Skocz do zawartości
gottrek

Sztuczna rafa na Bałtyku

Rekomendowane odpowiedzi

nie... jeszcze meduzy :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a jednak dzialaja, kiedys zastanawialsmy sie juz nad tym

http://nano-reef.pl/topic/22152-rafa-koralowa-na-baltyku/


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno różne gatunki makroglonów, wbrew pozorom jest kilka ciekawych; trawa morska. Do tego skorupiaki (podwoje, krewetki, garnele, kraby), pąkale :D mięczaki. Ukwiały średnio bo zasolenie jest za niskie i czystość wód pozostawia wiele do życzenia, ale w zachodnim Bałtyku podobno są ukwiały tęgoczułkie i ukwiałki arkońskie.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mintaj czym różni się garnela od krewetki?? Ja biologiem nie jestem więc się nie znam i dla mnie garnela wygląda jak krewetka...

Bałtyk zasługuje na dużo więcej szacunku... Niestety w naszym kraju panuje przekonanie, że to co nasze to jest nudne i nie warto tego poznać. Najważniejsze jest to żeby zniszczyć naturalny brzeg jakimiś falochronami i wytłumaczyć społeczeństwu ile to przyniesie korzyści dla ekosystemu Bałtyku. Najlepiej dla Bałtyku by było gdyby go wszyscy zostawili w spokoju... Co do artykułu w tej bzdurnej gazecie propagandowej to jak zwykle głupoty piszą. W Ustce jest syf jak w Sopocie i masa ludzi na plaży . Jeśli chcecie poczuć Bałtyk to polecam Hel. Na helu w środku lata są plaże nie zadeptane przez ludzi i w dodatku jest czysta woda bo w pobliżu nie ma żadnego większego miasta ani ujścia rzeki.

W Bałtyku żyją 2 gatunki krewetek Palaemon spp. i oba rozmnożyłem bez większych problemów. Są to idealne krewetki na karmę dla koników morskich. Są łatwe do rozmnożenia, można je trzymać w dużej grupie i w dodatku nie są wybredne jeżeli chodzi i jedzenie. Te krewetki wyjadają wieloszczety, kiełże i wszelkie inne małe robaki... Wbrew mitom niestety nie jedzą glonów.

W Bałtyku żyje cała masa ciekawych zwierząt. W zatoce Puckiej są ogromne mielizny, na których rosną podwodne łąki. Mało kto wie, że przez zatokę pucką można przejść na hel. W Bałtyku żyją iglicznie które niestety są pod ochroną. Spotkać też można różne "babki" o bardzo ciekawym wyglądzie ale niestety pod ochroną....

Wiele zwierząt i roślin próbowałem przyzwyczaić do środowiska akwarium ale niestety w większości przypadków się nie udało. Kiedyś przypadkiem przywiozłem razem z glonami larwy igliczni z Bałtyku. Udało mi się jedną odkarmić widłonogami "harpacoid" ale niestety wyskoczyła z akwarium...

Budowa akwarium w którym żyją zwierzęta z Bałtyku jest jednym z moich akwarystycznych marzeń. Ale niestety ze względu utrzymanie niskiej temperatury wody chyba nigdy nie uda mi się go zrealizować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już to można przejść na Półwysep Helski ( Okolice Kuźnicy) , do miejscowości Hel nie jest to możliwe.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na Hel w sensie półwysep oczywiście...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha wiecie jak mówią przyjezdnie na Półwysep Helski???

opd - Hel

a jak mówią miejscowi?

odp - półwysep ;)

i po tym można rozpoznać przyjezdnego ;)

sorki za off top nie mogłem się powstrzymać bo jestem bardzo zżyty z miastem Hel i półwyspem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpadłem przez przypadek na ten temacik wiec dodam do sledzia i dorsza jeszcze ukwialy :

Ukwiałek arkoński[2] (Halcampa duodecimcirrata), Ukwiał tęgoczułki (łac. Taelia felina) oraz Piórówke świecącą (Pennatula phosphorea)

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czy jest ktoś komu udało się je znaleźć w naszym morzu i "zaaklimatyzować" w akwarium??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sie zastanawiam nad zrobieniem małego Bałtyku u siebie pod krewetki atlantyckie. Tylko, czy to będzie ładne? Co byście włożyli do baniaka aby tak bylo :) ? (pytanie kieruje do mających pojęcie ludzi, a nie nabijaczy postów :) ). Pozdrawiam. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

w Kosterhavet znajduje się jedyna w Szwecji rafa koralowa tylko to jes morze północne ale do bałtyku blisko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie zasolenie potrzebuje ta krewetka ale czytalem ze mozna ja spotkac w zatoce. Ja kiedys wyobrazałem sobie zbiornik z naszym okoniem "bałtyckim" którego można również spotkać w Zatoce. Mysle, ze takie akwa z 2-3 nieduzymi okoniami, piaskiem, zielenina mogloby byc dosyc ciekawe w obserwacji. Znacznie ciekawsze niz krewetki, które wtedy byłyby dodatkiem.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega lesztom z powodzeniem trzyma u siebie łapane krewetki atlantyckie. Może coś więcej się dowiesz.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR tutaj masz zredagowany przeze mnie i stworzony temato tych kreweciach


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - tak znam ten temat :) Sam bylem zainteresowany tymi krewetkami. Zależy co chcesz zrobić :) :) Mnie takie dzikie akwa z drapieżnikami kręci :) Okoń w słonawowodnych basenach występuje - w Zatoce Puckiej i Gdańskiej na pewno :) A to piękna i kolorowa ryba :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marzy mi sie cos malego. Nie chciałbym robić powtórki z rozrywki jak w słodkowodnych czasach, gdzie w pewnym momencie mialem ponad 10 baniaczkow, bo to już chore dla mieszkania i obsługi tego wszystkiego :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja rozmnożyłem te krewetki kilka razy. W Bałtyku żyją 2 gatunki krewetek Paleamon. Są bardzo proste w hodowli. Te dzikie prosto z bałtyku żyją w akwarium kilka miesięcy i zdychają. Te z hodowli akwariowej mam już prawie rok i mają się bardzo dobrze. Często wyskakują z akwarium szczególnie tych małych. Rosną całkiem spore więc myślę ze mniejsze akwarium niż 50 litrów raczej nie wchodzi w grę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to moze do krewetek - nasze babki bycze - tez slyszalem ze mozna je z powodzeniem aklimatyzowac i trzymac. Tak samo krabiki amerykańskie (kraby niebieskie), ukwiał tęgoczułki też ma fajne kolory IMHO :) Ciekawe pewnie by były piórowki świecące :) I myślę że jakąś fajna kosteczke z takimi zwierzakami dałoby się zrobić :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.