Skocz do zawartości
kozik

Zapiski błękitnej skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

To co było niemożliwe, stało się możliwe. Moja druga, lepsza Połowa zgodziła się na trzeci zbiornik w mieszkaniu. Pewnie doszła do wniosku że ta choroba jest nieuleczalna a z wariatem najlepiej nie dyskutować tylko uśmiechać się i przytakiwać. A więc oprócz 300l akwarium roślinnego i małego krewetkarium stanął niewielki, 30 litrowy zbiornik przeznaczony na słoną wodę.

img9712y.jpg

Od kilku lat zalegało w piwnicy szkło Boyu, z pokrywą i świetlówką G23. Udało mi się dodać jeszcze jedną, aktyniczną G23.

img9719l.jpg

img9720y.jpg

Po wycięciu otworu w tyle pokrywy pięknie zmieściła się kaskada Aquaela FZN-2. Gdyby była o kilka milimetrów szersza, nie udałoby się jej wcisnąć pomiędzy zawiasy pokrywy.

img9716j.jpg

img9725g.jpg

Jako złoże filtracyjne, prócz gąbki użyłem następujących specyfików:

img9724v.jpg

Mam nadzieję że filtr + cotygodniowe podmiany wystarczą do utrzymania stabilnych parametrów wody. A propos wody - czy jakiś morszczak z Krakowa poratuje mnie wodą z podmiany z dojrzałego zbiornika?

Mam teraz nadzieję że uda mi się zdobyć jakieś ciekawe skały, na których będzie coś więcej niż tylko aipatasia :) Które sklepy w Krakowie polecacie pod tym kątem?

Pozdrawiam i bardzo liczę na Waszą pomoc, wszelkie rady będą tu na wagę złota.

Jeszcze jeden rzut oka na zbiornik przed zalaniem:

img9726e.jpg


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

pamiętaj tylko żeby powyciągać te wszytki gąbki z kaskady i w dużą przegrodę wsadzić pokruszoną skałę najlepiej a w małą ewentualnie jakieś absorbety, bez odpieniacza się obejdzie. grzałkę miałam taką samą ale po wsadzeniu do wody słonej się spaliła wypuszczając do zbiornika jakąś brązową chmurę ale nie wiem może mój egzemplarz był trefny ;)

powodzenia i pozdrawiam

anka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jakieś algi do kaskady zamiast gąbki ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kozik zobaczysz że za jakiś czas rosliny pójdą w kosz i będzie 300L morskie :-) Ja też miałem niekiepskiego holendra wszystko na ADA i nie dało rady.


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem cienkie plasterki gąbki rozdzielające poszczególne wkłady filtracyjne. Źle czy dobrze?

MayFly - jak to jest z tymi algami w kaskadzie? Przeżyją bez światła?

Odzdrawiam Aniu i dzięki za wsparcie :)

Jarex66, na razie jestem bardzo przywiązany do roślinniaka, ale kto wie...


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

gąbkę wywal całkowicie bo będzie się w niej syf tylko zbierał. a co do alg to nie mam pojęcia. kiedyś w kaskadzie trzymałam spagetti ale z braku światła jakoś nie przyrastał więc chyba też zbytnio nie działał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Aquael to taki niewypał? Przecież to podobno ich najnowsze osiągnięcie techniczne...


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie to że nie wypał, ale mają słaby punkt.. (jest to opisane na forum)

po tych modyfikacjach ten Boyu chyba zrobił się sensownym rozwiązaniem :)

po dodaniu tej świetlówki uważaj na temperaturę wody, ta grzałka zrobi Ci się nie potrzebna, GWARANTUJE. Te Zbiorniki maja to do siebie że lubią się przegrzewać i to na tej jednej świetlówce. Teraz masz dwie, więc współczuje...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kozik zobaczysz że za jakiś czas rosliny pójdą w kosz i będzie 300L morskie :-) Ja też miałem niekiepskiego holendra wszystko na ADA i nie dało rady.

