Skocz do zawartości
fal

Po czym poznać dobry odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie , jest tyle odpieniaczy na rynku , po czym poznać który jest ten właściwy dla naszego zbiornika ? Dlaczego odpieniacze tak bardzo różnią się ceną ?

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry to wg mnie taki który przy normalnym karmieniu, duzej obsadzie ryb i bez żadnego wspomagania typu polimery, wódka, Zeo itp trzyma NO3 koło 1 a PO4<0,05 :)

Ja w końcu taki znalazłem za 3-cim podejściem. Korale też zadowolone i z każdym dniem ładniejsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze inaczej , czym się sugerujecie przy zakupie odpieniacza ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie kazda firma troche zawyza litraz, jaki dany odpieniacz moze odsluzyc, ale niektore (wiekszosc?) nieco przesadzaja. Zlo bierze sie z tego, ze opis litrazu czeto dedykowany jest dla malo obciazonych zbiornikow, bez ryb i korali twardych. Dla odpieniaczy tych "drozszych", sprawdzonych firm, mozna w zasadzie przyjac, ze "dedykowany" litraz mozemy podzielic przez dwa i to by pasowalo (dla sps-ow). Royal Exklusiv raczej sie w to nie bawi. Bywaja firmy, ktorych podany litraz mozna smialo podzielic przez 10 a nawet sa takie odpieniacze, ktore juz z zasady nie dziaja w zadnym litrazu  :w00t:

Na cene b. duzy wplyw ma cena pompy, nazwa firmy, jakosc uzytych materialow, prostota konstrukcji, wydajnosc mimo malych rozmiarow (dopoasowanie pompy do ksztaltu i wielkosci korpusu), niezawodnosc itp.

Pewnie moznaby dlugo pisac. :wacko:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tym, że jak zwiększę obsadę i chęć zmiany zbiornika na większy to on ze mną zostanie :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenę robi materiał, marka, marketing i potwierdzenia od akwarystów z wypasionymi zbiornikami. A jaki jest odpowiedni? Taki jak napisał Jarek, ja bym jeszcze dopisał żeby nie wytrzepał wody w kilka miesięcy do tego stopnia że korale zaczną lecieć :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy , ale producenci prześcigają się w informacjach , że ich odpieniacz pobiera tyle i tyle powietrza , po czym firma np Shuram wcale tym sie nie chwali tak jakby to wcale nie było istotne , próbuję to jakoś ogarnąć , ale za nic w świecie tego nie kumam.

Mam w swoim baniaku Delteca AP702 , przerobionego chodzi w nim pompa mini red dragon pieni pieknie ile powietrza pobiera tego nie wiem , ale na 100% jest wydajniejsza niż 2xeichem ( 700l powietrza na jedną pompę ) ale jak to się ma do wspomnianego shurama ?

Kurcze uwielbiam to nasze hobby :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Mi Seb napisał że Schuran 150 jest lepszy od ATI 200i i od tygodnia mam już całkowity zamęt w głowie. Na papierze wygląda na 5x gorszy (Schuran). A więc nie jesteś sam w klubie zagubionych w wyborze odpieniacza. :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam żebym coś takiego napisał, ale teraz się z tym zgadzam :D Fal, sama ilość powietrza nie świadczy o jakości i "dobrości" :D odpieniacza, to tak jakby napisać że sama moc auta swiadczy o jego osiągach, przydatności czy wynikach na drodze.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Deltecu AP 702 ilość pobieranego powietrza nie jest tak istotna jak przy typowych walcach i stożkach takich jak np BK, ATI itp.

Poza tym odpienacz dobieramy do obsady a nie do wielkości akwarium. Przy 2-ch błazenkach w 500 l wystarczy miniflotor :), a jak zapakujesz tam stado pokolców to i 1500l powietrza na godzinę puszczone przez typowe body może nie wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebyśmy się dobrze zrozumieli , mój Deltec absolutnie mi wystarcza , kombinowałem z pompami glównie ze względu na ciszę teraz jestem mega zadowolony , ale naprawdę intryguje mnie w czym np schuram jest lepszy i dla czego ?

