Skocz do zawartości
Gość Leon

Olałem podmiany

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie rekord bez podmian to 6 miesięcy, obowiązki, czekaliśmy na nowe babe, remont i tak poszło. Był to mały przełom w baniaku, zawsze miałem jakieś glony, badziewia chciałem w sumie zlikwidować baniak aż tu niespodzianka. Pewnego dnia woda krystalicznie czysta, cjano zeszło a wszystkie korale napompowane. Były to początki baniaka więc wywnioskowałem że akwa wreszcie po ponad roku dojrzało a ja podmieniając często wodę wstrzymywałem rozwój bakterii nitryfikacyjnych. W sumie tak na prawdę do końca nie wiadomo co się stało. Teraz z podmianami tak strasznie się nie spieszę :)


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim,

mysle ze po 6-ciu miesiacach nastapilo wyjalowienie wody. Glony zaczely glodowac, korale tez, dlatego sie papowaly. 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekaw jak wygląda spadek zasolenia w takim baniaku bez podmianek przez dłuższy okres czasu?

Stani, korale pompują się jak są głodne? Utarło się, że pompują się jak jest im dobrze, więc zaciekawił mnie temat:)


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekaw jak wygląda spadek zasolenia w takim baniaku bez podmianek przez dłuższy okres czasu?

Stani, korale pompują się jak są głodne? Utarło się, że pompują się jak jest im dobrze, więc zaciekawił mnie temat:)

Stani może mieć rację.Ja dokarmiałem swoja plerogyrę dosyć intensywnie i prawdopodobnie przetsała się pompować wlaśnie z lenistawa.Miała pełny tyłek <_<


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Bez laboratorium się tego nie sprawdzi. Zakładając, że po pół roku bez podmian system jest wyjałowiony (skimmer chodzi, zero podmian, obsada je i wciąga nutrienty) i przez to korale się pompują stajemy w sprzeczności z teorią zbyt mocnych odpieniaczy, gdzie podobno korale bieleją i "lecą" w kilka dni z powodu braku papu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani nie mam pojęcia co się stało ale myślę, że to był mały hardcore przy dozowaniu ballinga.

hardcore to dobre słowo do w/w sytuacji :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku podmieniałem 15% co 2 tyg, później zmniejszyłem podmiany do 10% co 2 tyg. Czasami o tym myślałem żeby podmieniać rzadziej ale nie wiem czy nie zaszkodzę systemowi, wolę jednak pozostać przy regularnych podmianach, dzięki temu przy okazji mogę odessać gromadzący się syf w sumpie i niechciany element z akwarium.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pamiętacie taki jeden baniak, nasz krajowy, las sps-ów, potęga, nie pamiętam nicku wlasciciela, ale też nie podmieniał chyba wody, raz na pól roku chyba, kojarzycie może?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, kurde, nie pamiętam nazwiska, nie wiem czy był na forum, wiem za to że były zdjęci ajego baniaka, z Lublina czy Białegostoku koleś.

ozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Dominik! Jest ten baniak gdzieś na forum jeszcze?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Seb na forum nie widziałem, ale byłem u Adama jakiś czas temu

Dalej jest moc/potęga :thumbsup:

fotki nie wstawię, może Adam czyta i sam wrzuci aktualną fotkę :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myslac o podmiance patrze ukratkiem na baniak i zaczynam sie zastanawiac:

Kiedy ostatni raz ja zrobilem?

Czy w domu jest jeszcze piwo?

Co tak naprawde wywala moj skimmer?

Co nalezaloby uzupelnic?

Czego odpieniek nie wywala z systemu?

Kto to je? gdzie to idzie? jak sie kumuluje i co powoduje?

Czy jestem w stanie zmierzyc kazdy parametr?

Czy brak podmiany ma wplyw na proces starzenia sie akwarium i co to wogole jest?

Ile mam wody w baniaku a ile w obiegu?

Czy rybek nie jest za duzo i kto tak naprawde ostatnio je karmi?

Kiedy ostatni raz uzywalem wegla?

Ile ostatnimi czasy poszlo do akwa wodki

Czy znam do konca jakie procesy zachodza w moim akwarium?

Czy akwarium po podmiance wyglada lepiej czy gorzej?

Czy podmianka szkodzi?

Na chu... zalozylem osmoze i wymieniam zywice? chyba nie na herbatke

Jak dlugo wytrzyma sol we wiadrze i ile jej wogole zostalo?

Czy aby brak podmianki nie bedzie wyrazem mojego lenistwa?

