Skocz do zawartości
Ben_sage

Kalkulacja koszty 150 vs 250w?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć o średni koszt 2 lamp w skali roku.

Infinity 250 + 2xT5 24w

Infinity 150 + 4xT5 24w

Przy 250 koszty świetlówek roczne 300zl w przypadku 150 koszt rośnie do 600zl

Zanik 250 około 350zl liczę żarnik 150w około 230zl.

Suma:

Sama eksploatacja 250 wynosi mnie 650zl / przy 150 wychodzi 830zl

Wiem że światła będzie trochę więcej w lampie 250w ale teraz zastanawiam się jakiej bym się doszukał różnicy w skali roku na elektryce.

Były jakiś czas temu podawane orientacyjne koszty utrzymania ale mnie interesuje dokładny koszt jaki będzie wynikał z różnicy tych lamp.

Warszawa jest dosyć droga a po zakupie nie chciałbym zostać niewolnikiem :) i mówić że t5 jest wspaniałe i chce wrócić.

W przyszłym roku ma być zł/kwh 0,2759

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedzieć o średni koszt 2 lamp w skali roku.

Infinity 250 + 2xT5 24w

Infinity 150 + 4xT5 24w

Przy 250 koszty świetlówek roczne 300zl w przypadku 150 koszt rośnie do 600zl

Zanik 250 około 350zl liczę żarnik 150w około 230zl.

Suma:

Sama eksploatacja 250 wynosi mnie 650zl / przy 150 wychodzi 830zl

Wiem że światła będzie trochę więcej w lampie 250w ale teraz zastanawiam się jakiej bym się doszukał różnicy w skali roku na elektryce.

Były jakiś czas temu podawane orientacyjne koszty utrzymania ale mnie interesuje dokładny koszt jaki będzie wynikał z różnicy tych lamp.

Warszawa jest dosyć droga a po zakupie nie chciałbym zostać niewolnikiem :) i mówić że t5 jest wspaniałe i chce wrócić.

W przyszłym roku ma być zł/kwh 0,2759

czyli ogólnie dramat!

więc ja się zaczynam skupiać na ledach powoli


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwile obecną mam komputer(dosyć sporo siedzę) pralkę,lodówkę, telewizja rzadko leci i przyszedł mi rachunek za 6 miesięcy średnio 140zl za miesiąc ale tak jak mówię w przyszłym roku ma być podwyżka.Pomijam już fakt że w przyszłości na pewno nie będziemy w dwójkę.

1700zl płacę za rok a w przyszłym zastanawiam się czy będą rachunki ponad 3 tys zl?

Jeśli mam mieć taniej np o 500zl przy lampie 150w to pieprze 250w.

O ledach myślę ale jeszcze nic mi nie wiadomo.

Wydaje mi się że wiele projektów projektantów nie wyliczyło średnich kosztów i projekty poszły w piach.Ja tak nie chce skończyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe,no ja mam na dzień dzisiejszy 250zł miesięcznie

no i standardowe wyposażenie AGD-RTV

a mam tylko HQI 2x 150w :w00t:

i w życiu nie chcę mieć już żadnych HQI


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe,no ja mam na dzień dzisiejszy 250zł miesięcznie

no i standardowe wyposażenie AGD-RTV

a mam tylko HQI 2x 150w :w00t:

i w życiu nie chcę mieć już żadnych HQI

ja tez sie zatsnawailem nad hgi ale przeliczajac sam prad nie wliczajac co roku zakupu zarnikow wyszlo ze na okolo 5 latach jest 1500 zl oszczednosci na samej elektryce


450L + 130L sump, odpieniacz APF600, 2x Koralia 4 + 2x Koralia 5, obieg Deltec HLP 4040, 240W LED, 60kg LR, 20LS

Moje male morskie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez sie zatsnawailem nad hgi ale przeliczajac sam prad nie wliczajac co roku zakupu zarnikow wyszlo ze na okolo 5 latach jest 1500 zl oszczednosci na samej elektryce

Rozwiniesz myśl? oszczędności w stosunku ? jakie HQI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaka głębokość baniaka.

hqi 2x150 na elektornicznych statecznikach to 340W poboru i jakieś 380 do 600 pln rocznie

t5 4x80W ---------------II------------------- to spokojnie 340W poboru co przy wymianie co 6 miesięcy i 60pln za świetlówkę daje 480pln rocznie, przy 70pln już 560pln.

