Skocz do zawartości
opaczek

Dwie osmozy/osmoza w szeregu zamiast DI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie, czy ktoś próbował podłączyć dwie membrany, tak aby współdziałały za sobą? Wiadomo nic trudnego, wyjście jednej jest zarazem wejściem drugiej, wspólnie łączymy oba ścieki do jednego ogranicznika i uzyskujemy na wyjściu eleganckie 000, praktycznie niezależnie od stopnia załadowania zbiornika. Wszystko pięknie, tylko jak zrobić aby zadziałał zawór czterodrożny? Gdyż przy takim połączeniu ani przy złączeniu obu wyjść czystej wody w jedno wejście przed zaworem poza podniesieniem TDS nic nie dało.


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tylko między mębranami trzeba dać pompe podwyższającą ciśnienie aby druga membrana mogła prawidłowo pracować.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że pompę to wiem, ale czy bez niej się da ?


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowane rozwiązanie - w układzie musi być pompa podnosząca ciśnienie, ilość ścieku ogromna, a i tak bez pewności uzyskania zera na wyjściu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jak dam DI w obieg to wzrasta TDS do 30 :) a prefiltrów zasadniczo mam 5. jeden 20 mic na wejściu do mieszkania, potem 1 mic - węgiel blokowy - węgiel liniowy - 1 mic i do zaworka

to juz lepiej zwiekszyc iosc prefiltrow i DI - ale to moje skromne zdanie


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że pompę to wiem, ale czy bez niej się da ?

Bez pompy ? oczywiście między ro nie da rady.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prefiltry - osmoza - DI i mam nadzieje że każde złoże osobno płukałeś z syfu - . ile woda ma na wejsciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakas pomylka, membrany nie zatrzymaja wszystkich silikatow, DI tak. Masz cos zlego w DI, skoro zamiast obnizac to podnosi zanieczyszczenie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jam mam wlasnie taka instalację, ale mocno rozbudowaną:

1 Osmoza z 3 prefiltrami i pompą wzmacniającą cisnienie ale z dwiema membranami podłączonymi tak że odciek z 1 membrany wchodzi na wejscie drugiej membrany i dopiero do ogranicznika wypływu.

Woda w studni ponad 400ppm na TDS, po tej osmozie okolo 18 ppm. woda z niej zbiera się w zbiorniku przeponowym 50L.

wydajność tego urządzenia to okolo litr na 2 minuty wody RO.

2) Osmoza 2 złożona z pompy ładującej i membrany, bez prefiltrów. ogranicznik na wylocie.

uzysk z niej to woda na poziomie 5ppm w ilosci 1L/4minuty. Dodam ze membrana nie jest nowa, niedługo chce wymienić, bo kupiłem używkę.

Taką wodę wpuszczam na DI, druga osmoza jest uruchamiana jako automatyczna dolewka. Odcieku jest 1L/2 minuty o czystości 50ppm około, świetnie się nadaje do pralki :) w celu oszczędzania proszków; niestety trzeba sie ręcznie bawić w noszenie i wlewanie wody do szufladki na proszek.

Swoją drogą na tej pierwszej osmozie mam jeszcze podłączoną zmywarkę, co daje oszczędności na nabłyszczaczach, jedna kostka "ludwika" do zmywarek doskonale myje nawet b. tłuste naczynia nie pozostawiając zacieków.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może powinno być jakieś inne złoże niż to przystosowane do celów spożywczych? Miałem poprzednio oszukany wkład, tylko 1/3 była załadowana. Odgrzebałem stary, napełniłem purolitem zdaje się i też nic, w pewnym momencie było naprawdę nisko a potem podskoczyło wyżej niż normlanie. Taka sytuacja miała miejsce zarówno na wolnym wylocie jak i w układzie ze zbiornikami. Może danie w układ pompy co pomoże? Właśnie, może ma ktoś z Was permeate pump? Czy warto w nią zainwestować?

To jakas pomylka, membrany nie zatrzymaja wszystkich silikatow, DI tak. Masz cos zlego w DI, skoro zamiast obnizac to podnosi zanieczyszczenie.


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wlozyc znana, dobra zywice MB20 i wtedy sprawdzic. Moze pojemnik na zywice jest za maly lub zla zywica?

Przeciez nawet sama zywica mozna wszystko odfiltrowac, wiec nie ma co kombinowac z kilkoma membranami pompami itp.

