Skocz do zawartości
hernio

Problem z filtrem RO DI

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam pytanko. Kupiłem ten filtr http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro-3-75-zobacz-i1938784730.html plus takie DI http://allegro.pl/filtr-di-do-osmozy-akwarystycznej-mb-20-i1938784712.html i baniak 10 litrowy napełnia się dopiero po niespełna 4 godzinach. Sprawdzałem filtr w 3 różnych mieszkaniach i taka sama wydajność. Da radę coś zrobić żeby było szybciej. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Membrana 75GPD dawana do tego filtra powinna dawać 10l na godzinę, a nie na 4h. Piotrek - sprawdź dwie rzeczy - ciśnienie w sieci (nie może być niższe niż 2 bar, bo membrana wtedy słabo pracuje) oraz ogranicznik przepływu - każda membrana powinna mieć odpowiednio dopasowany - dla 75GPD ogranicznik powinien mieć parametr 400-420. I jeszcze jedno - przed startem osomozy wypłukałeś filtr węglowy poza obiegiem z membraną? Jeśli nie, no to zapchałeś membranę i nadaje się do wyrzucenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I jeszcze jedno - przed startem osomozy wypłukałeś filtr węglowy poza obiegiem z membraną? Jeśli nie, no to zapchałeś membranę i nadaje się do wyrzucenia.

Niekoniecznie, prasowany węgiel nie pyli i nie powinien uszkodzić membrany. Zresztą będzie to widać po stanie prefiltra za węglem.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienia w sieci i tak nie podniesie, wiec po co sprawdzać? Radek nie strasz kolegi z tą zapchaną membraną, ja mam osmozę od trzech lat i nigdy nie płukałem węgla przed uruchomieniem filtra. Ja stawiam na małe ciśnienie w sieci.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wypłukałem filtra węglowego. Kierowałem się instrukcją którą otrzymałem do filtra niestety nie było nic o wykonaniu takiej czynności. No to nic będę musiał poszukać filtr węglowy i wymienić. Dodam że na każde 10 litrów wody DI wylewam około 40 litrów czyli dość sporo.

Nie wiem czy to ciśnienie. W sumie sprawdzałem w 3 mieszkaniach w różnych okolicach i jest podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wypłukałem filtra węglowego. Kierowałem się instrukcją którą otrzymałem do filtra niestety nie było nic o wykonaniu takiej czynności. No to nic będę musiał poszukać filtr węglowy i wymienić. Dodam że na każde 10 litrów wody DI wylewam około 40 litrów czyli dość sporo.

Nie wiem czy to ciśnienie. W sumie sprawdzałem w 3 mieszkaniach w różnych okolicach i jest podobnie.

Bankowo zapchałeś membane

Nie kupuj nowego filtra węglowego bo po co...teraz musisz kupić membranę nową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli filtr pylił, to sama wymiana węgla nie wystarczy, membrana może być w kiepskim stanie. Rozkręć następny prefiltr i zobacz, czy jest zasyfiony (o ile w tym zestawie węgiel jest przed prefiltrem, bo w opisie tego nie widzę).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to mam pytanko jeśli membrana była by zatkana to dlaczego woda którą wylewam leci ok a ta z DI wolno ??

Skończyłem właśnie lać wodę. w 2,5 godz nalało 7 litrów a wylałem 38 litrów ...

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wypinałeś RO od DI i woda prosto z RO leci szybciej niż woda dodatkowo filtrowana przez DI . :question: Dobrze zrozumiałem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no woda która się nie nadaje leci czerwonym wężykiem z filtra osmotycznego normalnym tempem jakim powinna lecieć. Gdzieś czytałem że wylewa się 3 razy tyle się wyprodukuję DI ale mogę się mylić a wylewa prawie 5 razy tyle. Filtr RO DI miałem już złożony koleś powiedział że jest od razu gotowy do użycia to podłączyłem i zacząłem lać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, Piotrek ma na myśli tempo oddawania wody przez restryktor. On też znajduje się za membraną... Dziwne. A wypnij DI i zobacz, jak płynie woda bez niego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze pies pogrzebany jest w polaczeniu dwoch czynikow. Slabe cisnienie wody i niska temperatura co wiaze sie ze zmniana lepkosci wody. W zimie membrany pracuja 2, 3 razy wolniej


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką ewentualność też brałem pod uwagę. Dziwi mnie tylko to że z filtra osmotycznego leci normalnie a z DI wolniej. Jutro pokombinuję i dam znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale Twoja sytuacja przypomina mi trochę moją - bardzo dużo ścieku a wody po DI jak na lekarstwo - powodem była walnięta membrana, którą sprzedawca wymienił bez problemu. Jeśli więc nie zabrudziłeś jej węglem to może po prostu trafiła Ci uszkodzona.

Tu dyskusja w mojej sprawie Osmoza po raz setny czyli problemy z wydajnością, wynikiem itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ponownie. Dzisiaj zrobiłem mały test i tak przez filtr DI naleciało 200 ml a przez sam filtr RO ok. 430 ml czyli wychodzi na to ze filtr DI jest jakiś felerny :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle, mozna zaproponowac kupno TDS-a i nagle zabraknie pytan :welcome:

 Na dluzsza mete, tds-a i tak bedziesz potrzebowal, bo przyjdzie taki moment; kupic nowa membrane czy wklad DI ? Po co sie meczyc ? :welcome:

Zmierz wartosci wyjsciowe i wszystko bedzie jasne, po co tak ciezko to rozpatrywac, gdy nikt nic nie wie? :coffee:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS oczywiście kupie chodziło mi tylko dlaczego tak wolno leci woda a brak TDS'a chyba nie wpływa na przepływ wody :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wplywa. :welcome: Chyba, ze znaloby sie parametry wody po calkiem nowej membranie i po podlaczeniu u Ciebie. Jesli brudy przy starcie zapchaly membrane a RO jest bez zwyklego zaworu, ktory mozna otworzyc zeby ja przeplukac, to mozesz poprobowac, czy membrany nie mozna wyjac i jej recznie umyc.  

Ps: po dobrym DI, TDS pokazywalby i tak "0".

Jest tez mozliwe, ze cisnienie wody w instalacji jest tak slabe, ze zawsze bedzie taki niekorzystny wspolczynnik. Mimo to, podoba mi sie takie podejscie do produkcji.  :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.