Czy lubie moczyc lapy w slonej wodzie, nosic wiadra i pic browara?

Odpowiedz brzmi 5%


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja póki co też nie zauważam różnicy przed i po podmiankach....coraz rzadszych zresztą :)

na dziś podmieniam w porywach 5% co miesiąc. Akwa na soli TM bio-actif, leję ballinga, VSV

oraz pierwiastki sladowe i coral accel z Kenta. W akwa purigen i chemipure....z tym że mam

małą obsadę rybną...

Zwierzaki wyglądają OK.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze warto przemyslec, ze w czasie "zycia" akwarium, zwierzeta zuzywaja rozne zwiazki i to wcale nie "po rowno".

Brak podmian wody i np: dozowania odpowiedniej ilosci HCO3 i Ca spowoduje inny sklad wody niz "wyjsciowy". Bedzie tych zwiazkow mniej, niz w wodzie morskiej. To z kolei zmieni stosunek ilosci Ca do N lub HCO3 do Cl. Jasne, jest Balling, ale czy to wystarcza ? Napewno nie u tych, ktorzy "leja po rowno" zeby nie zaklocic "rownowagi jonowej "

Ten stosunek i tak jest zapewne w wiekszosci zbiornikow nieprawidlowy, ale wiekszosc z nas liczy na to, ze podmianami wody zblizamy go do optymalnego.

Wcale bym sie nie cieszyl z zaoszczedzonych na podmianach pieniedzy, choc widac ze u niektorych akwaria wytrzymuja takie prowadzenie dlugo. Osobiscie zawsze po zrobieniu cotygodniowej podmianki (robie male; 5%) czuje sie jakby spokojniej. Bede je robil nadal mimo, ze po kilkutygodniowym urlopie i braku podmian, korale czesto wygladaja ladniej niz przed wyjazdem.

Purigenow, chemipure itp wynalazkow nie uzywam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A ja podejrzewam, że te sole+RO mają tyle wspólnego z wodą morską co fiat 126p z samochodem ;)

Nawet nie podają składu tego co w nich jest. A założę się o browara że chemii paskudnej znajduje się tam mnóstwo.

Dlatego zapewne obserwujemy ładniejsze korale gdy nie ma podmianek, ponieważ to solone RO musi się "przegryźć" (jakiekolwiek przemiany chemiczne i biologiczne to oznacza).

Na amerykańskich, czy australijskich forach ludzie piszą że widzą przemianę na plus po zastosowaniu NWM, czyli jednak sole w RO to nie jest to samo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan a moze za duzo lejesz specyfikow, do tego slabo "przegryziona" solanaka sprawia ze korale niegdy nie moga odetchnac bo caly czas cos sie zmenia. Az tak na soli bym psow nie wieszal bo w kazdym jednym TOTM-ie ludziska pisza o regularnych podmianach.

Jezeli chodzi o wyglad korali po urlopie to nie wiem czy to czasami nie jest tak ze ustawiamy nasze odpieniacze bardziej na sucho co by nie bylo przelania. Do tego po kilku dniach maslo schnie na rurze reakcyjnej i opdpieniacz zaczyna wyrzucac co raz mniej lub moze co innego. Pieniac na sucho wzrasta ilosc bakterii nizbedna do ich zycia oprocz swatla i jedzenia. Mysle ze swiety gral zwiazany z wyjalowieniem zbiornika, pojedynczymi zejsciami lub fantastycznym pompowaniem korali kreci sie wlasnie wokolo ilosci bakterii ktora jest powiazana z Total Organic Carbon.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://reefkeeping.c...nk-of-the-month

4 lata bez podmiany

Edytowane przez Snakecharner (wyświetl historię edycji)

430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kopara opada jak ten koles tego dokonal. po tym baniaku widac ze natura potrafi sie uporac z kazdym problemem.

bardzo ladny baniak . moje pytanie jest takie co sie dzieje z odchodami ryb przecirz to wszystko

po 4 latach powinno wygladac jak kisiel. zawsze myslalem ze bez podmiany wszystkie zwiazki narastaja,

i narastaja az do poziomu kiedy wszystko padnie. a tu wyraznie widac ze jest calkiem inaczej

ma ktos wyjasnienie na to .


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leoni jakoś 2 lata chyba już podmian nie robił.Wczoraj zabrałem od niego wodę do kontroli i PO4-0,02. Wcześniejsze badania pokazywały podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnorodność życia, dużo filtratorów = równowaga. Ja również nie robię podmian, zobaczę jak długo system się utrzyma.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.