Skocz do zawartości
cherry_ukasz

CaCl2 bezwodny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zamiast CaCl2x6H20 posiadam bezwodny chlorek wapnia i teraz moje pytanie: o ile mniej gram musze dać tego bezwodnego by uzyskać to samo stężenie w roztworze w ppmach?

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja slyszalem ze bezwodny sie nie nadaje bo ma wiecej chlorkow i to nie to samo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ogólnie to jeżeli doda do ogólnego rachunku 6H20 to faktycznie ma więcej chlorków bezwodny...ale również i wapnia. Z kolei i tak się rozpuszcza CaCl2 w wodzie, tylko, że jest uboższy o te 6 cząsteczek wody więc potrzebuje większej ilości wody - tak ja rozumuje na mój mały chłopski rozum :whistle: ,ale moge się mylić i chciałbym by jakiś chemik mi to wytłumaczył jak chłop chłopowi na miedzy :w00t:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

111g na 2l wody, niektóre źródła podają 114g.

balling

balling2


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko OK, ale jak masz go więcej i "nałapie" wilgoci z powietrza to już taki bezwodny to nie będzie i roztwory będą coraz mniej stężone...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisal tomasz - w pierwszym linku jest tabelka przeliczen.

Czasteczka wody wazy ok 18g/mol a czasteczka CaCl2 ok 111g/mol. W zaleznosci od uwodnienia mnozysz mase molowa wody przez stopien uwodnienia. Jak bedziesz mial problemy dalej to pisz na PW

DiTus - akurat "nalapanie" wilgoci powoduje ze nie znamy masy molowej do dokladnych obliczen a juz same roztwory higroskopijne nie sa wiec ich stezenie bedzie predzej roslo na skutek parowania

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aż musze sam kiedyś wypróbować bezwodnego, jeśli nie ma przeciwskazań. Jako, że leję selektywnie dane dawaki płynów "ballinga" toteż zrobienie roztworu powtarzalnego(wg tabeli ballinga) słuzy jedynie orientacji do ustalenia kolejnej dawki na daną chwilę jaką leje do baniaka.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siedmiu lat stosuje bezwodny i wszystko gra korale rosną a o to chyba chodzi:)

Na pewno nie mam zamiaru zachodzic w głowe czy moli jest tyle a może tyle?:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc to wygląda tak:

masa molowa bezwodnego chlorku wapnia: 111 g/mol

masa uwodnionego chlorku wapnia: 219 g/mol

czyli jeśli do litra wody RO potrzebny jest Ci 55,5 g bezwodnego chlorku to przeliczasz na uwodniony z poniższego równania:

1 litr wody RO ==>

55,5 g CaCl2 ==> 111 g bezwodnego CaCl2

x g CaCl2 ==> 219 g uwodnionego CaCl2

gdzie, x= 109,5 g uwodnionego chlorku wapnia :)

PS mówiąc uwodniony mam na myśli sześcio-hydratowy chlorek wapnia


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje koledzy na tak liczne odpowiedzi :)

Ogólnie niby sprawa prosta, ale jak już ktoś tu wspomniał każdy się tam jakoś uwadnia i stąd też moje jeszcze jedno pytanie: jak wy rozrabiacie sole? Czy dokładnie taką samą ilość jak jest w przepisie czy bierzecie poprawkę na to, że któraś sól mogła "nacągnąć" wilgoci i np bierzecie mniej jej gramów/litr. Bo głównie w podawaniu równych ilości Ca-Mg-kH bierze się z "równowagi jonowej" - gdzieś wcześniej o tym czytałem, ale ta skleroza... :wallbash:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak naciągnie wody to zawsze trzeba brać jej więcej :)

jeśli chodzi o to czy nabrała to już łatwo poznać bezwodne sole są sypkie a uwodnione już się zbrylają i trzeba je rozdrabniać czy tam rozbijać na kawałki :)

jeśli kupujemy uwodnione mają one po prostu postać kryształów (zazwyczaj)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, zapomnij o wszelkich równowagach itd. Najprawdopodobniej waga której używasz ma dokładność +-10g to resztę sobie sam dopowiedz. Praktyka wskazuje że nie ma to znaczenia. I tak co jakiś czas mierzysz parametry - także pomiar obarczony olbrzymim błędem i na czuja wprowadzasz poprawki.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz święte słowa :)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, zapomnij o wszelkich równowagach itd. Najprawdopodobniej waga której używasz ma dokładność +-10g to resztę sobie sam dopowiedz. Praktyka wskazuje że nie ma to znaczenia. I tak co jakiś czas mierzysz parametry - także pomiar obarczony olbrzymim błędem i na czuja wprowadzasz poprawki.

no ja mam akurat laboratoryjną wagę więc moja jest dokładna

ale ogólnie masz rację wagi które są używane normalnie taką dokładność mają


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jesteś wyjątkiem :welcome: , jednak ta dokładność "kuchenna" jest i tak wystarczająca.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mam dokładną wagę - służącą mi - jak napisałem wyżej do stworzenia powtarzalnego roztworu, który leje już "luźno"(od innych płynów) poza kanonem Ballinga. Z tego co obserwuje tutaj na forum i na zywo trzymanie sie ściśle teorii ballinga w praktyce skończyło się wieloma poważnymi wpadkami/wtopami.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to Cię zaskoczę. Zawsze myślałem że lanie po równo to mit i że się nie da i że zawsze się rozjedzie. Ale jak zacząłem lać po równo, pilnowałem tylko kH to po pewnym czasie Ca także się ustabilizowało na odpowiednim poziomie, także leję po równo. Teraz wychodzi mi po 400 ml dziennie kh i Ca. kiedyś brakło mi soli bez soli i spróbowałem bez... i tak już zostało :harhar:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię Tomaszu wyprowadzić z błędu - ja również mam wagę jubilerską :harhar: ot, taka pozostałość po roślinnym - dokładność 0,1g...Ale dobrze wiedzieć, że małe różnice nie robią..różnicy :thumbsup:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tylko ja jestem d*pa i na kuchennej ważę?

PS. Ale za to elektronicznej... :rofl:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.