Chciałbym przełożenia tak na chłopski rozum :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu gadać,ja mam czwarty odpieniacz i chyba najlepszy jaki miałem,to Sebastkowy stożek.Za każdym razem mówiono mi,że ten to już ci starczy i....nie starczał.Teraz szykuje mi się jakiś potwór do nowego projektu i się zobaczy czy podoła.Na firmowe z górnej półki mnie nie stać.Waldi pochwalił się ostatnio nowym nabytkiem i niezłym urobkiem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do urobku mój potrafi mi w tydzien wywalić 5L ciemnego szlamu wiem , że to dużo za dużo , ale potrafi to na nowej pompie :)

No właśnie ale czy to ile wywala szlamu ma znaczenie ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Deltecu 702 niewiele ma znaczenie bo to konstrukcja skopana totalnie moim zdaniem oczywiście od początku do końca, idealny przykład jak zarobić kupę siana na metce :) fal trochę to poprawił zmieniając pompę, ale to i tak para w gwizdek, najśmieszniejsze jest to że jedna z oryginalnych pomp z tego odpieniacza w pienidle odpowiedniej konstrukcji z palcem w nosie obróci 1000 litrów baniak :D a w czym jest lepszy Schuran - we wszystkim, serio :) jedyny jego minus to to ze nie powinien pracować obok sumpa.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś niedawno były "badania" które pokazywały że 40% z tego urobku to właściwy syf.

Trochę by się to pokrywało z ostatnimi zmianami u mnie - mocniejszy odpieniacz wymusił podkręcenie reaktora z 6,45 na 6,35 by utrzymać KH=8 i CA = 400-420.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Ja ma hydora mało kto ich używa bo ponoć są dupiate ja mam i chwalę sobie bo co mi pozostało.Niby jest do 260 litrów mocno obciążonego baniaka a do 400 lekko obciążonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb :) , czyli człowiek który mi go wcisnął patrz sprzedał wiedział że sprzedaje mi bubel ?

Oczywiście moje pytanie jest zadane z premedytacją , bo zachwalał go pod niebiosa Przemek :) , ale to nie ma żadnego znaczenia , bo po wymianie pompy jest naprawdę przyjaznym odpieniaczem :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie a może ktoś napisze dlaczego ceny BK lub RS są b często 2 lub 3 razy większe niż konkurencji?? faktem jest że na tych włąsnie odpieńkach jadą przeważnie wszystkie wypasione baniaki na foruma ale czy to zasługa odpieńka czy pojemnosci portfela?


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Może według Seba bubel a według Przemka fajny odpieniek.Ilu akwarystów tyle opinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie a może ktoś napisze dlaczego ceny BK lub RS są b często 2 lub 3 razy większe niż konkurencji?? faktem jest że na tych włąsnie odpieńkach jadą przeważnie wszystkie wypasione baniaki na foruma ale czy to zasługa odpieńka czy pojemnosci portfela?

Powiem tak .

Na APF 600 chcąc mieć PO4 w okolicach 0,04 dawałem ponad 10 ml wódki i NO3 było ponad 5.

Na kopi BK200 mam PO4=0,05, NO3 koło 1 bez wódki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal, czytaj uważnie, wyraźnie napisałem że "moim zdaniem", a ja jak wiadomo chadzam własnymi ścieżkami :) poza tym, trzy lata temu też bym go wychwalał :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb nie no spoko , może kiedyś zainwestuję w wieksze pienidło strasznie mnie intryguje właśnie schuram :) ale na dzisiaj moje parametry w zbiorniku są ok :).


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu, większe, więcej powietrza, większe pompy, a po co? Nie ma być większe tylko lepsze :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu, większe, więcej powietrza, większe pompy, a po co? Nie ma być większe tylko lepsze :)

Pozdrawiam

seb

Seb , ale na podstawie czego stwierdzić w czym jest lepszy ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.