Skocz do zawartości
teklak

Blazenek- skurczone pletwy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

wczoraj kolo godz. 14 wpuściłem do baniaka blazna i od tej pory siedzi w rogu zbiornika z przykurczonymi pletwami,

nie zauważyłem żadnych plam ani narośli.

do wody przyzwyczajałem go dosyć długo wlewając małe ilości wody z mojego baniaka.

zasolenie mam delikatnie za niskie 1,020 - skonczyła mi się sól a 10 wyplata:/

parametry temp 25st

no3 25mg/l

no2 10mg/l

po4 niewykrywalne

w momencie wpuszczania blazna wyladowały razem z nim w akwarium 2 chromisy i one maja sie dobrze

pozdro

teklak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak reszta obsady w szczególności korale przy takim zasoleniu i czym mierzysz zasolenie

ps mała uwaga jak chcesz pomocy od kogokolwiek to niestety ale dobrze mieć opis baniaka w stopce + mieć napisane miasto bo bardzo często w swoim mieście masz życzliwych kolegów którzy poratują wodą solą zrobią testy a tak skąd mają wiedzieć gdzie mieszkasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no2 10??????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

no2 10??????

1772.gif

Kolega chyba nie czyta regularnie nano-reef ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, może się i czepiam, ale na ryby kasa była a na sól nie. Moim zdaniem zakup soli był ważniejszy niż ryb.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden błazenek może czuć się zestresowany. Może szybko dokup drugiego jak masz miejsce w akwa.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim wyedytuje stopkę to napisze tutaj parametry akwa:

-zbiornik okolo 90l (betta lifespace nano reef)

-24w swiatla niebieskie plus 10000k

-temperatura wody 24-25st

-odpieniacz z zestawu( pieni dobrze)

-purigen + chemi pure + lawa + ceramika + gabka w filtrze

-5kg zywej skaly( docelowo ma byc 10kg)

-na dnie drobny grysik koralowy

-falownik koralia nano 900l/h

obsada: 2x occelaris 2x chromis ( co zauważyłem z zachowaniu ryb i co mi się wydaje dziwne to to ze blazen(mniejszy od wpuszczonego ) który już był w akwarium ściga chromisy, tak jakby bronił tego większego, ale tego większego nie ściga)

wracając do wspomnianych korali zoa clavularie i propalythoa mają sie dobrze- innych nie posiadam

jeżeli chodzi o pieniądze to ryby były prezentem wiec ja nic o tym nie wiedziałem;/ stad zrodził się problem

ciekawi mnie wynik no2? nie mam pojęcia skąd taki wysoki przy takim no3?

zasolenie mierzone salimetrem sery i ferplasta( 2 dla porównania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

soli-metry szajsowe przynajmniej serra tego drugiego nie znam ale jak tańszy od 70 zł to szajs czyba że masz gdzie sprawdzić na takim za powyżej 70zł to może się zgadza ( nie dotyczy serry bo odczyt ma taką tolerancje że 1020 i 1025 to to samo) lawa + ceramika out z baniaka lub filtra poczytaj znajdziesz dlaczego, gąbka jak codziennie będziesz płukał w ro ujdzie ale może no3 podbijać,co do no2 to dojrzewanie masz przed sobą a falownik ile szt bo w akwa długim na 60 to może być za mało jaka obiegówka co do ryb czasem występuje syndrom stresu i przynajmniej u mnie pomogło umieszczenie ryby osłabionej w kotniku dla głupków, jaki rodzaj chromisów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu spokój i trochę czasu, masz niskie zasolenie i średnie parametry wody ... pewnie stres, nie wiadomo co wcześniej przeszedł ... no i też pewnie duża różnica zasolenia, zależy też jak i ile czasu robiłeś tą aklimatyzacje ... inne ryby już się mogły przyzwyczaić do warunków więc nic im nie jest.

Ma żyć to żyć będzie ... nie do końca zadbałeś wcześniej o parametry wody to teraz mu już warunków w godzinę nie polepszysz.

Zbiornik kiedy zalany i ile dojrzewał zanim rybki wpuściłeś ?

Wstaw może jakieś zdjęcie.

BTW ... gąbkę to ja bym wywalił


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest jeszcze możliwość, że oba błazny to samice, jak były oddzielnie wpuszczane. Bodajże w ostatnim Magazynie Akwarium było o zmianie płci u ryb.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu spokój i trochę czasu, masz niskie zasolenie i średnie parametry wody ... pewnie stres, nie wiadomo co wcześniej przeszedł ... no i też pewnie duża różnica zasolenia, zależy też jak i ile czasu robiłeś tą aklimatyzacje ... inne ryby już się mogły przyzwyczaić do warunków więc nic im nie jest.