Za RO podlaczasz DI i nie ma cudow, musi dzialac. :welcome:

Ile TDS pokazuje za kranem, ile za RO i ile za DI ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na twoim miejscu sprawdziłbym działanie każdego prefiltra osobiście, membrane i DI. Zdaża się że złoża czy membrana są fabrycznie uszkodzone. Ja mam na wejściu 450 ppm dwa filtry mech. dwa węgle potem membrane po której woda wychodzi 5-10 ppm i DI o podwójnej wysokości po którym woda ma 0 ppm.

Może to banalne i mam nadzieje cię nie urazić ale nie masz może podpiętego w obieg mineralizatora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez membrana dziala jak sito wiec to co przeleci przez "oczka" jednej membrany przeleci i przez druga. Pomysl wydaje sie byc kiepski.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za RO jak puste zbiorniki między 7-9, rośnie wraz ze wzrostek ciśnienia w pojemnikach. Przy całkowicie zamkniętym dopływie przez zawór i pełnym napełnieniu pokazuje 23. Z kranu leci 492 ppm, a przed membraną mam od 280-445 (przy zamknięciu i pełnym układzie). Za żywicą było nawet 30, cały wkład 10" jest załadowany, są delikatne wkłady z fizelinki, więc nie ma wielkich oporów.

Warto wlozyc znana, dobra zywice MB20 i wtedy sprawdzic. Moze pojemnik na zywice jest za maly lub zla zywica?

Przeciez nawet sama zywica mozna wszystko odfiltrowac, wiec nie ma co kombinowac z kilkoma membranami pompami itp.

Za RO podlaczasz DI i nie ma cudow, musi dzialac. :welcome:

Ile TDS pokazuje za kranem, ile za RO i ile za DI ?


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mineralizator i owszem jest ale na drugim odejściu, wylewkę mam podwójną, więc mineralizator i infrared typowo spożywka, druga wylewka tylko uprzednio ma filtr węglowy. Zasadniczo bezpośrednio do akwa idzie woda z pojemników, nie przechodzi po drodze przez żadne przeszkody poza typowymi oporami przepływu, ale i tak nie jest źle bo praktycznie czas wypływu 30 l zawsze wynosi 15 min (droga od 3-4 m). A podłączenie 2 membran daje eleganckie 0, czy to przy zamknietym układzie, czy też na wolnym wylocie, tylko że jak pisałem nie mogę powstrzymać wypływu przy zamkniętym układzie oraz zakręconych zaworkach do zbiorników. Faktycznie pewnie trzeba by dać jakąś pompę.

nadmienię, że membranę zmieniłem na dniach, wyczyściłem obudowę, sprawdziłem szczelność, posmarowałem uszczelki, poprawiłem uszczelnienia na gwintach, nic nie cieknie, nie syczy. Filtry mech przed membraną mam 3 i też 2 węgle.

na twoim miejscu sprawdziłbym działanie każdego prefiltra osobiście, membrane i DI. Zdaża się że złoża czy membrana są fabrycznie uszkodzone. Ja mam na wejściu 450 ppm dwa filtry mech. dwa węgle potem membrane po której woda wychodzi 5-10 ppm i DI o podwójnej wysokości po którym woda ma 0 ppm.

Może to banalne i mam nadzieje cię nie urazić ale nie masz może podpiętego w obieg mineralizatora?


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kranu 492

a za RO ????????

Nic nie rozumiem. Mozesz puscic wode, odczekac z 15 minut i powiedziec, jakie masz wyniki TDS przed RO, za RO i za DI ?

Nic nie krec zaworami tylko pusc to tak, jakbys mial zbierac wode. OK?

Mysle, ze albo DI jest za male, albo woda plynie jakims kanalikiem nie przechodzac przez zywice...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja zbieram wodę do zbiorników pod ciśnieniem, inaczej się nie gromadzę, więc tak jak pisałem:

z kranu 492, pisałem do dostawcy, odpisali że od nich wychodzi woda mająca 357, więc możliwe, że tyle po drodze zbierze;

przed RO - między 280 (jak puste zbiorniki) oraz 445 jak układ jest w pełni pełny;

po RO maksymalnie do 7 schodzi;

po RO i DI podskakuje do 30

Z kranu 492

a za RO ????????

Nic nie rozumiem. Mozesz puscic wode, odczekac z 15 minut i powiedziec, jakie masz wyniki TDS przed RO, za RO i za DI ?

Nic nie krec zaworami tylko pusc to tak, jakbys mial zbierac wode. OK?

Mysle, ze albo DI jest za male, albo woda plynie jakims kanalikiem nie przechodzac przez zywice...


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.