Ja też tak bym zrobił,wywal te zielsko i ...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten mały krok do Akwa-Marin był dziś wielkim krokiem dla mojego akwarium. Kupiłem 20 litrów tzw aktywnej wody, czyli wody z dojrzałego zbiornika. Kupiłem też ponad 4kg żywej skały i prawie 2kg ceramiki, która długo leżała razem ze skałami (porosła nawet w kilku miejscach wapiennymi glonami).

img9729x.jpg

Cały wieczór preparowałem brakującą część wody i układałem skały. Wygląda to teraz tak:

img9730t.jpg

img9732s.jpg

img9734m.jpg

Wypatruję wszelkie przejawy życia na skale; na razie widziałem jedynie kilka kiełży i maleńkie aiptasie. Teraz przyszedł czas na monitorowanie parametrów wody i czekanie, czekanie, czekanie...


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie to że nie wypał, ale mają słaby punkt.. (jest to opisane na forum)

po tych modyfikacjach ten Boyu chyba zrobił się sensownym rozwiązaniem :)

po dodaniu tej świetlówki uważaj na temperaturę wody, ta grzałka zrobi Ci się nie potrzebna, GWARANTUJE. Te Zbiorniki maja to do siebie że lubią się przegrzewać i to na tej jednej świetlówce. Teraz masz dwie, więc współczuje...

W takim razie oddaję grzałkę i montuję wiatraczek. Może mi jeszcze przyjmą w sklepie internetowym.


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam zostawioną jedną gąbkę która pięknie wyłapuje drobny pył piaskowy który czasami fruwa po akwarium.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO to troszkę za dużo tej skały. Ja w takim akwarium nie stosował bym ceramiki a zrobił bym jakąś fajową lekką konstrukcję. Pokombinuj coś jeszcze...

Czy ja dobrze czytam... Kupiłeś 20l wody z działającego zbiornika?? Żenujące, ktoś ma czelność brać kasę za to co i tak spuścił by do kibla. Ja mogę oddawać Ci co tydzień wodę z mojego baniaka. Tylko 12l. Ale to zawsze DARMOWE 12l.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO to troszkę za dużo tej skały. Ja w takim akwarium nie stosował bym ceramiki a zrobił bym jakąś fajową lekką konstrukcję. Pokombinuj coś jeszcze...

Kiedy w sklepie zobaczyłem tyle dobra w baniaku ze skałą, nie mogłem się powstrzymać i gdyby nie cienki portfel, kupiłbym cztery, tylko nie kilogramy a tony... :)

A tak poważnie, podobają mi się solidne konstrukcje, zasłaniające w dużej części tylną szybę. Tak zapamiętałem rafę z moich nurkowań, jako pionową ścianę poprzetykaną mnóstwem niesamowitych stworzeń.

Być może na poprzednich zdjęciach skała wygląda tak, jakby wypełniała cały zbiornik. W rzeczywistości jest tam sporo miejsca, a konstrukcja znajduje się w rogu. Może tutaj będzie to lepiej widoczne:

img9855e.jpg


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem na forum, więc chciałbym Was prosić o krótką listę organizmów które nadają się do mojego litrażu i mojego zaawansowania (początkujący, choć z każdym dniem wiedzy coraz więcej - dzięki Wam). Wiem ogólnie że korale miękkie, że grzybowieńce, że małe babki, niektóre krewetki i ślimaki, ale konkretnie jeśli miałbym już wybierać obsadę, to nie umiałbym odpowiedzialnie dobrać zwierząt które nie będą się męczyły w 30 litrach. Szukałem też na pl.reeflex.net, ale ich podział też nie jest do końca jasny i nie wiem na ile wiążący bo np. Lysmata debelius opisana jest jako średnio trudna i do hodowli w około 50l, natomiast w 2 sklepach polecano mi właśnie tą krewetkę jako idealną dla początkującego w 30l. Co Wy na to?


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Nie wiem co w Debeliusie średnio trudnego :D Siedzą cały czas w jednym miejscu za skałami i wychodzą tylko jak zwąchają papu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co w Debeliusie średnio trudnego :D Siedzą cały czas w jednym miejscu za skałami i wychodzą tylko jak zwąchają papu.

