Skocz do zawartości
artur072

Pierwsze akwa - nano

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka - jestem zielony w akwarystyce morskiej więc wybaczcie za głupie pytania :(

Stoi u mnie w domu akwa ok 7l -myślałem żeby zrobić pierwszy w swoim życiu baniak morski coś w stylu nano akwa. Planowałem trzymać tam żywą skałę i jakiegoś kraba lub krewetkę :)

Moje pytanie brzmi czy jest to możliwe i jaki będzie tego koszt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe 7 litrów nie nadaje się do krewetki.

Myślę że najtańsze rafki zrobione w porządku to koszty rzędu 800-2tys.

Gdybyś zrobił sumpa ze zbiornikiem wiekszym jak akwarium może utrzymałbyś stabilniejsze parametry ale raczej jest na odwrót.

Co do możliwości jest temat podwieszony wszystkie informacje tam są przeczytasz i sam sobie odpowiesz na pytanie. :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za moje 12l zapłaciłem jakieś 300zł a teraz zamówiłem dolewke za 65 więc załóż akwarium największe na jakie cie stać odrazu . Teraz myśle ,że za te 300zł mogłem 15 kg skały do 240l kupić .

Do takiego akwarium jaką cyrkulacje planujesz ?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej nie brać się za solniczkę w 7l ?

Co do akwa to mam miejsce na zbiornik o wymiarach ok 35 x 35 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ja zacząłem 12l a zaraz będzie 240l, 7l możesz ale w takich małych trudno utrzymać parametry .


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobić to się pewne da ale będzie to wymagało wiele uwagi i będzie to dość niestabilny system po za tym chyba nawet dla krewetki bedzie to za mały litraż, biorąc pod uwagę że dojdzie jeszcze tam skała.

Myslę że najtańszą opcją bedzie zakup zestawu Nano Aquaela 30 litrowego, co prawda parametry nadal potrafią się szybko zmieniać jednak idzie nad tym zapanować, a jak przejrzysz dział Nasze Akwaria to sam dojdziesz do wniosku że takie małe akwarium również jest piekne. Taki zestaw to chyba 300zł + kilka innych rzeczy, skała i życie... Myślę że tak do 1000zł to spokojnie szłoby się w tym zamknąć.

Jednakże pamiętaj, że im wieksze tym lepsze i tym mniej pracy od Nas będzie wymagać a wszelkie popełnione błędy nowicjusza nie będą miały od raz wpływu na zwierzaki tak jak w małym zbiorniku. :welcome:

Sam obecnie mam taki zestawik i tak ciąglę myślę czy przypadkiem nie zmienić samego szkła na większe.

Jesli masz miejsce i możliwości na większe to pomyśl nad tym bo możesz tylko nad tym zyskać :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dla tego się pytam czy próbować w tych 7l czy zbierać na coś większego na przykład kostka o wymiarach 30x30x30 :)

Na większe nie ma miejsca bo w pokoju stoi akwa już 60l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale na tym nie da rady za dużo oszczędzić..ja bym na Twoim miejscu przespał się z tym naspokojnie, bo.. dobra przyjmijmy ,że otworzysz te 7l ale kilka dni i parametry doprowadzą Cię do rozpaczy więc wtedy zapadnie decyzja o kupnie wiekszego baniaka bądź poprostu tak obrzydnie Ci temat,że Twój czas, środki finansowe pójdą w błoto. Kolega Ben_sage w skrócie Ci to wytłumaczył pozdr.


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozbierać jeszcze i uruchomić coś w stylu takiej kostki 30x30x30 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem ,ale u córki w pokoju stało 15 l i... , i miało się fantastycznie.krewetka rybki ,ślimaki i grzybki oraz eufilie ,nic nie padało.Wode podmieniałem co +- 2miesiące z dużego akwa ok. 20%.Zrobiłem tylko jeden błąd, nie zrobiłem fotek.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35x35x dajmy np wysokość też 35 daje nam 42l i masz już mała kostke..niedużo ale cos się tam już będzie działo :thumbup:


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to już wiem że muszę zbierać jeszcze więcej :) Jaki był by koszt założenia takiego akwa powiedzmy na start minimalne bo na profesjonalne akwa morskie mnie nie stać. Wiadomo że koszty mogę rozłożyć w czasie ale chciał bym wiedzieć czy będę wypłacalny ^^ I czy mogę coś od kogoś kupić np. korale,świało itp czy najlepiej nowe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą kostkę 35x35 to przypuszczam że zamkniesz się w góra 1000zł choć zapewne i mniejszymi kosztami też dałoby się to zrobić.

