Skocz do zawartości
PawelL

Badanie Wody JBL Ca/Mg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, byłem dziś u Jedrka w Pszczynie, i przyniosłem sobie troszkę wody od niego do badania testem JBL

z badania wyszło że

Mg ma 15*100 = 1500

Ca ma 19*20 = 380

Mg = 1120

jak z Jędrkiem rozmawiałem tel. to powiedział mi że jego parametry są Mg ok 1400, Ca 405

z instrukcji JBL Ca/Mg wynika że odejmuje się od wyniku Mg wynik Ca

czyli dokładnie jest napisane

"Produkt firmy JBL Test - Set Mg + Ca jest łatwym w zastosowaniu testem w postaci kropel, służy do pomiaru magnezu i wapnia w wodzie morskiej. ponieważ zawartość magnezu można zmierzyć tylko poprzez sumę zawartości magnezu i wapnia, oczywistym było złożenie obu testów w jedno opakowanie. Zawartość magnezu otrzymuje się wiec poprzez proste odjęcie zawartości wapnia od otrzymanej sumy Mg+Ca.

..........................

Ustalenie sumy Mg + Ca

1. Naczynie miernicze popłukać wielokrotnie wodą przeznaczoną do badania.

2. Naczynie miernicze napełnić wodą z akwarium w ilości 5ml. dla uzyskania dokładnych wyników używać załączonej strzykawki

3. Dodać 5 kropli odczynnika Mg - 1, po czym zamieszać przez przechylanie probówki. Odczekać minutę.

4Wkraplać odczynnik Mg -2 licząc krople, po każdej kropli mieszać przechylając aż gama kolorów przejdzie od czerwieni poprzez szary brąz do zieleni. liczbę zużytych kropli pomnożyć przez 100 wskaże sumę zawartości Mg + Ca

5. po odjęciu od tej sumy zawartość wapnia otrzymujemy zawartość magnezu. Np Ok. 400mg/l(test opisany niżej). Od 1600mg/l odjąć 400mg/l równe jest zawartości magnezu 1200mg/l

..............................

badanie zawartości Ca"

1. naczynie należy wypłukać wodą badaną kilkukrotnie

2. naczynie miernicze napełnić 5ml wodą badaną z akwarium

3. dodać 5 kropli odczynnika nr 1 po czym zamieszać

4. dodać jedną małą łyżeczkę odczynnika nr 2 wąską końcówką załączonej podwójnej łyżeczki i mieszać przechylając naczynie aż się rozpuści

5. wkraplać odczynnik nr 3 licząc krople, i mieszając po każdej kropli aż gama kolorów przejdzie od różu poprzez fiolet do niebieskiego, liczbę wkropionych kropli pomnożyć przez 20

np 12 kropli odczynnika nr 3 = 240mg/l

mam test salifert na magnez gdzie się tego nie odejmuje

i wyniki wychodzą następująco na mojej wodzie wychodzą następująco

Mg JBL 1400 - 400 = 1000

salifert Mg 980

wyniki dziś są podobne, ale nie raz się rozjeżdżają :)

co wy o tym sądzicie jak to interpretować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wzasadzie wyniki ci się pokryły (bo chyba nie chodxi Ci o to 20 ròżnicy). jbl miał długo złą prasę ale sprawdzałem kilka razy wyniki z salifertem i były podobne, a jest wygodnierjszy w użyciu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehh czyżbym miał walnięty test ?? Kupię jutro nowy i będziemy mieć jasność :realmad:


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehh czyżbym miał walnięty test ?? Kupię jutro nowy i będziemy mieć jasność :realmad:

nie kupuj :), może te korale wtrawiły ten magnez :)

wież że mam problem z magnezem, nigdzie mi się nic nie zgadza :(

nawet jakieś dziwne pomiary mi wychodzą na świeżej solance, gdzie w eRybce mi powiedzieli że po moim telefonie zrobili test i wyszło im 1280

dziś mi się wyjątkowo zgrało, tak to zawsze są różnice, i nie wiem co robię nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dla mnie ważne, muszę mieć pewność. Poza tym i tak mi się kończy więc jutro będziemy mądrzejsi :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dla mnie ważne, muszę mieć pewność. Poza tym i tak mi się kończy więc jutro będziemy mądrzejsi :)

ostatanie badanie świeżej solanki

Ca 260

Mg 1300

tyle że jest to JBL Mg/Ca wiec od Mg odejmuje się Ca

test Mg salifert 840

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te testy, ale nie wiem co o nich myśleć. Chyba kiedyś porównałem wyniki Mg z Salifertem i zdaje że się zbiegło.