No i takiej odpowiedzi oczekiwałem. Więc będą Debeliusy bo chyba najatrakcyjniejsze jeśli chodzi o kolory. A inne zwierzęta? Rozumiem że wszystkie miękkie będą odpowiednie, tak?


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetki, kraby, ślimaki, korale w dowolnej konfiguracji tylko nie przesadzaj z ilością tych mobilnych... ryby odpadają


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pierwsze testy wody. Choć nie miałem testu na amoniak, to mam nadzieję że cykl azotowy zaczął hulać.

Temperatura - 25oC

KH - 6odKH

pH - 8

NO2 - 0,025 mg/l

NO3 - 1 mg/l

PO4 - 0,2 mg/l

Fe - <0,02 mg/l


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zainstalowałem system chłodzenia. Dwa wiatraki 9,5 cm ustawione pod kątem do lustra wody podłączone są do regulatora temperatury RT-2 który po wykryciu przez czujnik temperatury wyższej niż zadana (25oC) podaje napięcie do wiatraków. Po obniżeniu temperatury wody wiatraki przechodzą w stan spoczynku. To był opis dla mniej zorientowanych (ale są tu tacy? :) ), a tak to wygląda:

img9969l.jpg

img9970i.jpg

img9972y.jpg


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walnąłeś sporą gafę, przy dołożeniu jeszcze jednej świetlówki to chłodzenie powinieneś zastosować nie do tafli wody tylko do przedziału w którym są świetlówki. :)

Teraz będziesz miał efekt silnego parowania wody, co przy twoim litrażu będzie kłopotliwe i niestety zacznie topić ci się plastikowa obudowa świetlówek.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walnąłeś sporą gafę, przy dołożeniu jeszcze jednej świetlówki to chłodzenie powinieneś zastosować nie do tafli wody tylko do przedziału w którym są świetlówki. :)

Teraz będziesz miał efekt silnego parowania wody, co przy twoim litrażu będzie kłopotliwe i niestety zacznie topić ci się plastikowa obudowa od świetlówek.

Ten plastik jest jakiś pancerny - podczas mojego pierwszego podejścia z morszczyzną cztery lata temu te dwie świetlówki chodziły razem po 10h dziennie i nie powiem, grzały ładnie, ale pokrywy nie naruszyły. Inna sprawa to parowanie - rzeczywiście trzeba będzie często dolewać. Z drugiej strony w tej chwili mam do zbicia max 1-2oC, więc wiatraki chodzą dość rzadko.


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją obudowę ciąłem diaksem :D ten plastik jest quresko twardy.

też sądziłem, że ułamie to i owo kombinerkami, a tu zonk :D u siebie upchałem 3 świetlówki i trzy układy zapłonowe co za tym poszło, że pokrywa zaczęła się mocno nagrzewać i zastosowałem chłodzenie nie tafli wody tylko przedziału gdzie są umieszczone świetlówki :)

Ale udało mi się zrobić tak, że z zewnątrz pokrywa jest nienaruszona :)

Jeżeli chodzi o parowanie wody to u mnie przy otwartej tej małej pokrywy do karmienia na noc to mam ubytek wody ponad pół litra na 48 H

Jeżeli u ciebie będzie otwarta cały czas plus czasami włączone wentylatory to będziesz miał spory kłopot


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę tu żadnej gafy, chłodzenie wody polega głównie na zwiększeniu parowania, latem nie ma innej możliwości zejścia z 28 st. C powietrza do 25 st. C wody (oczywiście pomijamy chłodziarki). A że ubytki wody trzeba uzupełniać? Coś za coś.

Nie rozumiem za to pozbywania się grzałki. Małe zbiorniki są szczególnie wrażliwe na zmianę temperatury i mogą równie szybko się przegrzać, jak wychłodzić. W nocy odpada grzanie świetlówek, a wtedy wystarczy, że jesienią będzie uchylone okno w pokoju z baniakiem, siądzie centralne przy większych chłodach czy zapomnisz zamknąć okno po wietrzeniu i kaplica gotowa. Ale skoro masz gwarancję kolegi, to w sumie możesz spać spokojnie...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.