Sprzęt możesz kupić nowy, nikt tego nie zabrania, jednak jak na start dorze jest poszperać po Targowisku bo zawsze można sporo zaoszczędzić a że sprzet używany nie znaczy gorszy. Zwierzaczki również możesz kupić od kolegów z forum bo tutaj napewno zaoszczędzisz, skałę też pewnie da radę kupić.

Same koszty to będa zależne od tego jaki sprzęt bedziesz wybierał oraz co będziesz chciał z tego sprzętu mniec, podobnie z życiem.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mikro koszt na start to ok 500-600zł powtarzam na start :thumbup:


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupić?..myślę,że tak! Zawsze ktoś coś sprzedaje,zamienia czy tez oddaje w dobre ręce.


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka wracam do tematu :) Mam już ok 300 zł - moje pytanko brzmi - "mikro koszt 500/600" to pewnie już bardziej rozbudowane a w jakiej cenie będzie proste akwa z samymi koralami bez ryb - coś w stylu słodkowodnego holendra ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze inne pytanie a ile przewidujesz na miesięczne wydatki na akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sobie radzisz z diy - np przycięcie szyby, jej wklejenie, oszlifowanie, np- obróbka plastyku- krzywienie, klejenie) robiłeś coś w diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako tako to mieszkam w domku jednorodzinnym i chodzę do technikum więc tak owa praca nie jest mi obca :) Jeśli czegoś nie robiłem to wujek google pomoże ^^ Więc rade sobie raczej powinienem dać (jako filtr myślę nad kaskadą bo na sumpa nie mam miejsca) :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako tako to mieszkam w domku jednorodzinnym i chodzę do technikum więc tak owa praca nie jest mi obca :) Jeśli czegoś nie robiłem to wujek google pomoże ^^ Więc rade sobie raczej powinienem dać (jako filtr myślę nad kaskadą bo na sumpa nie mam miejsca) :p

no to połowa sukcesu

jeżeli już bardzo chcesz to morskie akwa to zacznij od doszkolenia się, dział dla nowicjuszy nie gryzie warto poczytać lektura na zimowe wieczorki :coffee:

potem :

1) spotkanie z morszczakiem ze swojej okolicy

2) decyzja jakie akwa ( czyt. na jakie cię stać)

3)jakie zwierzaki ( ta stronka przybliży ci mniej więcej wymagania podopiecznych tu)

4) dobór sprzętu

5)"Zalanie akwarium" ( najlepiej woda z baniaka od kolegi )

6)zakup żywej skały !! ( żadnego tuf, ceramika i innych cudów które sprzedawcy wciskają że się nada )

7) dojrzewanie ( 1mieś a czasem i rok- szczególnie jak dużo zamian i często łapy do akwa pchasz lub zasolenie ci skacze)

8)testy (nie zawsze konieczne, niemniej bardzo wskazane i nie byle jakie selifert co najmierniej a ze spławików od JBL w wzwyż )

9)zakup pierwszych zwierzaków

10) długa, długa droga do wymarzonego akwa, w tym czasie sprzęt się będzie psuć zwierzaki zdychać, nawiedzą cię wszystkie możliwe plagi, znienawidzisz akwa zechcesz je wywalić przez okno, głowa cię rozboli od wydatków ...............aż nadejdzie taki taki dzień że usiądziesz w fotelu przed akwa spojrzysz a tam inny świat bez plag, korale i ryby w bajecznych kolorach i świetnej kondycji, wtedy dopiero poczujesz satysfakcję że było warto!:smoke:

ps ale na ostudzenie taki stan nie trwa długo więc warto się nacieszyć chwilą a potem szara codzienność i powtórka z rozrywki :harhar: niestety akw morskie uczy cierpliwości!

I jeszcze trochę o wydatkach w morskim na początku liczyłem potem przestałem, czemu studnia bez dna, a to pompa padnie a to coś trzeba dolać a to fajnego zwierzaka widziałem u kolegi którego można odkupić bo świetnie będzie wyglądał w moim akaw itd....

:vava:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa takie tylko 30l ktoś sprzedawał taki zestaw za 150 zł obserwuj targowisko a na prawdę uda Ci się wyrwać taką małą kostkę w rozsądnych (dla Ciebie) pieniądzach.

Odłóż akwa trochę w czasie, to będzie Ci prościej, dziś np szkło... za miesiąc coś... i znowu coś... i za nim się obejrzysz będziesz miał fajna rafę no i swój temacik.. :thumbsup:


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.