Sprawa mocno się komplikuje przy akwa wysokości 60cm i w górę bo wtedy żeby dobrze doświetlić baniak trzeba zmieniać świetlówki nawet co 4 miesiące a to mocno mija się z ekonomią.

Moim skromnym zdaniem nie ma lepszego oświetlenia niż t5 ale one nadają się tylko do baniaków kompaktowych wysokości do 50cm potem już hqi.

Ledy i ich ekonomie pozostawię dla kolejnych pokoleń.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ledy i ich ekonomie pozostawię dla kolejnych pokoleń.

No właśnie, koszt sensownej lampy LED to min. 3-4 tys. z roczną gwarancją.

W porównaniu do kosztów np. 6xT5 = 700zł/rok, na zero wyjdziemy po ilu latach?

Wracając do tematu na tą chwilę dla mnie nie ma innej alternatywy jak T5, zresztą jak jeździsz po sklepach

i po ludziach z ładnymi koralami to co oni tam mają przeważnie? U mnie tylko T5.pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba przyznać że ceny t5 i lamp lecą w dół co z pewnością znajdzie swoich wielbicieli.

Generalnie ostatnio zaobserwowałem kilka przypadków rezygnacji HQI na rzecz T5 i to właśnie jedne z ładniejszych baniaków gdzie właścicieli było by raczej stać na ledy.

Jak widać z blików można zrezygnować :geek:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co? Jak na ledach jest ładniej (jak dla mnie), taniej i nie wyrzucam pieniędzy w błoto co 3 i 6 miesiecy.

A dlaczego rezygnować z blików? Jakbym chciał mieć obraz olejny to kupiłbym obraz olejny a nie akwarium. U mnie w akwa światło ma "błądzić" jak na rafie. :welcome:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, koszt sensownej lampy LED to min. 3-4 tys. z roczną gwarancją.

W porównaniu do kosztów np. 6xT5 = 700zł/rok, na zero wyjdziemy po ilu latach?

Wracając do tematu na tą chwilę dla mnie nie ma innej alternatywy jak T5, zresztą jak jeździsz po sklepach

i po ludziach z ładnymi koralami to co oni tam mają przeważnie? U mnie tylko T5.pzd

A po co lampa led za 3-4 tysiące , można zrobić samemu za 1600-1800zł lub komuś zlecić jak ja , za lampę led cree xpE + xpG 240 W ze sterowaniem komputrowym, obudową itd zapłacę 2100 i nie muszę rocznie wydawać 800 zł na świetlówki i Hqi i licząc koszt lampy t5 + hqi to po roku jestem do przodu


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taka lampę led ktoś zrobi do 350l z regulacja blue,white,pink? z wyglądem estetycznym do 1800zl? - to jest realne na diodach cree name?

Rewelacyjna jest ta lampa EcoTech Marine - Radion XR30w LED sterowana barwa z komputera tylko ze jej koszt to 3400zl i można oświetlić tylko 70/70.

W przypadku gdy ktoś ma złotą rączkę by zrobić taką lampę zawsze może sobie wymienić albo dodać diode aż dojdzie do perfekcji.

Widziałem pare projektów w trade i lampy wyglądały fatalnie.Oczywiście są wyjątki i niektórzy tutaj potrafią zrobić dzieło sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiniesz myśl? oszczędności w stosunku ? jakie HQI?

Ben .. koledzy juz chyba mniej wiecej Ci opisali, bez sensowne wymiany zarnikow czy swietlowek i dwa razy wiekszy pobor pradu


450L + 130L sump, odpieniacz APF600, 2x Koralia 4 + 2x Koralia 5, obieg Deltec HLP 4040, 240W LED, 60kg LR, 20LS

Moje male morskie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super, pięknie ale o realnej trwałości ledów i ich wytrzymałość w ekstremalnych warunkach = praca nad słoną wodą dowiemy się dopiero za kilka lat. Wtedy ocenimy jak często padać będą diody i ewentualnie inne bolączki wieku dziecięcego każdego produktu. A ceny samych ledów na pewno sporo spadną skoro ma to być światło przyszłości musi być z czasem bardziej dostępne.

