Skocz do zawartości
twistman

Skraplanie się pary wodnej na urządzeniach

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Nurtuje mnie 1 problem. Mianowice w szafce z sumpem robi mi się niebezpiecznie dużo sprzętu elektrycznego. M in. listwy zasilające, zasilacze MeanWell do Ledów, pompy, pompy dozujące - teraz jeszcze dochodzi sterownik Skalar.

Niby jest półka oddzielająca tą przestrzeń od komory sumpa i wywietrzniki po obu stronach szafki, ale jak to wszystko pracuje to w środku robi się naprawdę cieplutko :-)

Zaznaczam że półka dzieląca szafkę na komorę sumpa i komorę przewidzianą na sprzęt elektryczny nie jest do końca szczelna. widać to na załączonym zdjęciu.

Może mi, ktoś powiedzieć czy mam się czym martwić. Czy jest w tym przypadku zagrożenie osadzania się wilgoci na sprzęcie (kondensacji pary wodnej) i czy może to wywołać np. zapalenie się całości? Niby wszędzie są bezpieczniki ale jakoś nie czuję się pewnie i wolę zapytać.

Czy miał któś w tej materii jakieś nieprzyjemne niespodzianki?

post-12386-0-55653300-1321366412_thumb.jpg


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to być kłopotliwe i wszystko zależy jaką masz w domu instalacje elektryczną.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to być kłopotliwe i wszystko zależy jaką masz w domu instalacje elektryczną.

... może rozwiniesz. Bo raczej bezpiecznej na 12 V to nie mam. Idzie zwykła 230 V w miedzi + bezpieczniki liniowe oraz antyporażeniowe. Ale nie wiem czy ma to bezpośredni związek.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że zapalić raczej się nie zapali ... jedynie może coś przestać stykać, zaśniedzieć lub wywalić wyłącznik różnicowy ... ale musiałoby się tej pary czy też skroplin sporo nazbierać.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to być kłopotliwe i wszystko zależy jaką masz w domu instalacje elektryczną.

Musisz zapewnić odpowiednia wentylację w szafce, zwłaszcza zimą kiedy woda w baniaku jest zazwyczaj cieplejsza niż temp. otoczenia.

Bo mając zamkniętą szafkę punkt rosy jest osiągany dosc łatwo.

Para to niby woda destylowana ale trochę soli w niej tez się może unosić poprzez wytwarzanie się zolu mikro kropelek solanki podczas pluskania wody.

Wiec i korozja będzie i zagrożenie przebiciami do zapalenia się gniazdek i wtyczek włącznie.

Wiec wentylacja wentylacja i wentylacja.

Pozdr.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz instalacje w domu TN-C, TN-C-S czy TN-S ?? albo wstaw fotkę skrzynki z bezpiecznikami.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem jest mały wyciągający wentylatorek komputerowy na 12V i po sprawie.Ja kiedyś miałem Skalara w sumpie i nawet pomimo wentylatorka szlag go trafił bo płytka skorodowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Zapali się :smoke:

W sierpniu miałem pożar pod akwarium. Jak co dzień rano skontrolowałem jak tam odpieniacz i wyszedłem. Nic się nie działo. Odjechałem 20 minut od domu i dzwoni do mnie kobieta, że coś się pali w szafce, całe mieszkanie zadymione i wyłączyła zasilanie akwarium. No to ja zwrot o 180 stopni i do domu :)

Zastałem osmoloną całą szafkę, smród dymu. Jedna z wtyczek była stopiona w jedno z przedłużaczem i w sporym procencie już zwęglona.

Jakby się zajęła szafka to zaraz za nią jest zasłona od okna i obok wypoczynek. Gdyby nikogo nie było na posterunku to cały dom mógłby pójść z dymem. Zresztą rozmawiałem o tym z kumplem który w Polsce jest strażakiem i mówi że większość pożarów mieszkań i domów zaczyna się właśnie w gniazdkach.

Teraz owijam przedłużacz folią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapitan

Cholerka, właśnie takiego scenariusza się obawiałem.

Nie ma żartów!!!

Postanowiłem więc co następuje:

1. Totalnie odizolować komorę z elektryką od komory z sumpem. Trochę uszczelek i powinno się udać.

2. Wymusić dodatkową wentylację w komorze z elektryką (są tam 3 otwory wentylujące) - dam jeszcze wiatrak wyciągający ciepło.

3. Zwiększyć sumy ubezpieczenia domu :-)

Jak myślicie to wystarczy? Samo odizolowanie komór powinno zaradzić kondensacji pary - tak na chłopski rozum. Szafka z sumpem ma oddzielne otwory wentylacyjne.

@rekin1

Załączam Ci zdjątko tablicy z bezpiecznikami. Jest jeszcze główny na zewnątrz. Jestem ciekaw czy to może zapobiec takim przypadkom jak u kapitana.

Lub ciekaw tego cz elektrycy nie dali d..py :-) Bo sądząc po terminach jakich używasz to chyba temat nie jest Ci obcy...

post-12386-0-66014500-1321378166_thumb.jpg


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Co ciekawe przedłużacz który się zapalił ma bezpiecznik, wszystkie wtyczki na wyspach też mają bezpieczniki wbudowane.

wall.jpg

I to wszystko podłączone jest do wypasionej listwy-wieży z różnymi zabezpieczeniami (prąd, internet itd)

i żadne zabezpieczenie nie pomogło i prądu nie wybiło na którymkolwiek etapie.

