Skocz do zawartości
domelsjz

Pochłaniacz CO2

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zbudować suchy pochłaniacz dwutlenku węgla CO2 celem oczyszczenia zasysanego powietrza do odpieniacza. Mieszkanie 32m2, akwa 450l w obiegu no i odpieniacz zasysa zbyt wiele CO2 co prowadzi do znacznych skoków pH. Wcześniej były ciepłe dni - okna otwarte to i było wszystko w normie a przyszły zimna i pH szaleje.

Czytałem, że można zbudować pochłaniacz z wypełnieniem CaO tlenkiem wapnia w bryłkach. Niestety jedyny dostępny to już mielony, który jest w każdym budowlanym - wapno palone.

Czy ktoś zrobił coś podobnego?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężyk przez cały pokój mało estetyczne rozwiązanie a i problem z przewierceniem w wynajmowanym lokum ściany z 35cm na 10 piętrze - nie chciałbym kogoś zabić odpadającym tynkiem.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tzw,Gorniczych zestawach ratowniczych znajduje sie taki pochłaniacz CO2,moze uda Ci sie gdzies taki kupic.

Tylko ze moze znacznie zmniejszyc wydajnosc odpieniacza no i jego wydajnosc tez nie jest za dluga,pewnie co miesiac bys musial go wymieniac,jak nie czesciej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tzw,Gorniczych zestawach ratowniczych znajduje sie taki pochłaniacz CO2,moze uda Ci sie gdzies taki kupic.

Pomysł trafny ale problem z kupieniem w legalny sposób. Pochłaniacze z demobilu wojskowego raczej nie są nic warte.

Ja potrzebuję prostego rozwiązania z produktami powszechnie dostępnymi. Zastanawiam się czy uwadniając CaO i robiąc wodnistą zawiesinę ta wykazywałaby właściwości do pochłaniania? Chemik jakiś może pomoże?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kup butlę z tlenem i podawaj tlen do odpieniacza. Możesz też zrobić glonoskrobaczkę...

Stężenie CO2 w powietrzu jest bardzo niskie i usuwanie CO2 z powietrza nie ma sensu bo wystarczy wywietrzyć pokój...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zrobić glonoskrobaczkę...

Jestem w trakcie kompletowania potrzebnych części ale to jeszcze potrwa (miesiąc a może dwa) a lekarstwo na niskie i lewitujące pH muszę odpalić na dniach, bo nagle padły wszystkie SPS i LPS prócz trzech odmian eufylii drogie zoasy też poszły na wieczną rafę, reszta miękasów i ryby, krewetki, kraby mają się dobrze.

Od zamontowania sondy pH w akwa monitoruję i najniższy zauważony poziom to pH 7,62 wilgotność w mieszkaniu 70-75%, najwyższy po intensywnym wietrzeniu (8h) dochodzi do 8,29 wilgotność 35%.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie powinieneś poprawić wentylację w mieszkaniu, wilgotność rzędu 70-75% to naprawdę sporo i wpływa źle nie tylko na akwarium.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wietrzyc krótko a intensywnie, każdy budowlaniec Ci to powie :) Najlepiej otworzyc wszystkie okna jakie sie da, nawet na te 10-15 minut, to lepsze niz uchylone okienko przez kilka godzin.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem z nocnymi spadkami pH przez prawie rok i jedynym skutecznym dla mnie rozwiązaniem okazało się podłączenie miksera wapiennego. Wiem, że to urządzenie nie jest obecnie modne, powoduje skamienienie piasku, depozycję fosforanów, ale ja leję wodę wapienną w małych dawkach i piasek jest ok. Nie dozuję z osmozy całości odparowanej wody, lecz przez pompkę perystaltyczną na timerze załączam odciek z miksera w nocy co godzinę na ok 10 minut. Początkowo lałem więcej, pH w nocy powoli osiągało coraz mniejsze spadki, teraz baniak jakby się ,, zalkalizował" i do utrzymania pH w nocy ok 8,0 wystarcza mi ok litra na dobę. Poprzednio miałem w dzień pH ok 7,90 w nocy spadało do 7,65, a bywało że do 7,55 i wtedy tipy akropor śluzowały. Teraz mam w dzień ok 8,30 w nocy ok 8,00


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup butlę z tlenem i podawaj tlen do odpieniacza. Możesz też zrobić glonoskrobaczkę...

Stężenie CO2 w powietrzu jest bardzo niskie i usuwanie CO2 z powietrza nie ma sensu bo wystarczy wywietrzyć pokój...

Co do tlenu to zabawa troszkę niebezpieczna, można z tlenem przedobrzyc, zwiększy się stężenie O2 w domu i bum. Ja akurat jestem nurkiem i wpadlem na pomysł aby do pochłaniania CO2 użyć absorbentu z Rebreathera. Tez mam problem z PH wiec dzisiaj zastosuje i dam znac, jest to produkt ogólnie dostępny na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kisicie sie w tym mieszkaniu, ja mam zima max 40% wilgoci, trzeba miec rozszczelnione okna bo bez wietrzenia sie tam pochorujecie

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.