Skocz do zawartości
frizbi

Koszty załozenia i utrzymania akawrium - jaka jest prawda?

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe byłoby badanie ile sukcesów/problemów w hodowli mają ci "niespokojni" a ile ci, którzy planują zbiornik docelowo i nie swędzą im ręce by w nim na okrągło grzebać? :p


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak według moich spostrzeżeń:

- założenie z życiem 25 - 40 zł. za 1 litr akwa,

- utrzymanie 0,3 - 0,55 zł. za 1 litr akwa.

Im mniejsze akwarium akwarium tym wprost proporcjonalnie większy koszt założenia za 1 litr ale mniejszy koszt utrzymania tego litra.

Ale ogólnie utrzymanie akwa mieści się w cenie 1 paczki papierosów dziennie :harhar:

Ale mogę się mylić:whistle:

Edit:

Poprawiłem kwoty :smoke:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodku coś chyba przekalkulowałeś albo ja nie rozumiem


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek - chcesz mi powiedzieć, że wydałeś na akwa 400 000 zł i utrzymanie kosztuje Ciebie 55 000 zł? :)

wg mnie akwarium morskie jest mega drogie - tylko przez koszty niestety nie planuje w projekcie domu miejsca na akwa :(

ale oczywiście zależy kto jakie chce mieć akwarium - na jakim poziomie...

postawienie fajnego akwarium około 1000 litrów kosztuje z 30 000 - 40 000 zł

miesięczne koszty - pewnie około 1000 zł


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, przekombinowałem :lol: Ale tak fajnie liczy się na dużych cyferkach B)

@kris_77, odnośnie 1000 l. to jesteś blisko :coffee: ale utrzymanie to na pół trzeba wziąć. Chyba, że cały czas życie nam pada i uzupełniamy.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z utrzymaniem to zależy

miałem akwaria przez 3-4 lata - nie miałem miesiąca, żebym nie dokupował życia, sprzętu, chemii, nowego gadżetu czy czegoś - ja wydawałem po 500 zł (ale bardzo uogólniam bo aż tak nie liczyłem) więc zakładam, że systematycznie zwiększając obsadę i odrobinę "tiuningowanie" akwa to ten 1000zł by wyszło :)

no i może ledy mało prądu ciągną - ale ja nad 1000 dałbym podobnie jak "trójmiejska szkoła" 2x 400W hi + 4 x 54W T5 - a to z innymi sprzętami 500zł naciągnie :D


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar,

fajnie by bylo, gdybys teraz mial te "ponad 45 tys", nie ? :thumbup: Wystarczyloby ? Tylko na styk ? B)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar,

fajnie by bylo, gdybys teraz mial te "ponad 45 tys", nie ? :thumbup: Wystarczyloby ? Tylko na styk ? B)

Mam zeszyt w którym wszystko notuję od pierwszego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris_77

Nie jest aż tak źle. Cały rachunek za prąd wychodzi mi 600zł na dwa miesiące (za całe mieszkanie). Jak liczyłem to prąd za akwarium (światło, kupa pomp i pompeczek, uv i zaplecze, które na razie pracuje na 25%) wychodzi 180-200zł miesięcznie. Dramatu ni ma, choć jak dostałem wyrównanie za pierwsze pół roku to mi się nogi ugięły.

Małe oszustwo polega na tym, że HQI powoduje wir na liczniku tylko przez 6h dziennie. Pozostałe 6h tylko na świetlówkach.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe co piszesz snocho - ja za 8 belek 54 W czyli 432 W + inne sprzęty do akwa płaciłem około 150 zł/mc

za całe mieszkanie 250 zł/mc

teraz jeszcze płacę po 200 ale następne pół roku jadę za free :D


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na upartego koszty utrzymania da sie wyliczyc co do grosza. Ale to niestety dopiero przychodzi to po pewnym czasie gdy mamy juz wlasna sciezke prowadzenia akwarium, opinie na temat produktow i swoje upatrzone sklepy. Ogolnie jak napisali koledzy wyzej. 0.7zl - 1zl miesiecznie za litr.

Natomiast odpowiadajac na pytanie ile kosztuje zalozenie 100L a ile 30L sie nie da. Akwarysta o skromniejszej zasobnosci porfela, ale bardziej cierpliwy zalozy 100L za 1500zl a ten co ma kasiorke na ten sam litraz wyda 10.000zl

I tak jest ze wszystkim. Chcialbym zeby fotografia byla moim hobby, zatem jaki kupic aparat. Jeden doradzi ze dobra lusztrzanka zybys mogl to i tamto kosztuje 10.000zl. Drugi powie ze jak lubisz makro to kup kompakta a tak naprawde to ze liczy sie oko i reka.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zużywa ~12kWh na dobę, co w miarę pokrywa się z rachunkiem, który dostałem :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zeszyt w którym wszystko notuję od pierwszego dnia.

Inmar a odejmujesz odzysk za sprzedany sprzęt i życie ? :harhar:


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za życie może dostałem w całym okresie około 2000zł,sprzęt sprzedany bywał zazwyczaj za małe pieniądze,ale zawsze coś się wróciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rachunek za prąd na akwa to 250 zł. miesięcznie. Czyli zostaje 250 zł. na sól i resztę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, gdy sie mieszka u rodzicow i nie pali, to obliczanie kosztow moze byc przyjemne.  :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja namawiam wszystkich chętnych na zakładanie solniczek :)

Sam miałem tego nie robić z racji na koszty, ale moja lepsza połówka powiedziała "jak nie teraz to kiedy?" :) i kupiła mi książkę z rybkami na zachętę

Postanowiłem w miarę możliwości zrobić samemu co potrafię a resztę używki lub DIY od chłopaków z forum...

Tym sposobem:

-szafka na stelażu DIY komplet z elektryką jakieś 300zł

-akwa od qba25 piękne, jak na pierwsze zwłaszcza... prawie 300 litrów z sumpem, hydrauliką, cyrkulacją, pompą obiegową i świetlówkami na start gratis :) za 600zł

-lampa na początek 4x54W z alledrogo 450zł, używka pewnie za pół ceny by poszła

-pienidło by erni za 250zł z pompą i tłumikiem

-sól, skała i inne ustrojstwa 1000zł, też można taniej wystarczy poczekać i na targowisku ciągle coś się pokazuje.

Czyli koszt akwarium 300 litrów mniej niż 3000zł, nie mam w nim super nowości, super bajerów ale już cieszy a zawsze można przerabiać na lepsze, nowsze, ładniejsze, modniejsze i jakie kto chce. Siedzę przed nim chociaż zalane od 4 dni, nic nie pływa, nic nie rośnie tylko jedna aiptasia :thumbup: :thumbup: i obserwuję czy jakieś życie się nie przyplątało razem ze skałą :) cieszy niesamowicie!! a druga połówka zmieniała podejście i teraz uważa, że jestem nienormalny bo siedzę przed akwarium ze skałą w którym nic jeszcze nie ma :wallbash::thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gallery_8473_619_40104.jpg

patrz obrazek 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Tylko pamiętajcie KWH kosztuje już 0,61zł a nie 0,55zł

A mi wychodzi 0,63 zł. za kWhlol.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.