamia nie wiem skąd masz takie informacje?

Mam model 6045 od 4 lat i nie narzekam.Poza tym to Koralie daja rozproszony strumien a Tunze węzszy ale o wiekszym zasiegu.Przy zalaczaniu tez terkocze wiec ta 6045 do sterowania raczej sie nie nada,chyba ze to bedzie wlaczanie najwyzej raz gora 2 razy dziennie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia ma wadę o której nikt nie pisze mi po roku wyrobilo się gniazdo w którym siedzi oska,teraz wystaje z obudowy,i wylondowala w szafie


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A jak niby chcesz sterować Tunze? Włącz wyłącz? One chyba są na 220V niesterowalne, chociaż mogę się mylić...

No tak, na kontrolerze pisze że nadaje się do wszystkich pomp Tunze, ale trzeba doczytać, że 6025 i 6045 nie mają takiej możliwości ;p No i piszą że tylko 6025 i 6045 terkotają na starcie.

No to po temacie. Porozglądam się jeszcze i pewnie wezmę te Koralie bo Tunze 6055 zrobi mi Huragan Katrina w baniaku.

Szkoda bo z wyglądu podobały mi się Tunze.

Dzięki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thomash666

Ale gość wyraźnie napisał że chce zmienne falowanie z kontrolera więc jeśli z suwaczkiem to jeszcze musiałby Greka zaadoptować żeby mu tym suwaczkiem cały czas suwał - z wyłączeniem sjesty i jeszcze kilku godzin przerwy na kawę ...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan, ale sterownik do koralii wcale do najtańszych nie należy. Także może się okazać że Tunze i kontroler nie wyjdzie dużo drożej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Nie czytałem wcale o 6055, może w takie pompki zainwestuję.

Docelowo mają być pod kontrolą Tunze 7092

Tunze_7092.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thomash666

Ale gość wyraźnie napisał że chce zmienne falowanie z kontrolera więc jeśli z suwaczkiem to jeszcze musiałby Greka zaadoptować żeby mu tym suwaczkiem cały czas suwał - z wyłączeniem sjesty i jeszcze kilku godzin przerwy na kawę ...

Grek jest jakimś rozwiązaniem...

Napisałem to po to, by więcej nie brał pod uwagę 6045.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, nie pozostaje mi nic innego jak jechać do sklepu i zobaczyć na żywo gabaryty tych 6055 jak będą akceptowalne to biorę.

:welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, na kontrolerze pisze że nadaje się do wszystkich pomp Tunze, ale trzeba doczytać, że 6025 i 6045 nie mają takiej możliwości ;p No i piszą że tylko 6025 i 6045 terkotają na starcie.

No to po temacie. Porozglądam się jeszcze i pewnie wezmę te Koralie bo Tunze 6055 zrobi mi Huragan Katrina w baniaku.

Szkoda bo z wyglądu podobały mi się Tunze.

Dzięki :thumbup:

Nie zgodzę się z tym.

Ja miałem dwie 6055 w 200L na sterowniku i było super.

Kwestia regulacji na kontrolerze.

Teraz w większym tez mam ten sam model i jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

No to po temacie. Porozglądam się jeszcze i pewnie wezmę te Koralie bo Tunze 6055 zrobi mi Huragan Katrina w baniaku.

Szkoda bo z wyglądu podobały mi się Tunze.

Dzięki :thumbup:

Jak masz takąmożliwość weź Tunze 6055 tylko z kontrolerem 7096

nie zrobi Ci huraganu nie ma takiej opcji, :welcome:

mam zainstalowane 8 szt 6055 w swoim zbiorniku i śmigają aż miło :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6055 moje 4 szt są na 370 litrów pod kontrolerem 7095 rewelka , falowanie jak dla mnie najładniejsze i małe i ciche ,miałem na samym początku jvp masakra


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ten 7096 wypasiony, obejrzałem filmik w 3 odcinkach na youtube, ale trochę na wyrost jak na takie małe kwadratowe akwarium jak moje :) Ale za to daje możliwość rozwoju.

6055 moje 4 szt są na 370 litrów pod kontrolerem 7095 rewelka , falowanie jak dla mnie najładniejsze i małe i ciche ,miałem na samym początku jvp masakra

Gabaryty i wygląd to duży plus Tunze, tu się zgodzę. JVP od biedy ujdzie, ale jak chcesz coś pokombinować to kompletna porażka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam,

Jak myślicie czy taka Tunze 6045 będzie wystarczająca do zbiornika dł. 120cm ?

Czy jej moc jest porównywalna do JVP 102 5000l/h ?

Czy ten suwaczek spełnia swoje zadanie tzn. zmienia przepływ czy nie bardzo ?

Pompa robi raczej szeroki strumień czy wąski ?

Dodam, że nie szukam sterowalnych pomp tylko zwykłych. ew zastanawiam się nad 6065

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zbiorniku 90cm szału nie robi więc przy 120 bedzie lipa. Jvp w przeciwieństwie do tunze wypłukuje mi piach z dna, ale jest o wiele większa.

Odświeżam,

Jak myślicie czy taka Tunze 6045 będzie wystarczająca do zbiornika dł. 120cm ?

Czy jej moc jest porównywalna do JVP 102 5000l/h ?

Czy ten suwaczek spełnia swoje zadanie tzn. zmienia przepływ czy nie bardzo ?

Pompa robi raczej szeroki strumień czy wąski ?

Dodam, że nie szukam sterowalnych pomp tylko zwykłych. ew zastanawiam się nad 6065

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj zbiornik tez ma 120 cm i dwie pompy (Tunze), z jednej 5,5 tys. litrow a z drugiej 12 tys. Kontrolerem mozna to fajnie opanowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.