Dlatego lepiej dobrze zabezpieczyć od wilgoci niż liczyć na urządzenia. Ja owijam taką folią kuchenną do hermetycznego pakowania, nie pamiętam jak ona się w PL nazywa. Upierdliwe jak chcę wyjąć wtyczkę bo trzeba odpakować i znowu potem zawijać, ale skuteczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że zapalić raczej się nie zapali ... jedynie może coś przestać stykać, zaśniedzieć lub wywalić wyłącznik różnicowy ... ale musiałoby się tej pary czy też skroplin sporo nazbierać.

nie był bym taki pewien... jak masz "dobrą" instalację to bezpieczniki zdążą zadziałać, a jak masz starszą i wadliwie działającą to... pożar możliwy!

ja swojego czasu polałem (wiem, że to nie to samo) rozgałęziacz i było małe bzzzzzzzy i łuk elektryczny (fajne fajerwerki) smrodek i dymek i pomimo zadziałania bezpiecznika to się przyfajczyło całkiem zacnie (z nadtopieniem obudowy tego rozgałęziacza), a instalacja nowa i zrobiona naprawdę dobrze, reakcja bezpiecznika była wręcz natychmiastowa...

różnicówki należy co jakiś czas pstrykać! żeby sprawdzić czy jeszcze są sprawne...

w miarę bezpiecznie tez możesz sprawdzić ich działanie zwierając 0 z uziomem... powinno ją wystrzelić ;)

co do moich pomysłow na zapobieganie to:

- wentylator z czujnikiem wilgoci lub nawet taki działający na stałe są ciche na 12v komputerowe! można podłączyć niech sobie śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............... taki działający na stałe są ciche na 12v komputerowe! można podłączyć niech sobie śmiga.

Ja już co najmniej kilkanaście razy doradzałem tak.Mam tak,tak też robiłem w innych obudowach czy szafkach akwarystycznych i żadnej wilgoci nie widać nie wspominając o skraplaniu się.Przecież to takie proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tą wilgocią w szafce zastanawiałem i jeśli ktoś ma miejsce w szafce to można wstawić coś takiego http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-lsa-50-par-zamykana-fv-pn-i1914632438.html lub http://allegro.pl/urna-pudelko-na-losy-z-bezbarwnej-plexi-z-zamkiem-i1916047058.html zawsze można ją uszczelnić silikonem w miejscach gdzie kable wchodzą oczywiście tylko wszystko zależy od wielkości sprzętu który chcemy zabezpieczyć


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Jak myślicie to wystarczy? Samo odizolowanie komór powinno zaradzić kondensacji pary - tak na chłopski rozum. Szafka z sumpem ma oddzielne otwory wentylacyjne.

...

Chłopie nie kombinuj tylko daj wymuszoną wentylację, wiatrak komputerowy fi 12cm i pełna susza wszędzie, kolega inmar już pisał.

013.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli ktoś ma konkretny sprzęt o który się martwi to zawsze może spróbować


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowany na kilku zbiornikach i skuteczny sposób walki z wilgotnością w sumpie jest wentylator średnicy 16 cm napięciu 12v który wprowadza zewnętrzne powietrze umiejscowiony jak najwyżej się da rozprasza on gorące powietrze zbierające się pod płyta akwarium i skutecznie usuwa wilgoć zbierająca się w szafce.

Wentylator zawsze podłączam aby dmuchał do szafki aby nie miał styczności z wilgotnym powietrzem.

System sprawdził się w kilku Akwariach bezawaryjnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne - na zabezpieczenia elektroniczne, bezpieczniki czy cudne listwy nie ma co liczyć. Osadzająca się wilgoć może powodować np. rdzewienie przewodu zasilającego, przez co zwiększy się jego rezystancja i zacznie się bardziej grzać, powoli topiąc izolację i plastik - wszystko przy prądzie jak najbardziej dopuszczanym przez bezpieczniki w listwie czy instalacji. Podobnie było pewnie z brytyjskimi wtyczkami, osłabienie połączenia, większy opór i się ładnie i zgodnie z prawem sfajczyło :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica? Czy wyciąga, czy pcha powietrze do szafki, w obu przypadkach do skutecznego działania musi być jakiś dodatkowy otwór wentylacyjny. A wiatrak dmuchający do wewnątrz szafki pożyje dłużej.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy projektowałem szafkę pod akwarium to narobiłem masę otworów w tylnej sciance przewidując problemy z wentylacją.

Ostatecznie tylnej scianki nie zamontowałem wcale i dobrze zrobiłem - zero problemów ze skroplinami.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica? Czy wyciąga, czy pcha powietrze do szafki, w obu przypadkach do skutecznego działania musi być jakiś dodatkowy otwór wentylacyjny. A wiatrak dmuchający do wewnątrz szafki pożyje dłużej.

Można zamontować dwa wiatraki: jeden wtłaczający powietrze, drugi wyciągowy i porównać który dłużej pożyje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twistman nie panikuj :thumbup: nic nie powinno się stać (pożar) zakładam że sam instalacji nie robiłeś ;)

zrób wymuszoną wentylacje i pozostanie ci się cieszyć widokiem akwarium


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe przedłużacz który się zapalił ma bezpiecznik, wszystkie wtyczki na wyspach też mają bezpieczniki wbudowane.

I to wszystko podłączone jest do wypasionej listwy-wieży z różnymi zabezpieczeniami (prąd, internet itd)

Zazwyczaj powodem pożaru jest źle dobrane zabezpieczenia ( bezpiecznik) sam widzisz to po sobie.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie,ma wyciągać bo wtedy lepiej działa.Zazwyczaj wentylacja w sklepach też jest oparta na wyciąganiu a nie odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie,ma wyciągać bo wtedy lepiej działa.Zazwyczaj wentylacja w sklepach też jest oparta na wyciąganiu a nie odwrotnie.

dokładnie tak jak piszesz.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.