Ogólnie wydaje mi się że JBL nie sprzedaje chały jesli chodzi o chemiczną stronę i powiedzmy dokładność, łatwość użycia itp...ale to liczenie kropel, a jeszcze jak się trafi "zakraplacz", z którego ciekną kropelki w sposób niekontrolowany to kaplica :(.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie wierzę testom JBL, ale pod warunkiem że zakraplacz nie wywinie mi numeru i nie wycieknie z niego np. pół kropelki zamiast całej.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie sam używam testy firmy Jbl i kieruje się do was z wielką prośbą ,gdyż zgubiłem gdzieś książeczke od testu ca/mg czy któryś z was móglby zeskanować tą książeczkę i podesłać mi ją na email , z góry dziękuje pozdrawiam Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem JBL Ca i Mg są ok, na świeżej soli ATI wychodzi zawsze około 1200 Mg i 400 Ca czyli razem 1600, bez ballinga przy mojej małej obsadzie spada mi Ca do 380-390 przez tydzień więc mniej więcej by się zgadzało, trzeba tylko uważać zeby kropla była kroplą.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie sam używam testy firmy Jbl i kieruje się do was z wielką prośbą ,gdyż zgubiłem gdzieś książeczke od testu ca/mg czy któryś z was móglby zeskanować tą książeczkę i podesłać mi ją na email , z góry dziękuje pozdrawiam Łukasz

nie mam skanera,

ale do mg jest powyżej

do ca

1. naczynie należy wypłukać wodą badaną kilkukrotnie

2. naczynie miernicze napełnić 5ml wodą badaną z akwarium

3. dodać 5 kropli odczynnika nr 1 po czym zamieszać

4. dodać jedną małą łyżeczkę odczynnika nr 2 wąską końcówką załączonej podwójnej łyżeczki i mieszać przechylając naczynie aż się rozpuści

5. wkraplać odczynnik nr 3 licząc krople, i mieszając po każdej kropli aż gama kolorów przejdzie od różu poprzez fiolet do niebieskiego, liczbę wkropionych kropli pomnożyć przez 20

np 12 kropli odczynnika nr 3 = 240mg/l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem JBL Ca i Mg są ok, na świeżej soli ATI wychodzi zawsze około 1200 Mg i 400 Ca czyli razem 1600, bez ballinga przy mojej małej obsadzie spada mi Ca do 380-390 przez tydzień więc mniej więcej by się zgadzało, trzeba tylko uważać zeby kropla była kroplą.

to nie była sól ati tylko grotechu, badanie było wykonane na solance w wiaderku, które było przygotowane do podmianki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zapodałem tylko swoje zdanie na temt testów JBL. Raz jak sprawdzałem Ca to też mi wyszło rozjechanie o 20-30 jednostek ale jak powtórzyłem 2-3 razy to średnia wyszła ok(sprawdzanie czystej odstałej solanki), nie potrafie tego wytłumaczyć być może popełniłem jakiś gruby błąd( może krople, niewystarczające mieszanie po każdej kropli, nie wiem). IMHO dokładność tych testów to Ca właśnie 20-40 Mg to 100-200 i jeżeli wymaga się czegoś więcej to JBL trzeba odstawić. Z innymi testami nie mam doświadczenia więc nie pomogę.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby dali strzykawki insulinowe (jak do Saliferta np.) do zestawu i trochę te odczynniki rozcieńczyli to byłyby na prawdę i fajne dokładne testy :). JBL idzie ścieżką ekologiczną, czyli opakowań wymiennych stąd upierają się pewnie przy tych poronionych zakraplaczach, to jest na prawdę pięta achillesowa ich testów...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.