Ma żyć to żyć będzie ... nie do końca zadbałeś wcześniej o parametry wody to teraz mu już warunków w godzinę nie polepszysz.

Zbiornik kiedy zalany i ile dojrzewał zanim rybki wpuściłeś ?

Wstaw może jakieś zdjęcie.

BTW ... gąbkę to ja bym wywalił

zbiornik przyszedł nowy 3 dni temu... ale wszystkie wkłady,woda 100%, skała piasek były z dojrzałego akwarium...

czyli zamiast gąbki lawy i ceramiki dać tam żywa skałę, czy wystarczy tuf wapienny??

co do aklimatyzacji to czas około 1.5h dolewałem po kieliszku wody z akwa do worka...

"No i jest jeszcze możliwość, że oba błazny to samice, jak były oddzielnie wpuszczane. Bodajże w ostatnim Magazynie Akwarium było o zmianie płci u ryb. "

tylko ze blazny nie atakują się nawzajem. tan mniejszy czyli ten co był już w baniaku, atakuje dwa chromis virdis a ten większy co go wpuszczałem siedzi z przykurczonymi płetwami w rogu... czy te przykurczone płetwy mogą sygnalizować zalązki jakiejś choroby?? bo w słodkowodnych tak jest a jak u morszczaków??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj żywą skałę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tuf i inne bajery to nie do morskiego bo potem ciężko ustalić przyczynę co ci syf może puszczać a co do świeżego akwa to niestety jak przypuszczam nie moczyło się w ro+di parę dni więc na pewno sylikon coś do wody puścił jak mniemam węgla nie masz więc woda zawiera te świństwa w sobie więc ryby mogą się zestresować ale nie wszystkie bo czasem w sklepie odłowią ci jakąś słabszą sztukę a potem w akw ona najbardziej cierpi, co do aklimatyzacji lepiej wężyk z zaworkiem i kropla na sekundę lub kropla na 3 sekundy ( przynajmniej u mnie to najlepiej działało)

ps jak masz kotnik to błazen do kotnika bo jak osłabnie to go pompa cyrkulacyjna zamęczy na śmierć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tuf i inne bajery to nie do morskiego bo potem ciężko ustalić przyczynę co ci syf może puszczać a co do świeżego akwa to niestety jak przypuszczam nie moczyło się w ro+di parę dni więc na pewno sylikon coś do wody puścił jak mniemam węgla nie masz więc woda zawiera te świństwa w sobie więc ryby mogą się zestresować ale nie wszystkie bo czasem w sklepie odłowią ci jakąś słabszą sztukę a potem w akw ona najbardziej cierpi, co do aklimatyzacji lepiej wężyk z zaworkiem i kropla na sekundę lub kropla na 3 sekundy ( przynajmniej u mnie to najlepiej działało)

ps jak masz kotnik to błazen do kotnika bo jak osłabnie to go pompa cyrkulacyjna zamęczy na śmierć

ale akwarium chodziło już u innego własciciela, a chemipure to nie przypadkiem węgiel??

a tak btw. czy purigen jest regenerowalny bo zgubilem gdzies opakowanie i nie pamietam??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z filtra znikły gąbki lawa i ceramika...dolałem cycle i zrobilem podmianę 15% wody, zasolenie podniosło się do 1,022.

Błazenek chyba przestał się stresować wypływa już w środek zbiornika, ale dalej ma złożone płetwy:(

Aha i zauważyłem jeszcze ciągnące się biało/transparentne odchody u niego??

Domniemam pasożyty układu pokarmowego? Co zastosować metronidazol?Lewamizol?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpusciles zwierzeta do zatrutej wody, gdzie w zasadzie nie ma filtraci, cyrkulacji, soli, oswietlenia...

Pomocy


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że miałeś wodę, skałę i piasek z dojrzałego akwarium nie daje gwarancji że nie wystąpi ponowne dojrzewanie, testy wykazały obecność NO2 a mimo to świadomie dokładasz ryby do tego dochodzi stres i czynniki o których napisał Stani a na koniec chcesz je potraktować chemią. Nie tędy droga.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że miałeś wodę, skałę i piasek z dojrzałego akwarium nie daje gwarancji że nie wystąpi ponowne dojrzewanie, testy wykazały obecność NO2 a mimo to świadomie dokładasz ryby do tego dochodzi stres i czynniki o których napisał Stani a na koniec chcesz je potraktować chemią. Nie tędy droga.