Jest to zdecydowanie temat młody, drogi - własnie ze względu na początkową inwestycję, która jednak jest spora w porównaniu z lampą DIY HQI czy T5.

I im większy zbiornik tym sie to niestety mniej opłaca...narazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzucisz jakimś linkiem do tej lampy. Cena do mocy wydaję się mocno atrakcyjna.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest 4 x 150w hqi miało być 3 x 250w hqi a pewnie bedzie 3 x 150w led

Teraz pytanie co do użytkowania.

Myślicie że realnie taka lampa wytrzyma 4 lata pracy po 8 do 10 h dziennie????

Jak z serwisem takiej chińskiej lampy???

Czy ktoś zna użyte tam diody i czy jest możliwość wymiany uszkodzonych pojedynczych sztuk??


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytałem Chińczyka i podobno są to ledy 3W ale świecą 2W, z reklamacją nie ma problemu padł mi zasilacz i białe ledy przestały świecić, po zgłoszeniu problemu przyjechał kurier odebrał lampę i po niecałych dwóch tygodniach przyszła do mnie nowa.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odp. pewnie kupie 3 panele po 200w ale to temat na za pół roku.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie lampa sie popsuje a potem trzeba 2 tyg.czekac i swiecic w tym czasie swieczka albo oczami,super.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie to też przemyślałem.

Po prostu przetnę jedną z moich lamp AM 2x150 na pół i nawet jak padną 2 na raz to powieszę w te miejsca 150w hqi.

Myślę że taki zabieg uratuje temat :)

Aktualnie chce postawić duży baniak i jedyne co mnie trzyma to koszty prądu i wymiany źródeł światła.

Reszta kosztów to przy tym pryszcz.

Początek projektu planuje na drugą połowę przyszłego roku, myślę że do tego czasu sprawy led będą bardziej klarowne a i ceny pewnie trochę spadną.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to tanich led myślę że wystarczającą rekomendacją są erybka diody które po roku szły na trade a po tygodniu od kupna były piękne i wspaniałe, na trade były rude i dziurawe.

W lampach za 1000zl led są diody no name i choć by miało bliki 1000koni to wolę najzwyklejsza sunpower.

Lampy led widziałem za 1000zl na allegro nie mają żadnego sterowania poza blue i white i 3 trybami.Często też widzę ledy + t5 bo najwyraźniej ludzie się naczytali cudów a okazuje się że albo za mało światła albo zbyt mocno skupione.

W efekcie led + t5 belka glo wygląda jak rynsztok.Widziałem kilka projektów zapowiadało się obiecująco a wyszło gruzowisko.

Myślę ze w przyszłym roku ledy nie stanieją.Jakie by to diody stare nie były.Natomiast pewna uwaga odnośnie t5 ze praktycznie w każdym sklepie one wiszą zamiast led a przecież super tanie i ekonomiczne są czyżby sklepy na to nie wpadły???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę ze w przyszłym roku ledy nie stanieją.Jakie by to diody stare nie były.Natomiast pewna uwaga odnośnie t5 ze praktycznie w każdym sklepie one wiszą zamiast led a przecież super tanie i ekonomiczne są czyżby sklepy na to nie wpadły???

Bo jak ci padnie T5 to wymieniasz statecznik, lutujesz kabelek i za 5 minut znowu śmiga.

A jak ci padnie LED to co zrobisz? czekasz tydzień?- litości.

Nie mówiąc o tym że naprawa poza gwarancją to są duże koszta.

Ja będę pierwszy który kupi LED-a ale jak ceny zejdą na ziemię i technologia spowszednieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie lampa sie popsuje a potem trzeba 2 tyg.czekac i swiecic w tym czasie swieczka albo oczami,super.

Jak kupisz np na alledrogo lampę i coś w niej padnie to też będziesz czekał na wymianę ze dwa tygodnie, a tutaj wysyłka do chin i powrót niecałe dwa tygodnie to chyba niezły czas, w moim przypadku świeczki nie były potrzebne bo baniak był świeżo zalany


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.