Skocz do zawartości
erich1980

Lampy a pokrywa

Rekomendowane odpowiedzi

Musze bezwzględnie ograniczyć wilgoć w mieszkaniu (1000l otwarty zbiornik). Jednym z niezbędnych środków jest przykrycie korony lub instalacja szyby pod lampami. Które rozwiązanie będzie lepsze? Czy moje lampy T5 HAILEA 4T5HO mogą pracować w zamkniętej obudowie czy raczej szybko ulegną zniszczeniu przez wilgoć?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym korony nie zamykał .Może lepiej jakiś pochłaniacz wilgoci lepiej wstawić . Kolega tak rozwiązał ten problem u siebie .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System wentylacyjny jest raczej sprawny. Mam szyb z dwoma otworami w aneksie kuchennym i jak sprawdzam to zaciąga tam powietrze. Wilgotność jest bardzo wysoka - około 90% podejrzewam a dokładnie zmierzę jak kupię dziś higrometr.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodem może być również niedostateczny napływ świeżego powietrza. Kominy moge nie pracować właściwie jeśli nie mają odpowiedniego napływu powietrza o niższej temperaturze z zewnątrz. Komin grawitacyjny działa właśnie na zasadzie różnicy ciśnien pomiędzy wlotem i wylotem, dlatego np. zdarzają sie dni kiedy zamiast cugu mam cofkę powietrza przez komin do mieszkania.

Warto okna pcv uzbroic w tzw nawietrzaki okienne kóre działaja automatycznia. Specjalna taśma zwiąksza napływ powietrza z zewnętrz jeśli wilgotność powietrza wewnątrz za bardzo wzrośnie. Ja w mojej spółdzialni stosuję takie nawietrzaki www.aereco.com.pl - weź te higrosterowane , chociaz teraz wprowadzili nawet dwusystemowe działajace także ciśnieniowo właśnie.

To spory baniak wiec problemy z wilgocią mnie nie dziwią.

pozdro


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność jest bardzo wysoka - około 90% podejrzewam

Mało prawdopodobne, miałbyś kondensację na większości powierzchni w domu (szyby, meble, lustra, kafelki itp.).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim pierwszym akwarium zastosowałem szyby. Tanie, skuteczne rozwiązanie. Jednakże co kilka dni trzeba było wycierać kurz, a co dwa tygodnie moczyć je w wodzie aby zmyć osady soli. Można zastosować plexi (mniejsze straty światła) ale wygina się pod wpływem ciepła ze świetlówek.

Lampy można również umieścić w koronie gdzie tylko dół lampy będzie nad powierzchnią wody w akwarium a reszta lampy będzie w "suchym".

Pozdrawiam z daleka

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy osuszacz powietrza może pomóc czy raczej będzie to mało skuteczny pomysł?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie jak koledzy, którzy twierdzą, że zamknięcie od góry zbiornika to zły pomysł. Utrudniasz w ten sposób wymianę gazową i podgrzewasz wodę. Jeśli z czymś popróbować to z płytą z poliwęglanu, plexy czy szkła tak by na około miała min.5cm szczelinę a była zamocowana do podwieszanego oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy osuszacz powietrza może pomóc czy raczej będzie to mało skuteczny pomysł?

Serio - zacząłbym od uczciwego pomiaru wilgotności w pomieszczeniu. Przy akwa Twojej pojemności i różnicy temperatur 22-26 stopni w ciągu doby paruje Ci około 5l wody, co przy sprawnej wentylacji i standardowym założeniu, że tylko jeden człowiek na dobę wydala około 1000g pary wodnej oraz uwzględnieniu wszystkich innych czynników (rośliny, gotowanie, pranie itp.) oznacza, że (szczególnie zimą, gdy ogrzewanie przesusza powietrze) odwilżanie nie jest potrzebne, bo nie przekraczasz wilgotności względnej na poziomie 65%...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim baniaku parowanie wody dobowe jest o wiele większe aniżeli 5 litrów na dobę . U mnie przy baniaczku 650 litrów + sump jakieś 150 litrów - łącznie 800 litrów parowanie jest na poziomie 6-7 litrów na dobę . Osuszacz powietrza :thumbup: , czy też jak już wcześniej pisałem pochłaniacz wilgoci będzie dobrym rozwiązaniem . To tylko moje przemyslenia i tak bym zrobil .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przy 800 litrach mam w oknie zainstalowany własnie ten nawiewnik higrosterowany

i praktycznie nie mam problemu z wilgotnością


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki osuszacz powietrza zbiera kubek wody w miesiac. jak to sie ma do parowania kilku litrow dziennie? To chyba tylko takie uspkojenie sumienia. Tomasz Młot, dzieki za odrobine teorii, plus za to dla Ciebie. teraz juz wiem po co mam te wywietzniki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież nie siedzicie przy wiecznie zamkniętym mieszkaniu, jest jakiś obieg powietrza który sprawia że ta odparowana nie kumuluje się w jednym pomieszczeniu. przy wilgotności 90 st to chyba masz mokre szyby w kredensach??


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to zmierzoną wilgotność 90% miałem jakiś rok temu miesiąc po zalaniu zbiornika. Facet przyszedł sprawdzać wilgoć w komórce i żona przyprowadziła go do mieszkania przy okazji ;) Faktycznie wilgoć była jak diabli, zaparowane szyby i wręcz mokre podłogi. Grzyb w kątach pojawił się jakiś miesiąc później. Mieszkanie wietrzy się kilka godzin dziennie więc przewiew jest a mimo to "czuć" akwarium jak się wchodzi. Nawiewniki mam cały czas otwarte, ponadto wyczyściłem kratki wentylacyjne i od jakiegoś czasu jest wyraźnie lepiej.

Wczoraj kupiłem higrometr i pochłaniacz wilgoci. Mieszkanie było solidnie przewietrzone około 1700-1800

i wskazywał wilgotność na poziomie 42%. Do około 10 rano wzrosła do 54%. Problem najwyraźniej istnieje jakkolwiek wydaje się być do opanowania przy regularnym wietrzeniu mieszkania. Tym niemniej bagatelizować go nie mogę.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.