żadne świadomie, jak już pisałem był to prezent! zupełnie się tego nie spodziewałem... A w worku ryb nie zostawie przecież? po drugie niejednokrotnie ktoś pisał ze zasolenie ma wieksze znaczenie dla korali niz dla ryb i to czytalem na nano-reef, i tu opinie są sprzeczne... Dlatego chciałbym konkretne odpowiedzi a nie tylko posty typu co jest nie tak...to co miałem źle staram się poprawić...

po trzecie czy przy tak niskim stężeniu nh4 i no3 jest możliwy wynik no2 10mg??to mnie najbardziej interesuje bo może problem leży po stronie testu i wszystko jest z no2 ok??może to inne czynniki mają wpływ na blazna??

co do leczenia antybiotykami, chciałbym się konkretnie dowiedzieć jaka dawka,jakiego leku, czy te które stosowałem przy paletach sprawdza się w wodzie słonej??

Ja w tym dziale szukam pomocy dla błazna, rozwiązania problemu, a nie tylko postów typu to masz źle - dodajcie coś od siebie żeby to naprawić, macie większe doświadczenie, podzielcie się wiedzą!!

Szanowni doświadczeni koledzy zacznijcie traktować innych z szacunkiem, i zastanówcie się ile błędów zrobiliście wy jak zaczynaliście??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest na forum, jedni chwalą inni krytykują ... a o dobrą radę na każdą sytuację czasem jest ciężko.

Masz w wodzie wykrywalny amoniak :wacko: azotyny i azotany ... ryby zostały wpuszczone dużo za wcześnie.

Oczywiście można pozbywać się świństwa z wody ale nie mam doświadczenia w stosowaniu jakiejkolwiek chemii ... a zazwyczaj chemia przynosi więcej szkody niż pożytku.

Moim zdaniem ... dolałeś cycle, zrobiłeś podmianę 15% wody, zwiększyłeś zasolenie 1,022 (mam nadzieję że choć w miarę stopniowo przy takim litrażu), jak piszesz dałeś Purigen i Chemi Pure... i chyba nic więcej na ten moment nie zrobisz, żadne antybiotyki czy leki !

Możesz oddać rybki na przechowanie do kogoś kto ma dobre parametry i czekać aż Twój zbiornik dojrzeje (ale to oczywiście też dodatkowy stres związany ze zmianą miejsca i warunków) ... albo czekać i mieć nadzieję, że rybki dadzą sobie radę .. choć ten amoniak :ouch: ...


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..ktoś pisał ze zasolenie ma wieksze znaczenie dla korali niz dla ryb i to czytalem na nano-reef, i tu opinie są sprzeczne... Dlatego chciałbym konkretne odpowiedzi a nie tylko posty typu co jest nie tak...to co miałem źle staram się poprawić

Akwarium morskie potrzebuje stabilnych warunków i tyczy to się również zasolenia, jego nagłe zmiany powodują co najmniej stres tak samo u korali jak i ryb.

...czy przy tak niskim stężeniu nh4 i no3 jest możliwy wynik no2 10mg??to mnie najbardziej interesuje bo może problem leży po stronie testu i wszystko jest z no2 ok??może to inne czynniki mają wpływ na blazna??

Wynik jest możliwy, przy dojrzewaniu amplituda wahań tych parametrów może być znacząca. Jeśli masz wątpliwości co do wskazań testu, sprawdź z innego źródła.

...co do leczenia antybiotykami, chciałbym się konkretnie dowiedzieć jaka dawka,jakiego leku, czy te które stosowałem przy paletach sprawdza się w wodzie słonej??

Nie decydowałbym się na użycie leków nie znając przyczyny dolegliwości. Ryby i tak najprawdopodobniej są podtruwane niedojrzałą wodą więc antybiotyki mogą nie pomóc a nawet zaszkodzić.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zmierzyłem no2 testem saliferta i wynik wyszedł 0-0.1ppm, wiec stary test był do bani...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no :clap: ... to teraz jeszcze jak zmierzysz tak żeby NH3/NH4 było zero to będzie super :thumbup:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no :clap: ... to teraz jeszcze jak zmierzysz tak żeby NH3/NH4 było zero to będzie super :thumbup:

a na amoniak są jakieś dobre żywice albo coś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.